Najlepsze licea - brązowa szkoła 2022

Historia 2016/2017

Rekrutacja 2017

Data: 01.07.2017

Wyniki rekrutacji do klas pierwszych naszej szkoły
zostaną opublikowane o godz. 12.00 dnia 07.07.2017 tutaj»

Praca szkoły w okresie wakacyjnym

Data: 01.07.2017

W dniach 10.07 - 15.08 szkoła pracuje w godzinach od 9.00 do 14.00

Mamy podium w Finale Licealiady Szkół Ponadgimnazjalnych

Data: 01.07.2017
Nasza szkoła uzyskała I miejsce na szczeblu powiatowym i III miejsce w województwie w tegorocznej Licealiadzie.

Akademia kończąca rok szkolny 2016/2017

Data: 23.06.2017


23 czerwca punktualnie o godzinie 10 pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu nastąpiło równie uroczyste przekazanie sztandaru szkoły młodszym kolegom, po czym głos zabrała Pani Dyrektor szkoły Lucyna Penkowska. Pani Dyrektor podziękowała za współpracę Radzie Rodziców, gronu pedagogicznemu i uczniom zwracając uwagę na różnego typu przedsięwzięcia, projekty, działalność chóru szkolnego, liczne akcje charytatywne i społeczne oraz działalność Samorządu Uczniowskiego.

Uczniom zostały wręczone nagrody i dyplomy w kilku kategoriach. Wyróżniono uczniów z imponującą średnią, 100- procentową frekwencją. Nie zapomniano o tych, którzy reprezentowali szkołę w projektach artystycznych i kulturalnych oraz sportowych. Klaudia Sałek- uczennica klasy Id została nominowana do nagrody starosty za wybitne wyniki w nauce i pracę na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego.

Wychowawcy klas po zakończeniu części oficjalnej udali się ze swoimi podopiecznymi do sal lekcyjnych w celu wręczenia wychowankom upragnionych świadectw potwierdzających myśl: "zaczęły się wakacje"- można odpocząć!!!
Życzymy Rodzicom, naszej Młodzieży i sobie samym wspaniałych wakacji!

Informacja dla tegorocznych absolwentów

Data: 28.06.2017

Odbiór świadectw maturalnych w piątek 30.06.2017 r. od godziny 10.00

Oto człowiek

Data: 22.06.2017
Choroba, dysfunkcja, kalectwo to także oblicze człowieczeństwa. Najwspanialsze świadectwo czynienia dobra, to ofiarowanie innym cząstki siebie. I tak kilka dni temu, nasi wolontariusze pomagali przy pikniku rodzinnym w ośrodku Rewalidacyjno -Wychowawczym w Rumi. Wczoraj natomiast chór szkolny dał żywiołowy koncert dla uczniów i nauczycieli tego ośrodka. Serdeczne podziękowania dla wszystkich , którzy czynią ten świat lepszym;)

XXII Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego – Linia 2017

Data: 13.06.2017
W dniu 13 czerwca 2017 roku w Gminnym Domu Kultury w Linii, w obecności władz samorządowych, odbył się XXII Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego – Linia 2017. Celem imprezy jest popularyzacja twórczości kaszubskiej i upowszechnienie wartości sztuki ludowej. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 246 hafciarek i hafciarzy nie tylko z województwa pomorskiego. Na konkurs dotarły prace nawet z Londynu. Z naszego liceum w konkursie brała udział Magdalena Stasiak z klasy Ic, która zajęła III miejsce w kategorii młodzież szkolna. Gratulujemy Magdalenie pasji tworzenia! Opiekunem uczennicy była Grażyna Górak.

XXI Mistrzostwa Rumi w sztafetach olimpijskich z naszym udziałem

Data: 09.06.2017 
W dniu 09.06.2017 na stadionie miejskim odbyły się XXI Mistrzostwa Rumi w sztafetach olimpijskich o puchar dyrektora MOSIR. W zawodach rywalizowały sztafety olimpijskie w kategorii dziewcząt i chłopców na wszystkich poziomach edukacyjnych. W rywalizacji szkół średnich zdecydowane zwycięstwo odniosły sztafety olimpijskie ZSP nr 1 w Rumi. W trakcie trwania imprezy dokonano podsumowania sportowych osiągnięć uczniów w roku szkolnym 2016/17 i wręczono nagrody finansowe w postaci talonów podarunkowych do sklepów sportowych. Wśród wyróżnionych znalazło się 18 uczniów ZSP 1 w Rumi, którzy zdobyli medale na wojewódzkiej licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych, unihokeju, drużynowych biegach przełajowych i lekkiej atletyce. W drugiej części zawodów organizatorzy nagrodzili również najlepszych sportowców z poszczególnych szkół wytypowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.

Najlepszymi sportowcami ZSP nr 1 w Rumi zostali: MICHELLE KURZYK I PATRYK STENCEL, którzy na rozpoczęciu imprezy dostąpili zaszczytu zapalenia znicza olimpijskiego.

Informacja

Data: 12.06.2017
Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi informuje,
że 16 czerwca 2017 r. (piątek) szkoła będzie zamknięta.

Drużyna I LO Mistrzem Powiatu

Data: 06-07.06.2017
W dniach 06-07.06.2017 roku na boisku wielofunkcyjnym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej 11-osobowej. Zwycięzcą turnieju została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi, która po raz czwarty z rzędu i siódmy w ostatniej dekadzie wywalczyła tytuł Mistrzów Powiatu w tej dyscyplinie sportowej. Opiekunem i trenerem drużyny jest pan Sobiesław Przybylski. Było to wspaniałe podsumowanie najlepszego roku w historii Sportu Szkolnego tej szkoły i Powiatu Wejherowskiego. Drużyna ZSP nr 1 w Rumi grała w składzie: Sebastian Grzenkowicz, Michał Gajos, Damian Talaśka, Paweł Szypuła, Patryk Stencel, Maciej Kruża, Patryk Niemiec, Michał Hajduk, Dawid Czerwionka, Karol Machula, Patryk Melzer, Zbigniew Skoczke, Michał Talarczyk, Kacper Truszczyński, Marcin Waldach. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

Wymiana polsko-włoska z L’Aquila

Data: 30.05-04.06.2017
W dniach od 30 maja do 4 czerwca realizowaliśmy w naszej szkole program wymiany międzynarodowej ze szkołą średnią we włoskiej miejscowości L’Aquila. Uczennice z Włoch przebywały w domach uczniów I LO, których rodzice przygotowali serdeczne powitanie oraz otoczyli opieką na cały okres ich pobytu w Polsce. Program wymiany był bardzo bogaty pod względem organizacyjnym. Przez trzy kolejne dni odwiedziliśmy Sopot, Gdańsk i Gdynię, a także odbyliśmy dalszą, całodzienną wycieczkę na wydmę czołpińską. W Trójmieście odwiedziliśmy molo sopockie, gdańską starówkę, gdzie wspięliśmy się na wieżę ratusza staromiejskiego. Uczestnicy podzieleni na mniejsze grupki wzięli udział w grze miejskiej, która polegała na rozwiązaniu kilku zagadek związanych z ciekawymi miejscami na Starówce i odgadnięciu końcowego hasła.

W Gdyni zwiedziliśmy między innymi szkolny żaglowiec „Dar Pomorza”. Włoscy goście spędzili też trochę czasu w naszej szkole – w czwartek 1 czerwca przyłączyli się do naszej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem było propagowanie czytelnictwa, uczestniczyli też w organizowanym tego dnia Szkolnym Dniu Sportu oraz w lekcji geografii na wesoło. W piątek wieczorem miało miejsce oficjalne pożegnanie gości. Rodzice naszych uczniów przygotowali wspaniały poczęstunek, a szkolny zespół wokalny zadbał o odpowiednią oprawę artystyczną. Sobotę goście spędzili ze swymi polskimi rodzinami na różnych wycieczkach i spotkaniach w mniejszym gronie. W niedzielę przy pożegnaniu na lotnisku było sporo łez, ale też nadziei na naszą rewizytę we Włoszech jesienią.

Finał konkursu „Zadzwoń do dziadka”

Data: 03.06.2017
W sobotę 3 czerwca 2017, na molo w Gdańsku Brzeźnie, odbył się finał konkursu literacko–historycznego pt.: „Zadzwoń do dziadka” zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Miło mi poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły wygrały ROWERY. Serdecznie gratuluję KLAUDII SAŁEK z klasy 1d oraz MARII KUKUŁOWICZ z klasy 1b.

Wymiana z Christoph-Jacob-Treu-Gymnasium

Data: 25.05-02.06.2017 
W dniach od 25.05-02.06.2017 grupa uczniów I LO w Rumi im. Książąt Pomorskich wraz z opiekunkami panią dyrektor Lucyną Penkowską oraz panią Alicją Klein-Abramczyk uczestniczyła w wymianie z Christoph-Jacob-Treu-Gymnasium w Lauf an der Pegnitz w Niemczech. Program wymiany był bardzo bogaty i urozmaicony. Poza czasem spędzonym w szkole mieliśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu z burmistrzem miasta oraz podziwialiśmy uroki przepięknej Bawarii. Zwiedzaliśmy Norymbergę wraz z Centrum Dokumentacji II Wojny Światowej oraz salą 600, w której odbywały się procesy norymberskie. Podczas kolejnych dni zwiedziliśmy piękne starożytne miasto Bamberg oraz Würzburg. Podróż ta zaowocowała nawiązaniem nowych przyjaźni oraz zacieśnieniem więzi międzykulturowych. We wrześniu 2017 gościć będziemy młodzież niemiecką w ramach rewizyty.

Am 25. Mai 2017 verreisten die Jugendlichen unseres Lyzeums nach Deutschland. An diesem Schüleraustausch nahm eine Gruppe von Schϋlern aus verschiedenen Klassen teil. Die Hauptziele des polnisch-deutschen Austauschs waren Freundschaft mit den deutschen Jugendlichen zu schließen und die Sprachbarriere zu überwinden. Die Jugendlichen unseres Lyzeums hatten die Möglichkeit sowohl unsere Kultur- und Sprachkenntnisse als auch unser Allgemeinwissen über Deutschland zu vertiefen. In der Zeit unseres Aufenthalts besichtigten wir Nürnberg, Würzburg und Bamberg. Wir nahmen auch an dem Latein- und Matheunterricht in der deutschen Schule teil. Eine der besten Attraktionen war unter anderem der Besuch im Tiergarten , besonders begeisterten wir uns für die Vorführung der Delfine. Die Tage des Aufenthalts in Lauf an der Pegnitz verliefen sehr schnell und erfreulich. Wӓhrend der gemeinsamen Begegnungen schlossen wir viele Freundschaften. Das war wirklich ein spannendes Erlebnis, an das wir uns lange erinnern werden.

VIII Powiatowy Konkurs Prezentacji Multimedialnych

Data: 02.06.2017
2 czerwca odbył się w ZSP nr 2 w Wejherowie VIII Powiatowy Konkurs Prezentacji Multimedialnych Powiatu Wejherowskiego dla szkół ponadgimnazjalnych pt."Kultura materialna i duchowa mojego regionu". Nasza szkoła była reprezentowana przez 2 zespoły: Ilonę Dargacz i Wiktorię Kohnke z klasy Ia oraz Jędrzeja i Szymona Niewiadomskich z klasy IIs. Chłopcy stworzyli film przedstawiający kulturę Kaszub na różnych płaszczyznach. Prezentacja powstała przy współpracy ucznia klasy IIb Wojciecha Kanikuły i pod kierunkiem nauczyciela historii Moniki Młynarczykowskiej. Bracia Niewiadomscy zajęli w konkursie I miejsce oraz zostali wyróżnieni nagrodą specjalną przez Twoją Telewizję Morską, której również udzielili wywiadu. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

Dzień Dziecka = Dzień Sportu

Data: 01.06.2017 
Tego dnia zapanował duch rywalizacji międzyklasowych na szkolnym boisku. Reprezentanci z poszczególnych klas wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych, starając się wywalczyć jak najwięcej punktów dla swojej drużyny. Odwiedziło nas również Przedszkole „Słoneczna Jedynka”, biorąc udział w specjalnie przygotowanych dla nich konkurencjach sportowych. „Dzień Sportu” zakończył się grillem na szkolnym dziedzińcu, śpiewem polsko-włoskich solistek oraz tańcami.

Promujemy czytelnictwo!!!

Data: 01.06.2017
1 czerwca wzięliśmy ponownie udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam!”. Z transparentami, przebrani za różne postaci literackie, pomaszerowaliśmy całą szkołą na Dworzec PKP w Rumi, gdzie czytaliśmy swoje ulubione książki przed Stacją Kultura, promując czytelnictwo wśród przechodniów. W tym roku było nas więcej, bowiem przyłączyli się do nas Salezjanie oraz Gimnazjum nr 1 w Rumi, za co serdecznie dziękujemy!

Nasze inicjatywy w roku św. Br. Alberta

Data: 31.05.2017
Z okazji roku św. Br. Alberta nasi wolontariusze podjęli kilka inicjatyw, które w szczególny sposób zwracają uwagę na godność drugiego człowieka. Każda osoba, jak mówi ks. Tischner -"spotykana w twarzy" jest dla nas ubogaceniem i inspiracją, prowokacją do reakcji, do spotkania z sobą samym, swoimi emocjami i zdolnością do czynu. W związku z tym w ostatnich tygodniach odwiedziliśmy bezdomnych z wejherowskiej noclegowni, dla której wcześniej zbieraliście produkty i środki czystości (SERDECZNIE DZIĘKUJEMY). Kolejnym działaniem były warsztaty plastyczne dla dzieci z Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego w Rumi.

Trzecim dziełem jest konkurs na czarno-białą fotografię portretową (tylko do środy 7.06). Zapraszamy chętnych do włączenia się w akcję pikniku (14.06 od 10-12 w szkole specjalnej), gry w karty (przy naszym cieście ) z bezdomnymi - termin po wystawieniu ocen lub udziału w konkursie fotograficznym (nagrodami są bony do Empiku).

XVIII Turniej "Jakub Wejher i powiat wejherowski"

Data: 26.05.2017
26 maja odbył się w ZSP nr 4 w Wejherowie XVIII Turniej "Jakub Wejher i powiat wejherowski". Tematem przewodnim było "Wejherowo i powiat wejherowski na starych fotografiach". Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej i sprawnościowej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Id: Magdalena Byczk, Hubert Próchnicki, Miłosz Rettig oraz Klaudia Sałek. Drużyna w części teoretycznej zajęła III miejsce, zaś uczennica Klaudia Sałek uzyskała II nagrodę indywidualnie. Po części sprawnościowej nasi uczniowie uplasowali się na V miejscu.

Wspólne czytanie na Dworcu Rumia

Data: 19.05.2017

Polska – moje miejsce, mój kraj

Data: 16.05.2017
„Polska – moje miejsce, mój kraj" - WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY W celu popularyzowania wśród młodzieży szkolnej twórczości patriotycznej Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego zorganizowała po raz piąty WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY „POLSKA – MOJE MIEJSCE, MÓJ KRAJ”. 16 maja 2017 roku odbył się ostatni etap w kategorii muzycznej, do którego zgłosiło udział ponad 400 wykonawców. Jury w składzie: Andrzej Kołakowski, Andrzej Kołodziej, Aleksandra Lewicka, Krzysztof Rzeszutek przyznało zespołowi ENCORE z I LO w Rumi II nagrodę w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Nasz zespół zachwycił komisję oraz autora utworu konkursowego, pana Andrzeja Kołakowskiego, oryginalnością interpretacji i aranżacji ,,Przysięgi”.

Wizyta włodarzy Rumi

Data: 17.05.2017
Na zaproszenie Dyrekcji i społeczności szkolnej gościli u nas burmistrz Rumi- Michał Pasieczny oraz Przewodniczący Rady Miasta - Ariel Sinicki. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas I i II. Burmistrz przedstawił prezentację multimedialną, w której zawarto przedsięwzięcia zrealizowane w ostatnich latach w Rumi. M. Pasieczny pokazał również wizualizację projektów, które będą realizowane w najbliższych latach w naszym mieście. Są nimi na przykład: budowa przystanku SKM Biała Rzeka, budowa parkingów przy odnowionym przystanku SKM-Rumia-Janowo, rewitalizacja rejonu Szmelty, budowa nowej drogi tzw "Popiołówki". Burmistrz po krótce przedstawił dochody i wydatki miasta podkreślając, że największe wydatki związane są z oświatą i pomocą społeczną. Przewodniczący Rady Miasta przybliżył z kolei ideę budżetu obywatelskiego i zachęcał młodzież do udziału w tym projekcie. Spotkanie z włodarzami miasta obok wcześniejszego udziału młodzieży w XXXIV sesji Rady Miasta odbyło się w ramach edukacji obywatelskiej.

Zebrania z rodzicami

Data: 15.05.2017
W dniu 23 maja 2017 r. lekcje odbywać się będą według poniższego rozkładu:

0. 7.10 – 7.55
1. 8.00 – 8.35
2. 8.45 – 9.20
3. 9.30 – 10.05
4. 10.15 – 10.50
5. 11.10 – 11.45
6. 11.55 – 12.30
7. 12.40 – 13.15
8. 13.20 – 13.55
9. 14.00 – 14.30We wtorek 23.05.17r. o godz. 18.00 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas I – II według następującego porządku:

KLASA WYCHOWAWCA SALA
1a p. T. Jurkiewicz 39
1b p. M. Nowicka 27
1c p. A. Kubera 20
1d p. M. Pyszyńska 14
1s p. A. Kulikowska k
2a p. M. Pałubicka 15
2b p. M. Młynarczykowska 26
2c p. A. Grudzińska 40
2d p. E. Rębiś 28
2s p. E. Domarus 29

Wszyscy nauczyciele są obecni w pokoju nauczycielskim do godziny 19.30

I edycja Nocy Eksperymentów już za nami!

Data: 12-13.05.2017 
Z 12 na 13 maja, w budynku I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się Noc Eksperymentów, wydarzenie o charakterze naukowym, do którego udziału zaproszeni zostali uczniowie rumskich gimnazjów. Nocny wykład i eksperymenty, spotkanie z naukowcem Politechniki Gdańskiej, zabawa z odczynnikami oraz inne atrakcje – wszystko to czekało na pasjonatów fizyki, chemii oraz biologii, których tej nocy nie zabrakło. - Chcieliśmy pokazać gimnazjalistom, że do wiedzy można dotrzeć na wiele sposobów. Przedmioty ścisłe stają się łatwiejsze w odbiorze, gdy będziemy namacalnie i empirycznie poznawać ich tajniki. Dlatego myślą przewodnią tego wydarzenia stały się dla nas słowa mistrza Konfucjusza: „Słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem” – opowiadała o projekcie dyrektor I LO, pani Lucyna Penkowska.

 

Wszystko rozpoczęło się powitaniem grup gimnazjalnych wraz z opiekunami na sali gimnastycznej, by zaraz po tym przejść do następnego punktu w programie, czyli eksperymentów naukowych. Można powiedzieć, że miejscami było poważnie, ale i zabawnie, naukowo, jak i z przymrużeniem oka. W pracowni chemicznej uczniowie izolowali, identyfikowali i hydrolizowali skrobię. Samodzielnie otrzymywali wskaźnik ph i za jego pomocą określali ph artykułów z najbliższego otoczenia. Nie zabrakło również pasjonatów tworzenia chemicznego szyfrowania jak i łamania tych szyfrów. Na przyszłych biologów czekały również nie lada wyzwania. Pod czujnym okiem starszych kolegów gimnazjaliści badali zawartość soli w różnych produktach, izolowali DNA z kiwi oraz pokazywali jak odczytywać linie papilarne. Fizycy pokazali różnice w łączeniu szeregowym i równoległym, omówili budowę i zasady działania elektromagnesu oraz pokazali czym tak naprawdę jest kolor, wykorzystując do tego soczewki skupiające i rozpraszające. Dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów cieszyła się kula plazmowa, dzięki której zobaczyli jak przenosić energię elektryczną bez użycia kabli. Ważnym punktem w programie Nocy Eksperymentów był wykład prof. Marianem Kamińskim, wykładowcy Politechniki Gdańskiej oraz noc filmowa, która stanowiła zwieńczenie tej jakże przyjemnej, ale niezaprzeczalnie naukowej przygody.

 

Na rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Wejherowie

Data: 12.05.2017
12 maja uczniowie klas o specjalności prawniczej: Ia oraz IIa uczestniczyli w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Sędzia Tomasz Skibiński, który uczy w naszej szkole podstaw prawa, zaprosił młodzież na postępowanie sądowe. Tematyką sprawy było naruszenie ustawy o ochronie zwierząt. Młodzież z dużym zainteresowaniem śledziła przebieg rozprawy, jak i czynności procesowe sędziego. Ponadto, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, związanych ze specyfiką zawodu sędziego.

Wizyta w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Data: 10.02.2017
Klasa 1D wraz z wychowawcą Magdaleną Pyszyńską i nauczycielem angielskiego Aleksandrą Kuberą na wycieczce w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

Wizyta w stacji ujmowania i uzdatniania wody PEWIKu w Redzie

Data: 10.05.2017
10 maja uczniowie klas: IC I IIC odwiedziły stację ujmowania i uzdatniania wody PEWIKu w Redzie. Wizyta rozpoczęła się od bardzo szczegółowi prezentacji na temat zasobów wody, jakości oraz sposobów jej napowietrzania i filtrowania. Potem była okazja, aby zobaczyć i sprawdzić, jak wygląda to wszystko w praktyce. Zobaczyliśmy jedną ze studni głębinowych, z której pochodzi woda w naszych domach. Widzieliśmy olbrzymie filtry nieustannie oczyszczające wodę z nadmiaru minerałów i innych substancji. Może przy kolejnym odkręceniu kranu przypomnimy sobie jak wiele potrzeba, aby codziennie cieszyć się czystą wodą. Opiekunowie: Hanna Supernat-Melzer i Justyna Wielicka

Uwaga - zmiana planu lekcji od maja

Data: 05.05.2017
Plan lekcji obowiązujący od 08.05.2017r.
Plan 08.05.2017 [link]

Matura 2017 - START

Data: 04.05.2017
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi do matury przystąpiło 117 absolwentów.

Po obowiązkowym egzaminie z języka polskiego, matematyki i języka obcego odbędą się egzaminy maturalne z pozostałych przedmiotów. Najczęściej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym wśród tegorocznych maturzystów jest matematyka, fizyka i geografia.

Wszystkim przystępującym do egzaminów życzymy powodzenia.

Absolwenci A.D. 2017

Data: 28.04.2017 
28 kwietnia pożegnaliśmy sześć klas tegorocznych maturzystów. Chór szkolny „Książąt Pomorskich” pod batutą Joanny Klein- Szalkowskiej zaintonował hymn narodowy, po czym uświetnił uroczystość koncertem najpiękniejszych przebojów. Nie zabrakło w tym dniu życzeń i podziękowań, i tych oficjalnych, i tych bardziej osobistych. Po zabraniu głosu przez Panią Dyrektor Szkoły Panią Lucynę Penkowską głos oddano zaproszonym gościom i młodzieży. Wśród gości byli: Poseł na Sejm RP Jan Klawiter, Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego Witold Reclaf, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Wojciech Rybakowski oraz Radny Powiatu Wejherowskiego Ludwik Zegzuła.

Swoje życzenia kierowali przede wszystkim do Absolwentów – bohaterów dzisiejszej uroczystości. Prowadzący uroczystość: Paula Szeliga i Dominik Mazur w imieniu klas drugich żegnali swoich kolegów, a Klaudia Stelmaszuk i Konrad Piotrowski w imieniu tegorocznych maturzystów podziękowali wszystkim pracownikom I LO za trzy lata wzajemnej współpracy. W tym dniu wyróżniono uczniów za różne przedsięwzięcia – naukowe, artystyczne, sportowe i społeczne. Dyrekcja Szkoły nagrodziła dyplomami i stypendiami najlepszych z najlepszych, natomiast społeczność uczniowska przyznała swoje osobiste nagrody tegorocznym maturzystom w 6 kategoriach. Nagrody otrzymali: Słowik - Marysia Jabłońska. Otwarte Serce - Daniel Sułkowski, Zwiastun - Damian Walkowiak, Pomocna Dłoń - Agata Szlagowska, Gantelmaan - Rafał Rendaszka oraz klasa IIIb. Gwoździem programu był występ artystyczny, który przygotowała Pani Wicedyrektor Monika Pranczke ze swoimi podopiecznymi z klasy IIIE. Z uśmiechem na ustach i wzruszeniem w sercu klasy trzecie udały się do swoich sal lekcyjnych, by odebrać świadectwa i zapamiętać ten właśnie moment - na zawsze...

Dni Otwarte u Książąt

Data: 22,24.04.2017 

22 kwietnia odbył się w naszej szkole Piknik Wiosenny, którego celem było zapoznanie uczniów klas gimnazjalnych wraz z rodzicami z ofertą edukacyjną I Liceum Ogólnokształcącego. Na zwiedzających czekali piloci, opowiadając o swojej nauce w I LO, aktualnych projektach edukacyjnych, demonstrowali przede wszystkim swoje umiejętności interpersonalne, zwłaszcza uczniowie klasy dwujęzycznej, którzy rozmawiając z gimnazjalistami po angielsku opowiadali o ciekawych projektach realizowanych w tej klasie. 

Podczas Pikniku Wiosennego zawsze staramy się pokazać, że drzwi do naszego liceum nie mają wysokich progów, że można wejść do każdej sali, wszystkiego dotknąć, z każdym porozmawiać. Gimnazjaliści z wielkim zainteresowaniem zwiedzali szkołę, zaglądając do pracowni przedmiotowych, w których były prezentowane poszczególne profile klas, oglądali pokazy taneczne, wysłuchali koncertu chóru szkolnego oraz zobaczyli specjalną walkę na ringu bokserskim. Na szczególną uwagę zasługują pracownie: fizyczna i chemiczna, w których odbywały się doświadczenia z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracom naszych młodych pasjonatów informatyki, którzy pokazywali rożne triki związane z grafiką komputerową. Oprócz tego do szczególnych atrakcji można zaliczyć specjalny występ teatru szkolnego W Rozproszeniu, który tym razem zaprezentował Wojnę postu z karnawałem, spektakl powstały w oparciu o obraz Pietera Bruegela (starszego) do piosenki Jacka Kaczmarskiego. W poniedziałek, 24 kwietnia odbył się drugi Dzień Otwarty naszej szkoły, tym razem dla grup zorganizowanych. Zaprosiliśmy młodzież ze wszystkich rumskich gimnazjów wraz z opiekunami i zaprezentowaliśmy następujące profile klas:
Klasa A humanistyczna
Klasa B matematyczna
Klasa C medyczna
Klasa D lingwistyczna
Klasa E dwujęzyczna
Klasa S sportowa
Nowością w ofercie edukacyjnej są języki, które wprowadzamy od września: j. hiszpański lub rosyjski do wyboru (jako drugi język nauczania). Tego dnia nie zabrakło też stoisk degustacyjnych, pokazów tanecznych i prezentacji osiągnięć naszych uczniów. Wśród atrakcji Dnia Otwartego szczególnym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia laboratoryjne w pracowniach: fizycznej i chemicznej, sparing w piłce ręcznej dziewcząt, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz spektakl grupy teatralnej. Szczególne podziękowania należą się pilotom, którzy pieczołowicie zajmowali się wszystkimi zwiedzającymi, oprowadzając ich po szkole i odpowiadając na pytania. Wszystkim tym gimnazjalistom, którzy odwiedzili nas w sobotę i w poniedziałek rano serdecznie dziękujemy. Powiedzenie Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje jest pięknym podsumowaniem Dni Otwartych I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi.