Najlepsze licea - brązowa szkoła 2022

Historia 2014/2015

Nowa dyrekcja Naszego Liceum

Data: 30.08.2015

 Dyrektor Lucyna Penkowska

Dotychczasowa wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcacych w Rumi, magister filologii germańskiej z 23-letnim stażem pracy na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego. Pani dyrektor Penkowska ukończyła studia podyplomowe na kierunku: „Zarządzanie oświatą” oraz „Przedsiębiorczość i edukacja ekonomiczna” na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie swojej pracy zawodowej systematycznie podnosiła swoje kompetencje zawodowe, uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach i warsztatach oraz biorąc udział w różnych projektach edukacyjnych. Była szkolnym koordynatorem m.in.: Tygodnia Edukacji Europejskiej w II LO w Rumi, Tu się wszystko zaczęło, oraz projektu Patrz i zmieniaj. W latach 2000-2007 założyła i prowadziła Szkolny Klub Europejski w II LO w Rumi, od 2000 roku współpracuje z Unią Europejskich Federalistów w Łodzi, a od 2001 prowadzi wymianę młodzieży II LO w Rumi z Polską Szkołą w Wilnie oraz z Gimnazjum w Lauf. Pani Penkowska dbała o merytoryczne przygotowanie uczniów do konkursów międzyszkolnych i wojewódzkich oraz olimpiad z języka niemieckiego i wiedzy o Unii Europejskiej, organizowała wycieczki edukacyjne do Niemiec i do Sejmu RP oraz współpracowała ze strukturami samorządowymi i innymi organizacjami działającymi na rzecz edukacji. Za wzorową pracę dydaktyczną, Pani Penkowska otrzymała w 2009 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej, w 2005 Nagrodę Burmistrza Miasta Rumia oraz 11 Nagród Dyrektora Szkoły.

- W swojej pracy pedagogicznej zawsze miałam na uwadze dobro uczniów, traktując ich jako podmiot kształcenia i wychowania. Starałam się być nauczycielem poszukującym, inspirującym i wiarygodnym. Pragnę w dalszym ciągu podejmować działania zmierzające w kierunku poprawy jakości pracy własnej, a przez to poprawę jakości pracy szkoły. Toteż w swojej koncepcji pracy na stanowisku dyrektora wytyczyłam sobie zadania, które jak myślę, przyczynią się do tworzenia dobrego wizerunku i promocji mojej nowej szkoły. Jestem otwarta na wszelkie innowacje w nauczaniu oraz nietuzinkowe podejście do młodzieży, służące wszechstronnemu rozwojowi osobowego każdego ucznia.

Wicedyrektor Monika Pranczke

Nauczyciel języka polskiego z 8-letnim stażem pracy pedagogicznej. Pani Pranczke ukończyła studia wyższe na kierunku Filologia Polska oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim z zakresu Terapii Zaburzeń Czytania i Pisania. Była szkolnym koordynatorem Programu Edukacyjnego CEO „Włącz się! Młodzi i media”, w ramach którego prowadziła bloga szkolnego oraz uczestniczyła w wideo-konferencji z redaktor naczelną gazety Neesweek, panią Anną Karasińską. Pani Pranczke była również szkolnym koordynatorem Programu Edukacyjnego CEO „20 lat wspólnie”, który skupiał się na samorządności lokalnej. Prowadziła dodatkowe zajęcia dla uczniów o wyjątkowych wymaganiach edukacyjnych, uwzględniając ich potrzeby rozwojowe oraz indywidualne predyspozycje. Założyła i koordynowała działalność koła teatralnego „Mała Improwizacja”, w ramach którego przygotowała oprawę artystyczną wielu imprez i uroczystości szkolnych, również tych o szerszym zasięgu. Aktywnie promowała szkołę poprzez występy artystyczne młodzieży.

- I Liceum Ogólnokształcące to szkoła z tradycją, do której sama również uczęszczałam. Wiem, że mogę tu kontynuować swoje projekty artystyczne, licząc zarówno na młodzież jak i pomoc wykwalifikowanego grona pedagogicznego.

 Wicedyrektor Joanna Partyka

Od 12 lat nauczyciel matematyki w I LO w Rumi. Pani Partyka ukończyła studia magisterskie na Wydziale Matematyki i Fizyki – kierunek matematyka, a także studia podyplomowe INFORMATYKA DLA NAUCZYCIELI oraz ZARZĄDZANIE OŚWIATĄ w WSZ w Gdańsku. Brała udział w organizacji pracy szkoły poprzez tworzenie szkolnego planu zajęć dydaktycznych. Aktywnie uczestniczyła w akcjach promujących szkołę. Prowadziła dodatkowe zajęcia dla uczniów z problemami w nauce, przygotowywała uczniów uzdolnionych matematycznie do konkursów przedmiotowych. Organizowała zagraniczne wycieczki ogólnoszkolne . Była bardzo zaangażowana w pracę wychowawczą. Klasy, których była wychowawczynią, uczestniczyły w wielu wydarzeniach kulturalnych – m.in. w wyjściach do teatru, na wystawy. Jako miłośniczka podróży, zabierała wychowanków na liczne wycieczki po miastach Polski.

- W swojej pracy zawsze pamiętam o tym, że dobrego nauczyciela charakteryzują przymiotniki: ŻYCZLIWY – EMPATYCZNY – WYMAGAJĄCY – STYMULUJĄCY. Cały czas staram się dążyć do tego modelu. Chcę dołożyć wszelkich starań, aby każdy uczeń znalazł w naszej szkole podatny grunt do pełnego i wszechstronnego rozwoju .

Powiatowa Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2015/2016

Data: 24.08.2015

1 września 2015 o godz. 13.00 odbędzie się w Naszej Szkole POWIATOWA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Naszą społeczność reprezentować będą
uczniowie wszystkich klas pierwszych
oraz samorządy klas drugich i trzecich.

Sukces chóru szkolnego

Data: 20.06.2015

20 czerwca 2015 roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Wejherowie odbył się Przegląd Talentów Wokalnych. Występy naszych artystów zostały docenione przez jurorów: nasz chór zajął drugie miejsce.

Wizyta partnerska uczniów z Gomarus College w Holandii

Data: 17.06.2015

W środę 17 czerwca 2015 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z holenderskiego Groningen w ramach wymiany realizowanej przez nasze liceum ze szkołą Gomarus College z Holandii. Na spotkaniu nasi goście zaprezentowali w formie prezentacji multimedialnych to jak postrzegają Polskę, naszą kulturę i historię.

Spotkanie maturzystów z roku 1965

Data: 13.06.2015

W sobotę 13 czerwca 2015 r. w siedzibie I LO odbyło się kolejne spotkanie „po latach”. Pięćdziesiąt lat po maturze spotkali się absolwenci klasy XI A, której wychowawczynią była Krystyna Tomaszewska. Organizatorzy zaprosili również swoich nauczycieli, z których przybyli Krystyna Tomaszewska – wychowawca klasy i nauczyciel geografii, Leszek Tomaszewski nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego i Jerzy Hoppe nauczyciel języka polskiego. W spotkaniu uczestniczył również Janusz Wolański obecny dyrektor szkoły. Ponieważ było to pierwsze spotkanie klasy po 50 latach nie obyło się bez okrzyków radości i łez wzruszenia. Absolwenci w większości mieszkają w Trójmieście i okolicach, a kilku za granicą. Najdłuższą drogę do Rumi pokonał Jerzy Gończ , który przyjechał z Francji. Spotkanie rozpoczęła Bogumiła Gussman, która przywitała absolwentów i pedagogów, następnie Profesor Tomaszewska sprawdziła obecność. Okazało się, że niektórzy z absolwentów już odeszli – uczczono ich pamięć minutą ciszy. Wspomnieniom nie było końca. Uczestnicy zjazdu zwiedzili również szkołę i z uznaniem wyrażali się na temat zmian, które nastąpiły w Liceum.

Konferencja chrześcijańska w naszym LO

Data: 12.06.2015

12 czerwca w ZSP nr 1 w Rumi odbyła się konferencja chrześcijańska z udziałem słynnego blogera Mikołaja Kapusty. 

Projekt który organizowała klasa IB jak i Pani Pajzderska Barbara odbył się na małej sali gimnastycznej. Celem projektu było przybliżenie postaci z Youtube'a która wypowiada się na tematy religijne jak i odpowiada na pytania użytkowników. Przebieg tego spotkania można znaleźć na kanale Youtube "Dobra nowina" prowadzonym przez Pana Kapustę. Serdecznie zapraszam do zobaczenia jego filmów.

 

Jak w końcu zmienić swoje życie?
Co Biblia mówi o wieku nastoletnim?
Kim jesteśmy i co mamy robić?
Jaka jest najważniejsza różnica między Starym Testamentem a Nowym Testamentem?

Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziecie w tym wykładzie dla młodzieży z ZSP nr 1 w Rumi, o groźnym tytule "Święty Bunt". Wykład zawiera treść, która mnie bardzo zmieniła i którą nazywam "życiodajną". To właściwie kwintesencja Nowego Testamentu.
Zapraszam do dzielenia się przemyśleniami. :)
Szalom!
~ Mikołaj Kapusta

https://youtu.be/ljPm9LpLYqU

Finał Mistrzostw Powiatu Wejherowskiego w piłce nożnej

Data: 03.06.2015


W dniu 03.06.2015 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, odbył się Finał Mistrzostw Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej 11 - osobowej. W rywalizacji wzięły udział 3 najlepsze drużyny, spośród 9 zespołów, które wzięły udział w eliminacjach. Zwycięzcą turnieju została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi prowadzona przez trenera Sobiesława Przybylskiego. I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi (Maciej Cackowski, Rafał Bruzda, Przemysław Marszałek, Dawid Nowak, Adrian Niksa, Sebastian Grzenkowicz, Przemysław Ronkowski, Dawid Hebel, Kacper Kiełb, Kamil Kiełb, Aleksander Bochentyn, Michał Gajos, Damian Talaśka, Marek Liedtke, Bartosz Półchłopek, Sebastian Necel, Patryk Tiszer)

Wizyta uczniów z włoskiego liceum z miejscowości L'Aquilla

Data: 27-30.05.2015

W dniach 27-30.05.2015 roku w naszej szkole gościmy 15-osobową grupę uczniów z włoskiego liceum humanistycznego z miejscowości L'Aquilla. Pierwszego dnia nasi Goście uczestniczyli w "wesołej" lekcji geografii i zajęciach sportowych, a po południu wspólnie podziwialiśmy uroki Sopotu ciesząc się piękną pogodą.

 

Wizyta w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczy w Rumi

Data: 25.05.2015

W poniedziałek 25 maja uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą odwiedzili Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Rumi. Wizyta miała na celu ukazać życie i opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnością psycho-ruchową.

 

- "Odwiedziny w ośrodku skłoniły nas do głębokich przemyśleń" - mówi jedna z uczennic klasy humanistycznej
- "Czas spędzony w towarzystwie dzieci, które mimo niepełnosprawności cieszyły się każdą chwilą w naszym gronie utwierdził nas w przekonaniu, iż nasze spotkanie było dla obu stron niezwykłym przeżyciem. Wychowawczyni klasy opowiedziała nam o pierwszym dniu w pracy, po którym przepłakała całą noc. Czuła bezsilność lecz wiedziała, że jej powołaniem było całkowite oddanie się dzieciom, które potrzebowały jej i potrzebują nadal". Uczniowie byli zaangażowani również do pomocy w pisaniu oraz malowaniu, gdyż niektórzy z podopiecznych nie byli w stanie wykonać tego samodzielnie.

XII Bałtycki Festiwal Nauki


Data: 22.05.2015

W dniu 22 maja 2015 roku uczniowie klas Ic i IIc brali udział w XII Bałtyckim Festiwalu Nauki, imprezie popularnonaukowej organizowanej przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego. Celem festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć badan naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu. Uczniowie klasy Ic pojechali na interesujące wykłady i projekcje do Uniwersytetu Medycznego gdzie mogli pogłębiać wiedzę na temat anatomii człowieka. Uczniowie klasy IIc odwiedzili Uniwersytet Gdański i oglądali ciekawe programy przygotowane przez Wydział Biologii i Wydział Historyczny. Na Wydziale Historii ciekawą prezentację przedstawił dr Piotr Kurpiewski na temat filmu w propagandzie hitlerowskich Niemiec i komunistycznego Związku Radzieckiego. Na Wydziale Biologii dr Elżbieta Kaczorowska przedstawiła interesujący wykład na temat owadów w kryminalistyce. Propozycje edukacyjne przygotowane przez uczelnie były bogate i rozbudziły wśród uczniów zainteresowanie i chęć pogłębiania nauki. Wycieczkę na festiwal zorganizowały nauczycielki Hanna Supernat-Melzer, Anna Grudzińska i Grażyna Górak.

Warsztaty pierwszej pomocy

Data: 24-26.04.2015

W dniach 24–26 kwietnia 2015 w naszym liceum odbyły się warsztaty pierwszej pomocy organizowane przez grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK z Wejherowa. W zajęciach udział wzięli uczniowie z naszego liceum, jak i szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Pucka, Nowego Dworu Gdańskiego, Gdyni, Rumi, Wejherowa i Redy. W piątek, zaraz po integracji grupy, odbyły się zajęcia powtórzeniowe z I pomocy z zakresu kursu podstawowego. Dzień został podsumowany wykładem o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym.
W nocy z piątku na sobotę miał miejsce nocny alarm, w czasie którego przeprowadziliśmy scenki z I pomocy.

 

Najpracowitszym dniem dla uczestników była sobota. Znalazł się tu czas na naukę i integrację; przeprowadziliśmy ćwiczenia z pierwszej pomocy w scenkach przygotowanych w oparciu na wcześniej sporządzonych kartach ocen. W oczekiwaniu na wyniki przystąpiliśmy do doskonaleniu naszych umiejętności ratowniczych na świeżym powietrzu. Przećwiczyliśmy również postępowanie podczas wypadku komunikacyjnego. W międzyczasie uczestnicy tańczyli belgijkę, śpiewali piosenki oraz grali na hali w piłkę nożną i siatkówkę. Wieczorem odbyły się zajęcia z masowych wypadków, gdzie sprawdziliśmy i udoskonaliliśmy swoje umiejętności działania pod presją przy większej ilości poszkodowanych. Dzień zakończył się projekcją filmu wojennego pokazującego skutki działań zbrojnych.

 

W niedzielę, nieco zmęczeni i niewyspani, podsumowaliśmy całe warsztaty. Odbyły się ostatnie zajęcia na wesoło, takie jak "ratowanie na ślepo". Po pożegnaniu rozeszliśmy się do domów, z nadzieją na kolejne atrakcyjne spotkania warsztatowe.
Nad przebiegiem warsztatów czuwała pani Anna Chwałek oraz członkowie grupy SIM PCK - Szymon Piotrowski, Karolina Data z kl. IIIc oraz Paulina Kohnke z kl. IIc.

Uroczyste zakończenie roku klas III

Data: 24.04.2015

W piątek 24 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku klas III. Naszym absolwentom zostały wręczone dyplomy i nagrody za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. W tym dniu pożegnaliśmy ze łzami w oczach aż 112 uczniów naszej szkoły. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia, będziemy za Wami tęsknić!

 

Nowy plan dla klas 1-2 obowiązuje od 27.04.2015

Data: 24.04.2015

Plan lekcji z korektami obowiązujący od 27.04.2015r.
Plan 27.04.2015 [PDF]

Dzień otwarty w NASZYM LO

Data: 18.04.2015

Zajęcia z pierwszej pomocy w szkole podstawowej

Data: 16.04.2015

16 kwietnia 2015r. członkowie SK PCK po raz kolejny zorganizowali zajęcia z pierwszej pomocy dla uczniów klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Rumi. Zajęcia uświadomiły dzieciom jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i jak postępować w przypadku różnych nieszczęśliwych zdarzeń, m.in.: utraty przytomności, złamań, urazów kręgosłupa, itp. Podczas prezentacji dzieci miały możliwość zobaczyć zastosowanie specjalistycznego sprzętu ratowniczego Grupy Ratownictwa PCK. W trakcie zajęć praktycznych szóstoklasiści mogli wcielić się zarówno w rolę poszkodowanego, jak i ratownika. Pokazy przeprowadzili: Karolina Data, Paulina Kohnke, Izabela Draszanowska, Karol Duda, Krzysztof Miśniakiewicz i Adrian Jaroniec

Kolejna akcja krwiodawstwa za nami.

Data: 13.04.2015

13 kwietnia 2015r. pełnoletni uczniowie I LO w Rumi po raz kolejny w tym roku szkolnym oddawali honorowo krew. I tym razem młodzież nie zawiodła. 18 osób oddało ponad 8 litrów cennego płynu. Przypomnijmy, że podczas jesiennej zbiórki, 12 listopada 2014r., zebraliśmy ponad 10 litrów krwi. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie. Optymizmem napawa fakt, że uczniowie naszej szkoły tak aktywnie i chętnie stają się honorowymi dawcami, a wizyty krwiobusu stały się tradycją w naszym liceum. Kiedy oddajemy krew, która nas nie kosztuje, dajemy największy skarb tym, dla których jest ona ratunkiem. A krew jest najpiękniejszym darem, jaki możemy podarować drugiemu człowiekowi. Ponadto chętni uczniowie w czasie wizyty ambulansu mieli możliwość zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Ty też możesz pomóc!

Szkolna wycieczka do Londynu, Windsoru i Hampton Court

W dniach 20 marca – 2 kwietnia 2015 roku odbyła się autokarowa wycieczka 40 licealistów i ich opiekunów na Wyspy Brytyjskie. Organizatorem wyjazdu było Biuro Turystyczne „VOYAGE” z Piły, specjalizujące się od lat w tego rodzaju przedsięwzięciach. Spotkanie ze stolicą Anglii rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż Tamizy na wysokości Mostu Londyńskiego ku Katedrze Southwark, Teatrowi Szekspirowskiemu „Pod Kulą Ziemską” (The Globe) i Galerii Tate Modern. Po przejściu Mostem Milenijnym na przeciwległą stronę rzeki dotarliśmy do Katedry św. Pawła, a po zwiedzeniu tego wspaniałego obiektu udaliśmy się na spotkanie z rodzinami angielskimi w południowo-zachodniej dzielnicy Londynu, Mitchum. Zakwaterowano nas po 2-4 osób w domach Brytyjczyków, reprezentujących rozmaite nacje i grupy etniczne. Zadaniem uczniów było skorzystanie z możliwości konwersacji w języku obcym podczas serwowanych nam 2 razy dziennie posiłków. W kolejnym dniu pobytu w Brytanii udaliśmy się do Windsoru w hrabstwie Birkshire, oficjalnej rezydencji królewskiej i najbardziej okazałego, zamieszkanego zamku na świecie. W związku z obecnością królowej Elżbiety II – świadczyła o tym wywieszona na baszcie flaga narodowa – zaostrzono w tym dniu procedury bezpieczeństwa, co odczuliśmy zarówno przy wejściu na zamek jak i podczas jego zwiedzania. Długo pozostawaliśmy pod wrażeniem przepychu zamkowych wnętrz, wyposażonych przez kolejnych monarchów od czasu Wilhelma Zdobywcy (XI wiek), budowniczego Windsoru. W tym samym dniu podziwialiśmy pałac w Hampton Court, wzniesiony przez kardynała Wolseya i podarowany przezeń królowi Henrykowi VIII. To wspaniały obiekt historyczny, otoczony rozległymi ogrodami schodzącymi ku brzegom Tamizy, posiadający sławny zimozielony labirynt, w którym łatwo się zagubić. Chociaż pozbawiony mebli pochodzących z epoki Tudorów (XVI wiek) i georgiańskiej (wiek XVIII), pałac wypełnia muzyka Georga Frederica Haendla, kompozytora, który tworzył nie tylko opery i oratoria, lecz także muzykę okazjonalną na potrzeby królewskiego dworu. Podczas zwiedzania pałacu kroczyliśmy w ślad za trupą aktorską, odgrywającą sceny z życia Henryka VIII, między innymi jego zaloty do Anny Boleyn. Kolejny dzień londyńskiej przygody rozpoczął spacer spod Łuku Admiralicji w kierunku Pałacu Buckinghama. Przechodzimy przez Park św. Jakuba do Opactwa Westminsterskiego i Domów Parlamentu, po czym ulicą Whitehall z budynkami ministerialnymi przemieszczamy się obok siedziby premiera przy Downing Street 10 do Trafalgar Square, i udajemy się na zwiedzanie Galerii Narodowej. Każdy z nas wybiera ulubiony okres malarski (Impresjonizm?)lub kieruje się wielkim nazwiskiem czy tytułem dzieła („Madonna z Dzieciątkiem” L. da Vinci, a może angielscy pejzażyści: Constable i Turner?) Czeka nas jeszcze spacer przez Piccadilly Circus i Leicester Square do China Town w dzielnicy rozrywki Soho. W dniu wyjazdu żegnamy gościnnych mieszkańców Mitchum i udajemy się pod Twierdzę Londyńską, w XI wieku pałac królewski (White Tower), w okresie panowania Tudorów więzienie dla przeciwników władzy absolutnej. Obok malowniczy Tower Bridge, a przy nim przystań dla statków turystycznych. Jeden z nich zabiera nas pod London Eye, karuzelę liczącą 135 metrów wysokości, z której przeszklonych kapsuł można obserwować panoramę Londynu. Potem zakupy przy Oxford Street, skąd udajemy się metrem do nowoczesnej dzielnicy drapaczy chmur Canary Wharf, niegdyś terenu doków i magazynów portowych.

 

Stamtąd naziemna kolejka Docklands Light Railway, sterowana komputerowo, zabiera nas do Greenwich. Mamy okazję stanąć na linii południka zerowego, według którego odmierzamy czas GMT (Greenwich Meantime). Mijamy budynki Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego i kierujemy się ku bramie Parku Greenwich, spod której autokar zabiera nas w drogę powrotną do domu. Naszym przewodnikiem i mentorem w poznawaniu Londynu był pan Jacek Furmańczyk, któremu serdecznie dziękujemy za szalenie dowcipne podejście do złożonych zagadnień historii Anglii. Jestem pełna podziwu dla finezji, z jaką przedstawiał np. królewskie problemy z progeniturą. Mam nadzieję, że pokłosiem jego pełnych humoru mini-wykładów będzie owocniejszy udział naszych uczniów w przyszłorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Aleksandra Kubera

Wielkanoc 2015

Data: 03.04.2015

IV Powiatowy Konkurs Matematyczny i Języka Angielskiego

Data: 27.03.2015

27 marca 2015r. odbył się w naszym liceum finał IV Powiatowego Konkursu Matematyczny i Języka Angielskiego dla gimnazjalistów publicznych gimnazjów z powiatów wejherowskiego i puckiego. Wzięło w nim udział 28 najlepszych matematyków oraz 23 anglistów. Podsumowując konkurs komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom umiejętności matematycznych i językowych uczestników konkursu. 

Rezultaty:

Matematyka
1 miejsce Tomasz Detlaf G nr 4 Rumia
2 miejsce Julia Antochowska G nr 1 Reda
3 miejsce Agata machula G nr 4 Rumia
4 miejsce Paweł hennig G Luzino
5 miejsce Michał Walczak G nr 1 Reda
5 miejsce Mateusz Wicki G nr 1 Reda

Język angielski
1 miejsce marta Chmielecka G nr 1 Rumia
2 miejsce A/Chomicz G nr 1 Rumia
3 miejsce Zuzanna Chamera G nr 3 Wejherowo
4 miejsce Kamila Czura G Żelistrzewo
5 miejsce Dominika Węsierska G nr 1 Reda

Gratulujemy uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom!

Dzień Przedsiębiorczości - 25.03.2015r.

Data: 24.03.2015
XII Dzień Przedsiębiorczości

Rekolekcje Wielkopostne 2015

Data: 23.03.2015

W dniu dzisiejszym (23.03.2015) nasi uczniowie rozpoczęli Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadził ks. Adam Piekarzewski. Temat dotyczył dojrzewania do prawdy o sobie. Kapłan, który obecnie studiuje psychologię w Rzymie, oparł swoje rozważania na znakomitej książce J.Eldredga "Dzikie serce". Celem nauki było skłonienie słuchaczy do refleksji nad własną tożsamością, siłą, imieniem, pięknem. Drugą część spotkania wypełniła Adoracja Najświętszego Sakramentu. Na koniec chór naszego liceum wykonał fragment ze swojego repertuaru, by chwilę potem wprowadzić kolejną grupę gimnazjalistów w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Fenomenalne brzmienie muzyki gospel pod dyrekcją Pani J.Klain-Szalkowskiej, połączone z entuzjazmem naszych chórzystów, (którym nie straszne było nawet dokuczliwe zimno murów kościelnych:-) ) to niewątpliwie najlepsza wizytówka naszej szkoły.

Wymiana polsko-holenderska ze szkołą w Groningen

Data: 21.03.2015

Między 17 a 21 marca 2015 r. 26 uczniów naszej szkoły wraz z trzema opiekunkami przebywało w Groningen w Holandii w ramach wymiany młodzieży między I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi i holenderskim gimnazjum Gomarus College. Wszyscy polscy uczestnicy byli bardzo serdecznie goszczeni przez holenderskie rodziny – rodziców holenderskich kolegów – partnerów. Przygotowano dla nas bogaty i atrakcyjny program pobytu, w którym znalazło się miejsce na zabawę i aktywność fizyczną, a także zajęcia edukacyjne.

Tak więc mieliśmy okazję pojeździć na łyżwach na ogromnym, krytym torze łyżwiarskim, wzięliśmy udział w wycieczce rowerowej wokół urokliwego jeziora, pełnej charakterystycznych dla Holandii akcentów krajobrazowych takich jak wiatraki, barki rzeczne i oczywiście setki, a nawet tysiące rowerzystów mknących do pracy, do szkoły, na zakupy na swoich dwukołowych rumakach. Odwiedziliśmy również świetnie urządzony park linowy, gdzie można było sprawdzić się w ekstremalnych przejściach po wiszących mostach linowych na zapierających dech wysokościach. Dane nam też było poznać życie codzienne tamtejszej szkoły, jakże odmienne od naszej. Uczestniczyliśmy w interaktywnych lekcjach muzyki i wychowania fizycznego, a także zostaliśmy zapoznani ze wspaniałymi osiągnięciami inżynieryjnymi Holendrów w ich odwiecznej walce z morzem zalewającym ich niewielką powierzchniowo, położoną na terenach depresyjnych ojczyznę. Wszystko to było bardzo ekscytujące i ciekawe, zaznaliśmy wyjątkowej gościnności ze strony naszych gospodarzy, nauczyliśmy się wiele i z niecierpliwością oczekujemy rewizyty holenderskich przyjaciół w Polsce w czerwcu tego roku.

Turniej Wiedzy Pożarniczej - nasza ekipa najlepsza w Rumi

Data: 20.03.2015

W piątek, 20 marca, w Urzędzie Miasta Rumi, odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, organizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w całej Polsce. Laureaci pojadą na rozgrywki powiatowe, które odbędą się w Wejherowie. Ochotnicza Straż Pożarna w Rumi organizuje konkurs już od 15 lat. Jego celem jest propagowanie idei bezpieczeństwa pożarniczego, wiedzy o zagrożeniach, prawidłowych zasadach przeciwdziałania oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia. W tym roku - wzorem lat ubiegłych - reprezentacja naszego liceum wywalczyła I miejsce. Nasi zwycięzcy to: Przemek Chylewski z kl.IIIb, który w turnieju startował już po raz trzeci, Adrian Jaroniec z kl.Ic i Wojtek Heimowski z kl.Id. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajął Przemek Chylewski, natomiast miejsce II przypadło Adrianowi Jarońcowi i to oni będą reprezentowali Rumię na etapie powiatowym. Całej trójce serdecznie gratulujemy sukcesu, a za Przemka i Adriana trzymamy kciuki!

ZMIANY W PLANIE LEKCJI - od 23.03.2015r.

Data: 20.03.2015
Plan lekcji z korektami obowiązujący od 25.03.2015r.
Plan 25.03.2015 [PDF]

Rekolekcje Wielkopostne 2015

Data: 20.03.2015
Przypominamy, że w dniach 23-24 marca uczniowie naszej szkoły biorą udział w Rekolekcjach Wielkopostnych, które odbędą się w Kościele NMPWW w Rumi tzw. "okrąglaku"

Sukces naszych szachistów w mistrzostwach powiatu

Data: 20.03.2015
Radosław Hinca z klasy IIIB mistrzem powiatu w XI Powiatowym Turnieju Szachowym Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wejherowskiego. W klasyfikacji drużynowej I Liceum Ogólnokształcące w składzie: R.Hinca, I.Jop, J.Borowicki, J.Kozakiewicz zajęło III miejsce. Gratulujemy!!!

Ogólne zebranie rodziców klas I, II i III

Data: 12.03.2015

Wywiadówki odbędą się
w czwartek 19 marca 2015r. o godz. 17.00


IA
17.00
25
Alicja Napiórkowska


IB
17.00
35
Maria Meyer


IC
17.00
15
Grażyna Górak


ID
17.00
14
Anna Grabowska


IE
17.00
27
Joanna Partyka


IS
17.00
k - hala
Marta Nowicka


IIA
17.00
39
Tomasz Jurkiewicz


IIB
17.00
37
Anna Chwałek


IIC
17.00
38
Hanna Supernat-Melzer


IIS
17.00
29
Sobiesław Przybylski


IIIA
17.00
n - parter
Adriana Marasz


IIIB
17.00
20
Ewa Domarus


IIIC
17.00
40
Anna Grudzińska


IIID
17.00
26
Alicja Klein-Abramczyk


IIIS
17.00
28
Piotr Taube

Wyniki szkolnego konkursu historycznego

Data: 03.03.2015

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „KSIĄŻĘTA POMORSCY – PATRONI NASZEJ SZKOŁY”
W dniu 27 lutego 2015 roku o godzinie 14.30 w I LO w Rumi, w sali 15 odbył się szkolny konkurs historyczny „Książęta pomorscy – patroni naszej szkoły”. W konkursie wzięło udział 23 uczniów naszego liceum, z klas I-III.

Prace konkursowe zostały sprawdzone przez nauczycieli historii naszej placówki. Oto wyniki zmagań konkursowych.

LAUREACI KONKURSU
I MIEJSCE – ADRIAN DARZNIK – IIIB
II MIEJSCE – KRZYSZTOF ZALEWSKI – IIC
III MIEJSCE – MARTA SKOREK – IIIS

RATULUJEMY WIEDZY!!! NAGRODY UFUNDOWANE PRZEZ RADĘ RODZICÓW ZOSTANĄ WRĘCZONE NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

IV Powiatowy Konkurs Matematyczny i Języka Angielskiego

Data: 02.03.2015

IV POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY
I JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA GIMNAZJALISTÓW
        

I Liceum Ogólnokształcące 7 stycznia 2015 roku im. Książąt Pomorskich w Rumi ul. Starowiejska 4 tel./fax 58-6710-622

Do nauczycieli matematyki i języka angielskiego oraz uczniów III klas publicznych gimnazjów powiatu wejherowskiego.

Pragnąc zachęcić uczniów szkół gimnazjalnych do pogłębiania zainteresowania matematyką i językiem angielskim oraz stworzyć im możliwość szlachetnej rywalizacji, zapraszamy do udziału w IV Konkursie Matematycznym i IV Konkursie Języka Angielskiego, organizowanych przez nasze Liceum. Mamy nadzieję, że udział w konkursie będzie stanowił zachętę do rzetelnego przygotowania merytorycznego pod opieką nauczycieli tych przedmiotów, a także stworzy okazję do zaprzyjaźnienia się z jedną z najszacowniejszych szkół ogólnokształcących na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Miejsce i czas konkursu:
• Etap szkolny obu konkursów odbędzie się w szkołach macierzystych w dniu 18 lutego 2015 roku.
• Na eliminacje etapu międzyszkolnego zapraszamy dnia 27 marca 2015 roku do siedziby naszego Liceum przy ulicy Starowiejskiej 4 w Rumi.

Delegacja z Holandii w naszym liceum

Data: 24.02.2015

Od czwartku 19 lutego z trzydniową wizytą w naszej szkole gościła dwuosobowa delegacja nauczycieli z zaprzyjaźnionego Gomarus College w Groningen.

Celem wizyty było omówienie szczegółów projektu wymiany młodzieży naszych szkół. Nauczyciele z Holandii spotkali się z dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami i uczniami biorącymi udział w projekcie. Aktywnie spędzili czas na zwiedzaniu Rumi, Gdyni, Sopotu i Gdańska. Nasi sympatyczni goście wyjechali zauroczeni pięknem naszego regionu i polską gościnnością.
Już 17 marca młodzież z I LO wylatuje na 5-dniowy pobyt do Groningen. W czasie projektu przewidziane są zajęcia w szkole, wycieczki krajoznawcze, udział we wspólnych przedsięwzięciach. W czasie całego pobytu młodzież i nauczyciele gościć będą u rodzin holenderskich. Rewizyta holenderskich uczniów przewidziana jest w środku czerwca.

I LO w Rumi zorganizowało konkurs piosenki miłosnej

Data: 19.02.2015

 18 lutego 2015 roku w dzień św. Walentego w I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Miłosnej ,,Miłość niejeden zna język”.
Uczestnicy reprezentowali szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu. Wystąpiło siedmiu wykonawców. Każdy z nich wykonał po dwa utwory: jeden w języku polskim, drugi w języku angielskim. Projekt został przygotowany przez nauczycieli I LO Joannę Klein-Szalkowską i Alicję Klein-Abramczyk. Od godziny 9.00 przed jury konkursu oraz publicznością trwały przesłuchania, które zakończyły się około godziny 11.00.

 


Jury po burzliwej debacie ustaliło zwycięzców:
I miejsce – Weronika Klebba z ZSP w Redzie za wykonanie utworów „W naszym niebie” i „You Lost Me”
II miejsce ex aequo: - Aleksandra Rutkowska z I LO w Rumi za piosenki „Za duża za mała” i „My Immortal” - Aleksandra Hinc z II LO w Rumi za „Boję się” i „Listen”
III Miejsce – duet Klaudia Kułakowska i Beata Riegel z ZSP nr 4 w Wejherowie za wykonanie piosenek „Miasto 44” i „Say Something”
Wyróżnienie przyznano Oliwii Drawc z ZSP w Redzie za „Jego portret” i „All About That Bass”

 

Laureaci zostali nagrodzeni bonami EMPIK i dyplomami. Nagrody wręczał Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Wojciech Rybakowski wraz z Przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Powiatu Wejherowskiego Ludwikiem Zegzułą. Po ceremonii wręczania nagród odbył się koncert laureatów.

I LO w Rumi zdobyło mistrzostwo powiatu w unihokeju

Data: 19.02.2015

W dniach 27 i 28 stycznia 2015 roku w hali sportowej I LO w Rumi odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Unihokeju Chłopców. W zawodach wystąpiło 9 zespołów, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu tą dyscypliną sportu w naszym powiecie. Zwycięzcą turnieju została drużyna gospodarzy zawodów, która pierwszy raz w historii stanęła na najwyższym stopniu podium w tej konkurencji. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, a mecze bardzo emocjonujące, stojące na wysokim poziomie.

Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Szymon Skrzypczak, Rafał Bruzda, Kacper Kiełb, Damian Talaśka, Przemysław Ronkowski, Kamil Kiełb, Bartosz Półchłopek, Krzysztof Żuchowski, Jakub Ciskowski, Łukasz Lejmanowicz, Dominik Klas. Opiekunem drużyny był trener Piotr Taube. Gratulujemy sukcesu !!!

Dziewczęta I LO wicemistrzyniami powiatu w futsalu

Data: 18.02.2015

W dniach 15-16 stycznia 2015 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Futsalu Dziewcząt. Turniej cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, jak na zawody rozgrywane po raz pierwszy w naszym powiecie. W rywalizacji wzięło udział ponad 80 zawodniczek. Drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi zajęła II miejsce.

Dziewczęta grały w składzie: Wiktoria Dombrowska, Michelle Kurzyk, Aleksandra Presz, Patrycja Parulska, Karolina Hewelt, Aleksandra Dombrowska, Natalia Murawska, Martyna Wróbel (kpt.), Marta Skowronek, Lasota Weronika, Karolina Jakubowska. Gratulacje dla całej drużyny i trenera Sobiesława Przybylskiego.

IV POWIATOWY KONKURS PIOSENKI MIŁOSNEJ

Data: 19.01.2015

ZAPRASZAMY NA

IV POWIATOWY KONKURS PIOSENKI MIŁOSNEJ
"MIŁOŚĆ NIEJEDEN ZNA JĘZYK"

Termin: 18 lutego 2015r. godz. 9.00

 

Drodzy Nauczyciele, Zapraszamy Państwa oraz podopiecznych do udziału w kolejnej edycji konkursu piosenki. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem jest prezentacja dwóch utworów - jednego w języku polskim oraz  jednego w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim lub francuskim (do wyboru).

Załącznik:
Regulamin i karta zgłoszeniowa [PDF] 

Ogólne zebranie rodziców klas I, II i III

Data: 09.01.2015

Wywiadówki odbędą się
w czwartek 15 stycznia 2015r. o godz. 17.00


IA
17.00
25
Alicja Napiórkowska


IB
17.00
35
Maria Meyer


IC
17.00
15
Grażyna Górak


ID
17.00
14
Anna Grabowska


IE
17.00
27
Joanna Partyka


IS
17.00
k - hala
Marta Nowicka


IIA
17.00
39
Tomasz Jurkiewicz


IIB
17.00
37
Anna Chwałek


IIC
17.00
38
Hanna Supernat-Melzer


IIS
17.00
29
Sobiesław Przybylski


IIIA
17.00
n - parter
Adriana Marasz


IIIB
17.00
20
Ewa Domarus


IIIC
17.00
40
Anna Grudzińska


IIID
17.00
26
Alicja Klein-Abramczyk


IIIS
17.00
28
Piotr Taube

KONKURS „KSIĄŻĘTA POMORSCY - PATRONI NASZEJ SZKOŁY”

Data: 08.01.2015

Dyrekcja oraz nauczyciele historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi ogłaszają konkurs historyczny pod tytułem „Książęta pomorscy – patroni naszej szkoły”. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów I LO w Rumi. Zadaniem konkursowym jest rozwiązanie testu na temat patronów naszej szkoły, tj. książąt pomorskich, ze szczególnym uwzględnieniem książąt gdańskich (dynastia Sobiesławiców). Test zawiera pytania otwarte i zamknięte o różnej skali trudności. Chętni uczniowie zgłoszą się do nauczycieli historii w celu wpisania się na listę uczestników konkursu (do 20 lutego 2015 roku).Konkurs odbędzie się 25 lutego 2015 roku w sali nr 15 o godzinie 14.30 i będzie trwać 60 minut. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 02.03.2015 r. na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej naszej szkoły.

Załącznik: Regulamin konkursu [PDF]

Stypendium Starosty Wejherowskiego dla Karoliny

Data: 08.12.2014
Uczennica klasy III biologiczno-chemicznej Karolina Data otrzymała stypendium Starosty Wejherowskiego. W nagrodę za udział w rocznym ministerialnym projekcie "Uczeń-Naukowiec" oraz wyjątkową aktywność społeczną jako instruktor pierwszej pomocy przedlekarskiej w grupie Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK przy Oddziale Rejonowym w Wejherowie.

Jubileusz 65 – lecia I LO w Rumi

Dodano: 12.12.2014

W tym roku najstarsza szkoła średnia w Rumi I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich skończyła 65 lat. Z tej okazji 10 grudnia 2014 r. zorganizowaliśmy uroczystą akademię. Poprzedziły ją odbywające się w szkole konkursy plastyczne i fotograficzne „Szkoła w krzywym zwierciadle” i „Gryfomania”. Przygotowaliśmy również wystawy fotograficzne ilustrujące historię szkoły od początku jej powstania. Na uroczystość przybyli znamienici goście – Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, wicestarosta Witold Reclaf, etatowi członkowie Zarządu Powiatu: Wojciech Rybakowski i Jacek Thiel, Burmistrz Rumi Michał Pasieczny, Pomorski Wicekurator Oświaty Gabriela Albertin, ksiądz proboszcz Parafii NMP WW Kazimierz Chudzicki, radni powiatowi, zastępca komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie Jacek Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Grażyna Sobieraj, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Rumi i powiatu. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego w obecności pocztów sztandarowych szkół powiatowych.

 

Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu przypomniał o historii szkoły, osiągnięciach oraz zamierzeniach na przyszłość. Zwrócił uwagę na konieczność urządzenia nowej biblioteki. Miłą niespodzianką zaskoczyła społeczność Liceum Starosta Gabriela Lisius – poinformowała zebranych o decyzji Zarządu Powiatu Wejherowskiego o przekazaniu szkole środków na zakup nowych komputerów do pracowni internetowej jeszcze w miesiącu grudniu. Również inni goście, którzy zabierali głos, w życzliwych słowach wypowiadali się o szkole, zwracając uwagę na jej znaczący dorobek, znanych absolwentów i życzyli Liceum dalszego pomyślnego rozwoju. Zebranym na uroczystości bardzo podobała się część artystyczna przygotowana pod kierunkiem pedagogów szkoły. Goście mogli obejrzeć krótki film prezentujący przeszłość i dzień dzisiejszy Liceum. Wystąpił również chór szkolny i jego soliści oraz zespół taneczny.

 

Studia w Holandii

Dodano: 12.12.2014

We wtorek 9 grudnia uczniowie klas trzecich spotkali się z profesorem Frans de Jong, wykładowcą NHTV-University of Applied Science. Wykładowca przyjechał z prezentacją w języku angielskim. Zaprezentował ofertę kształcenia polskich studentów w 5 wyższych uczelniach holenderskich. Przybliżył uczniom proces rekrutacji oraz przebieg studiów na tych uczelniach. Program spotkania zawierał m.in. następujące tematy: - zalety studiowania w Holandii, - dostępne kierunki studiów, - koszty studiów w Holandii, - sposoby nauczania, - możliwości nawiązania kontaktów międzynarodowych. Ewa Grzymkowska

Konsultacje dla rodziców 09.12.2014r.

Data: 08.12.2014

Zapraszamy rodziców dnia 9 grudnia (wtorek) w godzinach 16.30 - 19.00 na konsultacje z nauczycielami w ramach dnia otwartego.

Szczypiornistki I LO w Rumi zdobyły wicemistrzostwo powiatu

Data: 04.12.2014

W dniach 02 - 03.12.2014 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Zawody te były eliminacją do Półfinału Wojewódzkiej Licealiady, który odbędzie się 10.12.2014 roku w Wejherowie. W rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodniczek z całego Powiatu Wejherowskiego. W ścisłym finale wystąpiły cztery najlepsze zespoły, wyłonione po wcześniej rozegranych eliminacjach. Zwycięzcą turnieju została, po raz drugi z rzędu, drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie, która broni brązowych medali w województwie pomorskim wywalczonych w ubiegłym roku. Nasza drużyna zajęła drugie miejsce po zaciętym meczu. Wyniki uzyskane w dniu zawodów:

I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie
II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi
III miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie IV miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie
V miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie
VI miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących II Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie

 

Półfinał Wojewódzkiej Licealiady w Futsalu Chłopców dla NAS!

Data: 01.12.2014

W dniu 28.11.2014 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi odbył się Półfinał Wojewódzkiej Licealiady w Futsalu Chłopców. Zawody te były eliminacją do Finałów Wojewódzkiej Licealiady, która odbędzie się w 09.12.2014 roku w Człuchowie. W rywalizacji wzięły udział 4 zespoły reprezentujące powiat lęborski, kartuski, pucki oraz wejherowski. Zwycięzcą turnieju została drużyna gospodarzy, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi. Poziom rywalizacji w tych zmaganiach stał na wysokim poziomie, a mecze były bardzo zacięte. Na zakończenie turnieju zespoły zostały nagrodzone statuetkami i dyplomami które wręczali: Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi – Janusz Wolański oraz referent ds. sportu i imprez sportowych w Powiatowym Zespole Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Wejherowie – Bartłomiej Woźniak. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi.

Wyniki uzyskane w dniu zawodów:
I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi (Rafał Bruzda, Szymon Skrzypczak, Dawid Nowak, Sebastian Grzenkowicz, Przemysław Ronkowski, Dawid Hebel, Damian Talaśka, Łukasz Lejmanowicz, Kacper Kiełb, Aleksander Bochentyn, Paweł Dampc, Sebastian Necel, opiekun drużyny – Sobiesław Przybylski)
II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie
III miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach
IV miejsce – Powiatowe Centrum Edukacji ZSP w Lęborku

Sukces w V edycji Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej

Data: 01.12.2014

27 listopada b.r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie odbyła się V edycja Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej. W rywalizacji wzięli udział zarówno soliści, jak i zespoły. Młodzież zaprezentowała utwory czołowych polskich artystów, takich jak Marek Grechuta, czy Edyta Geppert. Jury oraz publiczność wysłuchali również piosenek grup Stare Dobre Małżeństwo, Cisza jak ta, oraz Bez Jacka. Zespół ENCORE reprezentował naszą szkołę w następującym składzie: Joanna Klein (vocal solowy), Karolina Świderska, Maria Jabłońska, Ada Wałdowska, Aleksandra Dłuska- chórki, Paweł Zawadzki (gitara), Damian Kwapiś (jamba) i otrzymał II nagrodę w kategorii - zespół, za piękne wykonanie piosenki zespołu Bez Jacka pt. "Polanka" Aleksandra Rutkowska została wyróżniona II miejscem w kategorii –Solista za ujmujące wykonanie piosenki pt. "Żal" do słów Jana Pawła II Wykonawcy zostali przygotowani przez p. Joannę Klein-Szalkowską Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Udział w projekcie „Uczeń - naukowiec!”

Data: 01.12.2014

21.11.2014r. podczas konferencji Młodych Naukowców podsumowującej roczny projekt „Uczeń - naukowiec! – Praktyczna edukacja uczniów w Laboratorium” uczennica naszej szkoły Karolina Data otrzymała certyfikat uczestnictwa w tym projekcie. Projekt był realizowany przez Innova Bio Pomorze, czyli Laboratorium PPNT Gdynia, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed i I Akademickie Liceum Ogólnokształcące. W trakcie konferencji można było posłuchać bardzo ciekawych wykładów dotyczących astrobiologii prof. Dr hab. Stanisława Ołdzieja, o torfowiskach – jako ekosystemach niezwykłych dr Pauliny Ćwiklińskiej. Natomiast wykład o zależnościach między funkcją a strukturą białek wygłosił dr Szymon Ziętkiewicz. Następnie wszystkie grupy badawcze przedstawiły wyniki swoich badań i opowiedziały o trudnościach napotkanych podczas pracy w laboratorium. Karolina pod kierunkiem dr. Matyldy Sidwy- Goryckiej pracowała nad genetycznym typowaniem roślin Drosera z wykorzystaniem metod molekularnych. Ideą tego przedsięwzięcia było spopularyzowanie badań naukowych i wzbudzenie zainteresowania pracą w laboratorium. Podczas trwania projektu były organizowane również cyklicznie wykłady popularnonaukowe, podczas których dowiedzieliśmy się m.in. o roli kofeiny, jako substancji przeciwnowotworowej.

Piłkarze I LO mistrzami powiatu!

Data: 25.11.2014

21 i 24 listopada 2014 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Futsalu Chłopców. Zawody te były eliminacją do Półfinału Wojewódzkiej Licealiady, która odbędą się 28.11.2014 roku, również w Rumi. W rywalizacji wzięło udział ponad 120 zawodników z całego Powiatu Wejherowskiego. W ścisłym finale wystąpiło sześć najlepszych drużyn, wyłonionych po wcześniej rozegranych eliminacjach. Zwycięzcą turnieju została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi, która będzie organizatorem Półfinału. Mecze były bardzo emocjonujące, a poziom rywalizacji w tym roku szkolnym był bardzo wysoki. Forma zwycięskiego zespołu pozwala mieć nadzieję na uzyskanie dobrego wyniku w Półfinale Wojewódzkim. Na zakończenie zawodów zespoły zostały nagrodzone pucharami, medalami i dyplomami które wręczali: Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi – Janusz Wolański, Dyrektor PZPOW w Wejherowie – Andrzej Byczkowski oraz referent ds. sportu i imprez sportowych w PZPOW w Wejherowie – Bartłomiej Woźniak. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi reprezentowali: Rafał Bruzda, Szymon Skrzypczak, Dawid Nowak, Sebastian Grzenkowicz, Przemysław Ronkowski, Dawid Hebel, Damian Talaśka, Łukasz Lejmanowicz, Kacper Kiełb, Aleksander Bochentyn, Paweł Dampc, Sebastian Necel, opiekun drużyny – Sobiesław Przybylski

I LO zorganizowało Olimpiadę Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu

Data: 24.11.2014

21 listopada nasze Liceum po raz kolejny było organizatorem Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu (była to już XV edycja). W tym roku zgłosiło się 6 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu wejherowskiego. Zawody składały się z trzech części: w pierwszej uczestnicy pisali test, w drugiej publiczność i jury oglądali przygotowane przez zespoły filmy i prezentacje multimedialne na tematy do wyboru: „Słowniki kaszubskie i ich twórcy” lub „Małe Trójmiasto Kaszubskie –jak jest, a jak mogłoby być?”, zaś w finałowej trzeciej części 5 najlepszych drużyn odpowiadało na pytania ustne (drużyny mogły wybierać pytania za 1, 3 i 5 punktów). Pracę uczestników oceniało jury w składzie: Bogusław Breza – przewodniczący oraz Roman Drzeżdżon i Jerzy Hoppe – członkowie.

W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego z Wejherowa, II miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie, III miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie, IV miejsce I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi, V miejsce Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Rumi. W kategorii indywidualnej za test wiedzy I miejsce zajęła Anna Bonk zawodniczka I LO z Wejherowa, a najlepszą prezentację przygotowała drużyna I LO z Rumi. Drużyna gospodarzy, przygotowana przez nauczycieli historii Grażynę Górak i Aleksandrę Szwarc, wystąpiła w składzie: Klaudia Tiszbein, Bartłomiej Henig i Krzysztof Zalewski. Zwycięzcom wręczono nagrody w postaci dyplomów, bonów EMPIK i gier logicznych. Dużą atrakcją Olimpiady był występ chóru „Rumianie”, który wykonał znane kaszubskie utwory.

 

Ogólne zebranie rodziców klas I, II i III

Data: 18.11.2014

Wywiadówki odbędą się
w czwartek 20 listopada 2014r. o godz. 18.00

O godz. 17.00 zapraszamy chętnych rodziców na warsztaty prowadzone przez psychologa w małej sali gimnastycznej „Jak dogadać się z nastolatkiem?”


IA
18.00
25
Alicja Napiórkowska
IB
18.00
35
Maria Meyer
IC
18.00
15
Grażyna Górak
ID
18.00
14
Anna Grabowska
IE
18.00
27
Joanna Partyka
IS
18.00
k
Marta Nowicka
IIA
18.00
39
Tomasz Jurkiewicz
IIB
18.00
37
Anna Chwałek
IIC
18.00
38
Hanna Supernat-Melzer
IIS
18.00
29
Sobiesław Przybylski
IIIA
18.00
n
Adriana Marasz
IIIB
18.00
20
Ewa Domarus
IIIC
18.00
40
Anna Grudzińska
IIID
18.00
26
Alicja Klein-Abramczyk
IIIS
18.00
28
Piotr Taube
Zebranie Prezydium Rady Rodziców - godz. 19.00 w sali nr 14, a o godz. 19.20 spotkanie trójek rodziców klas III w sprawie studniówki (sala nr 14).
Termin studniówki 30 stycznia 2015 r. (piątek).

Święto Odzyskania Niepodległości

Data: 16.11.2014

7 listopada uroczystym apelem uczciliśmy przypadające we wtorek 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość przygotowały wraz z młodzieżą nauczyciel języka polskiego Ewa Domarus, Joanna Klein – Szalkowska opiekun chóru szkolnego, nauczyciele historii Monika Młynarczykowska i Grażyna Górak. Uczestnicy apelu mogli prześledzić dzięki doskonale przygotowanej prezentacji multimedialnej, wykonanym utworom poetyckim i pieśniom, burzliwe dzieje walki o niepodległość Polski.

 

Wygrana w powiatowym konkursie multimedialnym

Data: 07.11.2014

6 listopada 2014 roku odbył się VI Powiatowy Konkurs Multimedialny, którego myślą przewodnią była "Polska niepodległość". Prace konkursowe były oceniane pod względem wartości merytorycznej, poziomu technicznego oraz walorów artystycznych. Organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie, zaś patronat nad konkursem sprawował Starosta Wejherowski. Celem konkursu było utrwalenie wśród młodzieży zainteresowania historią ojczystą, rozwijanie poczucia dumy z przeszłości narodu polskiego, a także kształtowanie postaw patriotycznych. Nasza szkoła była reprezentowana przez uczennicę klasy IIa - Klaudię Łazińską, która ostatecznie zajęła I miejsce. Zwyciężczyni zaprezentowała 5-minutową wersję "Kamieni na szaniec", a praca powstała pod kierunkiem nauczyciela historii mgr Moniki Młynarczykowskiej. Nagrodzona praca naszej uczennicy zostanie przedstawiona w dniu 10 listopada podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości, organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie.a

Szkolny chór w Miejskim Domu Kultury w Rumi

Dodano: 07.11.2014

16 października 2014r. w Miejskim Domu Kultury w Rumi wystąpili członkowie chóru szkolnego 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie, będący członkami grupy poetycko - wokalnej PRO BONO, pod kierownictwem mgr Joanny Klein - Szalkowskiej. W programie zatytułowanym ,,Słuchaj Polsko” solistką była absolwentka naszej szkoły, obecnie studentka Akademi Muzycznej w Gdańsku - Ewelina Machalewska, akompaniował Paweł Zawadzki, nad kwestiami technicznymi miał pieczę Mateusz Huszcza. Chór zasiliła swym głosem mgr Alicja Klein-Abramczyk, uczniowie 1 LO: Ada Wałdowska, Joanna Klein, Karolina Świderska, Kacper Skelnik, Konrad Uściński, oraz dwaj nasi absolwenci-Maciej Stanulewicz i Mateusz Kriesel. W "Blasku słowa" Jana Pawła II i Juliusza Słowackiego, w opracowaniu scenicznym Bogumiły Klein, wystąpili członkowie grupy teatralnej słowa, do której należą m.in. Piotr Bulman z LO nr 1 w Rumi, oraz Mateusz Kriesel. Głównym akcentem scenograficznym był pokaźnych rozmiarów obraz przedstawiający w dynamicznej pozie Jana Pawła II, pędzla Żanety Baranowskiej, absolwentki LO nr 1 w Rumi. Spotkanie poetycko-muzyczne zgromadziło poruszoną pięknym wykonaniem pieśni: Bogurodzica, Hymn o miłości, Taki kraj, Quo vadis Domine i głębią poezji, widownię, na której zagościła m. in. pani Burmistrz, Elżbieta Rogala - Kończak, oraz dyrektor 1LO pan Janusz Wolański. Dowiodło, że w dobie kultury obrazkowej, komercji, konsumpcjonizmu aktywność w muzyce w połączeniu z żywym słowem jest pokarmem niezastąpionym.

Gra ASG w Sulminie

Data: 29.10.2014

Dnia 26.09.2014 klasy Ib i IIIb brały udział w grze ASG w Sulminie. Bitwa była zawzięta... a kto wygrał? Według jednej wersji wygrała klasa Ib, według drugiej był remis Najważniejsze jednak, że zabawa była niesamowita!

Zajęcia laboratoryjne z fizyki jądrowe na UG

Data: 29.10.2014

16 października 2014r. uczniowie drugich i trzecich klas politechnicznych pod opieką p. Marii Meyer uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z fizyki jądrowej. Zajęcia odbywały się na Uniwersytecie Gdańskim i były częścią regularnego cyklu, w którym biorą udział nasi uczniowie. Tydzień wcześniej uczniowie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez profesora UG - Bogumiła Linde, a tym razem mieli okazję w praktyce poznać charakterystykę licznika Geigera-Müllera.

Biegacze I LO wicemistrzami województwa

Data: 21.10.2014

W piątek 17 października 2014 r. w Garczynie nasi biegacze: Dawid Hebel, Łukasz Lejmanowicz, Krzysztof Żuchowski, Bartosz Półchłopek, Aleksander Bochentyn, Maciej Andruszyński, Grzegorz Sielicki, Patryk Nowak, Konrad Piotrowski, Damian Klawikowski, Maciej Karczmarczyk, Damian Talaśka, Krystian Chmura wywalczyli wicemistrzostwo województwa w biegach przełajowych. Drużyna została przygotowana do startu przez trenera Piotra Taube.

Sukces biegaczy I LO w Rumi

Data: 16.10.2014

9 października 2014 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Redzie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zawody były eliminacją do Finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Finału Wojewódzkiej Gimnazjady oraz Finału Wojewódzkiej Licealiady, który odbędzie się 17.10.2014 roku, tradycyjnie w Garczynie. W rywalizacji wzięło udział ponad 350 zawodników i zawodniczek z całego Powiatu Wejherowskiego. Reprezentacja I LO odniosła duży sukces. W kategorii chłopców zdobyliśmy mistrzostwo powiatu, a w kategorii dziewcząt wicemistrzostwo. Drużyna mistrzów powiatu wystąpiła w składzie: Damian Klawikowski, Patryk Nowak, Krzysztof Żuchowski, Grzegorz Sielicki, Aleksander Bochentyn, Krystian Chmura, Dawid Hebel, Karol Sobierajski, Damian Talaśka, Łukasz Lejmanowicz, Maciej Andruszyński, Bartosz Półchłopek, Konrad Piotrowski, Maciej Karczmarczyk. Opiekunem sztafety jest trener Piotr Taube. Życzymy mistrzom udanego występu w Garczynie

Trochę inna lekcja historii

Data: 14.10.2014

W dniu 7 października bieżącego roku, na zaproszenie nauczyciela historii pani Grażyny Górak, przybył do naszego liceum na lekcję historii klasy Ic Pan Benedykt Reszka. Nasz gość to rumianin, żywy świadek historii, autor książek „Czas zła” i „Ich losy”, laureat tegorocznej „Skry Ormuzdowej” wydawnictwa „Pomerania”. Tematyka jaką porusza Pan Reszka to wojenne i powojenne tragiczne losy Kaszubów deportowanych do sowieckich łagrów. Autor w ciekawy sposób przybliżył młodzieży tamte dramatyczne wydarzenia do jakich dopuścili się komuniści radzieccy. Uczniowie czytali fragmenty relacji świadków, którzy przeżyli dramat zsyłki syberyjskiej. Młodzież z wielkim przejęciem wysłuchała prelekcji Pana Benedykta i obejrzała film dotyczący tych bolesnych wydarzeń. Taka lekcja historii na pewno długo pozostanie w pamięci młodych ludzi.

Medyczne warsztaty instruktorskie w I LO

Data: 14.10.2014

Tradycyjnie, wraz z nadejściem nowego roku szkolnego, w naszym liceum odbyły się medyczne warsztaty instruktorskie organizowane przez grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Wejherowie. Uczestnicy to przede wszystkim uczniowie naszego liceum i zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 1 w Rumi oraz gimnazjaliści z Redy, Wejherowa, Szemuda i Bolszewa.
W piątek, po zakwaterowaniu, przystąpiliśmy do omówienia zagadnień zawartych w podręczniku przeznaczonym na zajęcia 16-godzinnego kursu I pomocy przedmedycznej. Następnie przeprowadziliśmy dyskusję na temat działalności stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Wieczorną „iskierkę” ofiarowaliśmy Laurentowi DuPasquierowi – 38-letniemu szwajcarskiemu pracownikowi Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który w czwartek zginął podczas ostrzału budynków w Doniecku na Ukrainie.
 Najpracowitszym dniem dla uczestników warsztatów była sobota. Zajęcia rozpoczęliśmy od dyskusji na temat działalności SK PCK . Następnie przećwiczyliśmy postępowanie w przypadku wypadku komunikacyjnego. Każdy mógł spróbować prawidłowo zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Po krótkim wykładzie dotyczącym tego, w jaki sposób efektywnie prowadzić zajęcia, przystąpiliśmy do kolejnych ćwiczeń, których celem było przypomnienie sobie podstawowych algorytmów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Wieczorem zorganizowaliśmy manewry ratownicze, dzięki którym wypadki masowe są nam już niestraszne. Warsztaty przebiegły w bardzo miłej i spokojnej atmosferze. Znalazł się czas na naukę i integrację. Uczestnikom najbardziej spodobał się nocny alarm, podczas którego musieli pokonać tor przeszkód z pacjentem zabezpieczonym przy pomocy kamizelki KED oraz pomóc osobie nieprzytomnej oddychającej i nieoddychającej. W pamięci na pewno pozostaną też sobotnie zajęcia integracyjne, w czasie których wszyscy uczestnicy tańczyli belgijkę. W niedzielę zadowoleni, choć trochę zmęczeni i niewyspani, wszyscy powrócili do swoich domów. Nad przebiegiem całych warsztatów czuwała pani Anna Chwałek oraz członkowie grupy SIM PCK-Szymon Piotrowski, Karolina Data z kl.IIIc i Paulina Kohnke z kl.IIc.

Spotkanie z innymi wyznaniami

Data: 02.10.2014

30 września 2014 roku klasy 2 a, 2 b, 2 c udały się na spotkania z przedstawicielami różnych wyznań. Pierwsze spotkanie odbyło się w synagodze w Gdańsku, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami judaizmu. Następnie udali się całą grupą do cerkwi prawosławnej, w której zagłębili różnice między prawosławiem a katolicyzmem. Grupa była także przy meczecie, w którym odbywał się remont. Ostatnim przystankiem był kościół ewangelicko-augsburski gdzie zapoznali się nasi uczniowie przede wszystkim z historią ewangelików w Trójmieście.
 

Organizacja wycieczki szkolnej do Londynu

Data: 01.10.2014

Uwaga! 28 marca (sobota) do 2 kwietnia (czwartek) 2015 roku organizowana jest wycieczka szkolna do Londynu, szczegóły poniżej. Wszystkich chętnych prosimy o wpłacenie zaliczki w wysokości 200 zł do wychowawców swoich klas do 15.10.2014r. Opiekunami wycieczki będą p. Joanna Partyka oraz p. Aleksandra Kubera, zapraszamy!

Ulotka ze szczegółami wycieczki
 

Sukces I LO w Rumi w konkursie historycznym

Data: 01.10.2014

Uczniowie naszej szkoły osiągnęli sukces w konkursie historycznym dla szkół ponadgimnazjalnych województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego na prezentację multimedialną na temat: "Żołnierze naszej niepodległości".
Organizatorem konkursu było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Celem konkursu było podkreślenie znaczenia pamięci o żołnierzach niezłomnych oraz zachęcenie uczniów do refleksji nad przeszłością. Prace należało wykonać do 15 czerwca 2014 roku. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej tematu konkursu wykonanej w programie Power Point. Autor lub autorzy (maksymalnie troje uczniów) mieli za zadanie przedstawić sylwetkę żołnierza podziemia niepodległościowego lub oddziału zbrojnego i opisać ich walkę o wolność.

 

Ogłoszenie wyników nastąpiło dnia 12 września 2014 roku i uczniowie naszej szkoły zdobyli trzecie miejsce. Nagrodzona prezentacja multimedialna była zatytułowana "Żołnierze wyklęci- wczoraj i dziś", autorstwa Moniki Wittbrodt i Michała Wasilewskiego - obecnie uczniów klasy IIId. Warto również dodać, iż pozytywnie oceniono także pracę Adriany Kołodziejskiej, aktualnie uczennicy klasy IIb. Opiekunem uczestników był nauczyciel historii, mgr Monika Młynarczykowska. Dnia 30 września 2014 roku odbył się uroczysty finał w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, na którym finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody.

Szósta edycja "Nocy Naukowców"

Data: 01.10.2014

26 września wieczorem grupa uczniów z naszej szkoły wraz z p. Anną Grudzińską i Hanną Supernat-Melzer wybrała sie do Centrum Hewelianum w Gdańsku. Okazją była szósta edycja "Nocy Naukowców". Uczniowie mieli okazję poznać m.in. tajniki kuchni molekularnej, zajrzeć na wystawy "Energia, Niebo i Słońce" czy "Wehikuł czasu - człowiek i pocisk". A wszystko to w atmosferze starych fortów na Górze Gradowej z przepięknym widokiem na nocny Gdańsk.

UWAGA - X Olimpiada Przedsiębiorczości

Data: 26.09.2014

CHĘTNI DO UDZIAŁU mogą się zapisywać w terminie do 24.10.2014r. u pana Sylwestra Anisimowicza
Eliminacje szkolne polegają na rozwiązaniu testu wiedzy składającego się z 50 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności. Zakres tematyczny eliminacji szkolnych odpowiada bardzo dobrej znajomości zagadnień z podstawy programowej przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości, ujętych w części stałej programu Olimpiady Przedsiębiorczości, oraz podstawowej znajomości zagadnień ujętych w części zmiennej programu Olimpiady Przedsiębiorczości.

Szczegółowe informacje na stronie:
www.olimpiada.edu
Regulamin Olimpiady

Konkurs NBP na pracę pisemną XIII edycja

Data: 26.09.2014

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w kolejnej edycji Konkursu na pracę pisemną.Hasło konkursowe: Od pasji do pensji! Czy Twoje hobby mogłoby stać się sposobem na zarabianie pieniędzy?

Celem Konkursu jest pogłębienie zainteresowań młodzieży ekonomią, sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy ekonomicznej oraz zachęcenie dyrekcji i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wdrażania w nauczaniu ekonomii elementów praktycznych kształtujących umiejętność funkcjonowania uczniów w warunkach gospodarki rynkowej.

 

 

Autorom najlepszych prac Kapituła przyzna nagrody:

za zajęcie pierwszego miejsca:
nagrodę pieniężną w wysokości 3700 zł brutto,
za zajęcie drugiego miejsca:
nagrodę pieniężną w wysokości 3200 zł brutto,
za zajęcie trzeciego miejsca:
nagrodę pieniężną w wysokości 2700 zł brutto,
trzy wyróżnienia:
nagrodę pieniężną w wysokości po 1200 zł brutto.

Prace można nadsyłać do 17 października 2014r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego (formatdoc lub docx) zamieszczonego na stronie: www.nbp.pl/PracaPisemna2014

Zachęcamy do udziału w konkursie!

W przypadku pytań lub wątpliwości proszę się zgłaszać do pana Sylwestra Anisimowicza

UWAGA KONKURS NA LOGOTYP!

Data: 23.09.2014

W związku ze zbliżającą się 96 Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Pan Ryszard Stachurski Wojewoda Pomorski wystąpił z inicjatywą konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Miejsca pamięci narodowej w województwie pomorskim”. Prace konkursowe dotyczą stworzenia „Logotypu” (praca plastyczna + hasło reklamujące to przedsięwzięcie) Kampanii promującej miejsca pamięci narodowej, pomników, cmentarzy lub grobów wojennych, ale również innych miejsc, obiektów i przedmiotów mających znaczenie historyczne, kulturowe lub związane z tradycjami lokalnymi. „Logotyp” będzie wykorzystany przez Pomorski Urząd Wojewódzki do celów i na czas trwania wymienionej Kampanii.
Konkurs jest zorganizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których zgłasza dyrektor szkoły w terminie do 16 października 2014r. Zgłoszone prace oceni komisja konkursowa powołana przez Wojewodę Pomorskiego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 31 października 2014 r. na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: www.gdansk.uw.gov.pl
W dniu 11 Listopada 2014 r. Wojewoda Pomorski wręczy Autorowi zwycięskiej pracy nagrodę (2000 zł), podczas uroczystości Obchodów 96. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zachęcamy młodzież naszego liceum do poznawania miejsc pamięci narodowej i do licznego udziału w tym konkursie Termin składania prac do 13 października 2014 roku u pani Grażyny Górak (gabinet historyczny sala 15). Praca konkursowa może być przygotowana w dowolnej formie plastycznej (np. logo graficzne, logo rysunkowe, kolaż) Praca musi zawierać stronę tytułową z danymi osoby, która ją przygotowała, danymi nauczyciela i podpisem dyrektora szkoły oraz danymi teleadresowymi do kontaktu. „Logotyp” może być zapisany na płycie CD.

Wycieczka turystyczno-dydaktyczna na Hel

Data: 23.09.2014

18 września 2014 roku klasa III c wybrała się na wycieczkę do Helu pod opieką p. Anny Grudzińskiej i Hanny Supernat-Melzer. Uczniowie przeszli piękną ścieżką dydaktyczną nad wydmami przy brzegu morza, zwiedzili fokarium i podziwiali senny Hel po sezonie.
 

Ogólne zebranie rodziców klas I, II i III

Data: 18.09.2014

Wywiadówki odbędą się
w czwartek 25 września 2014r.

17.00 – 17.30 Spotkanie rodziców z dyrekcją na hali sportowej – kl. I i II
17.00 – 17.30 Spotkanie rodziców klas III z wychowawcami klas, wybór trójek klasowych
17.40 – 18.10 Spotkanie rodziców z dyrekcją na hali sportowej - klasy III
17.40 – 18.10 Spotkanie rodziców klasy I i II z wychowawcami klas, wybór trójek klasowych
18.30 – zebranie trójek klasowych – uzupełnienie składu Rady Rodziców (na sali konferencyjnej – K – hala sportowa)


IA
17.40
25
Alicja Napiórkowska
IB
17.40
35
Maria Meyer
IC
17.40
15
Grażyna Górak
ID
17.40
14
Anna Grabowska
IE
17.40
27
Joanna Partyka
IS
17.40
k
Marta Nowicka
IIA
17.40
39
Tomasz Jurkiewicz
IIB
17.40
20
Anna Chwałek
IIC
17.40
38
Hanna Supernat-Melzer
IIS
17.40
29
Sobiesław Przybylski
IIIA
17.00
15
Adriana Marasz
IIIB
17.00
29
Ewa Domarus
IIIC
17.00
40
Anna Grudzińska
IIID
17.00
26
Alicja Klein-Abramczyk
IIIS
17.00
14
Piotr Taube

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

Data: 04.09.2014

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 04.09.2014r. w Gdańskim Salonie Maturzystów, gdzie zdobywali wiedzę na temat nowej matury, oraz poznawali oferty uczelni z Trójmiasta i całego województwa. Jeżeli ktoś nie mógł być tam dzisiaj z nami wszelkie materiały informacyjne będą dostępne w gab. psychologa szkolnego lub bibliotece szkolnej. Można również zajrzeć bezpośrednio na stronę Salonu Maturzystów http://www.salonmaturzystow.pl/2014

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

Data: 28.08-01.09.2014

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
w poniedziałek 1 września 2014 r.
na placu apelowym przed szkołą o godz. 9.00
(w przypadku deszczowej pogody na hali sportowej)

Przebieg uroczystości:
1. Wprowadzenie pocztu sztandarowego
2. Hymn państwowy
3. Wystąpienie dyrektora
4. Wyprowadzenie pocztu sztandarowego
5. Spotkanie z wychowawcami według planu:
 I A – sala 25 – A. Napiórkowska
 I B – sala 35 – M. Meyer
 I C – sala 15 – G. Górak
 I D – sala 14 – A. Grabowska
 I E – sala 27 – J. Partyka
 I S – sala 26 – M. Nowicka
 II A – sala 39 – T. Jurkiewicz
 II B – sala N – A. Chwałek
 II C – sala 38 – H. Supernat-Melzer
 II S – sala 29 – S. Przybylski
 III A – sala 37 – A. Marasz
 III B – sala 20 – E. Domarus
 III C – sala 40 – A. Grudzińska
 III D – sala 28 – A. Klein-Abramczyk
 III S – sala K – P. Taube

17.00 informacyjne zebranie rodziców nowo przyjętych uczniów (hala sportowa)
17.00–19.00 kiermasz książek używanych na małej sali gimnastycznej