LO I RUMIA w roku szkolnym 2013/2014
» Inauguracja roku szkolnego 2014/2015
Dodano: 28.09.2014

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
w poniedziałek 1 września 2014 r.
na placu apelowym przed szkołą o godz. 9.00

(w przypadku deszczowej pogody na hali sportowej)

Przebieg uroczystości:
1. Wprowadzenie pocztu sztandarowego
2. Hymn państwowy
3. Wystąpienie dyrektora
4. Wyprowadzenie pocztu sztandarowego
5. Spotkanie z wychowawcami według planu:
 I A – sala 25 – A. Napiórkowska
 I B – sala 35 – M. Meyer
 I C – sala 15 – G. Górak
 I D – sala 14 – A. Grabowska
 I E – sala 27 – J. Partyka
 I S – sala 26 – M. Nowicka
 II A – sala 39 – T. Jurkiewicz
 II B – sala N – A. Chwałek
 II C – sala 38 – H. Supernat-Melzer
 II S – sala 29 – S. Przybylski
 III A – sala 37 – A. Marasz
 III B – sala 20 – E. Domarus
 III C – sala 40 – A. Grudzińska
 III D – sala 28 – A. Klein-Abramczyk
 III S – sala K – P. Taube

17.00 informacyjne zebranie rodziców nowo przyjętych uczniów (hala sportowa)
17.00–19.00 kiermasz książek używanych na małej sali gimnastycznej

Dodane przez: JW

» Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
Dodano: 27.06.2014
27 czerwca 2014 roku na placu przed szkołą odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 dla klas I i II I LO w Rumi. Wśród wyróżnionych za wysokie wynik w nauce znaleźli się uczniowie: Kolp Grażyna IIb - najwyższa średnia w szkole (5,63), Czwartosz Martyna IIb, Turska Klaudia IIb, Strongowska Karolina Ic, Szmidtka Karolina Ib, Nowacka Patrycja IIc, Marcewicz Zuzanna IIb, Labuda Kornelia IIc, Rożek Agata IId, Budynek Justyna IIc, Kołodziejska Dominika Ic, Kurek Patrycja IIc, Marzejon Paulina Ib, Zarwalska Anna Ib, Roj Wojciech IIa, Data Karolina IIc, Borchmann Angelika IId, Bianga Anna Ia, Zalewski Krzysztof Ic, Ławrynowicz Łukasz IIb, Wittbrodt Monika IId, Blok Weronika IIc. Już tradycyjnie uczniowie ze średnią powyżej 4,75 otrzymali także nagrody pieniężne w wysokości 150 i 200zł ufundowane przez Radę Rodziców. Za stuprocentową frekwencję wyróżnienia otrzymali: Data Karolina IIc, Kolp Grażyna IIb, Szmidtka Karolina Ib. Kolejne dyplomy gratulacyjne i nagrody otrzymali nasi najlepsi sportowcy, artyści oraz społecznicy i ratownicy.

Wszystkim gorąco gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Dodane przez: LO I Rumia

» Sukces I LO w Rumi w powiatowym przeglądzie piosenki
Dodano: 23.06.2014
16 czerwca 2014 roku w Państwowej Szkole Muzycznej odbył się Przegląd Talentów Wokalnych. W tym roku dodatkowo utworzona została kategoria umożliwiająca występ zespołom. Do placówki wpłynęło łącznie 95 zgłoszeń (85 solistów, 10 zespołów). Soliści oraz zespoły muzyczne podzielne były na trzy grupy wiekowe. Profesjonalne jury składało się tradycyjnie z trzech osób: przewodniczącą była Beata Buczek-Żarnecka, która jest zarówno aktorką teatralną jak i telewizyjną również śpiewającą, Agnieszka Babicz, to aktorka scen muzycznych oraz wokalistka współpracująca z zespołem jazzowym „Rama 111” i Daniel Hierasimczyk – wokalista, basista, a także były członek zespołu Czerwone Gitary.

Występy naszych artystów zostały docenione przez jurorów: Ewelina Machalewska zajęła I miejsce w kategorii solista wykonując utwór Kayah „Byłam różą”, a kategorii zespół nasz chór zajął II miejsce piosenką Janusza Chojnackiego „Nie wracajmy jeszcze na ziemię” Poziom był wysoki dlatego w kategorii gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne przyznano nagrody ex aequo. Cały konkurs przebiegł w niezwykle miłej atmosferze. Uczestnicy nawzajem sobie dopingowali, a nawet pomagali konkurencyjnym zespołom. Jedna z uczestniczek została wyróżniona za postawę fair play. Akompaniowała swojemu konkursowemu rywalowi ,po tym jak uczestnikowi nie udało się uruchomić podkładu muzycznego.

 

Dodane przez: JW

» Wykład prof. Aleksandra Kołodziejczyka z Wydziału Chemii PG
Dodano: 16.06.2014
Mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej Szkoły byłego Rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka. 29 maja 2014r klasy biologiczno-chemiczne wysłuchały interesującego wykładu prof. Aleksandra Kołodziejczyka z Katedry Chemii Organicznej, Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej na temat „Hormonalnej determinacji płci- skąd się biorą męskie kobiety i zniewieściali mężczyźni.”

Dodane przez: JW

» Wykład prof. Aleksandra Kołodziejczyka z Wydziału Chemii PG
Dodano: 16.06.2014
Mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej Szkoły byłego Rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka. 29 maja 2014r klasy biologiczno-chemiczne wysłuchały interesującego wykładu prof. Aleksandra Kołodziejczyka z Katedry Chemii Organicznej, Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej na temat „Hormonalnej determinacji płci- skąd się biorą męskie kobiety i zniewieściali mężczyźni.”

Dodane przez: JW

» Udane występy lekkoatletów z I LO w Rumi
Dodano: 16.06.2014
Niedawno 27 maja 2014 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Redzie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkoatletyce. Nasze Liceum odniosło duży sukces zdobywając 22 medale z 48 możliwych do zdobycia, co zapewniło szkole I miejsca w klasyfikacji punktowej dziewcząt i chłopców oraz dało możliwość zmierzenia się z najlepszymi lekkoatletami w województwie pomorskim. Bardzo udany był występ naszych zawodników w Finale Wojewódzkiej Licealiady w Lekkoatletyce 10 czerwca w Chojnicach. Reprezentacja I LO wywalczyła 6 medali.

Mistrzostwo województwa i złoty medal zdobyła Joanna Walas w sprincie na 100 m czasem 12,64 s. Srebro wywalczyli: Wiktoria Dombrowska w pchnięciu kulą – 9,50 m, sztafeta 4 x 100 m kobiet (Marta Kostrzewska, Joanna Walas, Karolina Jakubowska i Daria Lademann) uzyskując czas 53,50 s oraz sztafeta 4 x 100 m mężczyzn (Krzysztof Żuchowski, Jakub Ciskowski, Łukasz Lejmanowicz i Patryk Nowak) czasem 45,30 s. Brązowe medale zdobyli Oskar Staniszewski w skoku wzwyż – 175 cm i Patrycja Parulska w rzucie oszczepem – 29,90 m. Te wyniki uplasowały drużynę I LO w Rumi na trzecim miejscu w województwie, tuż za Puckiem i Chojnicami. Reprezentację I LO przygotował do startu Piotr Taube. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi!

Dodane przez: JW

» Klasa IB na wycieczce w Karkonoszach
Dodano: 11.06.2014
Sezon wycieczkowy rozpoczęty! W poniedziałek, 2 czerwca, klasa I B wraz z wychowawczynią Anną Chwałek i nauczycielem matematyki Alicją Napiórkowską pojechała zdobywać karkonoskie szczyty. Niedogodności całonocnej podróży nie przeszkodziły dzielnym piechurom w dotarciu następnego dnia na Przełęcz Karkonoską -1198 m n. p. m, na granicy z Czechami. Podziwialiśmy wspaniałe widoki, górską roślinność, strumienie i wodospady.

Pomimo zmęczenia humory dopisywały. Następnego dnia, na obolałych nieco nogach, ambitnie udaliśmy się w kierunku Karpacza, a stamtąd do wyciągu krzesełkowego na Kopę. 15-minutowa "przejażdżka" nie wszystkim przypadła do gustu, ale cieszyliśmy się z niezwykle malowniczych widoków pod nami. Z Kopy odbyliśmy "spacer" na Śnieżkę i z ogromną satysfakcją, ale i wysiłkiem, zdobyliśmy najwyższy szczyt w Karkonoszach -1602 n. p. m i jednocześnie w całych Sudetach, a także najwyższy szczyt Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska. Zejście ze Śnieżki Drogą Jubileuszową pozwoliło zachwycać się przyrodą Karkonoskiego Parku Narodowego. W tym dniu zwiedziliśmy jeszcze Świątynię Wang przeniesioną w 1842 z miejscowości Vang w Norwegii. Następnego dnia czekało nas wejście na zamek Chojnik na górze noszącej tę sama nazwę. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m. Później udaliśmy się autokarem do wodospadów Szklarka i Kamieńczyk. Popołudnie spędziliśmy u naszych czeskich sąsiadów w Harrachovie, gdzie podziwialiśmy skocznie narciarskie, na których zdobywał medale Adam Małysz. W ostatnim dniu wycieczki zwiedzaliśmy stolicę Dolnego Śląska-Wrocław. Pani przewodnik zaprezentowała nam atrakcje tego pięknego miasta: ulicę Świdnicką, parki wrocławskie, wrocławski Ratusz, Rynek ze słynną fontanną, Uniwersytet Wrocławski, wrocławskie krasnale i wiele, wiele innych. Niestety, nasza wycieczka dobiegła końca i w sobotę rano, 7 czerwca witali nas w Gdyni stęsknieni rodzice;) Chociaż wycieczka za nami, to wrażenia z niej na długo pozostaną w pamięci. Po tych kilku wspaniale spędzonych dniach śmiało możemy polecić wszystkim wyprawę w Karkonosze!

Dodane przez: AC

» Piłkarze I LO w Rumi mistrzami powiatu 
Dodano: 11.06.2014
Piłkarze I LO w Rumi mistrzami powiatu

09 czerwca 2014 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej 11 - osobowej. W rywalizacji wzięły udział 3 najlepsze drużyny, spośród 9 zespołów, które wzięły udział w eliminacjach. Zwycięzcą turnieju została drużyna I LO w Rumi.

Zwycięska drużyna przygotowana przez trenera Sobiesława Przybylskiego wystąpiła w składzie: Maciej Cackowski, Rafał Bruzda, Przemysław Marszałek, Dawid Nowak, Radosław Krysiński, Sebastian Grzenkowicz, Przemysław Ronkowski, Dawid Hebel, Patryk Nowak, Łukasz Lejmanowicz, Kacper Kiełb, Aleksander Bochentyn, Michał Gajos, Krzysztof Żuchowski, Paweł Brzostek, Damian Talaśka i Piotr Morgiel. Na zakończenie zawodów zespoły zostały nagrodzone pucharami oraz dyplomami które wręczali: Wicestarosta Wejherowski – Jan Domański oraz Dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie –Andrzej Byczkowski. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi. Na uwagę zasługuje fakt, że nasz powiat jako jedyny w województwie pomorskim organizuje taki turniej piłki nożnej dla szkół ponadgimnazjalnych.

Wyniki kasyfikacji: I miejsce – I LO w Rumi II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie III miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie IV miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi V miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących II Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie VI miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie VII miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie VIII miejsce - Niepubliczna Szkoła Rzemiosła w Wejherowie IX miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie

Dodane przez: JW

» Wyjazd klas biol-chem na Gdański Uniwersytet Medyczny.
Dodano: 10.06.2014
23.05.2014r. klasy biologiczno-chemiczne uczestniczyły w VII edycji Medycznego Dnia Nauki, organizowanego przez GUMed w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Podczas krótkich ok.15 minutowych wykładów, prowadzonych przez profesorów z poszczególnych dziedzin nauki, dowiedzieli się m.in. jakie pasożyty są dla nas szczególnie niebezpieczne, co dzieje się w organizmie po wypiciu alkoholu. Dodatkowo mieli okazję poznać szczegóły dotyczące powstawania nowych leków oraz skutki ich zażywania. Podczas jednego z ostatnich wykładów zostały przedstawione prawa młodego pacjenta.

Wykładom i pokazom laboratoryjnym towarzyszyły liczne warsztaty i bezpłatne badania prowadzone na 37 stanowiskach. Poznali między innymi zasady powstawania maści i kremów oraz prostych kosmetyków. Ponadto dowiedzieli się jak bezpiecznie usuwać kleszcze, wykorzystać lecznicze właściwości prądu oraz walczyć z nadwagą i otyłością, wśród dzieci i młodzieży. Mogli przyjrzeć się badaniu jakości powietrza w pomieszczeniu oraz profesjonalnemu udrażnianiu dróg oddechowych na specjalnym manekinie.

Przyszłe położne szkoliły jak właściwie dbać o noworodka, a stomatolodzy uczyli jak prawidłowo dbać o zęby. Nie zabrakło również stanowiska z nauką chirurgicznego szycia, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Na zakończenie zwiedzili Trójmiejską Akademicka Zwierzętarnię Doświadczalną ,w której obecnie na myszach i szczurach testowane są leki przeciwnowotworowe .Zapoznali się ponadto z warunkami utrzymania zwierząt oraz systemami hodowlanymi.

Dodane przez: AG

» Anonimowa ankieta dla uczniów
Dodano: 05.06.2014
Link do ankiety dotyczącej zdrowia i zachowań zdrowotnych:

http://www.interankiety.pl

Ilona Karnicka

Dodane przez: IK

» I LO wzięło udział w polsko–niemieckim projekcie 
Dodano: 02.06.2014

W dniach 18 - 25 maja 2014 r. odbyła się wymiana szkolna pomiędzy uczniami I LO w Rumi a młodzieżą niemiecką z Lubeki. Uczestnicy, pod opieką nauczyciela germanisty Alicji Klein–Abramczyk, wzięli udział w interesujących warsztatach zorganizowanych z okazji obchodzonego właśnie tygodnia Hanzy, których zwieńczeniem było przygotowanie filmu podsumowującego całe przedsięwzięcie. W międzyczasie, nasi uczniowie poznawali zakamarki Lubeki dzięki pomysłowym grom terenowym, przeprowadzali wywiady na temat Hanzy jak i integrowali się z młodzieżą niemiecką podczas zajęć typu "survival".

Niepowtarzalna okazja wymiany pozwoliła naszym uczniom poznać niemiecką kulturę jak i wziąć udział w jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, organizowanych u naszych zachodnich sąsiadów. Wszyscy mile wspominają spędzony w Lubece czas i cieszą się z nowo nawiązanych znajomości.

Dodane przez: AKA

» I LO w Rumi zdominowało mistrzostwa w lekkiej atletyce
Dodano: 02.06.2014
27 maja 2014 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Redzie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkoatletyce. Zawody były eliminacją do Finałów Wojewódzkiej Licealiady, która odbędzie się 10 czerwca w Chojnicach. W rywalizacji wzięło udział ponad 120 zawodników i zawodniczek z całego Powiatu Wejherowskiego. Poziom sportowy zawodów był bardzo wysoki i wyrównany i przysporzył licznie zgromadzonym kibicom mnóstwo pozytywnych emocji oraz wrażeń.

Nasze Liceum odniosło duży sukces zdobywając 22 medale z 48 możliwych do zdobycia, co przełożyło się na punktację w następujący sposób:
Klasyfikacja Drużynowa Kobiet
I LO Rumia 155
ZSP nr 4 Wejherowo 122
ZSP nr 3 Wejherowo 63
Klasyfikacja Drużynowa Mężczyzn
I LO Rumia 137  
ZSP nr 4 Wejherowo 97 
ZSP nr 2 Wejherowo 83

Złote medale zdobyli:
1. Joanna Walas w biegu na 100 m (12,33 s) i w biegu na 400 m (1:02:91)
2. Patrycja Parulska w rzucie oszczepem (28,70 m)
3. Wiktoria Dombrowska w pchnięciu kulą ( 9,21 m)
4. Karolina Michalak w biegu na 800 m (2:45:23)
5. Sztafeta kobiet 4 x 100 m (54,26 s)
6. Dawid Hebel w biegu na 400 m (55,41 s)
7. Oskar Staniszewski w skoku wzwyż ( 178 cm)
8. Jakub Ciskowski w skoku w dal (5,94 m)
9. Sztafeta mężczyzn 4 x 100 m (47,07 s)
Srebrne medale wywalczyli
:
1. Daria Lademann w biegu na 100 m (13,15 s)
2. Monika Lewińska w skoku wzwyż (140 cm)
3. Paulina Majkowska w rzucie oszczepem (27,22 m)
4. Krzysztof Żuchowski w biegu na 100 m (11,49 s)
5. Patryk Nowak w skoku w dal (5,71 m)
6. Jakub Ciskowski w rzucie oszczepem (37,48 m)
7. Damian Klawikowski w biegu na 1500 m (4:31:97)
Brązowe medale zdobyli
:
1. Daria Lademann w skoku w dal (4,35 m)
2. Karolina Jakubowska w skoku wzwyż (130 cm)
3. Natalia Murawska w biegu na 800 m (2:59:00)
4. Łukasz Lejmanowicz w biegu na 100 m (11,66 s) i w skoku w dal (5,59 m)

Reprezentację I LO przygotował do startu Piotr Taube. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi !!!

Dodane przez: JW

» Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
Dodano: 29.05.2014
I LO w Rumi wzięło udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Za nami najważniejsze wydarzenie, do którego przygotowywaliśmy się najdłużej, czyli XXII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Wejherowie. W tym roku odbyły się one 23 maja w Gimnazjum nr 1 w Redzie.

Na zawody zabraliśmy masę dobrego humoru, wszystkie drużyny wykazały się sporą ilością niezbędnej posiadanej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów wszystkie drużyny przystąpiły do napisana testu sprawdzającego wiedzę na temat I pomocy i historii Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Następnie przystąpiliśmy do zadań praktycznych. Drużyna zajmowała się udzielaniem pomocy poszkodowanym, wśród których znalazły się osoby z podejrzeniem urazu kręgosłupa, oparzeniem klatki piersiowej czy osoba nieprzytomna porażona prądem. Ponadto były tzw. „scenki indywidualne”, które polegały na samodzielnym udzieleniu pomocy osobie z atakiem drgawek, krwotokiem z nadgarstka i osobie nieprzytomnej nieoddychającej.

Specjalne zadanie przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną polegało na podłączeniu prądownicy do węża gaśniczego i przewróceniu pachołków wodą. Podczas tej scenki fun & play uzyskaliśmy 3 miejsce wyprzedzając w tej konkurencji kilkanaście drużyn! Co prawda zajęliśmy czwarte miejsce i zabrakło nam zaledwie 11 punktów, aby stanąć na podium, (na ponad 1300 możliwych do zdobycia), to i tak łączyła nas wielka pasja i zaangażowanie w to, co robimy. A ogromną radość sprawia nam fakt, że możemy szerzyć wiedzę z pierwszej pomocy wśród rodziny, znajomych i w szkole. W skład szkolnej drużyny przygotowanej przez panią Annę Chwałek weszli: Karolina Data kl.IIC, Dominika Kołodziejska kl. IC, Natalia Kalinowska kl. IIC, Paulina Kohnke kl. IC i Klaudia Gadomska z kl. IB.

Dodane przez: AC

» Sukces konkursie „Jakub Wejher i Powiat Wejherowski”
Dodano: 28.05.2014
24 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4w Wejherowie odbył się XV powiatowy konkurs: " Jakub Wejher i Powiat Wejherowski". Nasza szkoła była jego uczestnikiem w następującym składzie: Paweł Banaszek - klasa Ia, Daniel Jarecki- klasa I a, Anna Grzywacz - klasa IIc, Jakub Kozakiewicz-klasa II c oraz Patrycja Nowacka- także uczennica klasy IIc.

Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i sprawnościowej. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w części teoretycznej, co w efekcie końcowym, po przeprowadzeniu testów sprawnościowych, dało nam II miejsce w klasyfikacji ogólnej. Ponadto, nasza uczennica Anna Grzywacz zajęła III miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Drużynę przygotowywał nauczyciel historii - Monika Młynarczykowska. Gratulujemy uczestnikom i opiekunowi!!!

Dodane przez: JW

» Konsultacje dla rodziców - 15 maja 2014r.
Dodano: 13.05.2014
Harmonogram konsultacji nauczycieli dla rodziców w dniu 15 maja 2014r. g.16.30-19.00 [PDF]

Dodane przez: EG

» Zmiana w planie lekcji od 28 kwietnia 2014r.  
Dodano: 25.04.2014
Nowy plan lekcji obowiązujący od 28.04.2014r.
Plan 28.04.2014 [PDF]

Dodane przez: LO I Rumia

» Pożegnanie absolwentów I LO w Rumi   
Dodano: 25.04.2014
25 kwietnia 2014 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi odbyła się najważniejsza uroczystość szkolna - pożegnanie absolwentów. Na uroczystym apelu zebrali się absolwenci, grono pedagogiczne, przedstawiciele Rady Rodziców oraz klasy drugie Liceum. Na uroczystość przybyli również Starosta Wejherowski Józef Reszke oraz Wicestarosta Wejherowski Jan Domański. W tym roku szkołę ukończyło 140 uczniów. Starosta Wejherowski skierował do kończących szkołę życzenia pomyślności na maturze oraz osiągnięcia wymarzonych celów życiowych. W słowach pożegnania skierowanych do absolwentów dyrektor podziękował im za trzyletni okres, w którym nie tylko uczyli się osiągając niejednokrotnie wybitne wyniki, ale również brali udział w konkursach wiedzy, olimpiadach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych.

Absolwenci brali aktywny udział w przedsięwzięciach organizowanych przez szkołę m.in. w wielu spektaklach teatralnych, występach chóru szkolnego i wolontariacie. Ciepłe słowa pożegnania wygłosili przedstawiciele Rady Rodziców, Samorządu Szkolnego i przedstawiciel absolwentów. W obecności pocztu sztandarowego szkoły wręczono nagrody najlepszym absolwentom za naukę, osiągnięcia sportowe i działalność artystyczną. Fundatorem nagród jest Rada Rodziców. Goście zgromadzeni na hali sportowej mogli podziwiać występy solistów – absolwentów I LO Marty Rączki i Marka Pakiesera przygotowane pod kierunkiem Joanny Klein–Szalkowskiej. Na zakończenie drugoklasiści pożegnali absolwentów wręczając im drobne upominki.

Najlepsi uczniowie w nauce, na czele z Moniką Fiertek z klasy IIIB otrzymali dyplomy z gratulacjami za osiągane wyniki w nauce na przestrzeni ostatnich 3 lat. W tej grupie znaleźli się: Przybylski Patryk, Chrabąszczewska Kinga, Król Martyna, Becker Klaudia, Kaiser Wiktoria, Wesserling Wiktoria, Całka Dominika, Czarnowska Paulina, Ptach Alicja, Kuchnowska Agata, Juzala Mateusz, Lesner Angelika, Obst Joanna, Wieczorek Julia, Majkowska Paulina, Morgiel Piotr, Małż Liwia, Milewczyk Ewelina, Odwald Lilianna, Kowalska Adrianna, Chmura Katarzyna, Baranowski Bogumił, Hajdas Sandra, Orent Monika.

Za reprezentowanie szkoły od strony wokalnej dziękowała w szczególności następującym uczniom: Ewelinie Machalewskiej, Joannie Grabowskiej, Piotrowi Kobylisowi, Jakubowi Rakowi i Maciejowi Stanulewiczowi prowadząca szkolny chór Pani Joanna Klein-Szalkowska


Za godną służbę Melpomenie - pro publico bono ... kolejnej grupie uczniów: Magdalenie Jereczek, Alicji Kawczyńskiej, Marcie Rychert, Hannie Sosze, Ewelinie Machalewskiej, Paulinie Milewskiej, Piotrowi Kobylisowi, Martynie Król, Klaudii Becker, Piotrowi Bochrze, Maciejowi Stanulewiczowi, Dominikowi Patrzykątowi, Bartkowi Wilmowiczowi, Monice Orent, Izabeli Radce, Joannie Grabowskiej, Szymonowi Leszczyńskiemu i Pawłowi Brzostkowi, dziękował w imieniu społeczności szkolnej opiekun grupy teatralnej "W rozproszeniu" Pan Tomasz Jurkiewicz


Za wybitną postawę sportową sportowcom: Paulinie Majkowskiej, Anecie Bonk, Marcie Grzegorowskiej, Klaudii Brandt, Rafałowi Suchodolskiemu, Joannie Obst, Pawłowi Brzostkowi, Stepanowi Virabyanowi, Dawidowi Solarzowi, Agnieszce Czerwickiej, Piotrowi Bochrze, Jakubowi Leszce, Piotrowi Morgielowi, Karolinie Michalak, Maciejowi Kraińskiemu i Mateuszowi Hinzowi dziękowała cała szkoła.
Jako ostatni podziękowania odebrali uczniowie przygotowujący prezentacje i filmy z myślą o promocji szkoły: Aleksander Bieliński i Karol Niewęgłowski.
 

Dodane przez: JW AS

» Życzenia Wielkanocne
Dodano: 18.04.2014
Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei oraz miłości, pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, wśród rodziny i najbliższych przyjaciół

Dodane przez: LO I Rumia

» Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego i Matematyki   
Dodano: 11.04.2014

W dniu 11 kwietnia 2014 r. w I LO im. Książąt Pomorskich po raz trzeci zespół nauczycieli języka angielskiego i matematyki zorganizował Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego i Matematyki dla uczniów trzecich klas publicznych gimnazjów. Do finału w naszej szkole zostali zakwalifikowani uczniowie z najwyższymi wynikami po przeprowadzonych eliminacjach w macierzystych szkołach. Wszyscy uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą i umiejętnościami w zakresie swoich przedmiotów. W części pisemnej z matematyki gimnazjaliści rozwiązywali zadania, a z języka angielskiego test obejmujący gramatykę, słownictwo oraz wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali soliści chóru szkolnego, a wicedyrektor Ewa Grzymkowska zaprezentowała ofertę szkoły na nadchodzący rok szkolny oraz, po ustaleniu wyników, wręczyła z nauczycielami matematyki i języka angielskiego pamiątkowe dyplomy i nagrody. Sześciu najlepszych uczniów, po teście z języka angielskiego, rozpoczęło zmagania w części ustnej, w której przed widownią prezentowali wypowiedzi na temat wylosowanych tematów i przedmiotów. Jury podkreśliło wysoki poziom językowy wszystkich finalistów.

Laureaci z matematyki:
1. Nadolski Maciej – Publiczne Gimnazjum w Luzinie
2. Kuptz Arkadiusz – Publiczne Gimnazjum Żelistrzewo
3. Majkowski Mikołaj – Gimnazjum Nr 1 Reda

Laureaci z języka angielskiego:
1. Czapiewska Dominika – Gimnazjum Nr 1 Reda
2. Bladowska Wiktoria – Publiczne Gimnazjum w Luzinie
3. Arendt Robert – Gimnazjum Nr 1 Rumia
3. Łukowski Wojciech – Publiczne Gimnazjum Żelistrzewo

Dodane przez: EG

» Dobra passa koszykarzy I LO w Rumi   
Dodano: 11.04.2014

11 kwietnia 2014 r. w hali sportowej I LO w Rumi rozegrano półfinały Licealiady w Piłce Koszykowej Mężczyzn. W turnieju wzięli udział: mistrzowie powiatu wejherowskiego – drużyna I LO w Rumi, I LO w Kartuzach, PCE ZSP w Lęborku i ZS nr 1 we Władysławowie.

Drużyna gospodarzy turnieju okazała się bezkonkurencyjna wygrywając wszystkie mecze. II miejsce zajęło I LO w Kartuzach, III miejsce PCE ZSP Lębork, a IV miejsce ZS nr 1 we Władysławowie. I LO w Rumi wystąpi w finale Licealiady w Sopocie. Gratulujemy trenerowi Kordianowi Zabrockiemu i zawodnikom. Drużyna I LO w Rumi zagrała w składzie: Piotr Bochra, Michał Meńko, Maciej Andruszczyński, Mateusz Hinz, Jakub Łącki, Stepan Virabyan, Kamil Chmieliński, Jakub Leszka i Paweł Brzostek.

Dodane przez: JW

» I LO w Rumi współorganizatorem Targów Edukacji i Pracy     
Dodano: 08.04.2014

7 kwietnia w naszej szkole odbyły się Targi Edukacji i Pracy „Zaplanuj swoją przyszłość”. Organizatorami przedsięwzięcia byli I LO w Rumi oraz Punkty Pośrednictwa Pracy z Rumi i Wejherowa. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony I LO była Agnieszka Musiał – doradca kariery zawodowej. Głównym celem było wsparcie młodzieży w planowaniu kształcenia i przyszłej kariery zawodowej. Targi otworzył dyrektor szkoły Janusz Wolański i goście którzy zaszczycili nas swoją obecnością –burmistrz Rumi Elżbieta Rogala Kończak, starosta wejherowski Józef Reszke i wicestarosta Jan Domański. W Targach uczestniczyło 37 wystawców : uczelnie publiczne, uczelnie niepubliczne, szkoły pomaturalne, instytucje rynku pracy między innymi Powiatowe Urzędy Pracy, OHP, Punkty Pośrednictwa Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Gdyni, agencje zatrudnienia i instytucje szkoleniowe. Targi były otwarte i pojawiła się młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Gdyni, Wejherowa i Rumi, a także osoby bezrobotne. Impreza była doskonałą okazją do zapoznania się naszych uczniów z ofertami kształcenia i możliwościami zatrudnienia w subregionie.

Dodane przez: JW

» Dzień Otwarty w I LO w Rumi     
Dodano: 08.04.2014
W sobotę 5 kwietnia 2014 r. najstarsza szkoła średnia w Rumi – I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich zorganizowało Dzień Otwarty dla gimnazjalistów i ich rodziców. W tym dniu rumską „Alma mater” odwiedziło ponad 150 gimnazjalistów.

Goście zwiedzali otwarte z tej okazji pracownie i gabinety przedmiotowe, bibliotekę szkolną, siłownię, halę sportową. Na małej sali gimnastycznej uruchomiono punkt informacyjny, gdzie odbyło się spotkania z dyrektorem i gdzie można było uzyskać wyczerpujące informacje o otwieranych od września nowych kierunkach kształcenia. Liceum odświeżyło ofertę kształcenia i uruchamia od nowego roku szkolnego klasy: humanistyczne z dwiema specjalizacjami: prawniczą artystyczną, matematyczne z trzema specjalizacjami: informatyka z grafiką komputerową, fizyka i geografia, medyczną, lingwistyczną, i sportową. Kształcenie w tych klasach niewątpliwie wzbogaci współpraca Liceum z uczelniami wyższymi – w ostatnio Liceum podpisało porozumienia o współpracy z Wydziałem Prawa WSBiA w Gdyni i Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Gimnazjaliści zwiedzający szkołę mogli brać udział w warsztatach z pierwszej pomocy, grach logicznych w gabinecie matematycznym, doświadczeniach z elektrostatyki i optyki w pracowni fizycznej, eksperymentach w gabinecie chemicznym i biologicznym, Na scenie przed budynkiem szkoły grupa teatralna „W rozproszeniu” pod kierunkiem Tomasza Jurkiewicza wystawiła spektakl „Poskromienie złośnicy”. Można było również wysłuchać występów chóru szkolnego prowadzonego przez Joannę Klein–Szalkowską. W namitach rozstawionych przed szkołą można było skorzystać z poczęstunku oraz otrzymać ozdoby wielkanocne przygotowane przez uczniów.

Dodane przez: JW

» Koszykarze I LO w Rumi mistrzami powiatu     
Dodano: 08.04.2014
W dniach 31 marca, 3 i 8 kwietnia 2014 roku na hali sportowej I LO w Rumi odbyły się mistrzostwa powiatu wejherowskiego w koszykówce chłopców. Mecze rozgrywano systemem „ każdy z każdym”. W turnieju wzięły udział drużyny: gospodarze, ZSP w Redzie, ZSP nr 1 w Wejherowie (Sobieski), ZSP nr 2 w Wejherowie (Elektryk), ZSP nr 3 w Wejherowie (Dworcowa) i ZSP nr 4 w Wejherowie (Samochodówka).

Drużyna gospodarzy okazała się bezkonkurencyjna i wygrała wszystkie mecze zdobywając mistrzostwo powiatu. Gratulujemy trenerowi Kordianowi Zabrockiemu i zawodnikom.
Skład drużyny I LO w Rumi: Piotr Bochra, Michał Meńko, Maciej Andruszczyński, Mateusz Hinz, Jakub Łącki, Stepan Virabyan, Kamil Chmieliński, Jakub Leszka i Paweł Brzostek.

Dodane przez: JW

» Sukces I LO w Rumi w konkursie recytatorskim    
Dodano: 08.04.2014

4 kwietnia 2014 r. w I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu w dziesiątą rocznicę śmierci poety. Naszą szkołę reprezentował zespół wokalno-instrumentalny ENCORE w składzie: Joanna Grabowska (wokal), Ewelina Machalewska (wokal), Piotr Kobylis (gitara akustyczna), Jakub Rak (instrumenty klawiszowe). W repertuarze konkursowym znalazły się utwory: Powrót, wykonany mistrzowsko przez Ewelinę i nagrodzony II miejscem, oraz Kantyczka z lotu ptaka, który zaśpiewała Joanna, i za który otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy zespołowi kolejnego sukcesu w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jacka Kaczmarskiego ,,A źródło wciąż bije” w czerwcu w Bydgoszczy. Opiekunem zespołu jest Joanna Klein–Szalkowska nauczyciel języka niemieckiego.

Dodane przez: JW

» Wolontariusze I LO w Rumi wzięli udział w zbiórce żywności    
Dodano: 07.04.2014
 

W dniach 4 – 6 kwietnia 2014 r. grupa wolontariuszy I LO zbierała żywność w sklepie NETTO w Rumi w ramach akcji organizowanej trzykrotnie w ciągu roku przez Pomorski Bank Żywności i ZHP Hufiec Rumia. Zebrane produkty spożywcze zostaną przekazane najuboższym mieszkańcom miasta. W zbiórce wzięła udział grupa 15 wolontariuszy: Monika Lewińska IIS, Karolina Trochowska IIS, Martyna Korda IIA, Magdalena Piaskowska IIA, Sara Zarwalska IIA, Natalia Kuligowska IIA, Karolina Szmidtka IB, Justyna Szczypior IB, Antoni Klebba IB, Paulina Penkala IC, Weronika Brunowicz IIA, Klaudia Ławońska IC, Karina Liecau IC, Aleksandra Wysocka IIC i Kinga Rogowska IIC. Dziękujemy!!!

Dodane przez: JW

» Dzień Otwarty w I LO
Dodano: 20.03.2014

Dodane przez: LO I Rumia

» I LO przeprowadziło zajęcia z zakresu pierwszej pomocy    
Dodano: 02.04.2014
29 marca 2014 r. w Gimnazjum Nr 2 im. Janusza Korczaka w Rumi Karolina Data i Dawid Gradowski członkowie Szkolnego Koła PCK I LO w Rumi przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów z rumskich szkół gimnazjalnych i podstawowych.

Po krótkim przypomnieniu numerów alarmowych i zasad bezpieczeństwa licealiści demonstrowali resuscytację krążeniowo oddechową i postępowanie z osobą nieprzytomną oddychającą. Zainteresowanie było bardzo duże, każdy chętny miał możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności.

Dodane przez: JW

» Sukces I LO w Rumi w konkursie „Spotlight on the USA”   
Dodano: 02.04.2014
28 marca 2014 roku drużyna naszego LO w składzie Weronika Kaczmarek (IId) i Marta Bołman (Iic) wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla szkół ponadgimnazjalnych „SPOTLIGHT ON THE USA”. Gospodarzem konkursu było II LO w Sopocie, a jego organizatorkami nauczyciele języka angielskiego panie Agnieszka Wielgosz i Ewelina Ziembińska.

Cel konkursu stanowiła szlachetna rywalizacja 2-osobowych zespołów w zakresie znajomości realiów historycznych, geograficznych i społecznych dotyczących Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Językiem roboczym konkursu był oczywiście język angielski. Po napisaniu testu wiedzy (max. 40 pkt.), zespoły przedstawiały wcześniej przygotowaną 15-minutową prezentację multimedialną (max. 20 pkt.), ocenianą przez jury składające się z zaproszonych gości z Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. English Corner w Gdańsku i Instytutu Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Młodzież zainspirowała publiczność do zwiedzenia Stanów, posługując się ciekawymi pomysłami na skonstruowanie swoich prezentacji, np. podróżując wirtualnie wzdłuż sławnej Route 66 (Mother Road / Autostrada Willa Rogersa) lub zapraszając do konsultowania komentarza z wcześniej rozdanymi mapkami, zawierającymi oznaczenia najciekawszych miejsc Ameryki. Nasza drużyna zdobyła uznanie publiczności za wyczerpujące omówienie symboliki godła i kultu flagi amerykańskiej, przy czym Weronika Kaczmarek zaprezentowała fachowy sposób składania prawdziwej flagi, która okazała się istotnym rekwizytem konkursowym. Zespół naszego LO uplasował się ostatecznie na trzecim miejscu po II LO „Topolówce” i drużynie gospodarzy. Serdecznie gratulujemy wspólnego sukcesu Marcie i Weronice, pamiętając o ich obietnicy, że wezmą udział także w przyszłorocznej edycji „SPOTLIGHT ON THE USA” – już jako maturzystki.

Dodane przez: AK

» Siatkarki I LO w Rumi wygrały półfinał Wojewódzkiej Licealiady   
Dodano: 01.04.2014

Wyśmienitą formę prezentują w tym roku szkolnym siatkarki I LO w Rumi. 26 marca 2014 r. zdobyły mistrzostwo powiatu, a 1 kwietnia wygrały półfinał Wojewódzkiej Licealiady. Drużyna I LO w Rumi zakwalifikowała się tym samym do Finału Wojewódzkiego, który zostanie rozegrany w Malborku. W zawodach półfinałowych Licealiady przeprowadzonych w siedzibie I LO w Rumi zmierzyły się cztery drużyny: gospodarze turnieju, I LO w Kartuzach, II LO w Lęborku i ZSP w Kłaninie. Drużyna trenowana przez Ryszarda Tafila wystąpiła w składzie: Aneta Bonk, Paulina Majkowska, Joanna Obst, Maria Kaciuba, Aurelia Myszkowiak, Marta Grzegorzewska, Anna Listewnik, Aleksandra Presz, Zuzanna Marcewicz, Patrycja Parulska. Forma naszego zespołu pozwala mieć nadzieję na uzyskanie dobrego wyniku w finale wojewódzkim.

Dodane przez: JW

» I LO zorganizowało akcję krwiodawstwa   
Dodano: 28.03.2014

W środę, 26 marca 2014 r. w ramach akcji krwiodawstwa, gościliśmy w naszym Liceum ambulans do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska. Uczniowie od kilku lat aktywnie włączają się w tę cenną inicjatywę. W Polsce w ubiegłym roku krew oddało blisko 690 000 osób. To wciąż zdecydowanie za mało. Dlatego tym bardziej cieszy duża świadomość naszych uczniów, którzy chętnie dołączają do grona honorowych dawców krwi.

Podczas tej zbiórki zebraliśmy prawie 10 litrów cennego leku! - 22 uczniów klas trzecich i drugich oddało krew, chociaż chętnych było znacznie więcej. Oddawanie krwi daje satysfakcję bycia lepszym człowiekiem i jest godne naśladowania. To najcenniejszy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie uczestniczą w akcji!

Dodane przez: AC

» Nasze siatkarki mistrzyniami powiatu      
Dodano: 28.03.2014

26 marca 2014 r. w hali sportowej I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi odbył się Finał Powiatowy Licealiady w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Zwycięzcą turnieju została drużyna naszego Liceum i tym samym zakwalifikowała się do Półfinału Wojewódzkiego. Drużyna trenowana przez Ryszarda Tafila wystąpiła w składzie: Aneta Bonk, Paulina Majkowska, Joanna Obst, Maria Kaciuba, Aurelia Myszkowiak, Marta Grzegorzewska, Anna Listewnik, Aleksandra Presz, Zuzanna Marcewicz, Patrycja Parulska. Poziom rywalizacji był wysoki i wyrównany. Dobra forma naszego zespołu pozwala mieć nadzieję na uzyskanie dobrego wyniku w półfinale wojewódzkim, który odbędzie się 1 kwietnia na naszej hali sportowej.

Dodane przez: JW

» Wygraliśmy powiatowy konkurs języka angielskiego      
Dodano: 28.03.2014

27 lutego 2014r. w naszej przeprowadzono I etap powiatowego konkursu ,,Super Bowl" zorganizowanego przez ZSP i Gimnazjum nr 1 w Redzie. Do drugiego etapu, który miał miejsce w dniu, 20 marca 2014 r. zakwalifikowały sie cztery osoby z naszej szkoły: Anna Walczyńska – III d, Szymon Kriesel – III d, Bogumił Baranowski – III d i Liwia Małż – III e. Uczennica Anna Walczyńska, z najwyższym wynikiem, przeszła do III etapu konkursu i zdobyła w nim I miejsce. Jest to już kolejny sukces Ani, która w zeszłym roku również została zwyciężczynią tego konkursu. Gratulujemy.

Dodane przez: JW

» Dzień języków europejskich w I LO w Rumi      
Dodano: 24.03.2014

21 marca 2014 roku, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, I LO przygotowało i przeprowadziło projekt edukacyjny „Dzień Języków Europejskich”. Projekt połączono z Dniem Otwartym szkoły. Projekt składał się z kilku etapów. Klasy I i II oglądały film w angielskiej wersji językowej, po czym rozwiązywały testy związane z oglądanym filmem, w drugim etapie każda z klas prezentowała wylosowane państwo. Prezentacje państw miały różne formy – były to piosenki, tańce, filmy i prezentacje. Każda klasa przygotowała też potrawy charakterystyczne dla prezentowanych krajów. Klasy oceniało jury, w skład którego weszli uczniowie i nauczyciele. I miejsce zajęła klasa IID prezentująca Czechy. Piosenka „Jožin z bažin” wykonana przez uczniów spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności. Nagrodą dla klasy była jednodniowa wycieczka. II miejsce przyznano klasie IIB za świetną prezentację Turcji, w tym przepięknie wykonany taniec. Klasa również nagrodzona została wycieczką. III miejsce zajęła klasa IIA za prezentację Włoch, a nagrodą dla klasy był dzień bez pytania i klasówek. Klasy maturalne w tym dniu odbywały treningi przedmaturalne z matematyki i języka angielskiego. W tym dniu gościliśmy gimnazjalistów – były to grupy zorganizowane z Rumi i Gdyni. Przybyło około 200 uczniów. Mieli oni możliwość przyglądać się występom licealistów, spotkali się z dyrektorem szkoły, który przedstawił przygotowaną ofertę edukacyjną. Gimnazjaliści zwiedzili również szkołę. I LO organizuje drugi Dzień Otwarty w sobotę 5 kwietnia – szkołę w tym dniu będą mogli odwiedzić wszyscy chętni gimnazjaliści i ich rodzice. Zapraszamy!

Dodane przez: JW

» Sukces I LO w mistrzostwach powiatu w lekkiej atletyce     
Dodano: 21.03.2014

26 lutego 2014 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Halowej Lekkoatletyce. W rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodników i zawodniczek z całego Powiatu Wejherowskiego. Poziom sportowy zawodów był bardzo wysoki i wyrównany i przysporzył licznie zgromadzonym kibicom mnóstwo pozytywnych emocji oraz wrażeń. Nasze Liceum odniosło duży sukces zdobywając 7 medali.

Joanna Walas zdobyła złoty medal w sprincie na dystansie 25 m i brązowy medal w skoku w dal z miejsca, Monika Lewińska skoczyła wzwyż 140 cm i została wicemistrzynią powiatu, Viktoria Dombrowska została mistrzynią powiatu w pchnięciu kulą uzyskując wynik10,04 m. Oskar Staniszewski w skoku wzwyż pokonał 175 cm i został mistrzem powiatu, wicemistrzostwo powiatu zdobyli: Jakub Ciskowski w sprincie na 25 m i Damian Klawikowski w biegu na 1000 m. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi !!!

Dodane przez: JW

» Zwycięstwo w konkursie wiedzy pożarniczej    
Dodano: 17.03.2014
14 marca 2014r. w sali posiedzeń Urzędu Miasta odbyła się XIV edycja Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Nasze liceum reprezentowali: Adriana Kołodziejska i Antoni Klebba z klasy IB oraz Przemysław Chylewski z klasy IIB.

Konkurs przeprowadzono pisemnie w formie testów i pytań opisowych. Pytania dotyczyły zagadnień z ochrony przeciwpożarowej i pierwszej pomocy przedmedycznej. W czasie sprawdzania testów przez komisję uczestnicy turnieju mieli możliwość zobaczyć pokaz sprzętu pożarniczego. Potem wręczono nagrody rzeczowe zwycięzcom. Nasza reprezentacja zajęła II miejsce w turnieju, natomiast Przemek w klasyfikacji indywidualnej został zwycięzcą konkursu i 21 marca będzie reprezentował miasto na szczeblu powiatowym. Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi, a Przemkowi życzymy powodzenia na dalszym etapie turnieju!

Dodane przez: JW

» WYGRANA I LO w RUMI w KONKURSIE „PRZYSTANEK BRUKSELA”   
Dodano: 10.03.2014
W dniu 7 marca 2014 roku w ZSP nr 4 w Wejherowie odbyła się III edycja konkursu z wiedzy o Unii Europejskiej „Przystanek Bruksela”. Organizatorem konkursu było Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Jana Kozłowskiego. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów z dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego.Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIIa: Klaudia Becker, Aleksandra Kurecka i Łukasz Włodarczak. Opiekunem grupy była Grażyna Górak – nauczyciel historii. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań zamkniętych, dotyczących genezy UE, uijnych programów kulturalnych, edukacyjnych, młodzieżowych i instytucji Unii Europejskiej. Test zawierał również jedno pytanie otwarte, na które należało udzielić dłuższej odpowiedzi.

Konkurs wygrała uczennica naszego liceum ALEKSANDRA KURECKA. Drugie miejsce zajęła również nasza uczennica Klaudia Becker, która do zwyciężczyni przegrała tylko jednym punktem. W nagrodę Aleksandra Kurecka została zaproszona przez Jana Kozłowskiego, Posła do Europarlamentu, do udziału w bezpłatnym wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Organizator zapewnia bezpłatny przejazd do Brukseli oraz powrót do kraju, wyżywienie na miejscu, zakwaterowanie, oraz wszelkie koszty związane z atrakcjami zawartymi w programie. Bardzo cieszymy się tym sukcesem i gratulujemy Oli, życząc jednocześnie wielu wspaniałych wrażeń z pobytu w stolicy Belgii!

Dodane przez: JW

» Sukces I LO w Rumi w wojewódzkim konkursie piosenki    
Dodano: 10.03.2014

1 marca 2014 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni odbył się Wojewódzki Konkurs Piosenki Anglojęzycznej ,, English for fun". Do konkursu przystąpiło 54 uczestników, którzy prezentowali utwory w trzech kategoriach wiekowych. I LO w Rumi reprezentowała Ewelina Machalewska, wykonując utwór z repertuaru Elvisa Presley`a ,,Fever". Ewelina zajęła pierwsze miejsce.

Gratulujemy!!!

Dodane przez: JW

» Wywiadówki
Dodano: 07.03.2014

Wywiadówki odbędą się
w czwartek 13 marca 2014r. o godz. 17.00

IA17.0039Tomasz Jurkiewicz
IB17.0037Anna Chwałek
IC17.0038Hanna Supernat-Melzer
IS17.0014Sobiesław Przybylski
IIA17.0029Adriana Marasz
IIB17.0025Ewa Domarus
IIC17.0040Anna Grudzińska
IID17.0028Alicja Klein-Abramczyk
IIS17.00kPiotr Taube
IIIA17.0015Grażyna Górak
IIIB17.0035Sylwester Anisimowicz
IIIC17.0020Anna Kulikowska
IIID17.0026Joanna Klein-Szalkowska
IIIE17.0027Joanna Partyka

 

Dodane przez: JW

» X POWIATOWA OLIMPIADA MATEMATYCZNO–FIZYCZNA  
Dodano: 06.03.2014
11.02.2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Wejherowie odbyła się X POWIATOWA OLIMPIADA MATEMATYCZNO–FIZYCZNA. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie realizujący rozszerzony program z matematyki i fizyki, z klas : 1b, 2b, 3b.

W kategorii klas pierwszych uczennica klasy 1b – Paulina Marzejon zdobyła czwarte miejsce.
W kategorii klas drugich uczennica klasy 2b – Grażyna Kolp zdobyła drugie miejsce.
W kategorii klas trzecich uczeń klasy 3b – Patryk Przybylski uplasował się na trzecim miejscu.
Laureatom oraz ich nauczycielom: p. mgr A. Napiórkowskiej, p. mgr J. Partyka, p. mgr M. Meyer serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród odbędzie się 21 marca o godz. 11:00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Wejherowie.

Dodane przez: JP

» Konkurs „KSIĄŻĘTA POMORSCY – PATRONI NASZEJ SZKOŁY”  
Dodano: 24.02.2014

W dniu 20 lutego 2014 roku o godzinie 15.15 w sali 15 odbył się szkolny konkurs historyczny „Książęta pomorscy – patroni naszej szkoły”. W konkursie wzięło udział 25 uczniów naszej szkoły z klas I - III. Prace konkursowe zostały sprawdzone przez nauczycieli historii naszego liceum. Maksymalna ilość punktów jakie można było uzyskać za napisanie testu konkursowego to 40.

Test, który rozwiązywali licealiści był dość trudny, zawierał 22 pytania zamknięte i otwarte. Młodzież przygotowała się sumiennie do konkursu.

Oto niektóre z pytań.

18. Podaj imię księcia Pomorza Zachodniego i rok, w którym ów władca złożył hołd lenny Bolesławowi Krzywoustemu. A) Warcisław I – 1122 r.; B) Warcisław II – 1123 r.; C) Sambor II – 1124 r.

14. Który z książąt gdańskich posługiwał się tą pieczęcią? Jak nazywa się mityczny stwór przedstawiony na pieczęci? Czy współcześnie również gdzieś widnieje?

 

 

 

 

9. Przedstawiona obok ilustracja pokazuje Małgorzatę, córkę Sambora II. Czyją została żoną i jaki nosiła tytuł. A) królowa Danii, żona Krzysztofa; B) królowa Czech, żona Karola IV; C) królowa Danii, żona Gustawa VI

Laureatami konkursu zostali:
I MIEJSCE – AGATA KUCHNOWSKA – IIID
II MIEJSCE – ADRIAN DARZNIK – IIB
III MIEJSCE – PIOTR BOCHRA – IIIB

GRATULUJEMY WIEDZY!!!
NAGRODY, UFUNDOWANE PRZEZ RADĘ RODZICÓW, ZOSTANĄ WRĘCZONE NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNE
– nauczyciel historii w naszym Liceum.

Dodane przez: GG

» Wolintariusze z AIESEC ponownie w I LO
Dodano: 22.02.2014

W lutym, w ramach projektu AIESEC, naszą szkołę odwiedziła grupa obcokrajowców z Argentyny, Francji, Portugalii i Chin. Projekt ten polega na warsztatach językowych, prowadzonych przez młodych ludzi wolontariuszy z całego świata. Dzięki temu młodzież naszego liceum miała możliwość uczestnictwa w nauce żywego języka, dobrze się przy tym bawiąc.

W trakcie spotkań wyświetlane były prezentacje przedstawiające państwa naszych gości. Uwzględniono w nich charakterystyczne cechy danego kraju, takie jak kuchnia, tradycja, kultura. Prezentacje przeplatały się z rozmowami ( w języku angielskim), grami zespołowymi oraz nauką tańca. Młodzież I LO poznała podstawowe zwroty w każdym języku. Największe poruszenie wywołał język chiński ze względu na trudność słownictwa i wymowy. Wszyscy odnieśli wrażenie jakby umieli porozumieć się w kilku językach. Dodatkowo odbyła się nauka pisania po chińsku, a osoba, która najszybciej napisała dane słowo wygrywała książkę. W zamian rumscy licealiści nauczyli nowych zagranicznych kolegów mówić po polsku i zaznajomili ich z muzyką popularną wśród młodzieży. Z zabawą przeplatały się tematy poważniejsze dotyczące sytuacji polityczno-społecznej, ekonomicznej i kryminalnej np. walki z nielegalnymi uprawami narkotyków. Na zakończenie wykonano szereg pamiątkowych zdjęć. Młodzież podziękowała za poświęcony im czas. Warsztaty z obcokrajowcami pozwoliły poznać życie i problemy studentów z innych państw i na długo pozostaną w pamięci. Licealiści posługiwali się językiem angielskim w sytuacjach komunikacyjnych, mogli poczuć się obywatelami świata. Dzięki takim spotkaniom wzrasta tolerancja i porozumienie pomiędzy przedstawicielami różnych kultur i narodowości.

Dodane przez: EG

» Ważne wyróżnienie dla I LO w Rumi 
Dodano: 19.02.2014
14 lutego 2014 r. dyrektor I LO w Rumi miał przyjemność odebrać z rąk Burmistrza Rumi i Starosty Wejherowskiego wyróżnienie specjalne dla najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej w Rumi we współzawodnictwie sportowym.

To wyraz uznania dla I LO, w którym pod okiem doświadczonych trenerów uczniowie klas sportowych i nie tylko, osiągają wybitne sukcesy w wielu dyscyplinach sportu. Dzięki bardzo dobrej bazie sportowej szkoły, na którą składają się pełnowymiarowa hala sportowa, mała sala gimnastyczna, doskonale wyposażona siłownia oraz boiska wybudowane niedawno w tzw. „projekcie norweskim” uczniowie mają doskonałe warunki do treningów, co przekłada się bezpośrednio na wyniki sportowe.

Dodane przez: JW

» I LO w Rumi zorganizowało konkurs piosenki miłosnej
Dodano: 14.02.2014
14 lutego 2014 roku w dzień św. Walentego w I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Miłosnej "Miłość niejeden zna język". Uczestnicy reprezentowali szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu. Wystąpiło ośmiu wykonawców. Każdy z nich wykonał po dwa utwory: jeden w języku polskim, drugi w języku angielskim. Projekt został przygotowany przez nauczycieli I LO Joannę Klein-Szalkowską i Alicję Klein-Abramczyk. Od godziny 9.00 przed jury konkursu oraz publicznością trwały przesłuchania, które zakończyły się około godziny 11.00.

Jury po burzliwej debacie ustaliło zwycięzców:

I Miejsce – Weronika Klebba z ZSP w Redzie za wykonanie utworów „Ktoś do kochania” i „Someone Like You”
II miejsce ex aequo: - Ewelina Michalewska z I LO w Rumi za piosenki „Brzydcy” i „Welcome To Burlesque” - duet Aleksandra Hinc i Malwina Sarzyńska z ZSP nr 4 w Wejherowie za wykonanie piosenek „List” i „A Thousand Years”
III Miejsce – Joanna Grabowska z I LO w Rumi za „Boję się” i „Memory” Wyróżnienie przyznano Klaudii Szmidt z ZSP nr 1 w Wejherowie za „Stand By Me” i „Babę zesłał Bóg”

GRATULUJEMY!!!

Dodane przez: JW

» Kolejny sukces solistki oraz zespołu wokalno-instrumentalnego!
Dodano: 03.02.2014
25 stycznia w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek Nad Światem Cicha Noc. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nasi artyści zmagali się z najlepszymi wykonawcami z całej Polski. Skład zespołu, to: Joanna Grabowska z klasy IIIc, Ewelina Machalewska, uczennica klasy IIId oraz Aleksandra Rutkowska z klasy Ic. Nadmienić należy, iż przewodniczącą jury konkursu była najznamienitsza polska wokalistka jazzowa, od lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, Urszula Dudziak. Nasze trio zostało ocenione bardzo wysoko i otrzymało II nagrodę. Możemy zatem śmiało powiedzieć, że są drugim najlepszym zespołem w Polsce. Największą chlubę naszej szkole przyniosła Joanna Grabowska, która otrzymała I miejsce dzięki mistrzowskiemu wykonaniu utworu "Holy Night" (cover). Wokaliści przygotowywali się pod kierunkiem Joanny Klein–Szalkowskiej.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !

Dodane przez: JW

» Nasze LO na pokazach ratownictwa w szkole salezjańskiej.
Dodano: 20.01.2014
W środę, 15 stycznia, grupa uczniów z klasy II c i II b w składzie: Karolina Data, Ania Grzywacz, Patrycja Nowacka i Dawid Gradowski pod opieką Anny Chwałek odwiedziła Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek w Rumi. Celem wizyty były pokazy pierwszej pomocy dla dzieci klas I-III. Na początek młodzież przedstawiła dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa i przypomniała numery alarmowe. Po krótkiej pogadance nadszedł czas ćwiczeń, które dla maluchów okazały się nie lada atrakcją. Zwłaszcza, że nasza młodzież korzystała z profesjonalnego sprzętu ratowniczego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Młodzi "ratownicy" ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową, opatrywali złamania, układali poszkodowanego na desce ortopedycznej. Mieli możliwość również zapoznać się z zawartością torby ratowniczej R1. Zarówno uczniowie, jak i instruktorzy byli bardzo zadowoleni z przebiegu zajęć. Łącząc przyjemne z pożytecznym uczniowie klas młodszych przeżyli wiele wrażeń, a przy okazji nauczyli się podstaw I pomocy. Była to kolejna wizyta uczniów naszego LO w SP sióstr salezjanek i mamy nadzieję, nie ostatnia.

Dodane przez: AC

» I LO w Rumi wicemistrzem powiatu w unihokeju chłopców
Dodano: 20.01.2014
W dniach 15-16.01.2014 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Unihokeju Chłopców. W zawodach wystąpiło 8 zespołów, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu tą dyscypliną sportu w naszym powiecie. Zwycięzcą turnieju została drużyna gospodarzy zawodów, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie, która była faworytem turnieju. Nasza drużyna po zaciętej dogrywce uległa gospodarzom w meczu finałowym zdobywając wicemistrzostwo powiatu. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi Sobiesławowi Przybylskiemu!!!

Dodane przez: JW

» Wywiadówki
Dodano: 15.01.2014

Wywiadówki odbędą się
w czwartek 16 stycznia 2014r. o godz. 17.00

IA17.0039Tomasz Jurkiewicz
IB17.0037Anna Chwałek
IC17.0038Hanna Supernat-Melzer
IS17.0014Sobiesław Przybylski
IIA17.0029Adriana Marasz
IIB17.0025Ewa Domarus
IIC17.0040Anna Grudzińska
IID17.0028Alicja Klein-Abramczyk
IIS17.00kPiotr Taube
IIIA17.0015Grażyna Górak
IIIB17.0035Sylwester Anisimowicz
IIIC17.0020Anna Kulikowska
IIID17.0026Joanna Klein-Szalkowska
IIIE17.0027Joanna Partyka

 

Dodane przez: JW

» Rumski XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Dodano: 14.01.2014
12 stycznia 2014 roku Rumia na hali MOSiR zorganizowała XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szefem Sztabu Miejskiego była Jolanta Król.

I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi było współorganizatorem Finału Orkiestry. Ze strony I LO koordynatorem była Barbara Niewiedziała, która opiekowała się grupą ok. 40 wolontariuszy, którymi byli przede wszystkim uczniowie z rumskich szkół. 30 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi kwestowało na ulicach miasta i w okolicznych centrach handlowych. Ponadto uczniowie klas II D i IIIC pod opieką Alicji Klein – Abramczyk i Anny Kulikowskiej prowadzili kawiarenkę, a uczniowie klasy II C pod opieką Grażyny Górak i Moniki Młynarczykowskiej sklepik z gadżetami, z których dochód także został przeznaczony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nasz grupa teatralna „ W rozproszeniu” pod kierunkiem Tomasza Jurkiewicza w czasie finału zaprezentowała spektakl „Walka Dobra ze Złem”. Sztab Miejski w Rumi zebrał około 30.000 zł, z czego wolontariusze zebrali ok. 15000 zł. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale i dla seniorów.

Dodane przez: JW

» Nowe konkursy
Dodano: 08.01.2014

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi konkursami w zakładce Konkursy

Szkolne:
KONKURS HISTORYCZNY „KSIĄŻĘTA POMORSCY - PATRONI

Inne:
III POWIATOWY KONKURS PIOSENKI MIŁOSNEJ
"MIŁOŚĆ NIEJEDEN ZNA JĘZYK"
III Powiatowy Konkurs Matematyczny
i Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów

Dodane przez: LO I Rumia

» Orszak Trzech Króli w Rumi
Dodano: 08.01.2014
6 stycznia 2014 roku Rumia po raz pierwszy zorganizowała Orszak Trzech Króli. Głównym organizatorem była Fundacja Słowo oraz liczni mieszkańcy i szkoły z terenu miasta. Orszak rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele NMP WW, po czym przeszedł ulicami Dąbrowskiego i Starowiejską pod pomnik Jana Pawła II, gdzie odbył się finał.

I LO w Rumi włączyło się w organizację przedsięwzięcia – grupa teatralna „W rozproszeniu” pod kierunkiem Tomasza Jurkiewicza wystawiła inscenizację „Walka Dobra ze Złem” na estradzie przy siedzibie ZKP. Występ grupy spotkał się z dużym uznaniem organizatorów i uczestników orszaku. Gratulujemy!!!

Dodane przez: JW

» Koncert Kolęd w Auchan Rumia
Dodano: 07.01.2014

21 grudnia, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia chór szkolny pod kierunkiem Joanny Klein – Szalkowskiej wykonał koncert kolęd w hipermarkecie Auchan w Rumi.

W programie znalazły się tradycyjne polskie kolędy jak i utwory związane z Bożym Narodzeniem z innych krajów. Nie zabrakło popisów solowych i instrumentalnych. Koncert odbył się dwukrotnie. Występ chóru spotkał się z dużym uznaniem tłumu klientów Portu Rumia, którzy w przedświąteczny weekend robili zakupy.

Dodane przez: JW

» Zapraszamy na nasz NOWY PROFIL na FACEBOOKU
Dodano: 07.01.2014

Zachęcamy do polubienia naszego nowego profilu na Facebooku
 
(w najbliższym czasie stary profil zostanie usunięty)

Dodane przez: AS

» Koncert Kolęd
Dodano: 07.01.2014

19 grudnia, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia chór szkolny pod kierunkiem Joanny Klein–Szalkowskiej wykonał koncert kolęd. W programie znalazły się tradycyjne polskie kolędy jak i utwory związane z Bożym Narodzeniem z innych krajów. Nie zabrakło popisów solowych i instrumentalnych. Koncert odbył się w trzech turach, tak, by wszyscy uczniowie mogli go wysłuchać. Dziękujemy wykonawcom za wprowadzenie całej społeczności szkolnej w świąteczny nastrój.Dodane przez: JW

» Wszystkiego najlepszego w Nowym 2014 Roku!
Dodano: 02.01.2014

Dodane przez: LO I Rumia

» Zapraszamy do Portu Rumia na występ naszych solistów
Dodano: 18.12.2013

Dodane przez: AS

» Sukces I LO w Rumi w Wojewódzkim Konkursie Kolęd
Dodano: 16.12.2013
14 grudnia w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbył się Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek Nad Światem Cicha Noc. Konkurencja była bardzo duża, ponieważ w kategorii szkół ponadgimnazjalnych udział brało aż 37 uczestników z całego województwa pomorskiego.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Joanna Grabowska z klasy IIIC z utworem ,,O Holy Night” oraz Aleksandra Rutkowska z klasy IC z utworem ,,Sianko”. Joanna Grabowska ,,wyśpiewała” II miejsce.

GRATULUJEMY!!!

Dodane przez: JW

» III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Opozycji Antykomunistycznej
Dodano: 16.12.2013
I LO w Rumi wygrało III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Opozycji Antykomunistycznej w Polsce w latach 1944 - 1989

13 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Opozycji Antykomunistycznej w Polsce w latach 1944-1989. W konkursie wzięło udział 6 szkół z naszego powiatu. Konkurs składał się z dwóch części. W części pierwszej uczniowie wypełniali test z wiedzy obejmujący lata 1944-1989 historii Polski. W drugim etapie uczniowie musieli rozpoznać na podstawie zdjęć, fragmentów filmów i nagrań audiowizualnych: ludzi, miejsca i wydarzenia związane z okresem PRL. Po emocjonujących zmaganiach pierwsze miejsce w konkursie zdobyła drużyna naszego I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi w składzie: Agata Kuchnowska i Zuzanna Kamińska z klasy IIId. Do konkursu uczennice przygotowywała Grażyna Górak – nauczyciel historii. Drugie miejsce zajęła drużyna gospodarzy czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie (Samochodówka), a na trzecim miejscu uplasował się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie (Sobieski). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy. Nagrody wręczyła dyrektor ZSP nr 4 pani Anna Wilk i zaproszeni goście: działacze solidarnościowi tamtego okresu, wicestarosta Powiatu Wejherowskiego Jan Domański, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wejherowie Mirosław Lademann.

Dodane przez: JW

» Gościnny występ chóru I LO w Rumi
Dodano: 16.12.2013

W dzień Św. Mikołaja - 6 grudnia 2013 r. chórzyści z I Lo w Rumi zostali zaproszeni jako goście specjalni dla uświetnienia imprezy mikołajkowej dla dzieci Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno-Wychowawczego w Gdyni. Współpraca naszego Liceum z gdyńskim OREF-em została nawiązana przed dwoma laty i był to już drugi występ chóru w tej placówce. Było wspólne strojenie choinki oraz wspólne kolędowanie wraz z wychowankami ośrodka, ich rodzicami oraz opiekunami w atmosferze ciepła i ogólnego wzruszenia.

Dodane przez: JW

» Wykład popularnonaukowy z fizyki 
Dodano: 12.12.2013
10 grudnia w ramach współpracy nawiązanej z Wydziałem Fizyki, Matematyki i Informatyki gościliśmy Dyrektora Instytutu Fizyki Doświadczalnej UG – prof. UG, dr hab. Aleksandra Kubickiego.

Około 120 uczniów klas rozszerzających fizykę miało przyjemność wysłuchać ciekawego wykładu na temat magnetycznego rezonansu jądrowego (MRJ) i jego zastosowania do obrazowania medycznego. Profesor Kubicki w bardzo przystępny sposób wyjaśnił to zjawisko poprzez odwołanie się do przykładów z mechaniki, a konkretnie ruchu bąka symetrycznego w polu grawitacyjnym. Słuchacze dowiedzieli się jak wykorzystuje się zjawisko MRJ w medycynie, obejrzeli aparaturę pomiarową, a także przykłady obrazowania. Zebrani mogli się również dowiedzieć o fizyce medycznej - nowym, bardzo ciekawym i unikatowym kierunku studiów uruchomionym na Wydziale. Absolwenci 5 letnich studiów magisterskich fizyki medycznej odbywają roczne staże w szpitalach i ośrodkach medycznych, co daje im możliwość uzyskania certyfikatu, który wraz dyplomem ukończenia studiów daje podstawy formalne do wykonywania zawodu fizyka medycznego.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali gościowi pytania dotyczące wykładu, jak i kierunku studiów. Gościa pożegnaliśmy gorącymi oklaskami. Zainteresowanych szczegółami kierunku fizyka medyczna odsyłamy pod adres http://www.ifd.ug.edu.pl/

Dodane przez: JW

» XIII Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Powiatu
Dodano: 12.12.2013
11 grudnia 2013r w ZSP nr 3 w Wejherowie odbyły się kolejne Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wejherowskiego. W konkursie udział wzięło 10 zespołów z powiatów: wejherowskiego, puckiego i lęborskiego, w których łącznie wystartowało 20 uczestników.

Podczas mistrzostw wystąpił dr inż. Robert Tomkowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Przedstawił on wykład nt. Analizy cech stereometrycznych powierzchni po obróbce ściernej z zastosowaniem nowych parametrów oceny. Wykład okazał się bardzo ciekawym i cennym doświadczeniem dla młodych informatyków. Uczniowie zmagali się w czterech konkurencjach: test wiedzy informatycznej (rozgrywana indywidualnie), arkusz kalkulacyjny (rozgrywana indywidualnie), projektowanie stron WWW(rozgrywana drużynowo), historia informatyki (rozgrywana indywidualnie). Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIIB Patryk Biliński i Patryk Przybylski. W ostatecznej klasyfikacji indywidualnej Patryk Biliński zajął wysokie 6 miejsce, w rywalizacji zespołowej naszej drużynie poszło nieco gorzej - zajęli 7 miejsce.

Dodane przez: AS

» Gościnny występ grupy teatralnej „W rozproszeniu”
Dodano: 12.12.2013
30 listopada 2013 r. w Redzie odbył się XII Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych. W Przeglądzie wzięła udział grupa teatralna „W Rozproszeniu” z I LO w Rumi, która w finale, jako gość specjalny, zaprezentowała spektakl „Poskromienie złośnicy” według W. Szekspira.

Późnym wieczorem, na scenie, w błyszczących batystach, taftach, tiulach, koronkach, pojawili się uczniowie naszego Liceum – budząc entuzjazm na widowni. Szczególny aplauz spotkał odtwórców głównych ról – Lidię Mikulską (I A) jako złośnicę Katarzynę i jej poskromiciela – Petruchia czyli Piotra Bulmana (IIB).

Oprawę muzyczną przygotowała Pani Grażyna Pierzgalska, na saksofonie grał niezawodny Piotr Bochra. Trudno wymienić tu odtwórców kolejnych ról – ale spróbujmy: pierwszoklasiści z IA Ada Bochniak, Paulina Pyśk, Barbara Fobke, Monika Baranowska, Paulina Chaciołka oraz weterani grupy czyli Ania Gołąbek (IIB), Piotr Kobylis (IIIE), Martyna Król (IIIE), Magdalena Jereczek (IIIC), Klaudia Beker (IIIA). Wokale to Ewelina Machalewska (IIID) (włoska aria), Joanna Grabowska (IIIC) i absolwentka, studentka Marta Rączka. Spektakl odnosi się do licznych kontekstów kulturowych – S. Coppola, F. Fellini, W. Gombrowicz, opera europejska, commedia dell’arte.

Dodane przez: TJ

» III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Futsalu
Dodano: 10.12.2013
W dniu 5 grudnia roku na hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Futsalu. Zawody te były eliminacją do Półfinału Wojewódzkiej Licealiady, która odbędą się 12.12.2013 roku w Wejherowie.

W rywalizacji wzięło udział ponad 120 zawodników z całego Powiatu Wejherowskiego. W ścisłym finale wystąpiło sześć najlepszych drużyn, wyłonionych po wcześniej rozegranych eliminacjach. Zwycięzcą turnieju została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie ( Elektryk), II miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie ( Samochodówka), a III miejsce zajęła drużyna gospodarzy – I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi przygotowana przez Sobiesława Przybylskiego.

Mecze były bardzo emocjonujące, a poziom rywalizacji był wysoki – do końca turnieju ważyła się kolejność na podium. Na zakończenie zawodów zespoły zostały nagrodzone pucharami, medalami i dyplomami które wręczali: Dyrektor PZPOW w Wejherowie – Pan Andrzej Byczkowski oraz referent ds. sportu i imprez sportowych w PZPOW w Wejherowie – Pan Bartłomiej Woźniak. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi.

Dodane przez: JW

» Zwycięstwo w konkursie poezji śpiewanej
Dodano: 10.12.2013

Dnia 4 grudnia bieżącego roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej. Nasze Liceum reprezentowały Joanna Grabowska z klasy III c w duecie z Jakubem Rakiem, uczniem klasy III b oraz Ewelina Machalewska , uczennica klasy III d. Obu solistkom akompaniował na gitarze Piotr Kobylis, uczeń klasy IIIe. Obie solistki wykonały utwory z repertuaru polskiego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Ewelina Machalewska za bardzo dojrzałą i ujmującą interpretację ,,ŹRÓDŁA” otrzymała I nagrodę. Joanna Grabowska za, perfekcyjne pod względem aranżacji, interpretacji oraz dykcji, wykonanie utworu ,,SEN KATARZYNY II” została wyróżniona III nagrodą. Młodzież przygotowała się do konkursu pod okiem Joanny Klein - Szalkowskiej – opiekuna chóru szkolnego. Gratulujemy!!!

Dodane przez: JW

» Konsultacje 10.12.2013r.
Dodano: 06.12.2013
Harmonogram konsultacji nauczycieli dla rodziców w dniu 10 grudnia 2013 r. g.16,30-19,00

SALA - NAUCZYCIEL

N A.Kubera Ks. M. Kulpa
20 A.Prudzienica-Piotrowicz E.Domarus
15 G.Górak M.Młynarczykowska
14 A.Grabowska S.Przybylski
25 A.Napiórkowska A.Chwałek
26 A.Klein-Abramczyk, M.Czaplewski
27 M.Nowicka J.Partyka
28 J.Klein-Szalkowska A.Kulikowska
29 A. Marasz B.Pajzderska
35 M.Meyer
37 E. Rębiś
38 H.Supernat
39 T.Jurkiewicz
40 A.Grudzińska K M. Suchomska P.Taube
32 S.Anisimowicz od 17.00
Hala sportowa A.Pasek, G.Skrobecka
23 Pedagog M.Zych doradca kariery  A.Musiał
Biblioteka B.Niewiedziała
10 gabinet psycholog I.Karnicka
Gabinet wicedyrektor E.Grzymkowska
Gabinet dyrektora J.Wolański

Dodane przez: EG

» Mikołajki w szkole
Dodano: 06.12.2013
Samorząd szkolny pod opieką polonistki Ewy Domarus zadbał o przyjemną atmosferę w szkole w mikołajkowy dzień. Przygotowano akcję niepytania tych uczniów, którzy przebrali się za Św. Mikołaja lub mieli na sobie elementy tego stroju. Pomysł cieszył się dużą popularnością, a jego efektem była spora liczba uczniów w stroju mikołajkowym – w szkole zrobiło się czerwono. Samorząd uczniowski częstował również pysznymi wypiekami domowymi, dzięki czemu zebrano datki dla najbardziej potrzebujących. Gratulujemy udanego pomysłu!!!


Dodane przez: JW

» Juvenes Translatores – konkurs translatorski
Dodano: 06.12.2013

 28 listopada 2013 roku uczniowie klas II, Justyna Budynek, Grażyna Kolp i Tomasz Młyński, uczestniczyli w konkursie translatorskim wylansowanym przez Komisję Europejską – Dyrekcję ds. Tłumaczeń. Celem konkursu było przybliżenie zdolnym licealistom pracy zawodowego tłumacza.


Zadanie konkursowe polegało na przetłumaczeniu tekstu, którego temat powiązany był z prawami wynikającymi z przynależności do Unii Europejskiej. Uczniowie wybierali język oryginału i przekładu spośród 24. oficjalnych języków UE. Tłumaczenia będą oceniane w Brukseli pod kątem prawidłowego stosowania pojęć, umiejętności płynnego wyrażania się na piśmie w wybranym języku, ogólnej czytelności tłumaczenia oraz pomysłowości zastosowanych rozwiązań. 28 autorów najlepszych przekładów, po jednym z każdego państwa członkowskiego, zostanie zaproszonych na ceremonię rozdania nagród, która odbędzie się w Brukseli wiosną 2014 roku. Trzymamy zatem kciuki za młodych tłumaczy i czekamy na werdykt komisji, który zostanie ogłoszony w lutym przyszłego roku. Aleksandra Kubera

Dodane przez: JW

» Kolejne warsztaty medyczne w I LO w Rumi
Dodano: 22.11.2013

Kolejne warsztaty medyczne w I LO w Rumi W dniach 15-17.11.2013 r. kolejny raz gościliśmy członków Grupy Ratownictwa PCK w Wejherowie, którzy zorganizowali warsztaty medyczne z udziałem uczniów naszej szkoły.

Tym razem tematyka warsztatów była bardziej profesjonalna. Uczestnicy mieli możliwość nie tylko doskonalenia zdobytych umiejętności, ale też nabycia nowych doświadczeń, m.in.: jak postępować z pacjentem urazowym, pierwsza pomoc w przypadku urazów brzucha, zakładanie szyn Kramera, czy zajęć z materacem próżniowym, deską ortopedyczną i kołnierzem ortopedycznym. Grupie Ratownictwa PCK z Wejherowa serdecznie dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć. Młodzież naszego liceum zapraszamy do aktywnego i licznego udziału w kolejnych warsztatach.


Dodane przez: JW

» Wywiadówki
Dodano: 18.11.2013

Wywiadówki odbędą się
w środę 20 listopada 2013r. o godz. 17.00

IA17.0039Tomasz Jurkiewicz
IB17.0037Anna Chwałek
IC17.0038Hanna Supernat-Melzer
IS17.0014Sobiesław Przybylski
IIA17.0029Adriana Marasz
IIB17.0025Ewa Domarus
IIC17.0040Anna Grudzińska
IID17.0028Alicja Klein-Abramczyk
IIS17.00kPiotr Taube
IIIA17.0015Grażyna Górak
IIIB17.0035Sylwester Anisimowicz
IIIC17.0020Anna Kulikowska
IIID17.0026Joanna Klein-Szalkowska
IIIE17.0027Joanna Partyka

 

Dodane przez: JW

» Sukces w Olimpiadzie Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu
Dodano: 18.11.2013

15 listopada nasze Liceum po raz kolejny było organizatorem Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu (była to już XIV edycja). W tym roku Olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem, gdyż zgłosiło się 8 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu wejherowskiego.

Zawody składały się z trzech części: w pierwszej uczestnicy pisali test, w drugiej publiczność i jury oglądali przygotowane przez zespoły filmy i prezentacje multimedialne na tematy do wyboru: „Życie i twórczość księdza Janusza Pasierba” lub „Rumia – miasto z charakterem”, zaś w finałowej trzeciej części 5 najlepszych drużyn odpowiadało na pytania ustne (drużyny mogły wybierać pytania za 1, 3 i 5 punktów). Pracę uczestników oceniało jury w składzie: Bogusław Breza – przewodniczący oraz Roman Drzeżdżon i Jerzy Hoppe – członkowie.

W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie, II miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie, III miejsce zajęła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi, IV miejsce ex aequo zajęły drużyny II Liceum Ogólnokształcącego z Rumi i I Liceum Ogólnokształcącego z Wejherowa. W kategorii indywidualnej za test wiedzy I miejsce zajęła Anna Bonk zawodniczka I LO z Wejherowa, a najlepszą prezentację przygotowała drużyna II LO z Rumi. Drużyna gospodarzy, przygotowana przez nauczyciela historii Grażynę Górak, wystąpiła w składzie: Paulina Czarnowska, Tomasz Milewski i Patryk Przybylski. Zwycięzcom wręczono nagrody w postaci dyplomów, bonów EMPIK i gier logicznych. Dużą atrakcją Olimpiady był występ znanej wokalistki, kompozytorki i dyrygentki Weroniki Korthals, która wykonała piosenki ze swojego repertuaru – w tym niektóre w języku kaszubskim.


Dodane przez: JW

» Pasmo sukcesów ucznia naszego Liceum
Dodano: 14.11.2013

Kacper Formela – uczeń kasy sportowej naszego Liceum uprawia czynnie karate w Klubie Sportowym Karate „SAKURA” w Rumi.

Ostatnio wystąpił w składzie Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwach Świata WSKA w Liverpoolu w dniach 27-29.09.2013r. na których zdobył wicemistrzostwo świata w konkurencji kumite indywidualne kadetów, oraz piąte miejsce w kumite drużynowym kadetów. Udany występ zaliczył również 26 października 2013 roku na Mistrzostwach Polski w Karate WKF oraz 27 października – w Mistrzostwach Polski Karate-Do Shotokan. Mistrzostwa odbyły się w hali sportowej pod Dębowcem w Bielsku-Białej. Kacper Formela był w fantastycznej formie i na obu tych imprezach zdobył dwa tytuły Mistrza Polski w karate WKF i karate shotokan. Gratulujemy !!!


Dodane przez: JW

» Warsztaty AIESEC w I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi
Dodano: 13.11.2013

W dniu 7 listopada 2013 roku mieliśmy okazję gościć w naszym liceum zagranicznych studentów z Tunezji i Hiszpanii, reprezentujących międzynarodową organizację studencką AIESEC. AIESEC skupia 86 000 studentów ze 113 krajów świata, z których 2 400 podróżuje po świecie w ramach wymiany praktyk studenckich, aby opowiedzieć o geografii, historii, kulturze, sztuce i zwyczajach swych krajów.Głównym zadaniem organizacji jest inicjowanie i pogłębianie zrozumienia dla odmiennych kultur oraz szeroko zakrojona współpraca międzynarodowa. Działaniom AIESEC’u przyświeca zasada tolerancji – organizacja ta nie dyskryminuje z powodu rasy, koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, wyznania, religii, pochodzenia narodowego, etnicznego czy społecznego. Powołanie w 1948 roku do życia AIESEC’u, skupiającego studentów i młodych absolwentów wyższych uczelni, miało na celu przerzucenie pomostu ponad różnicami kulturowymi w okresie powojennym i próbę skonsolidowania młodzieży różnych krajów. Doświadczenie organizacji obejmuje zatem okres 65 lat, a jej młody zarząd jest całkowicie odnawiany co 3 lata. Nasi goście Bashir i Jorge poprowadzili warsztaty międzykulturowe z klasami II realizującymi podstawowy i rozszerzony program nauki języka angielskiego. Punkt wyjścia stanowiła sesja poświęcona historii praw człowieka, od pojęcia prawa naturalnego (Cesarstwo Rzymskie) poprzez Wielką Kartę Swobód (Anglia 1215), Deklarację Niepodległości (Stany Zjednoczone 1776), hasła Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789), po ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa Mahatmy Gandhiego (Indie 1915) i Uniwersalną Deklarację Praw Człowieka zainicjowaną przez Eleonorę Roosevelt (USA 1946).

W kolejnej części spotkania Jorge, którego rodzinnym miastem jest Palencia, zaprezentował krótki rys historyczny poświęcony Hiszpanii. Do V wieku ery nowożytnej kraj ten leżał w granicach Cesarstwa Rzymskiego; na początku VIII wieku przybyli doń Maurowie, których wspaniała architektura przetrwała do naszych czasów. Jorge wspomniał o wielkich odkryciach geograficznych finansowanych przez hiszpańską parę królewską Izabelę i Ferdynanda (tu bawiliśmy się nazwami własnymi, przekładając Cristobal Colon na Christopher Columbus), francuskiej inwazji w roku 1818 i okresie republikańskim (1818-1931); wojnie domowej 1936-39 i dyktaturze zaprowadzonej przez generała Francisco Franco. Usłyszeliśmy wiele o skomplikowanym rodowodzie rodziny królewskiej, najciekawszych atrakcjach turystycznych Hiszpanii, tradycyjnych tańcach, zwyczajach i potrawach.

Na koniec Jorge omówił najpoważniejsze problemy kraju, wymieniając na czele listy sięgające 25 % bezrobocie, separatystyczne tendencje Kraju Basków i Katalonii oraz wysoki poziom korupcji. Językiem roboczym całej sesji był oczywiście angielski. Z kolei nasz muzułmański gość Bashir, rodem z Kartaginy pod Tunisem, zaprezentował krótką historię Tunezji, należącej przed wiekami do Cesarstwa Rzymskiego, a następnie do Hiszpanii, skąd kraj przeszedł pod panowanie francuskie. Usłyszeliśmy o najstarszych miastach Tunezji z ich niezwykłymi zabytkami i meczetami, o urodzie wyspy Djerba – turystycznego centrum zamieszkanego w połowie przez ludność muzułmańska i żydowską. Bashir jest koneserem tradycyjnych arabskich potraw, więc z zapałem zaprezentował kulinarne przepisy oraz program na żywo, w którym znany szef kuchni przyrządza przysmak o nazwie harrisa. Mieliśmy okazję wysłuchać krótkiego koncertu dwojga sławnych piosenkarzy Ishtar i Alabimy, po czym zwiedziliśmy olśniewające bielą, egzotyczne wnętrza arabskich domostw. Dziękując naszym gościom za przygotowanie tak bogatych w fakty i obrazy prezentacji pomyślałam, że zapraszając studentów AIESEC w sposób niejako naturalny realizujemy wiele wychowawczych i edukacyjnych zadań szkoły: - posługujemy się językiem obcym w niewymuszonej sytuacji komunikacji i przekazu informacji; - wchodzimy w obszar zwany w metodyce CLIL(Content and Language Integrated Learning), czyli zintegrowane nauczanie języka obcego i treści; - i co najważniejsze, wychowujemy naszych uczniów na obywateli Europy i świata, w którym dzięki takim przedsięwzięciom wzrasta poziom tolerancji i porozumienia pomiędzy przedstawicielami odmiennych kultur. Aleksandra Kubera – nauczyciel języka angielskiego

Dodane przez: AK

» Sukces I LO w Rumi w Powiatowym Konkursie Historycznym
Dodano: 13.11.2013

W dniu 7 listopada 2013 roku w ZSP nr 2 w Wejherowie (elektryk) odbył się VI Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska i Polacy w latach 1914 – 1939”.

W konkursie wzięły udział szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu. I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi reprezentowali: Sandra Hajdas – III a, Mateusz Juzala – III a i Zuzanna Kamińska – III d. Konkurs był podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy z zakresu materiału dotyczącego wyżej wymienionego okresu historycznego. I tutaj I LO było bezkonkurencyjne. Drugi etap to odpowiadanie na pytania stawiane przy użyciu środków audiowizualnych. Do punktacji końcowej doliczane były również punkty za zadanie, które musieli wykonać kibice naszej szkoły (pięciu uczniów z klas III d i III a) - była to krzyżówka.

Po podsumowaniu wszystkich punktów dwie szkoły zajęły pierwsze miejsce – I LO oraz ZSP nr 2 (elektryk). W tej sytuacji zarządzono dogrywkę, a emocje sięgnęły zenitu. W konsekwencji I LO zajęło II miejsce. Drużynę do konkursu przygotowała Grażyna Górak – nauczyciel historii.

Dodane przez: JW

» Zajęcia w pracowni Instytutu Fizyki Doświadczalnej UG
Dodano: 29.10.201323 października 2013 r. uczniowie kasy drugiej politechnicznej realizujący rozszerzony program nauczania z zakresu fizyki wyjechali na zajęcia do Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia laboratoryjne odbyły się w pracowni zastosowań medycznych fizyki i obrazowania medycznego wyposażonej w najnowocześniejszą aparaturę zakupioną w latach 2012-2013 roku w ramach projektów unijnych. Uczniowie pod opieką pracowników dydaktycznych Uniwersytetu mieli możliwość m. in. samodzielnego pomiaru ciśnienia, EKG oraz obserwacji preparatów za pomocą mikroskopu elektronowego.

Zajęcia w uniwersyteckiej pracowni będą odbywały się cyklicznie w ramach porozumienia podpisanego z Wydziałem Fizyki, Matematyki i Informatyki UG.


Dodane przez: JW

» Niemiecko – polski projekt obywatelsko-historycznym 
Dodano: 23.10.2013
I LO bierze udział w niemiecko – polskim projekcie obywatelsko - historycznym W dniach 14-19 października uczniowie I LO w Rumi uczestniczyli w wymianie z młodzieżą niemiecką pochodzącą z Lubeki. To kolejny projekt historyczno – obywatelski pod nazwą „Solidarność i Hanza w ujęciu fotograficznym” Młodzież była zakwaterowana w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbe w centrum Gdańska.

Głównym celem projektu była integracja uczniów oraz przybliżenie tematu Solidarności i Hanzy. Zajęcia odbywały się w mieszanych grupach polsko-niemieckich, które za cel stawiały integrację, zdobywanie wiedzy oraz dobrą zabawę. Młodzież odwiedziła m. in. Westerplatte, Muzeum Solidarności, Dom Uphagena, Dwór Artusa oraz wiele innych ciekawych miejsc. Programowi edukacyjnemu towarzyszył również program rozrywkowy.

Podczas wspólnych wieczorków młodzież z Polski i Niemiec integrowała się wspólnie przy zabawach, grach oraz wspólnym śpiewaniu polskich oraz niemieckich przebojów. Wspólną zabawę uświetnił taniec, który porwał zarówno młodzież jak i opiekunów. Kulminacyjnym momentem wymiany była wspólna dyskusja na temat wyjazdu. Każdy z uczestników pozytywnie ocenił projekt i wyraził chęć powtórnego wspólnego spotkania podczas Międzynarodowego Zjazdu "Nowej" Hanzy w maju 2014 roku, który odbędzie się w Lubece.

Dodane przez: JW

» Sukces w Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych
Dodano: 16.10.2013

15 października 2013 r. na stadionie MOKSiR w Redzie odbyły się mistrzostwa powiatu szkół ponadgimnazjalnych w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Duży sukces odniosła reprezentacja chłopców I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi zdobywając mistrzostwo powiatu. Mistrzowie powiatu zgodnie z regulaminem zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Klawikowski Damian, Talaśka Damian, Żuchowski Krzysztof, Sielicki Grzegorz, Bochentyn Aleksander, Dampc Paweł, Chmura Krystian, Hebel Dawid, Suchodolski Rafał, Sobieralski Karol.

Drużyna dziewcząt zajęła III miejsce w powiecie. Skład drużyny dziewcząt: Roszman Karolina, Lademan Daria, Jakubowska Karolina, Lewińska Monika, Walas Joanna, Murawska Natalia, Klawikowska Martyna, Kostrzewska Marta, Budynek Justyna, Szczypior Justyna.

Dodane przez: JW

» Przedsiębiorczość w Experymencie
Dodano: 14.10.2013

10 października klasa pierwsza I LO w Rumi (o profilu politechnicznym z elementami ekonomii i turystyki) z entuzjazmem wzięła udział w warsztatach i grze edukacyjnej pt.: „Gra o zysk. Budowanie postaw przedsiębiorczości w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych” oraz wizycie studyjnej w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni w Centrum Nauki EXPERYMENT.

Młodzież poprzez udział w warsztatach mogła rozwijać umiejętności pracy w zespole, wykazywać się inicjatywą i innowacyjnymi pomysłami. Warsztaty miały na celu, przybliżyć zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa, jego rentowności i nabywania umiejętności podejmowania decyzji.

Uczniowie mogli w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole w zakresie przedsiębiorczości oraz dowiedzieć się jak funkcjonują nowoczesne instrumenty wspierania przedsiębiorczości. Przez osiem godzin mimo zmęczenia, młodzieży towarzyszyły uśmiech i emocje widoczne na twarzach. To doskonała forma zdobywania wiedzy w praktyce i z pewnością dzień, który na długo zostanie w pamięci uczniów.

Honorowy patronat nad projektem objęli:
Pan Wojciech Szczurek Prezydent Miasta Gdyni
Pan Krzysztof Hildebrandt Prezydent Miasta Wejherowa
Pan Józef Reszke Starosta Wejherowski

Dodane przez: MS

» Warsztaty instruktorskie PCK w I LO w Rumi 
Dodano: 10.10.2013
W dniach 04.10.2013 – 6.10.2013 po raz kolejny w naszym liceum pojawiły się czerwone kamizelki ratowników - instruktorów Oddziału Rejonowego PCK w Wejherowie.

Instruktorzy zorganizowali warsztaty dla osób przygotowujących szkolne drużyny medyczno-sanitarne do Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. W zajęciach wzięli udział uczniowie naszego liceum oraz gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 w Rumi i Gimnazjum nr 1 w Redzie. W czasie warsztatów zrealizowano program kursu podstawowego 16 godzinnego Polskiego Czerwonego Krzyża - poprowadzone przez uczennicę kl. II c Karolinę Data, zajęcia z wiedzy o Międzynarodowym Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz zajęcia praktyczne z prowadzenia wykładów, pokazów, ćwiczeń, egzaminów.

Ponadto zajęcia warsztatowe zostały uatrakcyjnione alarmem nocnym - tor przeszkód na czas i zabawami integracyjnymi. Ćwiczenia praktyczne pozwalały uczestnikom wykazać się umiejętnościami i sprawnością w udzielaniu pierwszej pomocy, w takich przypadkach jak: osoba nieprzytomna, pozycja bezpieczna, resuscytacja krążeniowo - oddechowa osoby dorosłej, złamania kończyn (zamknięte i otwarte), złamanie obojczyka.

W warsztatach wzięło udział ponad 30 uczestników tworzących zdyscyplinowaną grupę, nad którą opiekę sprawowali Anna Chwałek - opiekun Szkolnego Koła PCK działającego przy I LO i Rafał Piotrowicz opiekun drużyny z Gimnazjum nr 1. Program warsztatów został bez przeszkód przeprowadzony w całości. Dziękujemy Szymonowi Piotrowskiemu z Oddziału Rejonowego PCK w Wejherowie, który był koordynatorem całej akcji, za jej sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie. Liczymy na dalszą współpracę.

Dodane przez: JW

» Anonimowa ankieta dla uczniów
Dodano: 11.10.2013
Link do ankiety dotyczącej postaw młodzieży wobec starości:

http://www.interankiety.pl

Termin wypełnienia do końca października!

Ilona Karnicka

Dodane przez: MZ

» Porozumienie z Muzeum w Wejherowie
Dodano: 01.10.2013
30.09.2013r. I LO zawarło porozumienie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Podpisali je: w imieniu Muzeum dyrektor Tomasz Fopke, w imieniu Liceum dyrektor Janusz Wolański. Porozumienie dotyczy organizacji Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu organizowanej już od wielu lat przez Liceum. Muzeum wesprze szkołę w zakresie doboru zagadnień konkursowych, jak również promocji Olimpiady. Tegoroczny finał Olimpiady odbędzie się 15 listopada w siedzibie I LO. Zapraszamy szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu wejherowskiego do udziału.


Dodane przez: JW

» Podziękowania Szkolnego Koła Caritas
Dodano: 30.09.2013
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas serdecznie dziękują za każdą złotówkę wsparcia dla naszej akcji. Dzięki Wam podejmiemy "adopcję na odległość" kolejnego dziecka z Afryki, a pozostałą kwotę obiecujemy rozsądnie zagospodarować dla potrzebujących osób z naszej szkoły.

Barbara Pajzderska Opiekun SKC

Dodane przez: BP

» Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2013/2014
Dodano: 24.09.2013

Rumia, dn. 24.09. 2013 r.

Działając na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. nr 186, poz. 1245 z 2010 roku) informuję o dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2013/2014 w I LO im. Książąt Pomorskich:

1) 31 X 2013r. – dzień wolny w związku z licznymi wyjazdami uczniów na Dzień Wszystkich Świętych, uzupełnianie dokumentacji 2) 18 XII 2013r. – Adwentowy Dzień Skupienia (w ramach rekolekcji)
3) 02 I 2014r. – szkolenie rady pedagogicznej, uzupełnianie dokumentacji szkolnej
4) 03 I 2014r. – szkolenie rady pedagogicznej, uzupełnianie dokumentacji szkolnej
5) 2 V 2014r. – prace organizacyjne związane z przeprowadzeniem egzaminu maturalnego, uzupełnianie dokumentacji
6) 5 V 2014r. – matura pisemna z j. polskiego na poziomie podstawowym
7) 6 V 2014r. – matura pisemna z matematyki na poziomie podstawowym
8) 7 V 2014r. – matura pisemna z j. angielskiego na poziomie podstawowym
9) 20 VI 2014r. – uzupełnianie dokumentacji szkolnej, porządkowanie magazynów
10) 26 VI 2014r. – zakończenie roku katechetycznego w Kościele NMPWW w Rumi

Dodane przez: JW

» Wywiadówki
Dodano: 22.09.2013

Ogólne zebranie rodziców klas I, II i III i wywiadówki
odbędą się w środę 25 września 2013r.

  • 17.00–17.30 Spotkanie rodziców z dyrekcją na hali sportowej – klasy I i II

  • 17.00 – 17.30 Spotkanie rodziców klas III z wychowawcami klas, wybór trójek klasowych

  • 17.40 – 18.10 Spotkanie rodziców z dyrekcją na hali sportowej - klasy III

  • 17.40 – 18.10 Spotkanie rodziców klasy I i II z wychowawcami klas, wybór trójek klasowych

  • 18.30 – zebranie trójek klasowych – uzupełnienie składu Rady Rodziców (na sali konferencyjnej)

IA17.4039Tomasz Jurkiewicz
IB17.4025Anna Chwałek
IC17.4038Hanna Supernat-Melzer
IS17.4014Sobiesław Przybylski
IIA17.4029Adriana Marasz
IIB17.4020Ewa Domarus
IIC17.4040Anna Grudzińska
IID17.4026Alicja Klein-Abramczyk
IIS17.4015Piotr Taube
IIIA17.0015Grażyna Górak
IIIB17.0035Sylwester Anisimowicz
IIIC17.0020Anna Kulikowska
IIID17.0026Joanna Klein-Szalkowska
IIIE17.0027Joanna Partyka

Zebranie trójek rodziców klas III w sprawie studniówki (sala 15 godz. 19.15). Termin studniówki 17.01.2014r. (piątek) - należy ustalić miejsce.

Dodane przez: JW

» Dzień Integracji dla klas pierwszych
Dodano: 19.09.2013

Poniedziałek 16 września był Dniem Integracji dla klas pierwszych naszego liceum. Pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, które już drugi raz odbyły się w Wild West Ranch (Wybudowania Dębogórze). Na szczęście zapowiadane deszcze nie nadeszły i na świeżym powietrzu grupa 100 naszych nowych licealistów brała udział w zawodach strzeleckich, musztrze wojskowej w stylu US Army, przejażdżce konnej, wizycie na farmie zwierząt oraz biesiadując wspólnie przy ognisku. Wysiłek w zawodach połączony z rywalizacją i poczuciem humoru o czym świadczyły uśmiechnięte twarze, sprzyjały wzajemnemu poznaniu nowych kolegów, wychowawców, nauczycieli.

Organizatorzy - pan Adam Mazurek zAdeyemiAbe oraz dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy naszego liceum, dostarczyli wszystkim uczestnikom wiele fantastycznych wrażeń i pozytywnej energii. Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników :)

Dodane przez: MS

» Projekcje filmowe i warsztaty dla rodziców w Sopocie
Dodano: 16.09.2013
Zapraszamy do udziału w Rodzicielskim Dyskusyjny Klub Filmowy pt. „O wychowaniu, więziach, miłości i różnych, ważnych tematach”. Pierwsze spotkanie pt. Zagrożenia współczesnego świata - siła świata wirtualnegoodbędzie sie 19 września 2013 r. o godz. 18.00 w sopockiej siedzibie SWPS (ul. Polna 16/20). Spotkanie poprzedzone będzie projekcją filmową („Sala samobójców”), a następnie zostanie poprowadzona dyskusja przez specjalistę z zakresu psychoterapii. Przed każdą projekcją filmową planowany jest 15-sto minutowy miniwykład. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Każde rodzicielstwo jest wyzwaniem, pracą niewidoczną i docenioną po latach. Wiele z tego mamy, bo możemy towarzyszyć naszym dzieciom w ciągłym procesie stawania się człowiekiem, korzystając z naszych przeżyć, przemyśleń i inspiracji. Przeglądamy się w dziecku jak w lustrze będącym mieszanką naszego własnego odbicia i jego indywidualności, osobistych wyborów. To trud ciągłego wewnętrznego dialogu pozwala na wypracowanie własnego stylu rodzicielskiego i osobisty rozwój"

Więcej informacji na stronie www.swps.pl

Dodane przez: BN

» Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014
Dodano: 02.09.2013
W poniedziałek 2 września 2013r. zainaugurowaliśmy kolejny rok szkolny, w którym uczyć się będzie w Naszej Szkole 379 uczniów, w tym 109 pierwszoklasistów.

Dodane przez: AS

» Plan lekcji na rok szkolny 2013/2014
Dodano: 02.09.2013
Nowy plan lekcji obowiązujący od 02.09.2013r.
Plan 02.09.2013 [PDF]

Dodane przez: AS

» Inauguracja roku szkolnego 2013/2014 - terminarz
Dodano: 29.08.2013
W piątek 30 sierpnia o godz. 10.00 odbędzie się Posiedzenie Rady Pedagogicznej. Obecność wszystkich nauczycieli obowiązkowa.

W poniedziałek 2 września rozpoczęcie roku szkolnego
dla uczniów wszystkich klas godz. 9.00

godz. 11.00 uczniowie klas pierwszych (z wyjątkiem grupy kl. Ic rozszerzającej j.niemiecki) piszą test diagnostyczny z j.niemieckiego w celu zaklasyfikowania do odpowiednich grup językowych.
godz. 17,00 spotkanie z rodzicami nowo przyjętych uczniów na hali sportowej
godz. 17.00-19.00 kiermasz książek używanych na małej sali gimnastycznej

Dodane przez: EG

» Zakończenie roku szkolnego 2012/2013
Dodano: 20.05.2013

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolne 2012/2013 dyrektor szkoły Pan Janusz Wolański wręczył nagrody i dyplomy najlepszym uczniom naszej szkoły, zwycięzcom konkursów oraz najlepszym sportowcom.

Najlepszy wynik w nauce uzyskała uczennica klasy IIB Monika Fiertek osiągając średnią 5,40. Na kolejnych miejscach ze średnią  5,00 i wyżej znaleźli się: G.Kolp z IB, K.Turska z IB, P.Przybylski z IIB, M.Czwartosz z IB, K.Chrabąszczewska z IIE.
Najwyższą średnią uzyskała klasa IB, wyprzedzając w tej statystyce klasy IIE i IIB.

Dodane przez: LO I Rumia

© 2005-2008 Copyright by LO I Rumia         All rights reserved