HISTORIA SZKOŁY - ROK SZKOLNY 2016/2017
» Rekrutacja 2017
Data: 01.07.2017


Wyniki rekrutacji do klas pierwszych naszej szkoły
zostaną opublikowane o godz. 12.00 dnia 07.07.2017 tutaj»


 

Dodane przez: I LO w Rumi

» Praca szkoły  w okresie wakacyjnym
Data: 01.07.2017


W dniach 10.07 - 15.08 szkoła pracuje w godzinach od 9.00 do 14.00
 

Dodane przez: I LO w Rumi

» Mamy podium w Finale Licealiady Szkół Ponadgimnazjalnych
Data: 01.07.2017
Nasza szkoła uzyskała I miejsce na szczeblu powiatowym i III miejsce w województwie w tegorocznej Licealiadzie.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Akademia kończąca rok szkolny 2016/2017
Data: 23.06.2017
23 czerwca punktualnie o godzinie 10 pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu nastąpiło równie uroczyste przekazanie sztandaru szkoły młodszym kolegom, po czym głos zabrała Pani Dyrektor szkoły Lucyna Penkowska. Pani Dyrektor podziękowała za współpracę Radzie Rodziców, gronu pedagogicznemu i uczniom zwracając uwagę na różnego typu przedsięwzięcia, projekty, działalność chóru szkolnego, liczne akcje charytatywne i społeczne oraz działalność Samorządu Uczniowskiego.

Uczniom zostały wręczone nagrody i dyplomy w kilku kategoriach. Wyróżniono uczniów z imponującą średnią, 100- procentową frekwencją. Nie zapomniano o tych, którzy reprezentowali szkołę w projektach artystycznych i kulturalnych oraz sportowych. Klaudia Sałek- uczennica klasy Id została nominowana do nagrody starosty za wybitne wyniki w nauce i pracę na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego.

Wychowawcy klas po zakończeniu części oficjalnej udali się ze swoimi podopiecznymi do sal lekcyjnych w celu wręczenia wychowankom upragnionych świadectw potwierdzających myśl: "zaczęły się wakacje"- można odpocząć!!!
Życzymy Rodzicom, naszej Młodzieży i sobie samym wspaniałych wakacji!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Informacja dla tegorocznych absolwentów
Data: 28.06.2017


Odbiór świadectw maturalnych w piątek 30.06.2017 r. od godziny 10.00
 

Dodane przez: I LO w Rumi

» Oto człowiek
Data: 22.06.2017

Choroba, dysfunkcja, kalectwo to także oblicze człowieczeństwa. Najwspanialsze świadectwo czynienia dobra, to ofiarowanie innym cząstki siebie. I tak kilka dni temu, nasi wolontariusze pomagali przy pikniku rodzinnym w ośrodku Rewalidacyjno -Wychowawczym w Rumi. Wczoraj natomiast chór szkolny dał żywiołowy koncert dla uczniów i nauczycieli tego ośrodka. Serdeczne podziękowania dla wszystkich , którzy czynią ten świat lepszym;)


 

Dodane przez: I LO w Rumi

» XXII Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego – Linia 2017
Data: 13.06.2017
W dniu 13 czerwca 2017 roku w Gminnym Domu Kultury w Linii, w obecności władz samorządowych, odbył się XXII Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego – Linia 2017. Celem imprezy jest popularyzacja twórczości kaszubskiej i upowszechnienie wartości sztuki ludowej. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 246 hafciarek i hafciarzy nie tylko z województwa pomorskiego. Na konkurs dotarły prace nawet z Londynu. Z naszego liceum w konkursie brała udział Magdalena Stasiak z klasy Ic, która zajęła III miejsce w kategorii młodzież szkolna. Gratulujemy Magdalenie pasji tworzenia! Opiekunem uczennicy była Grażyna Górak.

Dodane przez: I LO w Rumi

» XXI Mistrzostwa Rumi w sztafetach olimpijskich z naszym udziałem
Data: 09.06.2017
W dniu 09.06.2017 na stadionie miejskim odbyły się XXI Mistrzostwa Rumi w sztafetach olimpijskich o puchar dyrektora MOSIR. W zawodach rywalizowały sztafety olimpijskie w kategorii dziewcząt i chłopców na wszystkich poziomach edukacyjnych. W rywalizacji szkół średnich zdecydowane zwycięstwo odniosły sztafety olimpijskie ZSP nr 1 w Rumi. W trakcie trwania imprezy dokonano podsumowania sportowych osiągnięć uczniów w roku szkolnym 2016/17 i wręczono nagrody finansowe w postaci talonów podarunkowych do sklepów sportowych. Wśród wyróżnionych znalazło się 18 uczniów ZSP 1 w Rumi, którzy zdobyli medale na wojewódzkiej licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych, unihokeju, drużynowych biegach przełajowych i lekkiej atletyce. W drugiej części zawodów organizatorzy nagrodzili również najlepszych sportowców z poszczególnych szkół wytypowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.

Najlepszymi sportowcami ZSP nr 1 w Rumi zostali: MICHELLE KURZYK I PATRYK STENCEL, którzy na rozpoczęciu imprezy dostąpili zaszczytu zapalenia znicza olimpijskiego.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Informacja
Data: 12.06.2017

Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi informuje,
że 16 czerwca 2017 r. (piątek) szkoła będzie zamknięta.

Dodane przez: PL

» Drużyna I LO Mistrzem Powiatu
Data: 06-07.06.2017
W dniach 06-07.06.2017 roku na boisku wielofunkcyjnym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej 11-osobowej. Zwycięzcą turnieju została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi, która po raz czwarty z rzędu i siódmy w ostatniej dekadzie wywalczyła tytuł Mistrzów Powiatu w tej dyscyplinie sportowej. Opiekunem i trenerem drużyny jest pan Sobiesław Przybylski. Było to wspaniałe podsumowanie najlepszego roku w historii Sportu Szkolnego tej szkoły i Powiatu Wejherowskiego. Drużyna ZSP nr 1 w Rumi grała w składzie: Sebastian Grzenkowicz, Michał Gajos, Damian Talaśka, Paweł Szypuła, Patryk Stencel, Maciej Kruża, Patryk Niemiec, Michał Hajduk, Dawid Czerwionka, Karol Machula, Patryk Melzer, Zbigniew Skoczke, Michał Talarczyk, Kacper Truszczyński, Marcin Waldach. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wymiana polsko-włoska z L’Aquila
Data: 30.05-04.06.2017
W dniach od 30 maja do 4 czerwca realizowaliśmy w naszej szkole program wymiany międzynarodowej ze szkołą średnią we włoskiej miejscowości L’Aquila. Uczennice z Włoch przebywały w domach uczniów I LO, których rodzice przygotowali serdeczne powitanie oraz otoczyli opieką na cały okres ich pobytu w Polsce. Program wymiany był bardzo bogaty pod względem organizacyjnym. Przez trzy kolejne dni odwiedziliśmy Sopot, Gdańsk i Gdynię, a także odbyliśmy dalszą, całodzienną wycieczkę na wydmę czołpińską. W Trójmieście odwiedziliśmy molo sopockie, gdańską starówkę, gdzie wspięliśmy się na wieżę ratusza staromiejskiego. Uczestnicy podzieleni na mniejsze grupki wzięli udział w grze miejskiej, która polegała na rozwiązaniu kilku zagadek związanych z ciekawymi miejscami na Starówce i odgadnięciu końcowego hasła.

W Gdyni zwiedziliśmy między innymi szkolny żaglowiec „Dar Pomorza”. Włoscy goście spędzili też trochę czasu w naszej szkole – w czwartek 1 czerwca przyłączyli się do naszej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem było propagowanie czytelnictwa, uczestniczyli też w organizowanym tego dnia Szkolnym Dniu Sportu oraz w lekcji geografii na wesoło. W piątek wieczorem miało miejsce oficjalne pożegnanie gości. Rodzice naszych uczniów przygotowali wspaniały poczęstunek, a szkolny zespół wokalny zadbał o odpowiednią oprawę artystyczną. Sobotę goście spędzili ze swymi polskimi rodzinami na różnych wycieczkach i spotkaniach w mniejszym gronie. W niedzielę przy pożegnaniu na lotnisku było sporo łez, ale też nadziei na naszą rewizytę we Włoszech jesienią.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Finał konkursu „Zadzwoń do dziadka”
Data: 03.06.2017
W sobotę 3 czerwca 2017, na molo w Gdańsku Brzeźnie, odbył się finał konkursu literacko–historycznego pt.: „Zadzwoń do dziadka” zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Miło mi poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły wygrały ROWERY. Serdecznie gratuluję KLAUDII SAŁEK z klasy 1d oraz MARII KUKUŁOWICZ z klasy 1b.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wymiana z Christoph-Jacob-Treu-Gymnasium
Data: 25.05-02.06.2017
W dniach od 25.05-02.06.2017 grupa uczniów I LO w Rumi im. Książąt Pomorskich wraz z opiekunkami panią dyrektor Lucyną Penkowską oraz panią Alicją Klein-Abramczyk uczestniczyła w wymianie z Christoph-Jacob-Treu-Gymnasium w Lauf an der Pegnitz w Niemczech. Program wymiany był bardzo bogaty i urozmaicony. Poza czasem spędzonym w szkole mieliśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu z burmistrzem miasta oraz podziwialiśmy uroki przepięknej Bawarii. Zwiedzaliśmy Norymbergę wraz z Centrum Dokumentacji II Wojny Światowej oraz salą 600, w której odbywały się procesy norymberskie. Podczas kolejnych dni zwiedziliśmy piękne starożytne miasto Bamberg oraz Würzburg. Podróż ta zaowocowała nawiązaniem nowych przyjaźni oraz zacieśnieniem więzi międzykulturowych. We wrześniu 2017 gościć będziemy młodzież niemiecką w ramach rewizyty.

Am 25. Mai 2017 verreisten die Jugendlichen unseres Lyzeums nach Deutschland. An diesem Schüleraustausch nahm eine Gruppe von Schϋlern aus verschiedenen Klassen teil. Die Hauptziele des polnisch-deutschen Austauschs waren Freundschaft mit den deutschen Jugendlichen zu schließen und die Sprachbarriere zu überwinden. Die Jugendlichen unseres Lyzeums hatten die Möglichkeit sowohl unsere Kultur- und Sprachkenntnisse als auch unser Allgemeinwissen über Deutschland zu vertiefen. In der Zeit unseres Aufenthalts besichtigten wir Nürnberg, Würzburg und Bamberg. Wir nahmen auch an dem Latein- und Matheunterricht in der deutschen Schule teil. Eine der besten Attraktionen war unter anderem der Besuch im Tiergarten , besonders begeisterten wir uns für die Vorführung der Delfine. Die Tage des Aufenthalts in Lauf an der Pegnitz verliefen sehr schnell und erfreulich. Wӓhrend der gemeinsamen Begegnungen schlossen wir viele Freundschaften. Das war wirklich ein spannendes Erlebnis, an das wir uns lange erinnern werden.

Dodane przez: Milena Radtke

» VIII Powiatowy Konkurs Prezentacji Multimedialnych
Data: 02.06.2017
2 czerwca odbył się w ZSP nr 2 w Wejherowie VIII Powiatowy Konkurs Prezentacji Multimedialnych Powiatu Wejherowskiego dla szkół ponadgimnazjalnych pt."Kultura materialna i duchowa mojego regionu". Nasza szkoła była reprezentowana przez 2 zespoły: Ilonę Dargacz i Wiktorię Kohnke z klasy Ia oraz Jędrzeja i Szymona Niewiadomskich z klasy IIs. Chłopcy stworzyli film przedstawiający kulturę Kaszub na różnych płaszczyznach. Prezentacja powstała przy współpracy ucznia klasy IIb Wojciecha Kanikuły i pod kierunkiem nauczyciela historii Moniki Młynarczykowskiej. Bracia Niewiadomscy zajęli w konkursie I miejsce oraz zostali wyróżnieni nagrodą specjalną przez Twoją Telewizję Morską, której również udzielili wywiadu. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

Wywiad braci Niewiadomskich http://www.telewizjattm.pl/…/42849-najlepsze-prezentacje-mu…

Praca konkursowa https://www.youtube.com/watch?v=bU_IcvB200k&t=189s

Dodane przez: I LO w Rumi

» Dzień Dziecka = Dzień Sportu
Data: 01.06.2017

Tego dnia zapanował duch rywalizacji międzyklasowych na szkolnym boisku. Reprezentanci z poszczególnych klas wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych, starając się wywalczyć jak najwięcej punktów dla swojej drużyny. Odwiedziło nas również Przedszkole „Słoneczna Jedynka”, biorąc udział w specjalnie przygotowanych dla nich konkurencjach sportowych. „Dzień Sportu” zakończył się grillem na szkolnym dziedzińcu, śpiewem polsko-włoskich solistek oraz tańcami.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Promujemy czytelnictwo!!!
Data: 01.06.2017
1 czerwca wzięliśmy ponownie udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam!”. Z transparentami, przebrani za różne postaci literackie, pomaszerowaliśmy całą szkołą na Dworzec PKP w Rumi, gdzie czytaliśmy swoje ulubione książki przed Stacją Kultura, promując czytelnictwo wśród przechodniów. W tym roku było nas więcej, bowiem przyłączyli się do nas Salezjanie oraz Gimnazjum nr 1 w Rumi, za co serdecznie dziękujemy!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Nasze inicjatywy w roku św. Br. Alberta
Data: 31.05.2017
Z okazji roku św. Br. Alberta nasi wolontariusze podjęli kilka inicjatyw, które w szczególny sposób zwracają uwagę na godność drugiego człowieka. Każda osoba, jak mówi ks. Tischner -"spotykana w twarzy" jest dla nas ubogaceniem i inspiracją, prowokacją do reakcji, do spotkania z sobą samym, swoimi emocjami i zdolnością do czynu. W związku z tym w ostatnich tygodniach odwiedziliśmy bezdomnych z wejherowskiej noclegowni, dla której wcześniej zbieraliście produkty i środki czystości (SERDECZNIE DZIĘKUJEMY). Kolejnym działaniem były warsztaty plastyczne dla dzieci z Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego w Rumi.

Trzecim dziełem jest konkurs na czarno-białą fotografię portretową (tylko do środy 7.06). Zapraszamy chętnych do włączenia się w akcję pikniku (14.06 od 10-12 w szkole specjalnej), gry w karty (przy naszym cieście ) z bezdomnymi - termin po wystawieniu ocen lub udziału w konkursie fotograficznym (nagrodami są bony do Empiku).

Dodane przez: BP

» XVIII Turniej "Jakub Wejher i powiat wejherowski"
Data: 26.05.2017
26 maja odbył się w ZSP nr 4 w Wejherowie XVIII Turniej "Jakub Wejher i powiat wejherowski". Tematem przewodnim było "Wejherowo i powiat wejherowski na starych fotografiach". Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej i sprawnościowej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Id: Magdalena Byczk, Hubert Próchnicki, Miłosz Rettig oraz Klaudia Sałek. Drużyna w części teoretycznej zajęła III miejsce, zaś uczennica Klaudia Sałek uzyskała II nagrodę indywidualnie. Po części sprawnościowej nasi uczniowie uplasowali się na V miejscu.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wspólne czytanie na Dworcu Rumia
Data: 19.05.2017

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wizyta włodarzy Rumi
Data: 17.05.2017
Na zaproszenie Dyrekcji i społeczności szkolnej gościli u nas burmistrz Rumi- Michał Pasieczny oraz Przewodniczący Rady Miasta - Ariel Sinicki. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas I i II. Burmistrz przedstawił prezentację multimedialną, w której zawarto przedsięwzięcia zrealizowane w ostatnich latach w Rumi. M. Pasieczny pokazał również wizualizację projektów, które będą realizowane w najbliższych latach w naszym mieście. Są nimi na przykład: budowa przystanku SKM Biała Rzeka, budowa parkingów przy odnowionym przystanku SKM-Rumia-Janowo, rewitalizacja rejonu Szmelty, budowa nowej drogi tzw "Popiołówki". Burmistrz po krótce przedstawił dochody i wydatki miasta podkreślając, że największe wydatki związane są z oświatą i pomocą społeczną. Przewodniczący Rady Miasta przybliżył z kolei ideę budżetu obywatelskiego i zachęcał młodzież do udziału w tym projekcie. Spotkanie z włodarzami miasta obok wcześniejszego udziału młodzieży w XXXIV sesji Rady Miasta odbyło się w ramach edukacji obywatelskiej.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Polska – moje miejsce, mój kraj
Data: 16.05.2017
„Polska – moje miejsce, mój kraj" - WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY W celu popularyzowania wśród młodzieży szkolnej twórczości patriotycznej Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego zorganizowała po raz piąty WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY „POLSKA – MOJE MIEJSCE, MÓJ KRAJ”. 16 maja 2017 roku odbył się ostatni etap w kategorii muzycznej, do którego zgłosiło udział ponad 400 wykonawców. Jury w składzie: Andrzej Kołakowski, Andrzej Kołodziej, Aleksandra Lewicka, Krzysztof Rzeszutek przyznało zespołowi ENCORE z I LO w Rumi II nagrodę w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Nasz zespół zachwycił komisję oraz autora utworu konkursowego, pana Andrzeja Kołakowskiego, oryginalnością interpretacji i aranżacji ,,Przysięgi”.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zebrania z rodzicami
Data: 15.05.2017
W dniu 23 maja 2017 r. lekcje odbywać się będą według poniższego rozkładu:

0. 7.10 – 7.55
1. 8.00 – 8.35
2. 8.45 – 9.20
3. 9.30 – 10.05
4. 10.15 – 10.50
5. 11.10 – 11.45
6. 11.55 – 12.30
7. 12.40 – 13.15
8. 13.20 – 13.55
9. 14.00 – 14.30

We wtorek 23.05.17r. o godz. 18.00 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas I – II według następującego porządku:

KLASA WYCHOWAWCA SALA
1a p. T. Jurkiewicz 39
1b p. M. Nowicka 27
1c p. A. Kubera 20
1d p. M. Pyszyńska 14
1s p. A. Kulikowska k
2a p. M. Pałubicka 15
2b p. M. Młynarczykowska 26
2c p. A. Grudzińska 40
2d p. E. Rębiś 28
2s p. E. Domarus 29

Wszyscy nauczyciele są obecni w pokoju nauczycielskim do godziny 19.30
 
 

Dodane przez: I LO w Rumi

» I edycja Nocy Eksperymentów już za nami!
Data: 12-13.05.2017

Z 12 na 13 maja, w budynku I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się Noc Eksperymentów, wydarzenie o charakterze naukowym, do którego udziału zaproszeni zostali uczniowie rumskich gimnazjów. Nocny wykład i eksperymenty, spotkanie z naukowcem Politechniki Gdańskiej, zabawa z odczynnikami oraz inne atrakcje – wszystko to czekało na pasjonatów fizyki, chemii oraz biologii, których tej nocy nie zabrakło. - Chcieliśmy pokazać gimnazjalistom, że do wiedzy można dotrzeć na wiele sposobów. Przedmioty ścisłe stają się łatwiejsze w odbiorze, gdy będziemy namacalnie i empirycznie poznawać ich tajniki. Dlatego myślą przewodnią tego wydarzenia stały się dla nas słowa mistrza Konfucjusza: „Słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem” – opowiadała o projekcie dyrektor I LO, pani Lucyna Penkowska.

Wszystko rozpoczęło się powitaniem grup gimnazjalnych wraz z opiekunami na sali gimnastycznej, by zaraz po tym przejść do następnego punktu w programie, czyli eksperymentów naukowych. Można powiedzieć, że miejscami było poważnie, ale i zabawnie, naukowo, jak i z przymrużeniem oka. W pracowni chemicznej uczniowie izolowali, identyfikowali i hydrolizowali skrobię. Samodzielnie otrzymywali wskaźnik ph i za jego pomocą określali ph artykułów z najbliższego otoczenia. Nie zabrakło również pasjonatów tworzenia chemicznego szyfrowania jak i łamania tych szyfrów. Na przyszłych biologów czekały również nie lada wyzwania. Pod czujnym okiem starszych kolegów gimnazjaliści badali zawartość soli w różnych produktach, izolowali DNA z kiwi oraz pokazywali jak odczytywać linie papilarne. Fizycy pokazali różnice w łączeniu szeregowym i równoległym, omówili budowę i zasady działania elektromagnesu oraz pokazali czym tak naprawdę jest kolor, wykorzystując do tego soczewki skupiające i rozpraszające. Dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów cieszyła się kula plazmowa, dzięki której zobaczyli jak przenosić energię elektryczną bez użycia kabli. Ważnym punktem w programie Nocy Eksperymentów był wykład prof. Marianem Kamińskim, wykładowcy Politechniki Gdańskiej oraz noc filmowa, która stanowiła zwieńczenie tej jakże przyjemnej, ale niezaprzeczalnie naukowej przygody.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Na rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Wejherowie
Data: 12.05.2017
12 maja uczniowie klas o specjalności prawniczej: Ia oraz IIa uczestniczyli w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Sędzia Tomasz Skibiński, który uczy w naszej szkole podstaw prawa, zaprosił młodzież na postępowanie sądowe. Tematyką sprawy było naruszenie ustawy o ochronie zwierząt. Młodzież z dużym zainteresowaniem śledziła przebieg rozprawy, jak i czynności procesowe sędziego. Ponadto, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, związanych ze specyfiką zawodu sędziego.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wizyta w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku
Data: 10.02.2017
Klasa 1D wraz z wychowawcą Magdaleną Pyszyńską i nauczycielem angielskiego Aleksandrą Kuberą na wycieczce w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wizyta w stacji ujmowania i uzdatniania wody PEWIKu w Redzie
Data: 10.05.2017
10 maja uczniowie klas: IC I IIC odwiedziły stację ujmowania i uzdatniania wody PEWIKu w Redzie. Wizyta rozpoczęła się od bardzo szczegółowi prezentacji na temat zasobów wody, jakości oraz sposobów jej napowietrzania i filtrowania. Potem była okazja, aby zobaczyć i sprawdzić, jak wygląda to wszystko w praktyce. Zobaczyliśmy jedną ze studni głębinowych, z której pochodzi woda w naszych domach. Widzieliśmy olbrzymie filtry nieustannie oczyszczające wodę z nadmiaru minerałów i innych substancji. Może przy kolejnym odkręceniu kranu przypomnimy sobie jak wiele potrzeba, aby codziennie cieszyć się czystą wodą. Opiekunowie: Hanna Supernat-Melzer i Justyna Wielicka

Dodane przez: I LO w Rumi

» Uwaga - zmiana planu lekcji od maja
Data: 05.05.2017
Plan lekcji obowiązujący od 08.05.2017r.
Plan 08.05.2017 [link]

Dodane przez: I LO w Rumi

» Matura 2017 - START
Data: 04.05.2017

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi do matury przystąpiło 117 absolwentów.

Po obowiązkowym egzaminie z języka polskiego, matematyki i języka obcego odbędą się egzaminy maturalne z pozostałych przedmiotów. Najczęściej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym wśród tegorocznych maturzystów jest matematyka, fizyka i geografia.

Wszystkim przystępującym do egzaminów życzymy powodzenia.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Absolwenci A.D. 2017
Data: 28.04.2017
28 kwietnia pożegnaliśmy sześć klas tegorocznych maturzystów. Chór szkolny „Książąt Pomorskich” pod batutą Joanny Klein- Szalkowskiej zaintonował hymn narodowy, po czym uświetnił uroczystość koncertem najpiękniejszych przebojów. Nie zabrakło w tym dniu życzeń i podziękowań, i tych oficjalnych, i tych bardziej osobistych. Po zabraniu głosu przez Panią Dyrektor Szkoły Panią Lucynę Penkowską głos oddano zaproszonym gościom i młodzieży. Wśród gości byli: Poseł na Sejm RP Jan Klawiter, Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego Witold Reclaf, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Wojciech Rybakowski oraz Radny Powiatu Wejherowskiego Ludwik Zegzuła.

Swoje życzenia kierowali przede wszystkim do Absolwentów – bohaterów dzisiejszej uroczystości. Prowadzący uroczystość: Paula Szeliga i Dominik Mazur w imieniu klas drugich żegnali swoich kolegów, a Klaudia Stelmaszuk i Konrad Piotrowski w imieniu tegorocznych maturzystów podziękowali wszystkim pracownikom I LO za trzy lata wzajemnej współpracy. W tym dniu wyróżniono uczniów za różne przedsięwzięcia – naukowe, artystyczne, sportowe i społeczne. Dyrekcja Szkoły nagrodziła dyplomami i stypendiami najlepszych z najlepszych, natomiast społeczność uczniowska przyznała swoje osobiste nagrody tegorocznym maturzystom w 6 kategoriach. Nagrody otrzymali: Słowik - Marysia Jabłońska. Otwarte Serce - Daniel Sułkowski, Zwiastun - Damian Walkowiak, Pomocna Dłoń - Agata Szlagowska, Gantelmaan - Rafał Rendaszka oraz klasa IIIb. Gwoździem programu był występ artystyczny, który przygotowała Pani Wicedyrektor Monika Pranczke ze swoimi podopiecznymi z klasy IIIE. Z uśmiechem na ustach i wzruszeniem w sercu klasy trzecie udały się do swoich sal lekcyjnych, by odebrać świadectwa i zapamiętać ten właśnie moment - na zawsze...

Dodane przez: I LO w Rumi

» Dni Otwarte u Książąt
Data: 22,24.04.2017

22 kwietnia odbył się w naszej szkole Piknik Wiosenny, którego celem było zapoznanie uczniów klas gimnazjalnych wraz z rodzicami z ofertą edukacyjną I Liceum Ogólnokształcącego. Na zwiedzających czekali piloci, opowiadając o swojej nauce w I LO, aktualnych projektach edukacyjnych, demonstrowali przede wszystkim swoje umiejętności interpersonalne, zwłaszcza uczniowie klasy dwujęzycznej, którzy rozmawiając z gimnazjalistami po angielsku opowiadali o ciekawych projektach realizowanych w tej klasie.

Podczas Pikniku Wiosennego zawsze staramy się pokazać, że drzwi do naszego liceum nie mają wysokich progów, że można wejść do każdej sali, wszystkiego dotknąć, z każdym porozmawiać. Gimnazjaliści z wielkim zainteresowaniem zwiedzali szkołę, zaglądając do pracowni przedmiotowych, w których były prezentowane poszczególne profile klas, oglądali pokazy taneczne, wysłuchali koncertu chóru szkolnego oraz zobaczyli specjalną walkę na ringu bokserskim. Na szczególną uwagę zasługują pracownie: fizyczna i chemiczna, w których odbywały się doświadczenia z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracom naszych młodych pasjonatów informatyki, którzy pokazywali rożne triki związane z grafiką komputerową. Oprócz tego do szczególnych atrakcji można zaliczyć specjalny występ teatru szkolnego W Rozproszeniu, który tym razem zaprezentował Wojnę postu z karnawałem, spektakl powstały w oparciu o obraz Pietera Bruegela (starszego) do piosenki Jacka Kaczmarskiego. W poniedziałek, 24 kwietnia odbył się drugi Dzień Otwarty naszej szkoły, tym razem dla grup zorganizowanych. Zaprosiliśmy młodzież ze wszystkich rumskich gimnazjów wraz z opiekunami i zaprezentowaliśmy następujące profile klas:
Klasa A humanistyczna
Klasa B matematyczna
Klasa C medyczna
Klasa D lingwistyczna
Klasa E dwujęzyczna
Klasa S sportowa
Nowością w ofercie edukacyjnej są języki, które wprowadzamy od września: j. hiszpański lub rosyjski do wyboru (jako drugi język nauczania). Tego dnia nie zabrakło też stoisk degustacyjnych, pokazów tanecznych i prezentacji osiągnięć naszych uczniów. Wśród atrakcji Dnia Otwartego szczególnym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia laboratoryjne w pracowniach: fizycznej i chemicznej, sparing w piłce ręcznej dziewcząt, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz spektakl grupy teatralnej. Szczególne podziękowania należą się pilotom, którzy pieczołowicie zajmowali się wszystkimi zwiedzającymi, oprowadzając ich po szkole i odpowiadając na pytania. Wszystkim tym gimnazjalistom, którzy odwiedzili nas w sobotę i w poniedziałek rano serdecznie dziękujemy. Powiedzenie Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje jest pięknym podsumowaniem Dni Otwartych I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Awans do finału Metropolitalnego Konkursu Biblijnego
Data: 24.04.2017
SYLWIA GIERSZEWSKA (2a) i KACPER WALKUSCH (3e) zakwalifikowali się do ostatniego etapu Metropolitalnego Konkursu Biblijnego, który odbędzie się w Liceum Salezjańskim w Rumi dnia 13 maja 2017 r, o godzinie 10,00!

 

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wysoko w turniejowej drabince Turnieju MSI Gaming School
Data: 21.04.2017
Reprezentacja naszej szkoły brała udział w Ogólnopolskim Turnieju MSI Gaming School w League of Legends i w swojej (jednej z czterech) grupie eliminacyjnej (64 zespoły) dotarła do ćwierćfinału (8 zespołów), w którym uległa III Liceum Ogólnokształcącemu w Bielsku-Białej. W skład zespołu wchodzili Krystian Baboszyn, Jakub Olkrzycki, Sebastian Wrzałek, Przemysław Szewczyk, Adam Ławrynowicz.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zwycięstwo w Półfinale Wojewódzkiej Licealiady w Piłce Nożnej
Data: 20.04.2017
20.04.2017 roku na Stadionie Miejskim w Lęborku odbył się Półfinał Wojewódzkiej Licealiady w Piłce Nożnej Chłopców 6 - osobowej. Zawody te były eliminacją do Finałów Wojewódzkiej Licealiady, które odbędą się prawdopodobnie w Rumi. W rywalizacji wzięły udział 4 zespoły reprezentujące powiat lęborski, kartuski, pucki oraz wejherowski. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi. Nasza drużyna grała w składzie: Dawid Czerwionka, Michał Gajos, Damian Talaśka, Sebastian Grzenkowicz, Michał Hajduk, Karol Machula, Patryk Melzer, Patryk Stencel, Michał Talarczyk, Kacper Truszczyński. Nad całością czuwał opiekun drużyny – Sobiesław Przybylski. Brawoooo!!! Trzymamy kciuki podczas występów w finale wojewódzkim i zachęcamy do kibicowania.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Najbliższe zmiany organizacyjne
Data: 20.04.2017
W dniu 24 kwietnia 2017 r. lekcje odbywać się będą według poniższego rozkładu:

0. 7.10 – 7.55
1. 8.00 – 8.45
2. 8.55 – 9.40
3. 9.50 – 10.20
4. 10.30 – 11.00
5. 11.20 – 11.40
6. 11.50 – 12.20
7. 12.30 – 13.00
8. 13.10 – 13.40
9. 13.50 – 14.20

W dniu 2 maja szkoła będzie zamknięta.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Życzenia wielkanocne 2017
Data: 12.04.2017

Dodane przez: I LO w Rumi

» Jesteśmy mistrzami powiatu w piłce nożnej 6-osobowej
Data: 11.04.2017
Drużyna chłopców ZSP nr 1 w piłce nożnej 6-osobowej mistrzem Powiatu Wejherowskiego.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wojewódzki Konkurs Poezji Jacka Kaczmarskiego
Data: 07.04.2017
W piątek (07.04.2017) w I LO w Gdańsku odbył się wojewódzki konkurs poezji Jacka Kaczmarskiego. Naszą szkołę w kategorii poezji śpiewanej reprezentowały Adrianna Czuryńska, która otrzymała wyróżnienie i Maria Jabłońska, która zajęła drugie miejsce.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych
Data: 05.04.2017
W dniu 05.04.2017 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Redzie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Drużynowych Biegach Przełajowych. Zawody te były eliminacją do Finałów Wojewódzkich, które odbędą się 25.04.2017 roku w Człuchowie. W klasyfikacji chłopców na 1 miejscu sklasyfikowano drużynę ZSP nr 1 w Rumi (1. Karol Lipiński 2. Michał Jarliński 3. Grzegorz Żurek ). Dziewczęta zostały sklasyfikowane na 3 miejscu (1. Zofia Topp 2. Oliwia Kreft).

Dodane przez: I LO w Rumi

» Tacy jesteśmy
Data: 05.04.2017

Dodane przez: I LO w Rumi

» Kwalifikacja do projektu „Remusowa Kara”
Data: 30.03-02.04.2017
Uczniowie naszej szkoły Alicja Michalak, Wiktoria Kanclerz, Adriana Sygało i Kamil Kreft z Kółka Regionalnego prowadzonego przez p. Grażynę Górak, zakwalifikowali się do projektu „Remusowa Kara”. Warunkiem zakwalifikowania się do projektu było stworzenie teledysku do wybranej piosenki, którą należało wykonać w języku kaszubskim. Nagrodą za wejście do projektu jest udział w trzydniowych warsztatach regionalnych „Remusowa Kara” organizowanych przez Klub Studencki „Pomorania” przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim. W tym roku warsztaty regionalne odbyły się w Mechelinkach w dniach od 30 marca do 2 kwietnia 2017 roku, a miejscem zakwaterowania był hotelik „Osada Wędrowca”. Organizatorzy zaproponowali ciekawy program warsztatów regionalnych obejmujących zajęcia pogłębiające umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim. Nie zabrakło zajęć artystycznych, filmowych, literackich. Odbyło się spotkanie z prezesem ZKP prof. Edmundem Wittbrodtem a wszystko w przyjemnej, radosnej atmosferze. Licealiści biorący udział w Remusowej Karze zakończyli spotkanie Mszą Święta z kaszubską liturgią słowa oraz zwiedzaniem Muzeum Miasta Gdyni. Z pewnością warsztaty regionalne pogłębiły wiedzę i przybliżyły uczestnikom spotkania dziedzictwo kulturowe naszej Małej Ojczyzny.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Warsztaty na temat rozwoju zrównoważonego
Data: 31.03.2017

W piątek 31 marca 2017 roku wykorzystując bardzo pięknie zapowiadający się weekend klasa IIIE uczestniczyła w warsztatach terenowych organizowanych przez Nadleśnictwo Gdańsk w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie. Tematem warsztatów prowadzonych przez pracownika Lasów Państwowych Pana Witolda Ciechanowicza był rozwój zrównoważony. Podczas warsztatów uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat gospodarki leśnej, wpływie lasów na środowisko geograficzne na Ziemi, oraz do czego może doprowadzić zbyt intensywna gospodarka człowieka wykorzystująca surowce nieodnawialne. Warsztaty zakończone zostały miłym dla wszystkich uczestników akcentem w postaci ogniska, a biblioteka szkolna wzbogaciła się o nową pozycję Krzysztofa Jażdżewskiego: „Historia lasów gdańskich – od dóbr oliwskich i puckich do Nadleśnictwa Gdańsk”. Opiekun grupy, nauczyciel geografii – Przemysław Czachorowski

Dodane przez: I LO w Rumi

» Spotkanie z rodzicami na temat cyberprzemocy
Data: 29.03.2017
29 marca w ramach projektu Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS odbyło się spotkanie z rodzicami na temat: "Cyberprzemoc- zagrożenia i konsekwencje". Wykład poprowadził mgr Bartosz Karcz, psycholog Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Data: 29.03.2017
29 marca 2017 roku o godz. 12.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta w Rumi odbyła się XVI-ta edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem”Młodzież zapobiega pożarom”. OTWP ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy sprawdzeniu znajomości zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nasza reprezentacja w składzie: Aleksandra Wojciechowska kl. II b, Szymon Romaniec i Jan Dias kl. I b, zajęła I miejsce.

Najlepsza drużyna w mieście otrzymała puchar. W wyniku przeprowadzonych eliminacji w klasyfikacji indywidualnej Szymon Romaniec zajął I miejsce, a Janek Dias był drugi. W związku z tym nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się 7 kwietnia w Wejherowie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a Szymonowi i Jankowi życzymy dalszych sukcesów!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
Data: 28.03.2017
W dniu 28 marca w ZSP nr 1 w Wejherowie odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Bałtowska, Anna Ritter, Monika Czekalska, Martyna Wszeborowska. Uczennica klasy III a - A.Bałtowska zajęła IV miejsce. Uczennice przygotowała nauczycielka wiedzy o społeczeństwie - M.Pałubicka.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Finał Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks” PG
Data: 25.03.2017
25 marca 2017 r. w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj indeks”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. IIIc Klaudia Tiszbein i Aleksandra Wróblewska, które zostały laureatkami I etapu tego konkursu.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Prelekcja na temat II wojny światowej
Data: 24.03.2017
W piątek 24 marca gościliśmy na lekcji historii i społeczeństwa klasy drugiej dr nauk społecznych w zakresie bezpieczeństwa państwa - Pana Romana Marca. Nasz szanowny gość jest pasjonatem historii, a w szczególności drugiej wojny światowej. Pan Roman Marzec postanowił podzielić się swoją wiedzą z uczniami naszej szkoły i przygotował bardzo interesującą prelekcję na temat przebiegu II wojny światowej. Młodzież z wielkim entuzjazmem wysłuchała wykładu i wzbogaciła swoją wiedzę o ciekawostki, związane z tematem obecnych zajęć lekcyjnych. Koordynatorem tej niezwykle ciekawej lekcji historii był nauczyciel historii Monika Młynarczykowska.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Podsumowanie wojewódzkie XXIV OMKK „Poznajemy Ojcowiznę”
Data: 23.03.2017

23 marca 2017 r. w Sali Konferencyjnej Prezydenta Miasta Gdańska odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów w etapie wojewódzkim XXIV edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych 2 miejsce zajęli uczniowie I LO w Rumi - Julia Żaczek i Bartłomiej Ogdowski z klasy I b za pracę pt."Zaczęło się od Pradziadka...".

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zebrania z rodzicami uczniów klas I - III
Data: 22.03.2017 
W dniu 28 marca 2017 r. lekcje odbędą się wg poniższego grafiku:

0. 7.10 – 7.55
1. 8.00 – 8.35
2. 8.45 – 9.20
3. 9.30 – 10.05
4. 10.15 – 10.50
5. 11.10 – 11.45
6. 11.55 – 12.30
7. 12.40 – 13.15
8. 13.20 – 13.55
9. 14.00 – 14.30

W dniu 29 marca 2017 r. o godz. 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas I - III. Zebrania rozpoczną spotkania:
-Dla rodziców uczniów klas I - II na dużej Sali gimnastycznej dobędzie się prelekcja p. Bartosza Karcza na temat zagrożeń w sieci
-Dla rodziców uczniów klas III na małej Sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie z dyrekcją szkoły na temat procedur egzaminu maturalnego

Po zakończonych spotkaniach odbędą się zebrania z wychowawcami według następującego porządku:

KLASA-WYCHOWAWCA-SALA
1a p. T. Jurkiewicz 39
1b p. M. Nowicka 27
1c p. A. Kubera 14
1d p. M. Pyszyńskan n
1s p. A. Kulikowskak k
2a p. M. Pałubicka 15
2b p. M. Młynarczykowska38
2c p A. Grudzińska 40
2d p. E. Rębiś 28
2s p. E. Domarus 29
3a p. A. Napiórkowska 25
3b p. M. Meyer 35
3c p. G. Górak 37
3d p. A. Klein-Abramczyk 26
3e p. S. Anisimowicz 32
3s p. A. Prudzienica-Piotrowicz 20

Wszyscy nauczyciele pełnią dyżur do godziny 19.45

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zamówienia na zające świąteczne
Data: 23.03.2017
Koło kreatywnych dekoracji przyjmuje zamówienia na zające świąteczne. Jeśli masz ochotę do nas dołączyć, to zapraszamy do sali 29, w każdy piątek od 15.15 do 17.00, wycinamy, kleimy, zwijamy, szyjemy, dzielimy się pomysłami i planujemy zorganizowanie kiermaszu świątecznego.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Szkolny konkurs talentów
Data: 21.03.2017
"A wiosna przyszła..." i dała o sobie znać poprzez eksplozję talentów, która miała miejsce w naszym liceum 21.03 na małej sali gimnastycznej, imprezę brawurowo rozpoczął DJ Zwiastun, następnie pozostali uczestnicy pokazali, że fantazji, wrażliwości,zdolności i odwagi można im pozazdrościć.

Talenty muzyczne, plastyczne, teatralne, taneczne zachwyciły zgromadzonych na sali uczniów,którzy swoim kolegom i koleżankom nie szczędzili braw i słów uznania. Laureatami szkolnego konkursu zostali: Damian Walkowiak IIIc, Alicja Świątek Brzezińska IIb, Natalia Patschull Id, którym serdecznie gratulujemy, a wszystkie utalentowane "Książęta" zachęcamy do przygotowań do kolejnej edycji.

Dodane przez: I LO w Rumi

»Wolontariat sportowy przy obsłudze Półmaratonu Onico w Gdyni
Data: 19.03.2017
Po raz kolejny nasi uczniowie zaangażowali się w wolontariat sportowy przy obsłudze Półmaratonu Onico w Gdyni. Wolontariusze mieli okazję przekonać się, że praca w depozycie (przyjmowanie i wydawanie bagażu) kształtuje szerokie umiejętności erudycji, języków obcych, logistyki, akrobatyki, organizacji, matematyki (w zakresie do 7000), a także zdolności panowania nad stresem. Pomimo niesprzyjającej aury wolontariusze z "Książąt" zasłużyli na medal, tak jak i nasz maturzysta, który tym razem zdradził stanowisko w depozycie dla startu na 21,97 km. Gratulujemy podjętych wyzwań ,szczególnie w okresie Wielkiego Postu.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Adriana Czuryńska laureatką kolejnego konkursu piosenki!
Data: 18.03.2017
W sobotę 18.03.2017r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni odbyła się V edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Angielskiej English for Fun. Poziom tej imprezy jest bardzo wysoki, a znalezienie się wśród trójki najlepszych wykonawców wymaga nie lada umiejętności, kunsztu oraz obycia scenicznego. Adriana wykazała się tymi cechami wykonując przepiękny utwór Almost Lover z repertuaru Fine Frenzy i została nagrodzona III miejscem. Przed naszymi wokalistami jeszcze dwa ważne konkursy w tym roku szkolnym, więc życzcie im szczęścia.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Konkurs Języka Angielskiego Spotlight on the USA
Data: 17.03.2017
Konkurs Języka Angielskiego Spotlight on the USA 17 marca 2017 uczniowie Krzysztof Walter i Piotr Szajerka wzięli udział w IV edycji międzyszkolnego konkursu języka angielskiego SPOTLIGHT ON THE USA organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie przy współudziale Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz American Corner w Gdańsku. W konkursie wzięło udział 10 szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Każda szkoła przedstawiała prezentację multimedialną na temat sławnych kobiet USA. W komisji sędziowskiej oprócz przedstawiciela Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciela American Corner zasiadali m.in. żołnierze armii amerykańskiej. Uczniowie naszego liceum zajęli II miejsce. Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Finał X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie
Data: 16.03.2017
16 marca 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbył się finał X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie, organizowanym przez Straż Miejską w Gdańsku, przy współpracy straży miejskich z całego województwa pomorskiego. Olimpiada została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku. Spośród 770 uczestników olimpiady, którzy na etapie szkolnym pisali testy z zakresu bezpieczeństwa oraz znajomości przepisów, tylko 24 uczniów zdobyło tytuł laureata olimpiady. Tym większa nasza radość, że uczeń naszej szkoły zajął aż 14 miejsce!

Dominik Ruta przygotował wspaniały projekt walki ze smogiem na terenie miasta Rumia. W tym celu zgromadził cenny materiał rzeczowy, przeprowadził liczne wywiady z mieszkańcami, dokonał analizy ankiet oraz skonsultował się z Komendantem Straży Miejskiej w Rumi, panem Romanem Świrskim. Jego projekt zakłada działania propagandowe wśród mieszkańców, takie jak: rozmowy indywidualne, wydrukowanie ulotki informującej o niebezpieczeństwach związanych z niewłaściwym paleniem w piecach węglowych, itp. Innowacyjnym pomysłem Dominika jest dron, który monitorowałby stężenie substancji toksycznych nad kominami mieszkańców. Wszystkie pomysły naszego ucznia znalazły uznanie w oczach komisji. Serdecznie gratulujemy Dominikowi i jego opiekunowi merytorycznemu, pani Annie Chwałek.

Dodane przez: I LO w Rumi

» III Wojewódzki Konkurs Poezji i Poezji Śpiewanej
Data: 16.03.2017
16 marca Maria Jabłońska z kl. III A brała udział w III Wojewódzkim Konkursie Poezji i Poezji Śpiewanej w Gdańsku, gdzie otrzymała wyróżnienie za wspaniałe wykonanie ,, Więziennego tanga” z Musicalu Chicago. Konkurs organizowany jest pod patronatem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Kuratorium Oświaty w Gdańsku i przyciąga licznych wykonawców z całego województwa.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Dziewczęta I LO w Rumi Mistrzyniami Powiatu w Koszykówce
Data: 14.03.2017
Dziewczęta I LO w Rumi Mistrzyniami Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Dziewcząt 14.03.2017 w hali sportowej ZSP nr 3 w Wejherowie, zakończyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Dziewcząt. Zawody te były eliminacją do Półfinału Wojewódzkiej Licealiady, który odbędzie się 20.03.2017 roku w Rumi. Zwycięzcą turnieju została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi, która w całych zawodach nie przegrała żadnego meczu. Dziewczęta grały w składzie: Jagoda Ronkowska, Agata Kupferschmidt, Nadia Olczyk, Natalia Patschull, Martyna Sipajło, Weronika Szczypior, Weronika Lasota, Michelle Kurzyk, Marta Wodzińska, Paulina Żyła. Opiekunem drużyny jest Kordian Zabrocki. Gratulacje dla dziewcząt i trenera ! Kibicujemy w dalszych rozgrywkach.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Konkurs szkolny - Książęta pomorscy - patroni naszej szkoły
Data: 13.03.2017
Tradycją naszego liceum jest organizowanie szkolnego konkursu historycznego "Książęta pomorscy- patroni naszej szkoły". Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowań tematyka historyczną oraz bliższe poznawanie regionalnych zagadnień historycznych. Tegoroczna edycja konkursu polegała na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat Książąt Pomorskich, ze szczególnym uwzględnieniem dynastii Sobiesławiców. W dniu 13 marca 2017 roku prace uczniów zostały ocenione przez nauczycieli historii: Grażynę Górak, Mirosławę Pałubicką i Monikę Młynarczykowską. Laureatami konkursu zostali: I MIEJSCE: Bartłomiej Hennig IIIb II MIEJSCE: Wiktoria Rusoń Ia i Dominik Ruta IIb III MIEJSCE: Eryk Wyszyński - IIIc

Kliknij na ten link aby zobaczyc prace konkursowe naszych uczniów »

Dodane przez: I LO w Rumi

» Kolejny raz w tym roku szkolnym oddajemy honorowo krew
Data: 13.03.2017
13 marca pełnoletni uczniowie I LO w Rumi po raz kolejny w tym roku szkolnym oddawali honorowo krew. Młodzież od kilku lat aktywnie włącza się w tę cenną inicjatywę, rozumiejąc, że krew należy do najpotężniejszych leków, jakimi dysponuje medycyna, a którego nie da się wyprodukować sztucznie. Ten lek może być tylko wytworzony z krwi drugiego człowieka. Dlatego tym bardziej cieszy duża świadomość naszych uczniów, którzy chętnie dołączają do grona honorowych dawców krwi.

Podczas tej zbiórki zebraliśmy prawie 7 litrów cennego leku, chociaż chętnych było znacznie więcej. Oddawanie krwi daje satysfakcję bycia lepszym człowiekiem i jest godne naśladowania. To najcenniejszy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Optymizmem napawa fakt, że uczniowie naszej szkoły tak aktywnie i chętnie stają się honorowymi dawcami, a wizyty krwiobusu stały się tradycją w naszym liceum. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie uczestniczą w akcji! Ty też możesz pomóc!

Dodane przez: I LO w Rumi

» I LO w Rumii Mistrzem Powiatu w Koszykówce Chłopców
Data: 13.03.2017
Drużyna I LO w Rumia została Mistrzem Powiatu w Koszykówce Chłopców. Po zaciętej walce zostaliśmy mistrzem powiatu i awansowaliśmy do dalszych rozgrywek. Półfinał województwa odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zmagania w ramach Ogólnopolskiego Dnia Matematyki
Data: 12.03.2017
W ramach obchodów przypadającego 12 marca Ogólnopolskiego Dnia Matematyki przeprowadziliśmy dnia 13 marca miniturniej matematyczny, polegający na rozwiązaniu 20 zadań testowych. W turnieju udział wzięło 6 zespołów z klas pierwszych i drugich z których najlepszym okazał się zespół IV w składzie Artur Barzowski, Krzysztof Radzikowski, Artur Stocki i Daniel Wiśniewski. Zwycięzcy udzielili 22 poprawnych odpowiedzi na 24. Walka była bardzo wyrównana, a kolejne zespoły uzyskał odpowiednio I - 21p. II - 20p. III, V i VI - 19p.

Dodane przez: I LO w Rumi

» VI edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Miłosnej
Data: 09.03.2017

8 marca 2017r. w 1 LO w Rumi odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Miłosnej. W rywalizacji wzięli udział zarówno soliści, jak i zespoły z pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego. Młodzież zaprezentowała utwory czołowych polskich i zagranicznych artystów. Jurorami byli:Pani Agnieszka Skawińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi, wokalistka, Pani Joanna Wach -wokalistka Pan Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Pani Joanna Klein-Szalkowska – muzyk instrumentalistka, opiekun chóru szkolnego Konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów formą piosenki lirycznej, zwrócenie uwagi na piękno tekstu piosenek, przybliżenie oraz popularyzowanie sylwetek wykonawców repertuaru o tematyce miłosnej wśród młodzieży, uwrażliwienie uczniów na dbałość i estetykę wykonania śpiewanych utworów. Młodzież biorąca udział w konkursie, jak i uczniowie obecni na widowni mieli okazję obcowania z piękną i głęboką sztuką, płynącą z wykonywanych utworów przeważnie lirycznych.

Laureaci:
I miejsce - Adriana Czuryńska z I LO w Rumi
II miejsce – Izabela Baranowska z ZSP nr 4 w Wejherowie
III miejsce – Oliwia Drawc z ZSP w Redzie
WYRÓŻNIENIE – Dominika Abramczyk i Jan Dias z I LO w Rumi.

Nagrody zwycięzcom wręczyła Pani Starosta Gabriela Lisius.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Biegi przełajowe w ramach ku czci żołnierzy wyklętych
Data: 03.03.2017
Dnia 3 marca 2017 odbyły się II Powiatowe Zawody Przełajowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” o puchar przewodniczącego Rady Powiatu. W biegu przełajowym na dystansie 1964 m wzięło udział pięć szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wejherowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Zofia Topp, Oliwia Kreft, Agnieszka Damps, Ewelina Kreft, Grzegorz Żurek, Michał Jerliński, Miłosz Walkowiak, Bartłomiej Ogdowski, Michał Hajduk. Reprezentacja drużynowo zajęła V miejsce, zaś w klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajęli: Oliwia Kreft i Grzegorz Żurek. Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Spotkanie z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
Data: 02.03.2017
W dniu 2 marca nasza młodzież wraz z nauczycielami historii: G. Górak, M. Pałubicką i M. Młynarczykowską wzięła udział w spotkaniu z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W Janowskim Domu Kultury w ramach Sztafety Pokoleń zorganizowano prelekcję na temat Żołnierzy Niezłomnych, w czasie której przedstawiono biogramy znanych żołnierzy, m.in. Danuty Siedzikówny "Inki". Najciekawsze były jednak relacje naocznych świadków historii - osób represjonowanych za działalność przeciw władzy ludowej. Mimo upływu lat ich wspomnienia wywoływały ogromne emocje i uświadomiły młodzieży, że za konkretnymi wydarzeniami znanymi z podręczników historii stoją ludzie - ich życiowe wybory i dramaty. Spotkanie uatrakcyjnił występ artystyczny młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Rumi.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Data: 28.02-01.03.2017
Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Obchody rozpoczęły się 26 lutego. W tym dniu w Rumi odbył się ogólnopolski bieg "Tropem Wilczym", w który nasi uczniowie aktywnie się włączyli - sportowo i artystycznie.
Kolejne uroczystości odbyły się 1 marca. I tak uczniowie wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli we Mszy Św. w Rumi, a następnie udali się pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie oddali hołd "Niezłomnym".

W południe grupa młodzieży wraz z pocztem sztandarowym i chórem szkolnym udała się na Powiatowe Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" do Wejherowa. Uczniowie I LO wraz z uczniami ZSP w Redzie wykonali program słowno-muzyczny, który był wprowadzeniem do uroczystości. Następnie wzięli udział ww Mszy Św. i uroczystym przemarszu do Bramy Piaśnickiej, gdzie zapalili symboliczne znicze.

Dodane przez: I LO w Rumi

» I miejsce w Konkursie Kartograficznym "Merkator" dla Naszego LO
Data: 28.02.2017
28 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie odbył się I Konkurs Kartograficzny "Merkator". Naszą szkołę reprezentowali Julia Antochowska z klasy IID i Bartłomiej Ogdowski z klasy IB. Uczestnicy rozwiązywali test ze znajomości mapy, a następnie przedstawiali prezentację multimedialną na temat Kanady. Prezentacja została przygotowana przez uczniów z klasy II B Doriana Orłowskiego i Sebastiana Turskiego.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Retransmisja Romea i Julii w Multikinie
Data: 28.02.2017
W dniu 28 lutego 2017 klasy lingwistyczne Ic, Id i IId wraz z wychowawcami wybrały się do Multikina w Rumi na retransmisję wyjątkowego wydarzenia. Słynna wzruszająca historia zakazanej miłości Romea i Julii wyprodukowana została w nowoczesnej odsłonie przez specjalizującą się dziełach Williama Szekspira Kenneth Branagh Theatre Company. Za reżyserię odpowiadali Rob Ashford oraz sam Branagh, a w rolach głównych zobaczyliśmy Richarda Maddena, znanego z Gry o tron, oraz Lily James, gwiazdę Downton Abbey. W zaskakującej kreacji, jako Merkucja, zobaczyliśmy też mistrzowskiego Dereka Jacobi’ego.

Emocjonujący dramat o historii zwaśnionych rodów i zakochanych w sobie do szaleństwa młodych przedstawicielach wrogich rodzin obejrzeliśmy wczuwając się w atmosferę londyńskiego teatru. Niech recenzje rówieśników głównych bohaterów oddadzą emocje i opinie o spektaklu.

„Romeo and Juliet” is a recorded theatre performance. The drama is brilliantly directed by Kenneth Branagh. It is set in Verona where two teenagers fall in love with each other. Unfortunately, they both commit suicide in the end. The plot is very dramatic. Romeo and Juliet’s families constantly fight. It becomes a problem when the boy and the girl fall for each other. They have to hide their relationship which quickly turns into marriage. When Romeo kills Juliet’s cousin, he becomes exiled and hides in Mantua. Juliet is forced by her parents to marry Paris. In her grief of Romeo’s absence and her father’s will to bespouse the wealthy man, she drinks an elixir which makes her seem dead for nearly two days. When Romeo gets the news about Juliet’s death, he comes to Verona to see her corpse. In the tomb he meets Paris and in a fight Romeo kills him. After that heartbroken Romeo decides to share his fate. In the end, both families bury the hatchet. The script is well-written and the acting is of consistently high quality. Richard Madden (Romeo) and Lily James (Juliet) are very believable in their roles. You can see how tragic losing someone close is. “Romeo and Juliet” is well worth watching, if you enjoy drama. The play shows us how strong love can be.

Justyna Klein, klasa Ic

When I started watching William Shakespere’s “Romeo and Juliet”, I did not expect it to be such an unusual story. Not only does it skillfully combine comedy and tragedy, but it is also a gripping tale. The play stars Lily James, who plays a beautiful 16-year-old girl and Richard Madden, who plays young Romeo. The play was directed by Rob Ashford and Kenneth Branagh. The story is set in Verona, in the north-east Italy in the fifties of the twentieth century. The play tells the story of forbidden love between two young people – Romeo and Juliet. The story begins with the ball where they first meet and fall in love at first sight. Unfortunately, their families are enemies and young people are forced to hide their love. Against others, Romeo and Juliet get married. However, this is only the beginning of their problems. “Romeo and Juliet” is a heartbreaking tale of forbidden love and powerful hate . What I liked most was the performance of the actors, especially Derek Jacobi (Mercutio) whose acting is of consistently high quality. Also, the idea of transferring the story to present day positively surprised me. The scenography was really fantastic and created a unique atmosphere. Undoubtedly, “Romeo and Juliet” by Rob Ashford and Kenneth Branagh is a brilliantly directed play and you cannot miss it. It is a great entertainment and a universal story of love at the same time.

Klaudia Sałek, klasa Id

“Romeo and Juliet” is a Shakespeare’s tragedy directed by Kenneth Branagh and Rob Ashford. The play stars Lily James and Richard Madden. Set in Verona, the performance tells the story of tragic love. “Romeo and Juliet” is a story about a long quarrel between Capulet and Montague families. They always fight and cannot reach an agreement. This argument causes tragic results for the main characters in the performance. One day they fall in love with each other but they find out that their families are sworn enemies. They do not know what to do because they are sure they will not be allowed to marry and then the tragic love starts. During the play acting is of a consistently high quality and the special effects are flawless but this performance has many shortcomings. The plot is extremely slow and the ending is predictable. It is a performance whose scenes and themes will not stick with you and during them you can easily get bored. I do not recommend this performance because it has many drawbacks. In my humble opinion, it is not worth watching.

Weronika Dawidowska, klasa IId

Dodane przez: I LO w Rumi

» Powiatowe wyróżnienia dla sportowców
Data: 28.02.2017
28 lutego w Wejherowie zawodnicy i trenerzy powiatu wejherowskiego odbierali nagrody. Wśród wyróżnionych sportowców nagrody za wysokie wyniki sportowe otrzymali uczniowie naszego Liceum: Aleksandra Bielecka, Oliwia Kreft, Krystian Andrzejewski, Michał Jarliński, Jakub Kuźba, Bartłomiej Ogdowski i Grzegorz Żurek. Wśród nagrodzonych trenerów znalazł się Robert Sawicki, który prowadzi grupę siatkarek w naszej szkole. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów.

Dodane przez: I LO w Rumi

» I LO w Rumi w Powiatowym Festiwalu Poezji
Data: 24.02.2017
W piątek, 24 lutego, młodzież I LO w Rumi wzięła udział w Powiatowym Festiwalu Poezji

w Języku Angielskim. Nasi uczniowie wystąpili w trzech kategoriach: wiersz, scenka i piosenka. Uczniowie rumskiego liceum zdobyli I-e miejsca w każdej kategorii. Laureatami nagród są: Kamila Tymrakiewicz, klasa 1c – kategoria wiersz, Maria Jabłońska, klasa 3a – kategoria scenka oraz Adriana Czuryńska, klasa 2c – kategoria piosenka. Na scenie zaprezentowali się również: Michalina Rosinke, klasa 1a (kategoria wiersz), oraz Jan Dias, Paweł Sowa (klasa Ib), Wojciech Bartusch (klasa Is), Paweł Szwec (klasa 3b) i Dominika Abramczyk (klasa 2c), którzy jako zespół wystąpili w kategorii piosenka. Utalentowanej młodzieży serdecznie gratulujemy, a uczniów naszej szkoły zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Tłusty Czwartek w LO
Data: 23.02.2017
23.02 w tym roku świętowaliśmy Tłusty Czwartek, była więc okazja, by usprawiedliwiając się tradycją, oddać się pączkowemu szaleństwu. Samorząd Uczniowski zadbał o to, by dla łakomczuchów pączków nie zabrakło i zorganizował "słodkie stoisko: 168 pączków znalazło swoich amatorów......

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wyjazd do Muzeum KL Stutthof
Data: 21.02.2017
21 lutego 2017 roku w deszczowy i wietrzny, zimowy poranek, uczniowie klas pierwszych naszego liceum wyjechali do Muzeum KL Stutthof. Wyjazd zorganizowano w ramach edukacji historycznej w miejscu pamięci narodowej, aby w ten sposób kształtować wśród młodzieży postawy refleksji nad martyrologią narodu polskiego.

Zwiedzanie obozu odbyło się w trzech grupach z przewodnikami. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali historię KL Stutthof. Cykl zwiedzania obejmował kolejno: część SS-mańską z kantyną obozową i bunkrami, Bramę Śmierci, blok kwarantanny, blok kobiecy, gdzie młodzież zapoznana została z tragicznymi warunkami życia więźniów. Następnie udaliśmy się do komory gazowej i krematorium, gdzie uczniowie złożyli hołd pomordowanym i zapalili symboliczne znicze. W dalszej kolejności obejrzeliśmy filmy dokumentalne: "Konzentrationslager Stutthof bei Danzig" i "Stutthof w kilka dni później". Poznanie przez uczniów tragicznej rzeczywistości więźniów hitlerowskiego obozu zagłady na długo pozostanie w ich pamięci. Tę specyficzną lekcję zorganizowały nauczycielki historii naszego liceum.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Projekt edukacyjny "Poznaj siebie"
Data: 15.02.2017
W dniu 15.02 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym "Poznaj siebie". Projekt dotyczył dojrzewania i promocji zdrowia nastolatków. Jego animatorem jest Fundacja Naprocentrum z Gdańska.

Dodane przez: I LO w Rumi

» II miejsce w IV Festiwalu Piosenki Romantycznej
Data: 15.02.2017
Adriana Czuryńska i Dominika Abramczyk zajęły II miejsce w IV Festiwalu Piosenki Romantycznej, który odbył się w Domu Kultury w Pierwoszynie.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Walentynki w szkole
Data: 14.02.2017
Z okazji Walentynek do szkoły zawitała "Poczta walentynkowa".

Dodane przez: I LO w Rumi

» Spotkaniu z przedstawicielem Uniwersytetu Aberystwyth
Data: 14.02.2017
Uczniowie klas: 3a, 3b, 3e uczestniczyli w spotkaniu z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Absolwentka uczelni brytyjskiej przedstawiła możliwości studiowania za granicą, zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów, grantów (bezzwrotnych dotacji) i pożyczek.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Dzień Śpiocha
Data: 13.02.2017

13 lutego Samorząd Uczniowski przy I LO w Rumi zaprosił do wspólnej zabawy obchodów Dnia Śpiocha. Ci, którzy przyszli do szkoły w szlafrokach, piżamkach, bamboszach mogli liczyć na to,że nie będą nękani pytaniem czy niezapowiedzianym sprawdzianem. Nie było sennie a wręcz przeciwnie wesoło, kolorowo, pomysłowo i pięknie, bo kreacje Śpiochów z I LO robią wrażenie...

Dodane przez: I LO w Rumi

» Noc filmowa
Data: 10-11.02.2017

33 amatorów amatorów kina stawiło się z 10 na 11 lutego, by wspólnie oglądać filmy i gadać o nich do rana. Każdy wybierał takie kino, na które akurat przyszła mu ochota, nasze sale lekcyjne ( a tej szczególnej nocy filmowej) 20 i 14 prezentowały bardzo, bardzo, bardzo różnorodne gatunki : intrygujący "Pokój", ponadczasowe "Gwiezdne wojny", poruszający "Gwiazd naszych wina", dostarczającą sporej dawki adrenaliny "Kronikę opętania", i relaksujący "Jak to robią single". Pizza po północy, kawa i popcorn pozwoliły wszystkim skutecznie nie poddać się senności, no prawie wszystkim....Czekamy już na kolejną dawkę nocnego kina w I LO.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wyróżnienie na Gali Sportu 2017
Data: 10.02.2017

W piątek 10-go lutego na hali MOSiR w Rumi odbyła się uroczysta Gala Sportu 2017. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie specjalne dla najlepszej szkoły z Rumi we współzawodnictwie sportowym szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2015/2016. Wyróżnienie odebrała w imieniu społeczności szkolnej Pani Dyrektor Lucyna Penkowska. W gronie wyróżnionych znalazł się Grzegorz Żurek, uczeń klasy IB., który otrzymał nagrodę w kategorii "Sportowiec młodego pokolenia". Uroczystość umiliły wokalistki z I LO w Rumi: A. Czuryńska, D. Abramczyk i M. Plichta.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Konkurs piosenki miłosnej
Data: 08.02.2016

UWAGA !!!
ZMIANA TERMINU KONKURSU PIOSENKI MIŁOSNEJ

1 LO im. Książąt Pomorskich w Rumi informuje, że VI Powiatowy Konkurs Piosenki Miłosnej ,,Miłość niejeden zna język” odbędzie się dnia 8 marca 2017 roku o godzinie 10.00 w siedzibie naszej szkoły przy ulicy Starowiejskiej 4. Zgłoszenia należy nadsyłać do 3.03.2017 na adres juliasz_1990@o2.pl
Regulamin oraz karta zgłoszenia w załączniku.
Serdecznie zapraszamy i przepraszamy za zmianę terminu.
 

V POWIATOWY KONKURS PIOSENKI MIŁOSNEJ ,,MIŁOŚĆ NIEJEDEN ZNA JĘZYK” 8 marca 2017 r. godz. 10.00

DRODZY NAUCZYCIELE, DRODZY UCZNIOWIE, zapraszamy Państwa oraz Waszych podopiecznych do udziału w kolejnej edycji konkursu piosenki. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego, których zadaniem jest prezentacja dwóch utworów - jednego w języku polskim (obowiązkowo) oraz jednego w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim lub francuskim (do wyboru).

Szczegóły w zakładce konkursy
 

Dodane przez: I LO Rumia

» Konkurs na logo Młodzieżowej Rady Powiatu Wejherowskiego
Data: 08.02.2017

Młodzieżowa Rada Powiatu Wejherowskiego w celu promowania swojej działalności zaprasza uczniów publicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w powiecie wejherowskim do wzięcia udziału w konkursie. Szczegóły w zakładce konkursy
 

Dodane przez: I LO Rumia

» Zwycięstwo w powiecie w drużynowym tenisie stołowym
Data: 01.02.2017
W dniu 01.02.2017 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców. Zawody te były eliminacją do Półfinału Wojewódzkiego, który odbędzie się 15.02.2017 roku w Kartuzach. W turnieju uczestniczyło ponad 20 zawodników. Zwycięską drużyną został Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi w składzie: Miłosz Rusoń i Marek Liedke. Opiekunem drużyny był Sobiesław Przybylski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zmiana planu lekcji od 30.01.2017
Data: 25.01.2017
Plan lekcji z korektami obowiązujący od 30.01.2017r.
Plan 30.01.2017 [link]

Dodane przez: I LO w Rumi

» Aktywnie uczestniczymy w XXXV finale WOŚP
Data: 15.01.2016

XXXV finał WOŚP już za nami. 15 stycznia 2017 jak co roku odbyła się wielka zbiórka funduszy na leczenie dzieci i opiekę nad osobami starszymi. Licznie włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Kwestowali na terenie miasta, na hali rumskiego MOSIRu prowadzili kawiarenkę, gdzie sprzedawali domowe wypieki oraz sklepik z różnymi przedmiotami. Dwie uczennice wystąpiły również na scenie z krótkim programem kolędowym. Czas poświęcony na udział w akcji na pewno dał wszystkim zaangażowanym wiele satysfakcji z dobrze wypełnionego zadania.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Bal Studniówkowy 2017
Data: 14.01.2016
W dniu 14 stycznia 2017r. o godzinie 20 w hotelu „Faltom” w Rumi rozpoczął się Bal Studniówkowy uczniów i zaproszonych gości I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi im. Książąt Pomorskich. Część oficjalną zainicjował Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Konrad Uściński i reprezentant uczestników Balu - Kacper Skelnik, którzy powitali zgromadzonych gości: Starostę powiatu wejherowskiego - panią Gabrielę Lisius, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Wejherowskiego - pana Wojciecha Rybakowskiego, Rodziców, grono pedagogiczne. Otwierając Bal głos zabrała Dyrektor Szkoły - pani Lucyna Penkowska, a następnie Starosta powiatu wejherowskiego - pani Gabriela Lisius życząc Zgromadzonym świetnej zabawy w przyjaznej atmosferze. W części oficjalnej Studniówki nie mogło zabraknąć poloneza - tańca jednoczącego pokolenia. „Poloneza czas zacząć” - oznajmił przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - toteż uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali umiejętności taneczne. Era studniówkowego poloneza jest wciąż żywa, choć klasa IIIB wplotła do swojego układu modną „belgijkę”. Mogliśmy więc obok powagi i patosu poloneza wczuć się w rytmy skocznej, żywiołowej, celtyckiej melodii. Po oficjalnych i mniej oficjalnych formach podziękowań dla wychowawców i nauczycieli, symbolicznych gestach wdzięczności i życzeniach nastał czas szampańskiej zabawy przerywany sesjami zdjęciowymi. Młodzież miała swój udział w doborze repertuaru muzycznego i przez niemalże godzinę w rolę DJ wcielił się Damian Walkowiak z klasy IIIC. Atrakcją uroczystości był również płonący tort. Przy smacznym jedzeniu zabawa musi być przednia i taka też była w istocie, bo młodzież bawiła się do białego rana.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Koncert kolęd w wykonaniu chóru I LO w Rumi
Data: 7-15.01.2017
Okres świąteczno-noworoczny jest wyjątkowy. Korzystając z tej magii Świąt i Nowego Roku chór z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi zaprezentował swój specjalny program świąteczno-noworoczny opracowany przez panią Joannę Klein-Szalkowską, nauczyciela prowadzącego chór. 7 stycznia odbył się pierwszy świąteczny koncert kolęd w Auchan w Rumi. Już 9 stycznia można było usłyszeć te same najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu młodzieży I LO w Gimnazjum nr 1 w Rumi, a 13 stycznia w Gimnazjum nr 4 w Rumi. Repertuar oraz wykonanie kolęd spotkało się z ogromnym aplauzem wśród społeczności lokalnej jak i wśród gimnazjalistów. Podsumowaniem akcji świątecznej był występ w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi, który odbył się 15 stycznia. Ciepłe przyjęcie i gromkie brawa wynagrodziły mlodzieży trudy przygotowania do występu.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Akcja honorowego krwiodawstwa kolejny raz w 1 LO w Rumi
Data: 10.01.2017
W dniu 10 stycznia odbyła się w naszej szkole druga edycja akcji honorowego krwiodawstwa. Pełnoletni uczniowie mieli możliwość oddania krwi w ambulansie, który przyjechał do nas ze stacji krwiodawstwa w Gdańsku. 23 osoby podjęły odważną decyzję lecz z różnych przyczyn tylko 14 osób oddało po 450 ml krwi.W sumie zebraliśmy 6300 ml krwi. Dziękujemy donatorom i zapraszamy do kolejnej edycji, która odbędzie się w kwietniu.

Dodane przez: MP

» Szkolny konkurs historyczny
Data: 10.01.2016

Szkolny konkurs historyczny

„KSIĄŻĘTA POMORSCY - PATRONI NASZEJ SZKOŁY”

Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi oraz nauczyciele historii ogłaszają konkurs historyczny pod tytułem „Książęta pomorscy – patroni naszej szkoły”

Szczegóły w zakładce konkursy
 

Dodane przez: GG

» Konsultacje dla rodziców 10.01.2017
Data: 04.01.2017
KONSULTACJE DLA RODZICÓW
10.01.2017r. w godzinach 17.00 – 19.00 odbędą się konsultacje dla rodziców
Z poszczególnymi nauczycielami rodzice mogą porozmawiać w następujących salach:

NAUCZYCIEL SALA
Sylwester Anisimowicz 32
Anna Chwałek 40
Przemysław Czachorowski 14
Marek Czaplewski 26
Ewa Domarus 29
Elżbieta Dziecielska 14
Ilona Ejsmont Gab. Psychologa
Grażyna Górak 15
Anna Grudzińska 40
Bożena Janta 25
Tomasz Jurkiewicz 39
Alicja Klein - Abramczyk 26
Joanna Klein - Szalkowska 26
Aleksandra Kubera n
Anna Kulikowska 37
Małgorzata Leitich 37
Maria Meyer 35
Monika Młynarczykowska 15
Alicja Napiórkowska 25
Barbara Niewiedziała Biblioteka szkolna
Marta Nowicka 27
Barbara Pajzderska 20
Mirosława Pałubicka 15
Agnieszka Pasek Pokój naucz. wf
Ks. Łukasz Pawłowski 20
Aleksandra Prudzienica - Piotrowicz 20
Sobiesław Przybylski Pokój naucz. wf
Magdalena Pyszyńska 28
Elżbieta Rębiś 28
Anna Ringwelska Pokój naucz. wf
Joanna Rutkowska 27
Robert Sawicki Pokój naucz. wf
Grażyna Skrobecka Pokój naucz. wf
Hanna Supernat - Melzer 38
Piotr Taube Pokój naucz. wf
Jarosław Tomaszewski Pokój naucz. wf
Hanna Topolska 14
Justyna Walicka 38
Kordian Zabrocki Pokój naucz. wf
Grzegorz Kachel 20
Małgorzata Zych Gabinet pedagoga szkolnego

Dodane przez: JP

» Informacje organizacyjne
Data: 04.01.2017
Lekcje w dniu 10 stycznia 2017 r. odbędą się wg zmienionego grafiku:
0. 7.10 – 7.55
1. 8.00 – 8.35
2. 8.45 – 9.20
3. 9.30 – 10.05
4. 10.15 – 10.50
5. 11.10 – 11.45
6. 11.55 – 12.30
7. 12.40 – 13.15
8. 13.20 – 13.55
9. 14.00 – 14.30

W dniu 12 stycznia 2017 klasy pierwsze i drugie wychodzą do Multikina.
Film rozpocznie się o godz. 9.00
W tym dniu odbędzie się 0 i 1 godz. lekcyjna (1 godz. będzie skrócona i skończy się o 8.30),
uczniowie i nauczyciele wracają z kina na 5 godz. lekcyjną. Uczniowie idą do kina z wychowawcami:

klasa nauczyciel
1a p. Jurkiewicz
1b p. Nowicka
1c p. Kubera
1d p. Pyszyńska
1s p. Kulikowska
2a p. Pałubicka
2b p. Młynarczykowska
2c p. Grudzińska
2d p. Rębiś
2s p. Domarus

Dodane przez: JP

» Żywa lekcja historii
Data: 20.12.2016

W dniu 20 grudnia 2016 roku mieliśmy przyjemność gościć w szkole pana Antoniego Chrzanowskiego. Pan Antoni spotkał się z młodzieżą klasy III b na lekcji historii. Nasz gość w interesujący sposób przekazał uczniom wiedzę na temat trudnego czasu stanu wojennego w PRL. Opowiadał o zaangażowaniu się w działalność antykomunistyczną i związkową oraz o okolicznościach aresztowania 18 grudnia 1981 roku i jego konsekwencjach.

Pan Antoni Chrzanowski był w Rumi działałem w Komitecie Obywatelskim „Solidarność” , który organizował pierwsze wolne wybory samorządowe. Podczas wyborów, zasiadał w komisji wyborczej w świetlicy nieistniejącej już garbarni przy ul. Sobieskiego. Z jego inicjatywy powstał w Rumi sztandar „Solidarności”, z którym jeżdżono na ważne uroczystości. Razem z innymi działaczami uczestniczył w wielu wydarzeniach w kościele św. Brygidy i u ojców redemptorystów w Gdyni, a także na Jasnej Górze w Częstochowie. Był w kolejne rocznice śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki na tamie we Włocławku i przy jego grobie w Warszawie.
Za wieloletnią działalność w NSZZ „Solidarność” i zasługi na rzecz kraju, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Licealiści z zainteresowaniem wysłuchali pana Antoniego i zasypali gradem pytań. Taka forma lekcji na pewno na długo zapadnie uczniom w pamięci. Koordynatorem spotkania była pani Grażyna Górak

Dodane przez: I LO w Rumi

» Życzenia Bożonarodzeniowe
Data: 20.12.2016

Dodane przez: I LO w Rumi

» I miejsce w konkursie wojewódzkim „Gwiazdka tuż…tuż…”!
Data: 19.12.2016
19 grudnia uczestniczyliśmy w podsumowaniu wojewódzkiego konkursu „Gwiazdka tuż…tuż…” organizowanego przez Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
W tym roku udział w konkursie wzięło około 1500 prac w kategorii: kartka świąteczna, grafika komputerowa, szopka i praca literacka z podziałem na prozę i poezję, z czego nagrodzonych została rekordowa liczba dzieci i młodzieży bo aż 207.

Tym bardziej cieszymy się z wyników naszych uczniów i serdecznie wszystkim gratulujemy!
Adrianna Piotrzkowska, klasa IIc – I miejsce/ kategoria: proza
Agnieszka Lademann, klasa IIc – wyróżnienie/ kategoria: poezja
Oliwia Trepczyk, klasa IIc – wyróżnienie/ kategoria: kartka świąteczna
Laura Waszkiewicz, klasa IIc – wyróżnienie/ kategoria: kartka świąteczna
Opiekunem merytorycznym uczestników była p. Monika Pranczke.

Dodane przez: I LO w Rumi

» II miejsce w konkursie wiedzy o opozycji
Data: 15.12.2016

W dniu 15 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie odbył się VI POWIATOWY KONKURS WIEDZY O OPOZYCJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ W POLSCE W LATACH 1944-1989. Konkurs składał się z dwóch etapów – I etap rozwiązanie testu z wiedzy zawierającego pytania otwarte, II etap przeprowadzony z wykorzystaniem środków audiowizualnych. Zmaganiom uczestników przyglądali się przedstawiciele dawnej opozycji antykomunistycznej naszego powiatu, zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu wejherowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I b: Bartłomiej Ogdowski i Adam Ławrynowicz, którzy po zaciętej walce w dogrywce zajęli II miejsce w konkursie, przegrywając jednym punktem z ZSP 1 w Wejherowie. Bartek Ogdowski napisał najlepiej ze wszystkich uczniów test z wiedzy dotyczący w/w okresu historycznego tym samym zajmując I miejsce indywidualnie. Gratulujemy wiedzy!!! Uczniów do konkursu przygotowała p. Grażyna Górak.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Nasi uczniowie wśród stypendystów Burmistrza Miasta Rumi
Data: 15.12.2016
 

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi wśród stypendystów Burmistrza Miasta Rumi za wysokie wyniki sportowe. Na uroczystej sesji Rady Miasta niżej wymienieni uczniowie otrzymali wyróżnienia z rąk Burmistrza Rumi Michała Pasiecznego: Aleksandra Bielecka, Oliwia Kreft, Krystian Andrzejewski, Maciej Karczmarczyk, Jakub Kuźba, Bartłomiej Ogdowski, Rafał Rendaszka, Rafał Zamojski, Grzegorz Żurek. Gratulacje !!! Życzymy kolejnych sukcesów.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Konkurs poświęcony Literackiej Nagrodzie Nike
Data: 15.12.2016
15.12 uczennice klasy Ic: Natalia Lange, Alicja Michalak i Ewelina Pieper brały udział w konkursie poświęconym Literackiej Nagrodzie Nike, który zorganizowała Wejherowska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Po części ustnej i pisemnej dziewczyny zajęły II miejsce a tym samym udowodniły, że o nagrodzie Nike wiedzą prawie wszystko, serdecznie gratulujemy! Do zmagań konkursowych uczennice przygotowywały się pod czujnym okiem pani Barbary Niewiedziały i Ewy Domarus, która także dodawała otuchy na miejscu. Oprócz atrakcji konkursowych wyjazd dostarczył również innych wrażeń. Na wejherowskim rynku zachwyciły nas dekoracje a jeszcze bardziej zaskoczył Jakub Wejher w zupełnie nowym wcieleniu...

Dodane przez: I LO w Rumi

» Przy dźwiękach kolęd
Data: 14.12.2016
„Święty czas, to radości czas, zobacz ile serca jest w nas…”.tymi słowami szkolny chór pod dyrekcją Pani Joanny Klain-Szalkowskiej wprowadził do szkoły bożonarodzeniowy nastrój już w środę 14.12. W zimowy wieczór, w blasku adwentowego oczekiwania, wszyscy rodzice mieli okazję do refleksji nad kończącym się rokiem, muzycznej zadumy i złagodzenia emocji tuż przed klasowymi wywiadówkami.

https://www.facebook.com/TeresaMirelaJalocha/videos/1201974513190599/

Ta niebywała konfrontacja potencjału talentów, jakimi dysponują nasi licealiści, została nagrodzona gromkimi brawami publiczności. Do muzycznej niespodzianki Pani Dyrektor Lucyna Penkowska dołączyła życzenia świąteczne dla wszystkich rodzin i opiekunów naszej młodzieży. Grudzień to wyjątkowy czas poruszeń serc i skłonności do czynienia dobra. Nasi uczniowie śmiało mogą pochwalić się wrażliwością na potrzeby innych. Oto kilka przykładów adwentowych dzieł. *Młodzież naszego LO hojnie wsparła zbiórkę słodyczy „Zostań świętym Mikołajem” dla dzieci z MOPS-u. Wypełniony słodkościami karton zostanie po 16.12. przekazany do placówki w Rumi. *Z inicjatywy uczennicy 2a powstała szkolna akcja „Pomoc dla Lili”- stoiska z ciastami, którymi częstowano rodziców podczas zebrań i przy okazji koncertu kolęd. Cały dochód został przeznaczony dla kilkumiesięcznej dziewczynki, która prowadzi trudną walkę z nowotworem złośliwym, a koszt najbliższej operacji to 100 000 zł. *W kilku klasach pojawiły się też pomysły godne pochwały, by zamiast klasowej loterii z prezentami, przeznaczyć zebraną kwotę na konkretną pomoc rodzinie z naszej parafii lub wsparcie dla zwierząt. *Dzięki pomysłowości jednego z maturzystów, ksiądz Łukasz Pawłowski oraz ks. Tadeusz Stromski, zainicjowali akcję „Black Friday”- otwarty konfesjonał, aby stworzyć przestrzeń dla dialogu, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty dla tych, którzy w ten duchowy sposób chcą przygotować się do świąt. *Każdy wysiłek indywidualnego wzrastania ku dobru, przekraczania siebie, nawet jeśli nie jest tak spektakularny jak opisane tutaj projekty, zasługuje na docenienie i naśladowanie w następnym semestrze nauki:)

Dodane przez: I LO w Rumi

» I Powiatowa Konferencja na temat Współpracy Międzynarodowej
Data: 14.12.2016
14 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Książąt Pomorskich w Rumi odbyła się I Powiatowa Konferencja nt. „Realizacji Projektów Współpracy Międzynarodowej Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Placówek Powiatu Wejherowskiego w 2016 roku”. Była to wyjątkowa okazja do spotkania i wymiany doświadczeń dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego oraz innych placówek, które w roku bieżącym przystąpiły do udziału w projektach wymiany międzynarodowej.

Wydarzenie zorganizowane zostało pod patronatem Starosty Powiatowego w Wejherowie, pani Gabrieli Lisius. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Zarządu Powiatu Wejherowskiego: Starosta Wejherowski pani Gabriela Lisius, Wicestarosta Wejherowski pan Witold Reclaf, pan Wojciech Rybakowski oraz pan Jacek Thiel, Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego pan Ryszard Czarnecki, przedstawiciele Rady Powiatu Wejherowskiego oraz dyrektorzy szkół i placówek prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Projekty, do których w tym roku przystąpiły szkoły były dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań danej grupy szkolnej. Kładziono nacisk na aktywizację uczniów, jak i nauczycieli w kontekście językowym oraz zachęcano ich do aktywnego posługiwania się językiem obcym. Jednym z realizowanych przez szkoły ponadgimnazjalne programów był Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), realizowany również na zasadach ERASMUS+, który prowadzi projekty wspierające m.in. mobilność kadry edukacji szkolnej, prowadzi zagraniczne staże dla uczniów i absolwentów szkolnictwa zawodowego oraz szkolenia kadry szkolnictwa zawodowego. I Powiatowa Konferencja to przedsięwzięcie, które miało na celu podzielenie się doświadczeniem i wiedzą w prowadzeniu międzynarodowej wymiany młodzieży. To również okazja do zaprezentowania możliwości, jakie dały uczniom i nauczycielom programy edukacyjne. W roku 2016 do w/w programów przystąpiło łącznie 221 uczniów i 69 nauczycieli z następujących szkół powiatu wejherowskiego: § ZSP 1 w Wejherowie, § ZSP 2 w Wejherowie, § ZSP 3 w Wejherowie, § ZSP 4 w Wejherowie, § Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie, § ZSP 1 w Rumi § oraz ZSP 2 w Rumi. Udział uczniów i nauczycieli w programach edukacyjnych został dofinansowany w większości ze środków unijnych, po części poprzez wkład Starostwa Powiatowego w Wejherowie oraz z innych stowarzyszeń i fundacji.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wykład na temat wody prof. dr hab. inż. Marka Biziuka z PG
Data: 13.12.2016

13 grudnia 2016r. gościliśmy w naszej szkole prof. dr hab. inż. Marka Biziuka z Katedry Chemii Analitycznej Politechniki Gdańskiej Uczniowie klas biologiczno-chemicznych wysłuchali interesującego wykładu na temat wody Czy szklanka wody z kranu może być trująca? Dziękujemy Panu Profesorowi za wizytę w naszej szkole

Dodane przez: I LO w Rumi

» Mamy srebro w unihokeju chłopców!
Data: 13.12.2016
W dniu 13.12.2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi odbył się Finał XVII Wojewódzkiej Licealiady w Unihokeju Chłopców. W rywalizacji wzięło udział 5 najlepszych zespołów z całego województwa pomorskiego, które zagrały w systemie „każdy z każdym”. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Gdańskiego Liceum Autonomicznego z Gdańska, która podobnie jak gospodarze nie przegrała w zawodach żadnego spotkania. Nasza szkoła zdobyła srebrny medal z czego bardzo jesteśmy dumni i gratulujemy!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Powiatu
Data: 13.12.2016

W sali narad Starostwa Powiatowego w Wejherowie w dniu 13 grudnia 2016 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Wejherowskiego. Członkowie MRPW złożyli ślubowanie, a następnie Starosta Wejherowski Gabriela Lisius oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego Ryszard Czarnecki wręczyli akty powołania członkom nowo powstałej rady. Naszą szkolę w radzie reprezentują Angelika Kisiel, Konrad Uściński, Daniel Sułkowski. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji wszystkich zadań.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zebrania z rodzicami
Data: 13.12.2016
12 grudnia 2016 r. o godzinie 18.00 w sali 15 odbędzie się obowiązkowe spotkanie Rady Rodziców.
14 grudnia 2016 r. o godz. 17.30 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas I - III
Zebranie rozpocznie się występem szkolnego chóru pod kierunkiem p. J. Klein-Szalkowskiej. Następnie zapraszamy na spotkania z wychowawcami w klasach wg następującego porządku:

KLASA - WYCHOWAWCA - SALA
1a p.Jurkiewicz 39
1b p.Nowicka 27
1c p.Kubera 14
1d p Pyszyńska n
1s p.Kulikowska 38
2a p.Pałubicka 15
2b p.Młynarczykowska k
2c p.Grudzińska 40
2d p.Rębiś 28
2s p.Domarus 29
3a p.Napiórkowska 25
3b p.Meyer 35
3c p.Górak 37
3d p. Klein - Abramczyk 26
3e p. Anisimowicz 32
3s p.A. Prudzienica - Piotrowicz 20

Wszyscy nauczyciele są obecni w pokoju nauczycielskim do godziny 19.45

Dodane przez: JP

» Mikołajkowa fotobudka
Data: 06.12.2016

Dnia 06.12 klasa 1d zorganizowała fotobudkę z okazji Mikołajków. Część uczniów naszej szkoły zrobiło sobie zdjęcia w klimacie świątecznym. Mikołajki jak najbardziej udane...

Dodane przez: I LO w Rumi

» Kolejna wizyta na Politechnice Gdańskiej
Data: 05.12.2016
Uczniowie klas 2b i 1b brali udział w wykładzie na Politechnice Gdańskiej. Tym razem zgłębiali wiedzę z ruchu bryły sztywnej . Nasi Uczniowie brali czynny udział w doświadczeniach pod czujnym okiem prowadzących.

Dodane przez: LO I Rumia

» Wojewódzki Interdyscyplinary Konkurs Recytatorski
Data: 02.12.2016
Szkoła jest po to, by rozwijać i pielęgnować uczniowskie talenty. Właśnie z tego powodu w I LO po raz kolejny odbył się wewnątrzszkolny etap Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Recytatorskiego. Spotkanie z poezją odbyło się 2 grudnia w „Kawiarni pod Pikadorem” przy ciepłym blasku świec i delikatnym aromacie herbaty i pierników. Hasłem tegorocznej edycji był „Różewicz w oczach młodych Pomorzan”. Uczniowie zaskoczyli doborem repertuaru, interpretacją utworów oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Jury oceniało również dykcję, modulację, tempo mówienia oraz umiejętność gospodarowania oddechem. Do etapu wojewódzkiego przechodzą: Kategorie 1. Literacka – Weronika Naczk 2. Plastyczna – Agata Lange Agata Świątek-Brzezińska 3. Recytacja – Marek Bogdanowicz Aleksandra Frymark Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji serdecznie gratulujemy pięknych wystąpień. Jednoczenie zapraszamy na przyszłoroczne wydanie konkursu.

Dodane przez: LO I Rumia

» Ic z wizytą w Muzeum Emigracji w Gdyni
Data: 02.12.2016
Dnia 02.12.16r. klasa Ic odwiedziła Muzeum Emigracji w Gdyni, a także wzięła udział w warsztatach pt.: Wielokulturowość to nie nowość. Podczas zwiedzania klasa miała okazję dowiedzieć się więcej na temat rozbiorów polski, Marii Skłodowskiej-Curie, dawnej Galicji, a także o dawnej formie rozrywki, a mianowicie o początkach kina. Wystawa była nowoczesna i wyposażona w interaktywne źródła wiedzy. Po zakończeniu zwiedzania klasa udała się na warsztaty, które poruszały temat migracji i wielokulturowości. Wszystko odbyło się w formie zabawy a klasa spędziła czas integrując się. Wycieczka była udana i serdecznie zapraszamy innych uczniów do odwiedzenia muzeum i pogłębiania swojej wiedzy.

Dodane przez: LO I Rumia

» XVII Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu
Data: 01.12.2016

W czwartek 1 grudnia 2016 r. osiem trzyosobowych zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Wejherowskiego stoczyło zaciętą „walkę” na wiedzę o naszym regionie w olimpiadzie, która kolejny raz odbyła się w naszej szkole. Patronem naukowym i duchowym konkursu był zasłużony dla Kaszub historyk, mediewista profesor Gerard Labuda. Jego postać, życie i twórczość przewijała się przez wszystkie zadania konkursowe. Odbyliśmy też ciekawe wędrówki po „Kaszubach nieznanych”, dzięki jednemu z tematów prezentacji przygotowanych przez uczestników. Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu odbywa się dzięki współpracy Starostwa Wejherowskiego, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz naszej szkoły tj. I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi. Na finał przybyli goście w osobach wicestarosty Witolda Reclafa oraz radnego Powiatu Wejherowskiego Wojciecha Rybakowskiego. W Jury zasiedli: pracownicy Muzeum Piśmiennictwa Zuzanna Szwedek-Kwiecińska i dr Michał Hinz oraz Kazimierz Klawiter – historyk i miłośnik Kaszub. A oto jak przedstawiają się wyniki tegorocznej edycji: I miejsce zespołowe – drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie II miejsce zespołowe – drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi III miejsce zespołowe – drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi I miejsce indywidualne za test (100% poprawnych odpowiedzi!!!!) Wojciech Skierka z ZSP nr 2 w Wejherowie Wyróżnienie za najciekawszą prezentację multimedialną – ZSP nr 2 w Wejherowie Jak widać, w tym roku, „Elektryk” wziął wszystko! Gratulujemy!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Spotkanie Młodzieżowej Rady Powiatu Wejherowskiego
Data: 22.11.2016
22 listopada odbyło się drugie robocze spotkanie Młodzieżowej Rady Powiatu Wejherowskiego w auli ZSP nr w Wejherowie. Na zebraniu omówiono rodzaje komisji wchodzących w skład Młodzieżowej Rady oraz zakres obowiązków i kandydatury przewodniczących. Na najbliższym spotkaniu przewidziane jest zaprzysiężenie młodych radnych.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Próbna matura 2016/2017
Data: 21-25.11.2016
W dniach od 21 do 25 listopada odbywały się w szkole próbne matury, których głównymi celami są oczywiście oswojenie uczniów i pedagogów z procedurami maturalnymi oraz wskazanie uczniom ich obecnego potencłau ze zdawanych przedmiotów.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Finał XVII Wojewódzkiej Licealiady w Badmintonie Drużynowym
Data: 21.11.2016
W dniu 21.11.2016 roku w Hali Widowiskowo – Sportowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie odbył się Finał XVII Wojewódzkiej Licealiady w Badmintonie Drużynowym Dziewcząt i Chłopców. Zarówno w rywalizacji dziewcząt jak i chłopców wystąpiło po 6 najlepszych drużyn z całego województwa pomorskiego. W obu kategoriach najlepszą ekipą okazał się Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Miastka, który wygrał wszystkie swoje spotkania podczas tego turnieju. W kategorii dziewcząt na drugim stopniu uplasowało się XIV Liceum Ogólnokształcące z Gdańska, natomiast brązowe medale otrzymały zawodniczki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Gniewu. W rywalizacji chłopców srebrne medale zdobyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Tczewa, a brązowe krążki powędrowały do V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Powiat Wejherowski miał w tych zawodach tylko jednego przedstawiciela,. Byli to chłopcy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi, którzy w meczu o piąte miejsce pokonali Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Kwidzyna. Jest to bardzo dobry wynik uzyskany przez chłopaków z Rumi.

Poziom turnieju był bardzo wysoki, a mecze były bardzo zacięte i wyrównane. Na zakończenie zawodów zespoły zostały nagrodzone pucharami, medalami oraz dyplomami, które wręczali :Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie – Tomasz Stein oraz Referent ds. sportu i imprez sportowychw Powiatowym Zespole Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Wejherowie – Bartłomiej Woźniak. Organizatorami byli: Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku, Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.

Wyniki uzyskane w dniu zawodów:

Chłopcy:
1. Miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku
2. Miejsce I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie
3. Miejsce V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
4. Miejsce I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim
5. miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi
6. miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie

Dziewczęta:
1. Miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku
2. Miejsce XIV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
3. Miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie
4. miejsce I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim
5. miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie
6. miejsce Liceum Ogólnokształcące w Helu

Opracował: Bartłomiej Woźniak Dyrektor PZPOW w Wejherowie Andrzej Byczkowski

Dodane przez: I LO w Rumi

» Półfinał Wojewódzkiej Licealiady w Unihokeju Dziewcząt
Data: 18.11.2016
 W dniu 18.11.2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi odbył się Półfinał Wojewódzkiej Licealiady w Unihokeju Dziewcząt. Zawody te były eliminacją do Finałów Wojewódzkiej Licealiady, które odbędą się 07.12.2016 roku również w Rumi. W rywalizacji wzięły udział 2 zespoły reprezentujące powiat pucki oraz wejherowski. Zwycięzcą turnieju została drużyna gospodarzy, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi, który pokonał I Liceum Ogólnokształcące z Pucka 8:0. Od początku roku szkolnego 2016/2017 ZSP nr 1 w Rumi po raz czwarty uzyskuje awans do finałów wojewódzkich. Jest to olbrzymi sukces rumskiej szkoły, za co należą się im słowa uznania. Na zakończenie turnieju zespoły zostały nagrodzone statuetkami i dyplomami które wręczał: Referent ds. sportu i imprez sportowych w PZPOW w Wejherowie – Bartłomiej Woźniak. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi.

Wyniki uzyskane w dniu zawodów:
I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi (Marta Skowronek, Paulina Żyła, Aleksandra Czacharowska, Klaudia Lenarczyk, Michelle Kurzyk, Weronika Lasota, Ewelina Kreft, Agata Kupferschmidt, Natalia Patschull, Katarzyna Wicik, opiekun drużyny – Piotr Taube)
II miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Pucku

Opracował: Bartłomiej Woźniak Dyrektor PZPOW w Wejherowie Andrzej Byczkowski

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wyróżnienia dla naszych uczniów na Gal Talentów w Wejherowie
Data: 18.11.2016
18 listopada 2016 roku w auli I LO w Wejherowie Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych zorganizował uroczystą Galę Talentów, na której uhonorowano najwybitniejsze osiągnięcia wychowanków. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie I LO w Rumi. Przyznano nagrodę dodatkową za szczególne osiągnięcia chórowi I LO w Rumi.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
Data: 14-18.11.2016
W dniach 14-18.11.2016 roku w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie naszego liceum uczestniczyli w prelekcjach i warsztatach zorganizowanych przez ZUS w Wejherowie, Kaszubsko-Pomorską Wyższą Szkołę w Wejherowie, Pomorską Wyższą Szkołę Nauk Stosowanych w Gdyni, Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni.

I tak:
14 listopada
- w ZUS Wejherowo odbyła się lekcja w ZUS - zakładanie działalności gospodarczej prowadzona przez panią Żanetę Grzybek
15 listopada
- w KPSW wykład "Biznes, przedsiębiorczość czy mobbing" prowadzony przez dr Krystynę Kmiecik-Baran
16 listopada
- w KPSW wykład "Pracodawcy i pracownicy na nowoczesnym rynku pracy" prowadzony przez prof. dr hab. Janusza Erenca
17 listopada
- spotkanie z biznesmenem przybliżającym nam problematykę i realia prowadzenia przedsiębiorstwa w dzisiejszych czasach. W tej roli gościł u nas wiceprezes AutoMobil Wejherowo pan Wojciech Bilewski
- w ZSP 3 Wejherowo warsztaty "Jak zostać przedsiębiorcą"
- w PWSNS w Gdyni warsztaty "Ja czy Ty? Skuteczna komunikacja" prowadzone przez dr Aleksandra Mironiuka oraz "Budżetowanie własnego portfela" prowadzone przez panią Izabelę Dziedzic
- w WSAiB w Gdyni - panel zarządzania

Podsumowaniem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości był Konkurs Przedsiębiorczości Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych, który odbył się 18 listopada w ZSP nr 2 w Wejherowie. W Konkursie uczestnicy musieli wykazać się poziomem wiedzy teoretycznej z przedsiębiorczości, a także umiejętnościami menadżerskimi na przykładzie studium przypadku (case study). Naszą szkołę reprezentowała czteroosobowa drużyna w składzie Agata Okroj, Bartosz Głodkowski, Bartłomiej Henig, Kacper Skelnik. Wszyscy uczestnicy konkursu odebrali gratulacje, medale oraz pamiątkowe dyplomy.

Światowy Dzień Przedsiębiorczości oficjalnie zakończyła pani starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius.

Dodane przez: AS

» Spotkanie w ramach preorientacji zawodowej
Data: 18.11.2016
W piątek 18 listopada mieliśmy w szkole ciekawe spotkanie w ramach preorientacji zawodowej. Gościliśmy dwóch funkcjonariuszy służby celnej, którzy opowiedzieli o różnych aspektach swojej pracy, posiłkując się miedzy innymi nieszablonowymi prezentacjami filmowymi. Wielką atrakcją był pokaz działania psa tropiącego, który przybył do szkoły ze swoim przewodnikiem. Bezbłędnie wskazał bagaż, w którym ukryte były papierosy – bo właśnie wyczulenie na obecność nikotyny to jego specjalność. W spotkaniu uczestniczyły głównie klasy trzecie, ale nie zabrakło też uczniów z drugich i pierwszych klas.

Dodane przez: I LO w Rumi

» "Pola nadziei" kolejny raz w Naszym LO
Data: 18.11.2016
W ramach akcji "Pola Nadziei" klasa 2s i 2d posadziła kolejne 60 cebulek żonkili. Ten symboliczny gest to tylko znak naszej wrażliwości i wsparcia dla idei hospicyjnej. W tym tygodniu chcemy zaprosić Was do wsparcia dzieci przebywających w oddziale "Bursztynowa Przystań". Do poniedziałku możecie przynosić żywność dla maluszków, pieluszki, wilgotne chusteczki, mleko w proszku. Możecie też" podarować "nam 1 pieluszkę za 30 groszy. Za zebrane środki kupimy te produkty i przekażemy potrzebującym. Za każdy gest serca bardzo dziękujemy.

Dodane przez: I LO w Rumi

» KONSULTACJE DLA RODZICÓW
Data: 16.11.2016

Informujemy, że termin konsultacji dla rodziów został zmieniony.
Konsultacje odbędą się 16.11.16 (środa) w godzinach 18.00 - 19.30
Spotkanie z rodzicami rozpoczniemy od prelekcji przeprowadzonej przez przedstawicieli policji na temat dopalaczy, a następnie będzie możliwość spotkania się z poszczególnymi nauczycielami w następujących salach:

NAUCZYCIEL SALA
Sylwester Anisimowicz 32
Anna Chwałek 40
Przemysław Czachorowski 14
Marek Czaplewski 26
Ewa Domarus 29
Elżbieta Dziecielska 14
Ilona Ejsmont Gab. Psychologa
Grażyna Górak 15
Anna Grudzińska 40
Bożena Janta 25
Tomasz Jurkiewicz 39
Alicja Klein-Abramczyk 26
Joanna Klein-Szalkowska 26
Aleksandra Kubera n
Anna Kulikowska 37
Małgorzata Leitich 37
Maria Meyer 35
Monika Młynarczykowska 15
Alicja Napiórkowska 25
Barbara Niewiedziała Biblioteka szkolna
Marta Nowicka 27
Barbara Pajzderska 20
Mirosława Pałubicka 15
Agnieszka Pasek Pokój naucz. wf
Ks. Łukasz Pawłowski 20
Aleksandra Prudzienica-Piotrowicz 20
Sobiesław Przybylski Pokój naucz. wf
Magdalena Pyszyńska 28
Elżbieta Rębiś 28
Anna Ringwelska Pokój naucz. wf
Joanna Rutkowska 27
Robert Sawicki Pokój naucz. wf
Grażyna Skrobecka Pokój naucz. wf
Hanna Supernat-Melzer 38
Piotr Taube Pokój naucz. wf
Jarosław Tomaszewski Pokój naucz. wf
Hanna Topolska 14
Justyna Walicka 38
Kordian Zabrocki Pokój naucz. wf
Grzegorz Kachel 20
Małgorzata Zych Gabinet pedagoga szkolnego

Dodane przez: JP

» Mistrzostwa Powiatu w Unihokeju Dziewcząt
Data: 15-16.11.2016
W dniach 15-16.11.2016 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Unihokeju Dziewcząt. Turniej był eliminacją do Półfinałów Wojewódzkiej Licealiady w Unihokeju Dziewcząt, który odbędzie się 18.11.2016 roku w Rumi. W zawodach wystąpiło 8 zespołów. Zwycięzcą turnieju została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi, która w finale pokonała popularną „Samochodówkę”, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie. Warto dodać, że drużyna z Rumi obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, a mecze bardzo emocjonujące, stojące na wysokim poziomie. Na zakończenie zawodów zespoły zostały nagrodzone pucharami, medalami i dyplomami, które wręczał: Dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Wejherowie – Andrzej Byczkowski oraz Referent ds. sportu i imprez sportowych w Powiatowym Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie – Bartłomiej Woźniak. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie.

Wyniki uzyskane w dniu zawodów:
I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi (Marta Skowronek, Paulina Żyła, Aleksandra Czacharowska, Klaudia Lenarczyk, Michelle Kurzyk, Weronika Lasota, Ewelina Kreft, Agata Kupferschmidt, Natalia Patschull, Katarzyna Wicik, opiekun drużyny – Piotr Taube)
II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie
III miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie
IV miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie
V miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie
VI miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących II Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie
VII miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie
VIII miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi

Tabele rozgrywek: Grupa A Drużyna 1 2 3 4 Punkty Bramki Miejsce ZSP nr 1 Rumia x 4:0 6:1 7:3 6 17 - 4 I ZSP nr 2 Rumia 0:4 x 0:2 1:5 0 1 - 11 IV ZSP nr 2 Wejherowo 1:6 2:0 x 2:1 4 5 - 7 II ZSP Reda 3:7 5:1 1:2 x 2 9 - 10 III Grupa B Drużyna 1 2 3 4 Punkty Bramki Miejsce ZSP nr 4 Wejherowo x 3:0 5:0 6:0 6 14 - 0 I ZSP nr 1 Wejherowo 0:3 x 5:0 2:2 3 7 - 5 II ZSO II LO Wejherowo 0:5 0:5 x 3:0 2 3 - 10 III ZSP nr 3 Wejherowo 0:6 2:2 0:3 x 1 2 - 11 IV Półfinały: ZSP nr 1 Wejherowo – ZSP nr 1 Rumia 0:3 ZSP nr 4 Wejherowo – ZSP nr 2 Wejherowo 3:1 Mecz o VII miejsce: ZSP nr 3 Wejherowo – ZSP nr 2 Rumia 1:0 Mecz o V miejsce: ZSP Reda – ZSO II LO Wejherowo 3:0 Mecz o III miejsce: ZSP nr 2 Wejherowo – ZSP nr 1 Wejherowo 3:1 Mecz o I miejsce: ZSP nr 1 Rumia– ZSP nr 4 Wejherowo 5:0 Opracował: Bartłomiej Woźniak Dyrektor PZPOW w Wejherowie Andrzej Byczkowski

Dodane przez: I LO w Rumi

» Historyczna wycieczka edukacyjna do Warszawy
Data: 14-15.11.2016

W dniach 14 i 15 listopada 2016 roku młodzież szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi udała się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Organizatorami wycieczki były nauczycielki historii Mirosława Pałubicka, Monika Młynarczykowska i Grażyna Górak. W stolicy spędziliśmy niezapomniane chwile ponieważ program wycieczki był bardzo interesujący i bogaty w naukowe i patriotyczne przeżycia. Licealiści i opiekunowie odwiedzili Cmentarz Powązkowski, gdzie złożyli hołd Powstańcom Warszawskim i wielkim Polakom spoczywającym w tej nekropolii. Zwiedziliśmy multimedialne i interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Polskich Żydów – Polin, które na młodzieży wywarły wielkie wrażenie. Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. W Sejmie spotkaliśmy się z Panem posłem Janem Klawiterem. W Sali konferencyjnej wysłuchaliśmy wykładu na temat funkcjonowania polskiego parlamentu a Pan poseł przedstawił nam swój harmonogram pracy w Sejmie. Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście i zwiedzanie Zamku Królewskiego. Byliśmy również przed grobem Nieznanego Żołnierza i pokłoniliśmy się naszym bohaterskim żołnierzom. Program wycieczki zrealizowaliśmy w pełni i bogaci w nowe wrażenia wróciliśmy do Rumi.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Debata na temat bezpieczeństwa w sieci w AMW
Data: 14.11.2016
Klasy 1d i 1s na debacie na temat bezpieczeństwa w sieci w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie poruszano zagadnienia związane ze świadomym i roztropnym korzystaniem z udogodnień jakie daje nam dzisiaj Internet, sieci lokalne oraz różnego rodzaju aplikacje, w tym głównie społecznościowe.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Parada Niepodległości w Rumi w dniu 11 listopada 2016r.
Data: 11.11.2016
Społeczność I LO w Rumi brała udział w strojach nawiązujących do czasów odzyskania niepodległości w Paradzie Niepodległości w Rumi w dniu 11 listopada

Dodane przez: I LO w Rumi

» Samorządowa Stołówka 44
Data: 11.11.2016

Samorząd Uczniowski zorganizował JADŁODAJNIĘ 44 by uczcić Święto Niepodległości. Kawiarenka szkolna zaistniała w żołnierskim klimacie i serwowała prostą, wojskową strawę (grochówka, chleb ze smalcem, ogórki kiszone i kiełbasa). Było gwarnie i smacznie. Za stworzenie tej wyjątkowej atmosfery opiekunowie Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękują tym uczniom (a była ich duża grupa), którzy wyszukali w domu elementy żołnierskiej garderoby i ekwipunku, poświęcili swój wolny czas, by pod dowództwem pani Aleksandry Prudzienicy-Piotrowicz na jeden dzień odmienić naszą kawiarenkę: "Tym się nikt nie nakarmi, ale jak to zachwyca".

Dodane przez: Ewa Domarus

» Akademia z okazji Święta Niepodległości
Data: 10.11.2016
Motywem przewodnim Akademii z okazji Święta Niepodległości w tym roku było Powstanie Styczniowe. "Kartony biało czarnej prawdy" Artura Grottgera stanowiły tło dla tekstu zaczerpniętego z oryginalnego pamiętnika Ludwiki Platerówny udrapowanego na dramat. Na scenie zagościły też teksty poety żołnierza Mieczysława Romanowskiego i piękna piosenka Stana Borysa do słów C.K. Norwida. Oddanie głosu "naocznym świadkom" pozwoliło dostrzec, że za liczbami, datami, faktami, które poznajemy na lekcjach historii kryją się ludzkie dramaty wielu ludzi. Monika Młynarczykowska i Ewa Domarus, które zajmowały się przygotowaniem uroczystości serdecznie dziękują wszystkim uczniom, którzy grali, recytowali, tańczyli, dbali o nagłośnienie i panu konserwatorowi, który zapewnił efekty świetlne i pomógł wyczarować dekorację.

Dodane przez: Ewa Domarus

» Dzień Wąsa 2016
Data: 10.11.2016 
Z okazji Święta Niepodległości w czwartek 10 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Wąsa. Tak jak w zeszłym roku dla uczczenia postaci Józefa Piłsudskiego uczniowie przynieśli do szkoły zrobione przez siebie wąsy. Sumiaste wąsy były znakiem rozpoznawczym Marszałka i w ten sposób na wesoło świętowaliśmy 98 rocznicę odzyskania niepodległości. W dwóch klasach: IIa i IIs wszyscy uczniowie byli Wąsaczami a na wyróżnienie zasługują tez klasy Ia (82%) i IIIb (79%). Zwycięskie klasy w nagrodę będą mogły wybrać sobie dzień bez pytania. Akcję zorganizowała nauczycielka historii Mirosława Pałubicka. Wszystkim Wąsaczom za wspólną zabawę dziękujemy!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Ekspozycja „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”
Data: 07-10.11.2016
W dniach 7-10 listopada w naszej szkole zobaczyć można było ekspozycję pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, składającą się z plansz, z których część wstępna prezentowała Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Kolejna część wystawy ukazywała kontekst historyczny, przedstawiając sytuację ludności kresowej podczas okupacji oraz planowane działania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) wobec ludności polskiej. Natomiast główną częścią ekspozycji była prezentacja masowych mordów Polaków, mieszkających na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Ostatnie elementy wystawy ukazywały działania ukraińskich Sprawiedliwych, czyli osób, którzy ratowały Polaków podczas Rzezi Wołyńskiej. Wystawa „Wołyń 1943” miała na celu upamiętnienie tragedii wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło w latach 1943-45 około 100 tysięcy Polaków, zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Temu również służyło spotkanie młodzieży szkolnej I LO z przedstawicielem IPN-u, panem Bartoszem Januszewskim, zainicjowane przez posła na sejm, pana Jana Klawitera. W wykładzie uczestniczyli również: wicestarosta Powiatu Wejherowskiego, pan Witold Reclaf, wiceburmistrz Miasta Rumia, pan Marcin Kurkowski, przedstawiciele Rady Miasta Rumia oraz dyrektor szkoły, pani Lucyna Penkowska. Wykład okazał się być niezwykle interesującą lekcją historii, młodzież szkolna żywo uczestniczyła w rozmowie, zadając pytania dotyczące nie tylko sytuacji Polaków na Wołyniu i w Galicji. Spotkanie przedstawiciela IPN-u z uczniami jest dla nich również kontekstem historycznym, pozwalającym na lepsze zrozumienie filmu „Wołyń”, który w niedługim czasie obejrzą w kinie.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Konkurs Powiatowy "Polska i Polacy w latach 1914-1939"
Data: 09.11.2016
W środę 9 listopada w ZSP nr 2 w Wejherowie odbyła się coroczna edycja powiatowego konkursu "Polska i Polacy w latach 1914-1939" z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości. Naszą szkołę jak rok temu reprezentowali uczniowie: Weronika Holka, Sandra Prena i Bartłomiej Szott z klasy IIa. Konkurs składał się z części pisemnej, po której zsumowano wyniki całej drużyny i części ustnej- drużynowej, w której młodzież odpowiadała na pytania dotyczące polityki wewnętrznej i zagranicznej, kultury i gospodarki II RP. Po części pisemnej nasza drużyna zajmowała I miejsce. W.Holka i S.Prena uzyskały najwyższą punktację po teście i drogą dogrywki I miejsce indywidualnie w konkursie zajęła Sandra Prena.

W części ustnej-drużynowej przedstawiono zadania oparte kroniki filmowe, urywki filmów fabularnych, scenki teatralne, mapy i teksty źródłowe. Ciekawostką tego konkursu jest przygotowanie pytań dla kibiców każdej z drużyn. Nasi kibice: Agata Wójcik, Basia Styn, Wiktoria Orłowska, Martyna Wszeborowska i Paulina Hebel z klasy IIa bezbłędnie rozwiązały swoje zadania. Ostatecznie "Książęta", przygotowane przez nauczycielkę historii Mirosławę Pałubicką zajęli I miejsce.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Bierzemy udział w "Sztafecie pokoleń"
Data: 08.11.2016

8 listopada uczniowie naszego liceum mieli możliwość uczestniczenia w projekcie edukacyjnym "Sztafeta pokoleń", który miał miejsce w rumskiej Stacji Kultura. Głównym założeniem projektu jest wymiana informacji pomiędzy trzema pokoleniami, jak i przekazywanie wiedzy z zakresu historii Polski oraz krzewienie patriotyzmu polskiego w młodym pokoleniu. Tematem nadrzędnym spotkania był Narodowy Dzień Niepodległości, który wprowadzał obecnych w nastrój polskiego święta państwowego. Ponadto, gościem specjalnym wydarzenia był Piotr Szubarczyk- polski historyk i publicysta, który przybliżył zebranym kwestię niepodległości naszego kraju. Warto dodać, iż miłym wzbogaceniem spotkania, było wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. Młodzieży klas: Ia oraz IIb towarzyszył nauczyciel historii Monika Młynarczykowska.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Zwycięstwo w powiatowym konkursie multimedialnym
Data: 07.11.2016
Dnia 7 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Multimedialny "Polska niepodległość". Celem konkursu jest utrwalanie wśród młodzieży zainteresowania historią ojczystą oraz kształtowanie postaw partiotycznych. Nasza szkoła była reprezentowana przez uczennice klasy I a: Wiktorię Rusoń i Monikę Wcisłek oraz uczniów klasy II b i IIs: Wojciecha Kanikułę, Jędrzeja i Szymona Niewiadomskich. Ostatecznie chłopcy uzyskalii I miejsce, zaś dziewczęta zdobyły wyróżnienie. Opiekunem konkursu był nauczyciel historii Monika Młynarczykowska. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
Polska Niepodległość - praca konkursowa

Dodane przez: I LO w Rumi

» Chór w Teatrze Miniatura w Gdańsku
Data: 05.11.2016
W sobotę 5 listopada nasi chórzyści wzięli udział w nagraniu studyjnym w studio w Teatrze Miniatura we Wrzeszczu. Mieliśmy nieukrywaną przyjemność przyczynić się do powstania nowej, ósmej już płyty Romualda Sławińskiego, którego gościliśmy w naszej szkole w ubiegłym roku szkolnym z audycją bluesową. Było to dla nas bardzo emocjonujące przeżycie, a owocem będzie utwór pt. ,,Angel”. Płyta ukaże się na wiosnę przyszłego roku. Opiekun chóru – Joanna Klein-Szalkowska

Dodane przez: I LO w Rumi

» Certyfikat w  konkursie SZKOŁA SPORTOWYCH TALENTÓW
Data: 03.11.2016

Nasza szkoła od stycznia do listopada ubiegłego roku (2016) uczestniczyła w konkursie Szkoła Sportowych Talentów organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. W ramach konkursu przeprowadziliśmy 9 zadań m.in.: konkurs wiedzy o sporcie, dzień sportu, bieg na orientacji, liczne wystawy, pogadanki i spotkania z dietetykiem oraz uznanymi sportowcami. Po obradach jury konkursowego, nasza szkoła uzyskała z wyróżnieniem Certyfikat w Ogólnopolskim konkursie SZKOŁA SPORTOWYCH TALENTÓW Koordynator zespołu Sobiesław Przybylski

Dodane przez: I LO w Rumi

» Kreatywna lekcja języka polskiego
Data: 02.10.2016

Dodane przez: I LO w Rumi

» Bierzemy udział w wykładach z fizyki na UG
Data: 27.10.2016-12.01.2017
Uczniowie klas matematyczno-fizycznych uczęszczają w tym semestrze na wykłady popularno-naukowe z dziedziny fizyki prowadzone przez profesorów Uniwersytetu Gdańskiego.

Wykłady odbywają się wedle poniższego grafiku:
2016.10.27 – ZJAWISKA AKUSTYCZNE prof. dr hab. Bogumił Linde
2016.11.03 – ASTROBIOLOGIA prof. UG, dr hab. Piotr Gnaciński
2016.11.17 – FOTOLUMINESCENCJA WCZORAJ I DZIŚ prof. UG, dr hab. Marek Józefowicz
2016.12.01 – KRYPTOGRAFIA KWANTOWA, dr hab. Marcin Wieśniak
2016.12.15 – BIOFILM PRZYKŁADY Z NATURY – FIZYCZNE METODY BADAWCZE prof. dr hab. Stanisław Pogorzelski
2017.01.12 – CHAOS dr Tomasz Tylec

Dodane przez: I LO w Rumi

» Finał Wojewódzki w Unihokeju
Data: 04.11.2016
Drużyna ZSP nr 1 w Rumi awansowała do Finału Wojewódzkiego Licealiady Chłopców w Unihokeju.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Gościmy grupę rekonstrukcyjną z Gdańska
Data: 02.11.2016
W dniu 2 listopada w naszej szkole gościła grupa rekonstrukcyjna z Gdańska, w której uczestniczyli uczniowie klas z rozszerzonym programem nauczania historii: IId, IIIa oraz IIId.

Prelekcja dotyczyła trzech wcześniej wybranych przez młodzież tematów, które dotyczyły kolejno: zagadnienia higieny na przestrzeni epok, etykiety na dworze austriackim za czasów Franciszka Józefa oraz czarnej śmierci, czyli dżumy. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wystąpień naszych gości, które w znacznym stopniu wzbogaciły ich wiedzę na wspomniane zjawiska historyczne. Ponadto, młodzież miała również możliwość obcowania z rekwizytami, wspisującymi się w tematykę omawianych zagadnień historycznych.
Koordynatorem tej nietypowej lekcji był nauczyciel historii Monika Młynarczykowska.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wycieczka IIIe do Torunia
Data: 26-28.10.2016
W dniach 26-28.10 wybraliśmy się z moją klasą (IIIE) na wycieczkę do Torunia. Byliśmy pod czujnym okiem naszej „przybranej wychowawczyni” Pani Partyki i ulubionej przez całą szkołę bibliotekarki Pani Niewiedziały. Wyjechaliśmy w środę po południu, a na miejscu byliśmy wczesnym wieczorem. Chwilę odpoczęliśmy w hotelu , po czym „wyskoczyliśmy” wszyscy na miasto, zobaczyć Toruń, który nocą prezentował się naprawdę pięknie. Mieliśmy też okazję zjeść coś pysznego na kolację. Na drugi dzień z rana spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po mieście, opowiedział jego historię, pokazał starówkę i inne zabytki, zabrał nas do „Domu Kopernika”. Po zwiedzaniu udaliśmy się do „Toruńskiego Muzeum Pierników” gdzie mogliśmy stworzyć własne pierniki i poznać całą ich historię. Wieczorem pani Partyka miała dla nas niespodziankę.

Każdy miał swój pomysł, ale nikt nawet przez chwilę nie pomyślał o tym, co nas czekało. Trafiliśmy bowiem do „Fortu IV”, który zwiedzaliśmy z wojskowym i DUCHAMI. Świetna atrakcja! Zaraz po zwiedzaniu, w tym samym miejscu mieliśmy zorganizowane podchody. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Centrum Astronomii w Piwnicach, gdzie pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wprowadzał nas w arkana astrofizyki i przedstawił zasady działania znajdujących się tam potężnych teleskopów. Opowiadał bardzo ciekawie, ale pewne rzeczy dotyczące ciał niebieskich były przerażające. Po zwiedzaniu mieliśmy czas na obiad i wieczorem wracaliśmy do domu autobusem, który miał godzinne opóźnienie, także co się nastaliśmy to nasze! Toruń polecam wszystkim gorąco! Wycieczka była super, towarzystwo doskonałe i żałuję, że to już ostatni taki wypad w tej szkole. Wiem, że będzie mi tego brakować…

Dodane przez: Szymon Voelkner IIIE

» Młodzieżowa Rada Powiatu Wejherowskiego
Data: 28.10.2016

28 października w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie reprezentacja Samorządu Uczniowskiego w składzie: Angelika Kisiel IIb, Joanna Firek IIa i Dorian Orłowski IIb, wzięła udział w pierwszym, roboczym spotkaniu dotyczącym powstającej Młodzieżowej Rady Powiatu Wejherowskiego.
Decyzja o powołaniu Młodzieżowej Rady została ogłoszona podczas I Forum SU, które odbywało się w naszej szkole, na piątkowym zebraniu młodzież omówiła sprawy organizacyjne dotyczące nowopowstałej Rady, jej cele, zakres działań, częstotliwość spotkań i sposób wyłonienia przedstawicieli reprezentujących każdą ze szkół powiatowych.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Awans do Finału Wojewódzkiego w Badmintonie Chłopców
Data: 28.10.2016

W dniu 28.10.2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi odbył się Półfinał Wojewódzkiej Licealiady w Badmintonie Drużynowym Chłopców. Zawody te były eliminacją do Finałów Wojewódzkiej Licealiady, które odbędą się 21.11.2016 roku w Szemudzie. W rywalizacji wzięły udział 2 zespoły reprezentujące powiat pucki oraz wejherowski. Zwycięzcą turnieju została drużyna gospodarzy, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi, który pokonał Zespół Szkół Ogólnokształcących z Helu 3:1. Po raz pierwszy w historii drużyna z naszego powiatu awansowała do finałów wojewódzkich w tej dyscyplinie sportu, za co chłopakom z Rumi należą się ogromne brawa. Na zakończenie turnieju zespoły zostały nagrodzone statuetkami i dyplomami które wręczał: Organizator zawodów – Pan Piotr Taube. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi.

Wyniki uzyskane w dniu zawodów:
I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi (Miłosz Rusoń, Maciej Karczmarczyk – opiekun drużyny – Pan Piotr Taube)
II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu

Dodane przez: SP

» Wizyta na lotnisku w Babich Dołach
Data: 28.10.2016
Dzięki uprzejmości Dowódcy 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach p. kmdr. pil. Cezaremu Wiatrakowi klasa II S naszego liceum pod opieką wychowawcy klasy p. Ewy Domarus w dniu 28 października 2016 roku odwiedziła lotnisko wojskowe w Gdyni Babich Dołach.

Podczas wycieczki, której przewodnikami byli panowie piloci ppor. pil. Ceglarski i ppor. pil. Wojciechowski grupa miała możliwość zapoznania się z pracą lotniska, m.in. pracą wieży kontroli lotów, pozyskiwaniem danych meteorologicznych oraz ich interpretacji w celu ustalenia prognozy pogody niezbędnej dla bezpiecznej żeglugi powietrznej przez służby meteorologiczne, jakie są możliwości pracy lotniska w kwestii przyjmowania jak i obsługi statków powietrznych. Po zapoznaniu się z służbami organizującymi bezpieczeństwo na płycie i pasach startowych lotniska cała grupa udała się do hangaru naprawczego gdzie miała możliwość z bliska obejrzenia jak i zapoznania się z pracą mechaników przygotowujących do lotów śmigłowce jak i samoloty. W hangarze zatem mieliśmy okazję zobaczyć część wyposażenia Bazy: samolot transportowy An-28TD, 4 śmigłowce pokładowe ZOP Kaman SH-2G oraz śmigłowiec Mi-2. Ostatnim punktem naszej wycieczki była Sala Tradycji, w której zebrano dużą ilość informacji historycznych oraz pamiątek z jednostek wojskowych znajdujących się na terenie Bazy. Szkoda, że tylko pogoda nie dopisała….., ale abyśmy nie zmokli dzięki uprzejmości 43 Bazy Lotnictwa, po terenie lotniska podróżowaliśmy autobusem. Relację oraz fotorelację z wizyty na lotnisku sporządził współorganizator, nauczyciel geografii – Przemysław Czachorowski

Dodane przez: I LO w Rumi

» I miejsce w X Konkursie Papieskim
Data: 27.10.2016
W czwartek, 27 października odbył się X Konkurs Papieski w ZSP w Redzie. Uczniowie z siedmiu szkół powiatowych pisali test wiedzy o papieżu Janie Pawle II, prezentowali prace plastyczne i odpowiadali losowo na pytania różnej trudności. Nasze uczennice z klasy IIa: Weronika Holka, Sylwia Gierszewska i Martyna Wszeborowska zajęły I miejsce. Uczennice przygotowały B.Pajzderska i M. Pałubicka

Dodane przez: I LO w Rumi

» Anglojęzyczne warsztaty na temat Williama Szekspira
Data: 24, 27.10.2016
24 i 27 października 2016 roku dwie grupy młodzieży pod opieką nauczycieli anglistów wzięły udział w anglojęzycznych warsztatach historyczno-literackich na temat Williama Szekspira oraz zostały oprowadzone po imponującym gmachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Pomysł wybudowania teatru w stylu elżbietańskim ma swoje źródło w praktyce odwiedzania Gdańska – największego w XVI i XVII wieku portu i miasta Europy Środkowo-Wschodniej – przez zawodowych aktorów angielskich, przywożących sztuki będące największymi osiągnięciami poezji dramatycznej. Były to dzieła Christophera Marlowe’a, Thomasa Dekkera, George’a Chapmana oraz Thomasa Middletona.

Obecny Teatr Szekspirowski, powstały w miejscu działającej tu Szkoły Fechtunku, jest dziełem architekta włoskiego Renato Rizziego. Zaprojektował on trzy rodzaje scen: elżbietańską, pudełkową i scenę-arenę oraz otwierany dach, umożliwiający wystawianie sztuk w świetle dziennym, w duchu renesansowej tradycji. W ciągu ostatnich lat teatr stał się unikatowym miejscem na kulturalnej mapie Europy. Jednym z najbardziej pożądanych wydarzeń kulturalnych okazały się “Wesołe kumoszki z Windsoru”, przygotowane we współpracy z Teatrem “Wybrzeże. Mamy nadzieję także je obejrzeć i doświadczyć atrakcji niedostępnych nigdzie indziej na świecie: sceny elżbietańskiej otoczonej z trzech stron przez stojącą publiczność i otwieranego podczas spektaklu dachu – o ile nie będzie padało, a siła wiatru nie przekroczy 40 m/h!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Złoto w powiatowym unihokeju chłopców
Data: 26.10.2016
26 października odbyły się półfinały i finały Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wejherowskiego w Unihokeju Chłopców. Złoty medal zdobyła drużyna ZSP nr 1 w Rumi w składzie: Kiełb Kamil, Damian Talaśka, Dawid Czerwionka, Antek Rożek, Patryk Stencel, Bartek Półchłopek, Krzysiu Miśniakiewicz, Wojtek Bartusch, Dominik Klass, Jakub Mański.

Dodane przez: I LO w Rumi

» II miejsce w klasyfikacji sportowej w powiecie w roku 2015/2016
Data: 25.10.2016
25 października w Starostwie Powiatowym w Wejherowie z rąk Pani Starosty Gabrieli Lisius przedstawiciele ZSP nr 1 w Rumi odebrali nagrodę za zajęcie II miejsca w klasyfikacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Wejherowskiego za rok szkolny 2015/2016. Gratulacje dla uczniów, którzy walczyli na sportowych arenach.

Dodane przez: I LO w Rumi

» I Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Ponadgimnazjalnych
Data: 21.10.2016
21 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi odbyło się I Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wejherowskiego. Była to pierwsza edycja przedsięwzięcia, które ma na celu propagowanie idei samorządności wśród młodzieży szkolnej zaangażowanej w działania społeczne.
Do udziału w forum zgłosiło się 5 samorządów ze szkół powiatowych:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr nr 3 im. ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie
Z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie
II Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Konrada Korzeniowskiego w Rumi
Ostatnią, 6 drużyną był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi, czyli gospodarze forum.

Część oficjalna rozpoczęła się od powitania zgromadzonych i uroczystym wprowadzeniu wszystkich samorządów uczniowskich. Następnie, głos zabrała pani dyrektor Lucyna Penkowska, która nawiązała w swej mowie do istoty działań samorządów uczniowskich, jednocześnie życząc wszystkim zdrowej rywalizacji. O krótką mowę został również poproszony Wicestarosta Wejherowski, pan Wojciech Rybakowski, który w imieniu pani starosty Gabrieli Lisius przekazał słowa uznania dla pomysłu utworzenia forum oraz wspomniał o wyzwaniach, które młodzi ludzie powinni podejmować w życiu.

Po części oficjalnej nastąpiła część konkursowa. Do obrad w jury zostali poproszeni: przedstawiciel Rady Powiatu Wejherowskiego, pani Anna Jamróz-Szadaj oraz Prezes Instytutu Debaty Publicznej, pan Andrzej Skiba. Trzeci głos należał do samorządów uczniowskich, które miały wytypować jeden zespół, a wynik został dołączony jako trzeci głos jury. Prezentacje poszczególnych zespołów dotyczyły działań, które zostały podjęte w roku szkolnym 2015/2016 przez samorządy. Trzeba przyznać, że różnorodność tych inicjatyw zaskoczyła nie tylko jury, ale przede wszystkim publiczność, która wyrażała swą aprobatę gromkimi brawami.Niezastąpionym elementem każdej uroczystości jest występ naszego szkolnego chóru, który i tym razem umilił wszystkim zgromadzonym czas oczekiwania na werdykt jury. Zwycięzcą forum został samorząd z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. C. Korzeniowskiego w Rumi, który zaskoczył nie tylko działaniami, ale przede wszystkim formą prezentacji.
Jednocześnie forum można potraktować jako pole do zdobywania doświadczeń, które przydadzą się pozostałym drużynom w dalszej pracy samorządowej, jak choćby: umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych, rozwiązywania konfliktów, autoprezentacji czy też odpowiedzialności. Można by rzec umiejętności kluczowych.

Najważniejszym jednak elementem forum były warsztaty poprowadzone przez pana Andrzeja Skibę nt. „Kształcenia umiejętności liderskich” dla wszystkich samorządów uczniowskich. Przeprowadzone w formie bardzo dobrze dobranych ćwiczeń wykonywanych w różnych zespołach, wyzwoliły nie tylko kluczowe kompetencje liderskie wśród młodzieży, ale pokazały jaka powinna być rola poszczególnych członków zespołu, jak należy budować autorytet lidera oraz jak świadomie wpływać na jakość pracy zespołu.

Monika Pranczke

Więcej informacji organizacyjnych»

Dodane przez: I LO Rumia

» Klasa IIId na wycieczce do Torunia
Data: 23-24.10.2016

Dnia 23.10.2016 klasa IIId wraz z wychowawcą panią Alicją Klein-Abramczyk oraz z opiekunką panią Joanną Klein-Szalkowską wyruszyła pociągiem na dwudniową wycieczkę do Torunia – miasta Mikołaja Kopernika, którego przepiękna starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszego dnia pobytu udaliśmy się do Planetarium, obowiązkowego punktu wycieczki po historycznej stolicy Kujaw. Następnie skierowaliśmy się do „Muzeum Żywego Piernika”, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji, po czym każdy uczeń miał sposobność upieczenia swojego piernika. Drugiego dnia zwiedziliśmy słynną Toruńską starówkę oprowadzani przez przewodnika. Ostatnim punktem naszego programu przed udaniem się w drogę powrotną był „Escape Room”, w którym rozwiązywaliśmy rożne interesujące zagadki. Późnym wieczorem 24.10 dotarliśmy szczęśliwie do Trójmiasta pełni pozytywnych wrażeń z odbytej wycieczki.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Prosto z PRL-u
Data: 21.10.2016
W ostatni piątek popełniono zbrodnię…. Na szczęście to tylko zabawa przy okazji kolejnej edycji fabularyzowanej gry miejskiej Afera Kryminalna przygotowanej przez Stację Kultura w Rumi. Wolontariusze naszego liceum w jednym z punktów docelowych, stworzyli żywą scenografię w klimacie epoki PRL-u. I choć wydawać by się mogło, że to odległe czasy, w szafach i na strychach znaleźli mnóstwo rekwizytów, które wprowadziły uczestników w atmosferę epoki „octu i musztardy”. W zabawie brali udział uczestnicy z całego trójmiasta, rodziny z dziećmi, stali bywalcy biblioteki, a także uczniowie. Wśród nich uczennice klasy 2a, które pomimo młodego wieku zdobyły wyróżnienie. Saturator, budrysówka, bananówka, Franek Kimono, Rambo to tylko niektóre symbole, których znajomością musiały wykazać się uczestniczki. Serdeczne gratulacje dla dziewczyn i podziękowania za dystans i odwagę dla Kucharki 1, Kucharki 2, Traktorzystki, Majstra i Modnisi z „Burdą” prosto z PRL-u.

„Kierowniczka”

Dodane przez: I LO w Rumi

» Wieczór Modlitwy Młodych w Wejherowie
Data: 21.10.2016
Po raz kolejny młodzież z całej diecezji zgromadziła się na wieczornej modlitwie. W piątek do godziny 01 w nocy, w parafii NMP Królowej Polski trwały konferencje, śpiewy, adoracja i modlitwa wstawiennicza. Tym razem tematem przewodnim były Tajemnice Fatimskie. To spotkanie przekraczające ramy naszego liceum, jednoczące ludzi szukających żywej relacji z Bogiem. Byli zatem absolwenci LO z rodzinami, maturzyści, klasy 1 i 2, znajomi księża, siostry zakonne, katecheci.

Taką radość z wyznawania wiary gwarantuje tylko dobrowolne spotkanie poza katechezą szkolną, w przestrzeni sacrum, w klimacie skupienia i modlitwy. Szczegóły na facebooku-z serca polecamy.

katecheci

Dodane przez: I LO w Rumi

» Spotkanie z dietetykiem, Panią Natalią Gołąbek
Data: 21.10.2016
W piątek, 21.10.2016 w naszej szkole w ramach projektu Szkoła Sportowych Talentów, którego koordynatorem jest nauczyciel wychowania fizycznego Sobiesław Przybylski zostało zorganizowane spotkanie z dietetykiem, Panią Natalią Gołąbek. Pani Natalia jest naszą absolwentką i podczas godzin wychowawczych z klasami I oraz II „S” przedstawiła główne zasady zdrowego trybu życia oraz podstaw odpowiedniego odżywiania a także kilka popularnych diet. Mini wykłady były bardzo ciekawe i spotkały się z pozytywnym odbiorem przez młodzież. Pani Natalii dziękujemy za pomoc i liczymy w przyszłości na więcej informacji o zdrowym trybie życia.

Koordynator
Sobiesław Przybylski

Dodane przez: I LO w Rumi

» "Młoda krew ratuje życie"
Data: 20.10.2016
W czwartek, 20 października w naszej szkole odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa w ramach cyklu "Młoda krew ratuje życie". Jak co roku pełnoletni uczniowie mogłi oddać krew w ambulansie, który specjalnie przyjechał do nas ze stacji krwiodawstwa z Gdańska. Jak zawsze odzew młodzieży był olbrzymi, ponad 50 uczniów wzięło udział w akcji . Ostatecznie krew oddało 23 uczniów, co dało ponad 10 litrów krwi. Mamy nadzieję ,że satysfakcja z poczucia pomocy potrzebującym sprawi,że osoby ,które pierwszy raz oddały krew rozpoczną swoją przygodę z honorowym krwiodawstwem.Wiosną odbędzie się w naszej szkole kolejna akcja krwiodawstwa, na którą już zapraszamy. Wszystkim krwiodawcom bardzo dziękujemy!!! Akcję tradycyjnie przygotowały Anna Chwałek i Mirosława Pałubicka.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Kariera w Polsce, nauka z I LO w Rumi
Data: 19.10.2016
Od połowy września 2016 r. uczennicą naszej szkoły jest Ketevan Bluashvili, obywatelka Gruzji. Uczennica podjęła naukę w klasie dwujęzycznej z językiem angielskim, która funkcjonuje w szkole od września 2016 r. Jest to nowa oferta edukacyjna szkoły skierowana do uczniów zainteresowanych uzyskaniem wysokiego poziomu kompetencji językowych oraz poszerzaniem wiedzy o kulturze i historii kraju języka docelowego. Uczniowie klasy dwujęzycznej realizują również inne przedmioty w w języku angielskim, w bieżącym roku szkolnym jest to biologia.

Ketevan przyjechała do Polski aby trenować piłkę siatkową w Akademii Piłki Siatkowej w Rumi. Jest uzdolnioną sportsmenką, Która przez dłuższy czas grała w reprezentacji narodowej Gruzji. Dużym wyzwaniem dla Kate będzie nauka w polskiej szkole, jednakże dzięki programowi klasy dwujęzycznej uczennica będzie miała możliwość nauki przedmiotów w języku angielskim oraz kontynuowania swojej sportowej pasji.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Warsztaty teatralne prowadzone przez panią Katarzynę Rukat
Data: 17.10.2016
W dniu 17 października 2016 w naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez panią Katarzynę Rukat – pracownika Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Misją Działu Edukacji, który istnieje przy teatrze Szekspirowskim, jest szerzenie wiedzy o teatrze elżbietańskim i sztukach Szekspira, ale także propagowanie idei teatru otwartego – w którym każdy może znaleźć swoje miejsce. Inicjatywa teatru, stanowi narzędzie do pracy z różnymi grupami wiekowymi oraz społecznymi, jest również platformą łączącą ludzi, pokolenia i kultury.

Uczniowie klasy 1d uczestniczyli w warsztatach aktorsko-integracyjnych, które były prowadzone w języku angielskim. Na warsztatach uczniowie ćwiczyli koncentrację, kreację aktorską oraz niekonwencjonalność w ujęciu tematu. Wykonywali proste zadania aktorskie, sprawdzili swoje umiejętności w dialogach z Romea i Julii, sami tworzyli krótkie scenki.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Rozgrywki ASG klasa 1b vs 3b
Data: 17.10.2016
Dnia 17 września klasy 1b i 3b wyjechali na jednodniową wycieczkę do Sulmina. Uczniowie brali udział w rozgrywkach ASG, grze polegającej na planowaniu taktycznej strategii pokonania przeciwnika. Liczyły sie umiejętności logistyczne, jak i kondycja fizyczna. Tego dnia wszystkim dopisywały dobre nastroje, co widać na załączonych zdjęciach:) opiekunowie: M. Meyer, M. Nowicka.

Dodane przez: I LO w Rumi

» II miejsce w Badmintonie Drużynowym Dziewcząt
Data: 17.10.2016
Dnia 17.10.2016 odbyły się pierwsze Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Badmintonie Drużynowym Dziewcząt. W zawodach wystartowało 7 drużyn. Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice z klasy IIc: Weronika Tomaszewska i Weronika Obrzud. Reprezentacja ZSP 1 w Rumi zajęła II miejsce. Gratulacje !!!

Dodane przez: I LO w Rumi

» Dzień Edukacji Narodowej
Data: 13.10.2016
Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne I Licem Ogólnokształcącego w Rumi serdecznie dziękuje samorządowi uczniowskiemu i całej społeczności szkolnej za życzenia i wyrazy pamięci w Dniu Nauczyciela.

 

 

 

 

 

 


Dodane przez: I LO w Rumi

» Wycieczka ekumeniczno-religijna
Data: 12.10.2016
W zeszłym tygodniu uczniowie klas drugich a, b, c, d, ci, którzy uczęszczają na zajęcia katechezy, uczestniczyli w wycieczce ekumeniczno-religijnej. Mieli okazję skonfrontować swoje wyznanie z judaizmem, prawosławiem i kościołem ewangelicko-augsburskim. Wykłady w synagodze, cerkwi i zborze zachwyciły młodzież swoją treścią i atmosferą przestrzeni sacrum. Przełamywanie stereotypów, otwieranie do dialogu, uczenie tolerancji i szacunku wobec innego to główny cel takiego spotkania.

Dodane przez: BP

» Złoty medal w przełajowych biegach sztafetowych
Data: 11.10.2016
11 października 2016 roku na stadionie w Redzie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Uczniowie naszej szkoły zdobyli złoty medal w przełajowych biegach sztafetowych w rywalizacji chłopców w składzie: Patryk Stencel, Damian Talaśka, Dawid Wałdowski, Michał Jerliński, Michał Hajduk, Karol Machula, Dawid Czerwionka, Grzegorz Żurek, Miłosz Walkowiak, Karol Lipiński, Bartłomiej Ogdowski. Drużyna zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.
Dziewczęta z I LO w Rumi zajęły IV miejsce.

Gratulacje dla naszych drużyn. Brawo!!!
Trenerzy: Piotr Taube i Sobiesław Przybylski.

Dodane przez: I LO w Rumi

» Spotkanie z twórczynią ludową Panią Krystyną Wolf
Data: 04.10.2016
W dniu 4 października 2016 roku odbyło się w naszej szkole pierwsze spotkanie w ramach tegorocznych warsztatów regionalnych. Gościem naszych zajęć była znana i zasłużona dla regionu artystka ludowa, hafciarka Pani Krystyna Wolf - członkini Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pani Dyrektor Lucyna Penkowska oraz młodzież podziękowali pani Krystynie za zaangażowanie w ubiegłoroczne zajęcia regionalne. W tym roku będziemy kontynuować warsztaty kaszubskie. W trakcie zajęć chętni uczniowie poznawać będą historię, etnografię, geografię Kaszub i Pomorza. Swoją wiedzę wzbogacą na temat literatury kaszubskiej. Poznają piękno języka kaszubskiego oraz tajniki haftu naszego regionu. Warsztaty odbyły się w sympatycznej i przyjaznej atmosferze. Opiekunem koła regionalnego jest pani Grażyna Górak.

Dodane przez: GG

» Warsztaty z pierwszej pomocy organizowane przez grupę SIM PCK
Data: 30.09-02.10.2016
W miniony weekend, 30.09-2.10, w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi odbyły się kolejne warsztaty z pierwszej pomocy organizowane przez grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK z Wejherowa. Na zajęciach nie zabrakło wspólnych ćwiczeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, m.in. postępowanie w przypadku złamań, urazów głowy i kręgosłupa. Niewątpliwym atutem tych ćwiczeń była możliwość zmierzenia się z postępowaniem w przypadku wypadku komunikacyjnego. Warsztaty przebiegły w przyjaznej atmosferze. Znalazł się czas na naukę i integrację. W pamięci na pewno pozostaną sobotnie zajęcia integracyjne, podczas których wszyscy uczestnicy tańczyli belgijkę oraz uczestniczyli w zabawie „Bitwa o Rumię”. Były to już kolejne ćwiczenia z cyklu zajęć organizowanych przez grupę SIM PCK Wejherowo skład której tworzą uczniowie I LO.

Dodane przez: I LO Rumia

» Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Biegu na Orientację
Data: 17-18.09.2016
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego medalistami Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację, które rozegrano w dniach 17-18.09.2016 w Batorzu. Nasi uczniowie zdobyli Mistrzostwo Polski w biegu sztafetowym w kat. M16 w składzie: Bartłomiej Ogdowski, Jakub Kuźba i Grzegorz Żurek. W biegu indywidualnym: brązowy medal zdobyła Aleksandra Bielecka (K16), a srebrny medal Grzegorz Żurek (M16). Gratulacje dla naszych uczniów i zawodników UKS "Siódemka" Rumia.

Dodane przez: BN

» Pro Bono wygrywa w konkursie teatralnym "Młodzi dla Historii"
Data: 01.10.2016
Projekt „Młodzi dla Historii” to integralna część Festiwalu filmowego. Głównym celem projektu, jest niekonwencjonalne przekonanie młodych ludzi do tego, że nasza przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie, które skrywają rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu teatralnego czy muzyki. Dlatego Festiwal NNW zachęca młodzież gimnazjalną i licealną do poszukiwania bohaterów lokalnych, przywracania ich pamięci zbiorowej, do pokazywania ludzi, którzy swoje życie poświęcili walce o wolną Polskę w ponurych latach 1939 – 1989.

Grupa wokalno-poetycka PRO BONO wzięła udział w konkursie teatralnym. Jury konkursu teatralnego "Młodzi dla Historii" w składzie: Tomasz Żak – przewodniczący oraz Magda Chabros i Artur Lis przyznało nagrodę główną dla: spektaklu muzycznego „Wierni wiernym do końca” pod opieka muzyczną Joanny Klein-Szalkowskiej i opieką literacką Bogumiły Klein w wykonaniu grupy wokalno-poetyckiej Pro Bono – młodzieży Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Książąt Pomorskich w Rumi i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie. Korzystając z okazji pragnę zachęcić uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji projektu ,,Młodzi dla historii”.

Dodane przez: LO I Rumia

» Trzecie miejsce w  Historycznym Konkursie Powiatowym
Data: 28.09.2016
Dnia 28 września 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie odbył się Historyczny Konkurs Powiatowy "Gerard Labuda: Życie i Twórczość Naukowa". Finał konkursu obejmował dwie części: test wiedzy składający się z 30 pytań otwartych i zamknietych oraz częśc ustną, w której uczestnicy odpowiadali na losowe pytania. Zakres tematyczny konkursu obejmował historię Polski za panowania dynastii Piastów, historię i kulturę Kaszub oraz znajomość dorobku naukowego profesora Gerarda Labudy. Nasza szkoła była reprezentowana przez drużynę w składzie: Weronika Holka IIa, Anna Bałtowska IIIa oraz Bartosz Głodkowski IIIb. Po przeprowadzeniu pierwszego etapu części konkursowej, uczniowie naszej szkoły zajmowali drugie miejsce, jednakże ostatecznie nasza drużyna uplasowała się na miejscu trzecim. Opiekunami uczniów byli nauczyciele historii: Grażyna Górak, Monika Młynarczykowska i Mirosława Pałubicka. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Dodane przez: LO I Rumia

» II Młodzieżowa Konferencja Matematyczna
Data: 22-24.09.2016
W dniach 23-24.09.2016r klasa 1b uczestniczyła wraz z wychowawcą w II Młodzieżowej Konferencji Matematycznej. Uczniowie brali udział w wykładach prowadzonych przez wybitnych naukowców jak również przez licealistów. Wykłady pokazały zastosowanie matematyki w innych dziedzinach życia np.: w rozwiązywaniu spraw kryminalnych (Drzewa filogenetyczne jako matematyczny model pokrewieństwa), kształtowania płac w firmie (Wielkości statystyczne), czy też działań producentów zaspakajających potrzeby konsumentów (Problem istnienia ogólnej równowagi konkurencyjnej) Pomiędzy wykładami uczniowie mogli brać udział w rozwiązywaniu różnych zadań, które wymagały umiejętności logicznego myślenia jak również zdolności manualnych. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i energii do nauki matematyki na poniedziałkową pracę klasową

Dodane przez: MN

» Podsumowanie wizyty niemieckiej w ramach wymiany PL-DE
Data: 23.09.2016
W dniach 14-22 września br. liceum gościło 16 uczniów i dwóch nauczycieli z CJT-Gymnasium w Lauf an der Pegnitz. Młodzież niemiecka została zakwaterowana u tut. rodzin. Pierwszym punktem wizyty było powitanie uczniów z Niemiec w szkole i wspólne lekcje języka niemieckiego i angielskiego. Tego samego dnia uczniowie z obu liceów zostali przywitani w wejherowskim Starostwie Powiatowym przez wicestarostę Witolda Reclafa oraz członka Zarządu Powiatu Pana Wojciecha Rybakowskiego.

Następnie zwiedzili stare miasto, park i kalwarię. W piątek młodzież niemiecka i część młodzieży polskiej wraz z opiekunami wybrali się do Pucka, by skorzystać z pięknej pogody i pożeglować po zatoce. Wolne popołudnia i weekend uczestnicy wymiany spędzili w różnorodny sposób korzystając z polskiej gościnności. Niektórzy odwiedzili Trójmiasto, spędzili popołudnie w galerii handlowej, na kręglach, bądź przeznaczyli ten czas na inne przyjemności. W kolejnych dniach goście wraz z naszymi uczniami zobaczyli ruchome wydmy w Łebie, zwiedzili zamek krzyżacki w Malborku i historyczne miejsca na Westerplatte, a także udali się do Gdańska, gdzie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć proces tworzenia cukierków w manufakturze słodyczy. Ostatniego dnia młodzież niemiecka udała się do szkoły na pożegnalny poczęstunek, gdzie czas umilił występ chóru szkolnego. W pożegnalnym wieczorku wzięli udział także rodzice, którzy tak troskliwie opiekowali się naszymi gośćmi z Frankonii. Spotkanie zostało uświetnione śpiewem oraz grą na gitarze polsko-niemieckiego duetu. Mamy nadzieję, że ta wymiana młodzieży przyczyni się nie tylko do polepszenia kompetencji językowych, lepszego poznania sąsiadów zza Odry, ale także do zawiązania trwałych przyjaźni. W czerwcu odbędzie się ponowne spotkanie uczniów naszego liceum z kolegami i koleżankami z Niemiec.

Dodane przez: LO I Rumia

» Klasa IIIA na Półwyspie Helskim
Data: 20.09.2016
20 września klasa IIIA była na wycieczce turystyczno-edukacyjnej na Półwyspie Helskim. Wyjazd był poświęcony zagadnieniom ochrony wybrzeża i wód Bałtyku, a ważny punkt programu stanowiła wizyta w fokarium. Opiekunowie: Alicja Napiórkowska i Hanna Supernat- Melzer.

Dodane przez: LO I Rumia

» Uroczystość upamiętniająca I Morski Pułk Strzelców
Data: 19.09.2016
W poniedziałek, 19 września w Wejherowie odbyła się uroczystość wręczenia repliki sztandaru I Morskiego Pułku Strzelców, który stacjonował przed wojną w Wejherowie i brał udział w obronie Kępy Oksywskiej w 1939 roku. W podniosłej atmosferze na Rynku Miejskim zebrali się włodarze miasta, powiatu, nauczyciele i uczniowie ze szkół powiatu wejherowskiego oraz mieszkańcy Wejherowa. Uroczystość uświetnił występ orkiestry Marynarki Wojennej. W kolegiacie wejherowskiej odbyła się Msza św. z udziałem biskupa Wiesława Szlachetki, który poświęcił tablicę upamiętniającą sługę bożego ks. Edmunda Roszczynialskiego, zamordowanego przez hitlerowców. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz klasa IIa z p. Iloną Ejsmont.

Dodane przez: LO I Rumia

» Spływ rzeką Redą na zakończenie kalendarzowego lata
Data: 19.09.2016
W poniedziałek 19 września 2016r. przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie klasa 3e miała okazję spróbować swoich sił na spływie kajakowym rzeką Redą na odcinku Wejherowo - Reda. Rzeka jest tutaj wyjątkowo urozmaicona przecinając krętymi zakolami (ponad 100 na odcinku 17km) lasy, tereny bagniste i łąki wartko spływa w kierunku Zatoki Puckiej. Na swojej drodze kajakarz spotka tu nawet bystrza charakterystyczne raczej dla rzek górskich. Niestety nikomu z nas nie udało się wykąpać, ale prawdopodobnie woda była jak na tę porę roku całkiem ciepła.

Dodane przez: AS

» Sprzątanie świata w rękach I LO w Rumi
Data: 16.09.2016
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata". W piątek 16 września nasi uczniowie zaopatrzeni w niezbędne rekwizyty udali się w wyznaczone rejony na sprzątanie miasta.

Dodane przez: LO I Rumia

» Wymiana polsko-niemiecka - gościmy uczniów z Niemiec
Data: 15-23.09.2016
W danich od 15 do 23 września 2016r. w naszej szkole i domach gościliśmy niemiecką młodzież z Gimnazjum w Lauf. W programie m.in. wspólne zajęcia, spotkanie z władzami powiatu, zwiedzanie, wycieczki plenerowe.

Dodane przez: LP

» Informacje dla rodziców o najbliższych zebraniach
Data: 10.09.2016

13 września 2016 r.
O godzinie 18.00 w sali 15 odbędzie się spotkanie Prezydium Rady Rodziców.

14 września 2016 r.
O godzinie 16.30 w sali 26 odbędzie się spotkanie rodziców uczniów, którzy gościć będą uczniów z Niemiec w dniach 14-22.09.2016 r.
O godzinie 19.00 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie Rady Rodziców, obecność przedstawicieli wszystkich klas obowiązkowa.

W DNIU 14 WRZEŚNIA ODBĘDĄ SIĘ ZEBRANIA RODZICÓW

Uczniów klas pierwszych o godz. 17.00 - na małej sali gimnastycznej spotkanie z dyrekcją szkoły i wszystkimi nauczycielami uczącymi w klasach pierwszych, a następnie spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych wg następującego porządku:

KLASA SALA NAUCZYCIEL
1a 39 p. Jurkiewicz
1b 27 p. Nowicka
1c 35 p.Kubera
1d 20 p.Pyszyńska
1s k p. Kulikowska

Uczniów klas drugich o godz. 18.00 – spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych wg następującego porządku:

KLASA SALA NAUCZYCIEL
2a 15 p. Pałubicka
2b 38 p. Młynarczykowska
2c 40 p. Grudzińska
2d 28 p. Rębiś
2s 29 p. Domarus

Uczniów klas trzecich o godz. 18.00 – na małej sali gimnastycznej spotkanie z dyrekcją szkoły, a następnie spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych wg następującego porządku:

KLASA SALA NAUCZYCIEL
3a 25 p. Napiórkowska
3b 35 p. Meyer
3c 14 p. Górak
3d 26 p. Klein - Abramczyk
3e 27 p. Anisimowicz
3s 20 p. Prudzienica

Dodane przez: JP

» Odeszła wieloletnia zasłużona nauczycielka Naszego LO
Data: 05.09.2016


Dodane przez: LO I Rumia

» Plan lekcji 2016/2017
Data: 04.09.2016

Zapraszamy do zapoznania się z planem lekcji na rok szkolny 2016/2017

Plan 02.09.2016 [link]

Dodane przez: LO I Rumia

» Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017 LO
Data: 01.09.2016

1 września 2016 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Pani Dyrektor Lucyna Penkowska przywitała uczniów, Grono Pedagogiczne i przybyłych gości. Na uroczystości szkolnej był wicestarosta powiatu wejherowskiego Witold Reclaf - absolwent naszego liceum oraz przedstawiciel Rady Rodziców Teresa Jałocha. W I Liceum Ogólnokształcącym 1 września rozpoczęło naukę ok. 150 uczniów w klasach pierwszych. Wszystkim życzymy powodzenia i wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.

Dodane przez: LO I Rumia

» Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
Data: 25.08.2016

Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi
wraz z całym Gronem Pedagogicznym serdecznie zaprasza
uczniów i rodziców na uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2016/2017.

1 września 2016 r. o godz. 10.00 na placu przed szkołą lub (w przypadku brzydkiej pogody) na hali sportowej odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego.
Po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego klasy wraz z wychowawcami udają się do sal według następującego porządku:

KLASA NAUCZYCIEL SALA LEKCYJNA
1a T. Jurkiewicz 39
1b M. Nowicka 27
1c A.Kubera N
1d M. Pyszyńska 29
1s A.Kulikowska 38
2a M. Pałubicka 15
2b M. Młynarczykowska 14
2c A.Grudzińska 40
2d E. Rębiś 28
2s E. Domarus Mała sala gimnastyczna
3a A.Napiórkowska 25
3b M. Meyer 35
3c G. Górak 37
3d A.Klein - Abramczyk 26
3e S. Anisimowicz 32
3s A.Prudzienica - Piotrowicz 20

O godzinie 11.00 w klasach pierwszych zostanie przeprowadzony test diagnozujący z języka niemieckiego, a o 12.15 test diagnozujący z języka angielskiego (proszę przynieść długopisy) według następującego porządku


KLASA SALE NAUCZYCIELE
1a 39 / 35 T. Jurkiewicz / M. Czaplewski
1b 27 / 28 M. Nowicka / M. Zych
1c N / 20 A.Kubera / I. Karnicka
1s 38 / 40 A.Kulikowska / P. Taube

2 września 2016 r.
godz. 8.00 – Kiermasz podręczników w małej sali gimnastycznej

Dodane przez: JP

» Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej ZSP nr 1 w Rumi
Data: 07-08.2016

Projekt „Innowacyjność nauczania języka obcego w zróżnicowanym środowisku szkolnym” Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej ZSP nr 1 w Rumi Programu Erasmus+

Nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi brali udział Programie Erasmus+. Celem projektu jest modernizacja i umiędzynarodowienie misji szkoły w zakresie nauczania języka angielskiego. (kursy doskonalenia zawodowego „Nauczanie zintegrowane języka i treści”) oraz pomoc uczniom z trudnościami i specyficznymi potrzebami edukacyjnymi w zakresie kształcenia językowego (kursy rozwijające umiejętności nauczyciela w zakresie „Specyficznych potrzeb edukacyjnych oraz nauczania włączającego”). Latem 2016 roku zrealizowano połowę zaplanowanych działań w placówkach kształcących nauczycieli na Wyspach Brytyjskich: Bell Teacher Centre w Cambridge i Pilgrims przy Uniwersytecie Kentu w Canterbury. Kolejne działania planowane są w 2017 roku. Nauczyciele biorący udział w kursach doskonalenia za granicą, panie Aleksandra Kubera i Maria Meyer, poszerzyli zakres wiedzy i umiejętności w oddziaływaniu na zróżnicowane środowisko klasy, w której uczą się uczniowie o wybitnych możliwościach językowych i poznawczych, jak również tacy, którzy ze względu na specyficzne trudności w uczeniu się (dysleksja, dyspraksja, dyskalkulia, zespół Aspergera, spektrum autyzmu) potrzebują szczególnego podejścia i pomocy zarówno w zakresie technik nauczania, jak i sposobów oceniania. Potencjalne korzyści długoterminowe z udziału naszej szkoły w projekcie polegają na mobilizowaniu wszystkich uczniów – ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się jak i tych nadzwyczaj zdolnych - do pełnego wykorzystania potencjału intelektualnego i rozwijania indywidualnych zdolności, na stwarzaniu przyjaznego i nikogo niewykluczającego środowiska szkolnego, a także na promocji I LO im Książąt Pomorskich w Rumi w lokalnym środowisku jako szkoły, która podnosi atrakcyjność i jakość swojej pracy poprzez innowacyjne podejście do uczniów o zróżnicowanym poziomie zdolności i umiejętności.

Dodane przez: LO I Rumia

» Udział w festynie edukacyjnym w Wejherowie
Data: 20.08.2016

W sobotę 20 sierpnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunem Grażyną Górak, brali udział w festynie edukacyjnym promującym naukę języka angielskiego. Impreza odbyła się w wejherowskim parku Aleksandra Majkowskiego. Organizatorami festynu edukacyjnego „Angielski Park” było między innymi Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Dodane przez: LO I Rumia

» Podręczniki na rok szkolny 2016/2017
Data: 28.06.2016
Lista podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2016/2017 do ściągnięcia Format [PDF]

Dodane przez: LO I Rumia

Powrót do góry

© 2005-2008 Copyright by LO I Rumia         All rights reserved