2024.12.03
Drodzy Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie, Razem już wiele zdziałaliśmy! Podczas Tygodnia Dbania o Relacje, dzięki Waszej hojności i przepysznym wypiekom, udało się zebrać 1000 zł na rzecz puckiego hospicjum. To dowód na to, jak ogromną moc ma nasza społeczność szkolna - dziękujemy z całego serca! ❤️ Ale czy możemy zrobić jeszcze więcej? Marzymy o tym, by podarować podopiecznym hospicjum radość mikołajkowych prezentów. Dlatego startujemy ze zbiórką darów rzeczowych! Ważne: rzeczy, które zbieramy, powinny pochodzić z listy w załączniku - to właśnie one są teraz najbardziej potrzebne. Dary można przynosić do pokoju nauczycielskiego lub do gab. CRO przy dyżurce szkolnej. Na zgromadzenie prezentów mamy czas do 16 grudnia. Wyobraźcie sobie - jeśli każdy z nas przyniesie choćby drobiazg z tej listy, razem stworzymy coś naprawdę wyjątkowego. Każda dar to nie tylko przedmiot, ale wyraz naszej troski, ciepła i wsparcia. Dołączcie do nas, przynieście coś od serca i podzielmy się dobrocią. Dziękujemy za każdą pomoc - razem możemy wszystko! Z serdecznymi pozdrowieniami, Koordynatorki Tygodnia Dbania o Relacje Ilona Karnicka, Agata Schulz @puckie_hospicjum #pomagamy #zbiórka #razem #lo1rumia
Czytaj całość2024.12.02
Uczennice klasy 3c, 3f, 2c w ostatni poniedziałek (02.12.) uczestniczyły w Spotkaniu z nauką, organizowanym przez pracowników Katedry Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach realizacji projektu Zdolni z Pomorza 2.0 - Uniwersytet Gdański. Uczestniczyły w warsztatach z zakresu plazmolizy kapturowej, procesu powstawania komórek Traubego, przepuszczalności błon plazmatycznych, rozróżniania barwników roślinnych, właściwości antocyjanów.
Czytaj całość2024.11.29
W tym roku w naszej szkole rusza pierwsza odsłona Matematycznego Kalendarza Adwentowego. Każdego dnia zabawy odblokowane zostanie jedno okienko kalendarza. Zachęcamy do rozwiązania pojawiających się zadań. Na najaktywniejszych uczestników czeka nagroda! Uczestnikiem zabawy może być każdy uczeń klasy pierwszej I LO w Rumi. Zabawa trwać będzie od 1 do 23 grudnia 2024 roku.
Czytaj całość2024.11.29
W dniu 29.11.24 odbył się XVII Powiatowy Konkurs Matematyczny. Ogromne gratulacje dla uczniów naszej szkoły za bardzo wysokie wyniki : Szymon Detlaf, klasa 4b - I miejsce (kategoria klas IV) Maja Krztoń, klasa 2h - II miejsce (kategoria klas II) Michał Sekściński, klasa 3b - II miejsce (kategoria klas III).
Czytaj całość2024.11.29
Kolejny już raz nasza młodzież uczestniczyła w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu. Organizatorami pozostają niezmiennie Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne i V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Szczecinie przy współpracy z Samodzielną Pracownią Neurokognitywistyki Stosowanej i Logopedii Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Olimpiada objęta jest patronatem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nasi uczniowie dzięki uprzejmości SKN Neurologii Dorosłych GUMed mogą uczestniczyć w przygotowaniach do konkursów o tematyce związanej z budową i funkcjonowaniem układu nerwowego człowieka, odbywających się w Collegium Biomedicum w Gdańsku. Teraz trzymamy kciuki i czekamy na wyniki.
Czytaj całość2024.11.27
Uczennica klasy 1a - Nina Chomicka reprezentowała naszą szkołę w miejskim etapie Konkursu - Mester Belnego Czetanio. Następnie w etapie powiatowym, który odbył się 27 listopada, w kategorii szkół ponadpodstawowych zajęła IV miejsce. Uczestnicy mieli do przeczytania fragmenty " Małego Księcia " w języku kaszubskim i musieli wykazać się biegłą znajomością czytania w tym języku.
Czytaj całość2024.11.25
Uczniowie klasy 3a : Martyna Hebel, Antonia Stankiewicz i Kacper Zieliński zajęli II miejsce w XVI Powiatowym Konkursie Historycznym "Polska i Polacy w latach 1914-1939". Uczniowie pisali test wiedzy z walk Polaków o niepodległość czasu I wojny światowej, historii II RP oraz wojny obronnej 1939 r. W drugim etapie przedstawiciel drużyny prezentował wylosowany przez siebie temat. Kacper Zieliński przedstawił politykę zagraniczną szefa MSZ - Józefa Becka. Po konkursie, na pobliskim cmentarzu, uczniowie zapalili znicze na mogiłach żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej.
Czytaj całość2024.11.22
W piątek, 22 listopada odbył się XVII Powiatowy Konkurs Papieski - Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II. Uczennice klasy 2a : Amelia Rzemińska, Agata Cichosz i Weronika Arciszewska zajęły I miejsce . I miejsce indywidualnie zajęła Amelia Rzemińska. Dziewczyny w pierwszym etapie napisały test dotyczący życia i pontyfikatu Jana Pawła II oraz Światowych Dni Młodzieży, a w drugim etapie odpowiadały wspólnie na pytania o tematykę Światowych Dni Młodzieży za czasów pontyfikatu Papieża - Polaka.
Czytaj całość2024.11.15
Uprzejmie informujemy, że od 15 listopada 2024 r. do odwołania w szkole będą trwały prace remontowe w związku z powyższym : sekretariat zostaje przeniesiony do sali 112 gabinet Pani Dyrektor Lucyny Penkowskiej będzie przeniesiony do pokoju 113
Czytaj całość2024.11.16
"Słowa ranią - używaj ich mądrze" Co i w jaki sposób mówimy, czasami zupełnie nieświadomie i niezamierzenie, może zranić drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że film zachęci ludzi do zastanowienia się nad słowami, które wypowiadają pośrednio, poprzez Internet, jak i bezpośrednio, twarzą w twarz, w stosunku do osób wokół siebie. Bo każdy człowiek jest inny i to ta różnorodność sprawia, że świat wokół nas jest pełen kolorów.
Czytaj całość2024.11.16
16 listopada odbyły się kolejne marsze na orientację WŁÓCZYKIJ - JESIEŃ. Uczestniczyła w nich grupa kilkunastu uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielkami: Beatą Nowak, Joanną Brakowską oraz Hanną Supernat-Melzer. Tym razem teren poszukiwań punktów z mapą obejmował Górę Markowcową wraz okolicznymi rumskimi, lasami. Chociaż wędrowanie przez wzgórza morenowe dało się wszystkim we znaki, to zespoły wróciły na metę w dobrych humorach.
Czytaj całość2024.11.15
W listopadzie w ramach akcji "Projekt Kariera" nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w webinarach organizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Tematyka webinarów koncentrowała się na szeroko rozumianej przedsiębiorczości i jej roli w rozwoju młodych Pomorzan. Celem wykładów było wsparcie młodych ludzi w świadomym budowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej. Dodatkowo we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdyni dla naszych ucznów został poprowadzony wykład przez Doradcę Zawodowego Panią Monikę Grzelak pt." Pracownicy młodociani na rynku pracy. Moja pierwsza praca". Spotkanie miało na celu zainspirować ucznów do podejmowania pracy już w młodym wieku oraz podejmowania przemyślanych decyzji dotyczących zakładania własnej działalności gospodarczje.
Czytaj całość2024.11.15
Dnia 15.11.24 w PZS nr 2 w Wejherowie zgłosiło się 8 reprezentacji szkół średnich powiatu wejherowskiego na zawody w koszykówce 3x3 chłopców. Rozgrywki zostały rozegrane w dwóch grupach, gdzie ostatecznie nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce. W skład drużyny PZS nr 1 w Rumi wchodzili : Dorosz Bartosz 3e , Soszyński Jakub 3e , Soja Bartosz 2b Błażej Orysiak 1B. Opiekunem reprezentacji była Agnieszka Pasek
Czytaj całość2024.11.14
14 listopada uczennice i uczniowie klasy 3c uczestniczyli w lekcji muzealnej on-line przygotowanej i poprowadzonej przez edukatorkę z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie pt.: Historie osobiste: Sprawiedliwi. Mogli porozmawiać i dowiedzieć się wiele na temat pomocy innym w trudnej sytuacji. Co sprawia, że jesteśmy gotowi nieść pomoc? Co jest nam do tego potrzebne? I kiedy nasze działanie staje się bohaterstwem? Kim jest/ są sprawiedliwi wśród narodów Świata? W czasie warsztatów młodzież poznała historię dwóch kobiet - Ireny Sendlerowej i Jadwigi Piotrowskiej. Więcej informacji na temat Polskich Sprawiedliwych znajdziecie tutaj: https://liblink.pl/EhZ3JMZATZ
Czytaj całość2024.11.11
Tradycyjnie 11 listopada 2024 r. nasza szkoła wzięła udział w uroczystościach miejskich z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Reprezentacja pocztu sztandarowego uczestniczyła we Mszy Świętej w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w intencji Ojczyzny. Następnie uczniowie przemaszerowali ulicami Rumi w Paradzie Niepodległości. Biało-czerwony pochód zakończył się Apelem Poległych przy ulicy Chełmińskiej. Przemarsz patriotyczny podsumował festyn militarny, na którym podano tradycyjną żołnierską grochówkę.
Czytaj całość2024.11.08
W piątek, 8 listopada, z niewielkim wyprzedzeniem obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Tego dnia z głośników szkolnego radiowęzła rozbrzmiewały utwory patriotyczne, a o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Grupa teatralna pod kierunkiem pani Joanny Pieper oraz szkolny zespół wokalny prowadzony przez panią Joannę Klein-Szalkowską, a wspierany wokalnie przez panią pedagog, Dominikę Abramczyk, przygotował piękny program artystyczny o Małym Księciu, który w swojej wędrówce po planecie Ziemia trafia do polskiej szkoły, gdzie poznaje wartość wolności i patriotyzmu. Na koniec pani dyrektor, Lucyna Penkowska, podziękowała artystom i ich opiekunom oraz zaprosiła uczniów do udziału w poniedziałkowym Marszu Niepodległości.
Czytaj całość2024.10.30
W dniach 28 – 30.10.2024 r. klasa 4f wraz z wychowawczynią p. Lucyną Lipińską i p. Barbarą Niewiedziałą była na szkolnej wycieczce w Krakowie. Miasto powitało nas słoneczną jesienną pogodą. Przewodnim tematem naszej wycieczki były losy ludzi w czasie II wojny światowej jako ofiary, sprawcy i świadkowie. Wpisuje się on w tematykę naszych lekcji na języku polskim i historii. W związku z powyższym uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących Holokaustu w Żydowskim Muzeum Galicja oraz zwiedziliśmy Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ponadto odwiedziliśmy Wawel i Smoka Wawelskiego oraz Rynek Główny wraz z Sukiennicami. Uczestniczyliśmy też w zwiedzaniu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius, gdzie dowiedzieliśmy się jakie były początki i jak rozwijał się najstarszy uniwersytet w Polsce. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni z wycieczki. Warto było pojechać do Krakowa!
Czytaj całość2024.10.24
24 października grupa uczniów z klasy 2d miała okazję uczestniczyć w warsztatach o tematyce Zrównoważonego Rozwoju na Politechnice Gdańskiej. Zajęcia dotyczyły między innymi metod oczyszczania wody, możliwości wykorzystania energii z owoców i warzyw, a także nabycia umiejętności w druku 3D. Wszyscy bawili się znakomicie zdobywając nową wiedzę i doświadczenia!
Czytaj całość2024.10.22
W dniu 22 października w naszej szkole dr. hab Maciej Wojciechowski z Wydziału Prawa i Administracji UG, poprowadził wykład na temat: "Co by było, gdyby nie było prawa?" Było to pierwsze spotkanie, z serii spotkań z nauczycielami akademickimi WPiA UG, będących jednocześnie autorami rozdziałów w książce pt.; "Zanim zapytasz Googl'a- 15 lekcji świadomego obywatela". Książka pod red. A. Podolskiej i O. Śniadach pojawiła się nakładem Wydawnictwa Gdańskiego i jest dostępna w naszej czytelni. Było nam niezmiernie miło gościć profesora, tym bardziej, że jest absolwentem naszej szkoły. Następne spotkanie odbędzie się 5 listopada i będziemy rozmawiać o zawodach prawniczych z dr/ adwokatem Łukaszem Kodłubańskim.
Czytaj całość2024.10.20
Nasza wycieczka do Szklarskiej Poręby udała się doskonale. Klasy 3e i 3f doczekały się wyjazdu, a nagrodą dla wszystkich wycieczkowiczów była przepiękna pogoda. Złota polska jesień dodawała kolorów i barw zaplanowanej wyprawie na Dolny Śląsk. Na naszej trasie odwiedziliśmy Zoo we Wrocławiu i słynne Afrykarium, Halę Stulecia i Ogród Japoński z uroczym pokazem fontann. Dzień drugi był nie lada wyzwaniem. W drodze na Szrenicę podziwialiśmy Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, formacje skalne o wdzięcznej nazwie „Trzy Świnki”, „Końskie Łby”, „Twarożnik”. Kolejnym celem naszej wycieczki był Świeradów Zdrój, wyprawa na wieżę widokową w Izerach - „Sky Walk” i Zamek Czocha – jeden z piękniejszych zamków w Polsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością. W drodze powrotnej do Rumi podziwialiśmy Stary Rynek w Poznaniu z przylegającymi do niego renesansowymi kamienicami. W jednej z nich podczas warsztatów zgłębiliśmy tajemnicę wypieku rogali świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. Po całodniowych trudach zwiedzania, przychodził czas na aktywny wypoczynek i relaks. Korzystając z atrakcji hotelowych każdy znalazł coś dla siebie. Jedni wybrali pływalnię i saunę, inni kręgielnię, bilard, gry planszowe czy też tańce i śpiew w klubie disco. Pełni pozytywnej energii wróciliśmy do rzeczywistości z nadzieją, że jeszcze w tym roku szkolnym uda nam się wyruszyć w kolejną podróż.
Czytaj całość2024.10.20
W dniach 13- 20 października 20 uczniów i uczennic z naszej szkoły wzięło udział w wymianie z Włochami w ramach współpracy ze szkołą IISS Majorana z miejscowości Martina Franca. Opiekunkami projektu w naszej szkole są panie Tatiana Łapińska, Katarzyna Pucyło, Lucyna Lipińska oraz Pani Dyrektor Lucyna Penkowska. Był to pierwszy etap wymiany, w trakcie którego uczestnicy spotkali się po raz pierwszy ze swoimi partnerami oraz ich rodzinami, a także mieli okazję zwiedzić włoską szkołę i zapoznać z włoskim systemem edukacji, który różni się pod wieloma względami od polskiego. Nasza grupa została bardzo serdecznie przywitana przez włoskie grono pedagogiczne oraz dyrektor szkoły panią Annę Marię Gabriellę Mele, a także przez władze miasta Martina Franca. Podczas zwiedzania szkoły uczniowie i uczennice wzięli udział w specjalnie przygotowanych zajęciach w pracowniach biologicznych, chemicznych, komputerowych oraz projektowania mody. W trakcie pobytu zwiedziliśmy ciekawe atrakcje turystyczne regionu Apulia takie jak urokliwe miasteczko Alberobello, zabytkowe barokowe miasto Lecce czy rezerwat Bosco della Pianella. Uczestnicy wymiany wzięli także udział w meczu siatkówki, pikniku i warsztatach robienia pizzy. Wymiana była wyjątkową okazją do autentycznej wymiany kultury, zwyczajów i tradycji w niezwykle przyjaznej atmosferze. Drugi etap wymiany polsko-włoskiej odbędzie się w marcu 2025 kiedy to będziemy gościć uczniów i nauczycielki z IISS Majorana w naszej szkole.
Czytaj całość