Gratulacje dla Maturzystów
Data: 18.08.2020
Gratulujemy tegorocznym Maturzystom wysokich wyników egzaminu dojrzałości zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym! Szkoła może się poszczycić stuprocentową zdawalnością matury z języka polskiego i języków obcych oraz niewiele niższą z matematyki. Na uwagę zasługują również satysfakcjonujące wyniki z matematyki i geografii zdawanej w języku angielskim i dwujęzycznej matury z języka angielskiego.
WYNIKI MATURY
Data: 06.08.2020
Świadectwa dojrzałości, aneksy i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego będą wydawane we wtorek 11 sierpnia 2020r. w sekretariacie szkoły wg następującego porządku:Godzina Klasa
9.00-10.00 3a
10.00-11.00 3b
11.00-12.00 3c
12.00-13.00 3d
13.00-14.00 3e
14.00-15.00 3s
Mamy finalistów Ligi Matematycznej
Uczniowie Naszej Szkoły: Dominika Plewińska, Wiktoria Warkusz, Weronika Wica i Mateusz Woliński pod opieką pani Agaty Jastrzębskiej od października brali udział w ogólnopolskim konkursie Liga Matematyczna im. Zdzisława Matuskiego organizowanym przez Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Efektem ciężkiej kilkumiesięcznej pracy nad nietrywialnymi zadaniami i problemami matematycznymi jest zdobycie tytułów finalistów konkursu przez całą czwórkę.
E-Dni Otwarte I LO w Rumia
Data: 29.05.2020
Informacja dla kandydatów do I LO w Rumi
Data: 20.05.2020
Szkolna infolinia w sprawie rekrutacji
tel. 58 671-06-22
e-mail: 1lo@rumia.edu.pl
TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
DO KLASY PIERWSZEJ
I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi
NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Informacja dla maturzystów
Data: 20.05.2020
W dniach
25 maja – 5 czerwca
w szkole organizujemy dla maturzystów konsultacje indywidualne i grupowe z nauczycielami według harmonogramu i zasad opisanych w dokumencie zamieszczonym w LIBRUSIE w plikach szkoły.
Chęć uczestnictwa w konkretnych konsultacjach należy zgłosić nauczycielowi prowadzącemu (za pomocą Librusa) z jednodniowym wyprzedzeniem i przyjść po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi. ZAPRASZAMY
Rekrutacja 2020/2021
Data: 06.04.2020
Składanie wniosków
Nabór do I Liceum Ogólnokształcącego w Rumii
na rok szkolny 2020/2021
będzie prowadzony w trybie online.
Wniosek rekrutacyjny kandydata znajduje się w zakładce rekrutacja
oraz pod tym linkiem».
Dokładne terminy postępowania rekrutacyjnego zostaną podane wkrótce (po opublikowaniu stosownego rozporządzenia przez MEN).
Lucyna Penkowska
Dyrektor PZS nr 1 w Rumi
Drogi Ósmoklasisto!
Przygotowywaliśmy się na spotkania z Tobą w czasie dni otwartych szkoły i wielu innych akcji promocyjnych. Chcieliśmy gościć Cię w murach naszego liceum, ale też wybieraliśmy się do Twojej szkoły podstawowej. Wszystko po to, by zapoznać Cię z bogatą i atrakcyjną ofertą naszej nowoczesnej i jednocześnie osadzonej w 70–letniej tradycji szkoły. Niestety, w związku z pandemią stało się to niemożliwe.
Dlatego:
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz informacjami na temat rekrutacji na stronie internetowej naszej szkoły.
Przygotowujemy się do internetowego składania wniosków w terminach, które ogłosi MEN. Prosimy więc o regularne odwiedzanie naszej strony i śledzenie aktualności.
Czekamy na Ciebie!
Lucyna Penkowska
Dyrektor PZS nr 1 w Rumi
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Naszego Liceum na rok szkolny 2020/2021
Zakończenie roku klas III
Data: 24.04.2020
Życzenia Wielkanocne
Data: 08.04.2020
Informacja dla rodziców
Data: 24.03.2020
Szanowni Państwo Rodzice,
Na podstawie rozporządzenia MEN w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nauczanie na odległość będzie przedłużone do 10 kwietnia 2020 r. Od 25 marca 2020 r. realizacja programu nauczania w PZS nr 1 w Rumi będzie odbywać się za pomocą platformy G Suite. Będziemy pracować zgodnie z planem lekcji zachowując przerwy międzylekcyjne. Podstawowym narzędziem informacyjno - komunikacyjnym pomiędzy szkołą, uczniami i rodzicami pozostaje w dalszym ciągu dziennik LIBRUS. Nauczyciele pozostają również w pełnej gotowości prowadzenia konsultacji dla uczniów i rodziców za pomocą Librusa od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.
Do Państwa dyspozycji pozostają pedagog, psycholog i doradca zawodowy. Kontakt za pomocą e-dziennika, lub na adres mailowy: pedagoglo1@wp.eu (pedagog szkolny), ilonakarnicka@gmail.com (psycholog szkolny i doradca zawodowy).
Lucyna Penkowska
Dyrektor PZS nr 1 w Rumi
Wprowadzono na zebraniu rady pedagogicznej
24 marca 2020 r.
Finał Wojewódzkiego Konkursu „Supermeni Wszech Czasów”
Data: 06.03.2020
Dnia 6 marca 2020 r. odbył się w naszej szkole finał Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego „Supermeni Wszech Czasów” skierowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych.
Ideą konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi historią życia wybitnych postaci z krajów anglojęzycznych i skłonienie ich do refleksji, w jaki sposób osiągnięcia tych ludzi wpłynęły na losy świata, i na ile nadal kształtują teraźniejszość. W bieżącym roku szkolnym zaproponowaliśmy trzy wybitne osobistości: królową Wiktorię, Winstona Churchilla oraz Michaela Jacksona
Pani dyrektor wraz z „supermenami” dokonała uroczystego otwarcia konkursu.
W zmaganiach wzięło udział 7 drużyn ze szkół podstawowych. Najpierw wszyscy uczestnicy przystąpili indywidualnie do testu wiedzy o super bohaterach. Następnie zostały pokazane prezentacje multimedialne przygotowane wcześniej przez wszystkie zespoły. W ostatnim etapie trzyosobowe drużyny przedstawiały scenki pokazujące ważne momenty z życia wybranego bohatera. Wszyscy uczestnicy ambitnie podeszli do swoich zadań i zapewnili widowni dużą dawkę emocji.
W czasie przerwy publiczność mogła podziwiać grupę teatralną Stage w scenkach z Małego Księcia. Wysłuchaliśmy też krótkiego recitalu uczennic naszej szkoły i obejrzeliśmy filmy promujące szkołę. Pokazaliśmy również gościom naszą pięknie rozbudowaną szkołę i ofertę edukacyjną, mając nadzieję, że spodoba im się I LO.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Pogórzu
II miejsce Szkoła Podstawowa w Pogórzu
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni
Korekty w planie lekcji od 16.03.2020
Data: 16.03.2020
Plan lekcji obowiązujący w roku 2019/2020
zaktualizowany na 16.03.2020r.
Komunikat
Data: 13.03.2020
Na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej wynikającej z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa
Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi informuje, że:
- W okresie od 16.03.2020 r. do 25 marca br. sekretariat szkoły będzie niedostępny dla interesantów, wszelkie sprawy należy kierować mailowo: 1lo@rumia.edu.pl.
2. Wyłącznie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę interesanci będą przyjmowani.
3. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. Przygotowują materiały dydaktyczne dla uczniów do samodzielnej pracy i przekazują je za pomocą Librusa.
Lucyna Penkowska
Dyrektor PZS nr 1 w Rumi
Ogłoszenie dyrekcji
Data: 12.03.2020
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych
od 12 do 25 marca 2020 r.
uczniowie mają obowiązek codziennie logować się do LIBRUSA
i wykonywać polecenia nauczycieli.
Proszę, pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie
w domu, rygorystycznie przestrzegajcie zasad higieny. Unikajcie miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi. Śledźcie na bieżąco komunikaty GIS, MZ
i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Lucyna Penkowska
Dyrektor PZS nr 1 w Rumi
Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej
Data: 11.03.202
Prosimy o uważne zapoznanie
się z treścią komunikatu:
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Rodzicu,
• ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
• zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
• jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
• przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
• rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
• śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
• pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
• przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
• odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
• przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
• Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
• Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Dołącz do eTwinning!
Data: 10.03.2020
Warsztaty dla osób nie znających programu eTwinning: https://oferta.cen.gda.pl/oferta/wokol-praktyk-edukacyjnych-konferencja-wraz-z-warsztatami-dolacz-do-etwinning-warsztaty-dla-osob-nie-znajacych-programu-etwinning-rumia/
Metody teatralne w pracy nauczyciela języków obcych : https://oferta.cen.gda.pl/oferta/wokol-praktyk-edukacyjnych-konferencja-wraz-z-warsztatami-metody-teatralne-w-pracy-nauczyciela-jezykow-obcych/
Rozwijanie umiejętności mówienia – jak twórczo realizować elementy nowej podstawy programowej na lekcji j. angielskiego w szkole ponadpodstawowej i klasach VI-VIII szkoły podstawowej? https://oferta.cen.gda.pl/oferta/wokol-praktyk-edukacyjnych-konferencja-wraz-z-warsztatami-rozwijanie-umiejetnosci-mowienia-jak-tworczo-realizowac-elementy-nowej-podstawy-programowej-na-lekcji-j/
Wpływ pozytywnych relacji w szkole na proces uczenia się ucznia https://oferta.cen.gda.pl/oferta/wplyw-pozytywnych-relacji-w-szkole-na-proces-uczenia-sie-ucznia-rumia/
Podsumowaniu akcji WOŚP 2020
Data: 09.03.2020
Wolontariusze 28 Finału WOŚP uczestniczyli w podsumowaniu akcji w sztabie miejskim, które odbyło się 9 marca na hali MOSiR w Rumi. Z naszej szkoły kwestowało 35 wolontariuszy. Ponadto uczniowie włączyli się aktywnie w organizację sztabu miejskiego. Koordynatorem wolontariuszy była Barbara Niewiedziała. Dziękujemy wszystkim za aktywną pomoc i zaangażowanie.
Finał X Wojewódzkiego Konkursu Historycznego
Data: 04.03.2020
W dniu 4 marca 2020 odbył się w Urzędzie Marszałkowskim finał X Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Historia regionalna Sierpień 1980”. Przedmiotem konkursu były wydarzenia lat 1976-1989 na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn, przebiegu i konsekwencji strajku w sierpniu 1980 roku. Patronat merytoryczny nad konkursem objął IPN Gdańsk. Do finału w/w konkursu, czyli ścisłej dwudziestki zakwalifikowali się trzej uczniowie naszej szkoły: Marcin Juzala, Maksymilian Madej oraz Paweł Jaszczykowski. Laureatami tego prestiżowego konkursu zostali: Marcin Juzala z klasy IIb, który zajął II miejsce oraz Maksymilian Madej z klasy IIa, który uplasował się na IV miejscu. Opiekunami uczniów były panie: Grażyna Górak, Mirosława Pałubicka i Monika Młynarczykowska.
Nocka w szkole wg SU
Data: 28-29.02.2020
W nocy z piątku na sobotę (28-29 lutego) Samorząd Uczniowski zorganizował Nockę w Szkole. Wzięło w niej udział prawie 100 osób. Zaoferowane zostały uczniom sale filmowe, gry planszowe, udostępniono także salę gimnastyczną. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z imprezy i każdy bawił się wspaniale.
Upamiętniamy "Żołnierzy Wyklętych"
Data: 28.02.2020
28 lutego 2020 roku uczniowie I LO z Rumi brali udział w uroczystych obchodach upamiętniających "Żołnierzy Wyklętych" w Wejherowie.
Co musisz wiedzieć o koronawirusie?
Data: 27.02.2020
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Maseczki
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.
Więcej informacji o podstawowych środkach ochrony przeciwko rozwojowi epidemi koronawiursa znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Zaproszenie na warsztaty
Data: 02.03.2020
Świadkowie historii
Data: 28.02.2020
W piątek 28 lutego 2020 roku, w godzinach wieczornych, młodzież naszej szkoły, z opiekunem panią Grażyną Górak była w Bibliotece „Stacja Kultura” na premierowym spotkaniu „Świadkowie historii”. Na spotkaniu obecne były władze samorządowe Rumi z Panem Burmistrzem Michałem Pasiecznym na czele. Pierwsze spotkanie poświęcone było Panu Alfonsowi Trockiemu, 99-letniemu mieszkańcowi Rumi, ostatniemu żyjącemu żołnierzowi 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego. Dokument autorstwa pana Dariusza Rybackiego zainteresował młodzież, która mogła poznać skomplikowane dzieje wojenne naszego bohatera.
Chcemy inspirować, chcemy pokazać możliwości.
Data: 28.02.2020
27.02.2020 uczniowie klasy 2a (humanistycznej) mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Do cze programowanie humanistom?". Szkolenie w języku kaszubskim prowadzili pracownicy firmy infoShare Academy w jednym z budynków Olivia Business Centre. Kolejnym celem wyjazdu przygotowanego dla nas przez Fundację Inspirujące Przykłady, pokazującą uczniom jak działają firmy, zarówno te największe, międzynarodowe, jak i małe, rodzinne, była wizyta w jednej z dwóch firm. Część młodzieży udała się do Hotelu Hilton Gdańsk, a część do firmy Kainos Polska, gdzie mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy w tych firmach. W całym przedsięwzięciu asystowali nam pracownicy fundacji pani Kinga Dąbrowska i pan Leszek Szmidtke: Uczymy ich, że powinni wybrać własną drogę i wskazujemy, że liczba opcji jest praktycznie nieograniczona.
III Szkolna Debata Klas Dwujęzycznych
Data: 24.02.2020
24 lutego 2020 r. w sali konferencyjnej odbyła się III Szkolna Debata Klas Dwujęzycznych prowadzona w języku angielskim. Temat debaty: „Capital punishment should be reintroduced in Poland ” został wybrany przez uczestników debaty. Po wylosowaniu stanowiska, Zuzanna Nalewajko I Dg, Tomasz Krępa 1 Bg, Julia Bieniek 1 Bg oraz Aleksandra Krzemińska 1 Dg bronili tezy, a do opozycji należeli: Julia Pawelec II E, Maria Dziarnowska 1 Bg, Marek Gross III E oraz Martyna Turzyniecka II E. W funkcji Marszałka zadebiutowała Helena Szatkowska z klasy I D. W Jury zasiadały nauczycielki języka angielskiego w oddziałach dwujęzycznych: mgr Agnieszka Jankowska, mgr Anna Kulikowska oraz mgr Elżbieta Rębiś. Po raz pierwszy w roli „Delightful Bell-girl” wystąpiła Karina Kwidzińska z I D, liczeniem głosów zajęła się Julia Rąpała z I D, a obsługa zegara była zadaniem Kordian Kulisia z I D. Publiczność stanowili uczniowie klas I D, I Dg oraz II E. Po zakończonej debacie, publiczność głosowała na swojego zwycięzcę, a jury obradowało i oceniało debatantów i debatantki według wcześniej opracowanych zasad. Werdyktem jury zwycięzcą okazali się obrońcy tezy, natomiast publiczność wybrała opozycję jako swojego zwycięzcę. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi oraz ponadprzeciętnych umiejętności językowych i zapraszamy do udziału w debacie w przyszłym roku szkolnym.
Miejska Sesja Naukowa z okazji Dnia Języka Ojczystego
Data: 21.02.2020
W piątek 21 lutego w Domu Kultury Janowo odbyła się Miejska Sesja Naukowa z okazji Dnia Języka Ojczystego. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczennic z klas II A, II E i III A pod opieką pani Cecylii Ratajczak. Wśród zaproszonych gości znalazły się panie: Dyrektor - Lucyna Penkowska oraz Wicedyrektor - Danuta Sahajdaczna. Uczennice klas humanistycznych - Patrycja Haase, Martyna Ostrowska, Weronika Gmińska i Julia Musiałkowska zaprezentowały swoje umiejętności retoryczne oraz wiedzę z zakresu nauki o języku, wygłaszając trzy imponujące przemówienia: O korzyściach płynących z nauki retoryki, O etyce słowa i O innowacjach językowych w literaturze współczesnej. Uczestniczki zajęć teatralnych: Lucyna Hinc, Julia Pawelec, Izabela Renusz, Patrycja Kolke i Sandra Doczyk zaprezentowały krótki program artystyczny w oparciu o utwory, których autorzy - Sylwia Chutnik, Wisława Szymborska i Bolesław Leśmian - znani są jako twórcy wykorzystujący bogactwo języka polskiego. Pani Cecylia Ratajczak, nauczycielka języka polskiego i retoryki w naszej szkole, wystąpiła jako współautorka podręcznika do języka polskiego Sztuka wyrazu i opowiedziała, na czym polega praca autorska i redaktorska. Towarzyszyła jej pani Ewa Prylińska, nauczycielka języka polskiego w LO nr 3 w Gdyni, która jest doświadczoną autorka podręczników do języka polskiego dla gimnazjum, szkoły podstawowej i liceum. Zaproszonym gościem był również autor powieści historycznych oraz fantasy, pan Rafał Dębski, który udzielił wywiadu, opowiadając o tym, jak powstaje tego typu literatura i w jaki sposób pisarz zbiera materiały do swoich powieści. Organizatorem tego wydarzenia była Ekologiczna Szkoła Społeczna pod patronatem Urzędu Miasta Rumi.
Zdjęcia wykonał Marek Jasiński - Ekologiczna Szkoła Społeczna w Rumi
Wystawa prac Mikity Melninsh, ucznia kl. 2b
Data: 21.02.2020
W piątek, 21 lutego odbyła się wystawa prac Mikity Melninsh, ucznia kl. 2b. Goście mogli obejrzeć rysunki Mikity oraz posłuchać wywiadu z artystą. Spotkanie uświetnili również inni utalentowani uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Nastały (śpiew), Jakub Życzkowski (śpiew), Laura Kubera (flet), Adam Karczewski (flet), Aleksander Plichta (gitara). Wieczór zakończył się podpisywaniem przez Mikitę pocztówek z jego rysunkami oraz poczęstunkiem. Życzymy naszemu bardzo zdolnemu artyście wytrwałości oraz kolejnych wernisaży.
Pączki na Tłusty Czwartek
Data: 20.02.2020
W dniu 20.02 (czwartek) Samorząd Uczniowski zorganizował akcję sprzedaży pączków z okazji Tłustego Czwartku. Sprzedane zostało ponad 300 pączków. Dodatkowo do każdego pączka dołączony był los. Szczęśliwi nabywcy otrzymali kupon upoważniający do zwolnienia z odpowiedzi ustnej. Kupon można wykorzystać do końca marca.
Wizyta w Sztutowie
Data: 18.02.2020
18 lutego klasy pierwsze pogimnazjalne wraz z wychowawcami odwiedziły Muzeum Stutthof w Sztutowie. W programie wizyty były filmy oraz zwiedzanie z przewodnikiem terenu obozu.
IX Powiatowy Konkurs Piosenki Miłosnej
Data: 14.02.2020
14 lutego 2020 r. odbył się w naszej szkole IX Powiatowy Konkurs Piosenki Miłosnej ,,Miłość niejeden zna język”. Bardzo licznie przybyli uczestnicy ze wszystkich szkół ponadpodstawowych powiatu wejherowskiego. Komisja konkursowa wysłuchała łącznie 24 solistów i 6 zespołów. I LO w Rumi reprezentowały: Wiktoria Nastały, Julia Zadomska, Emilia Kulaszewicz, Patrycja Smolarek i Martyna Piesiak, prezentując bardzo wysoki poziom techniki oraz estetyki wykonywanych utworów. Ostatecznie na podium stanęła Wiktoria Nastały z I nagrodą w kategorii solista za mistrzowskie wykonanie piosenek ,,Jak długo jeszcze” Kamila Bednarka i ,,Always remember” Lady Gagi, Emilia Kulaszewicz wyśpiewała II nagrodę. W kategorii Zespół duet W. Nastały i J. Zadomska otrzymał II nagrodę. Występom młodych solistów z przyjemnością przysłuchiwali się zaproszeni goście: p. starosta G. Lisius, p. wicestarosta J. Thiel, radni powiatowi : p. Ł. Słowikowska. p. L. Zegzuła, p. W. Reclaf, p. W. Rybakowski i dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie p. T. Fopke.
11 Rumska Gala Sportu
Data: 14.02.2020
14 lutego w hali MOSiR odbyła się 11 Rumska Gala Sportu i 26 Konkurs na "Najlepszego Sportowca i Trenera". Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Rumi uzyskał w nim nagrodę dla Najlepszej Szkoły w Rumi we współzawodnictwie szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego w roku 2018/2019 , którą odebrała pani dyrektor Lucyna Penkowska. Wśród nagrodzonych przez Burmistrza Rumi za osiągnięcia sportowe w 2019 roku znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Marta Żurek, Grzegorz Żurek, Bartłomiej Ogdowski, Aleksandra Bielecka w biegu na orientację, Weronika Konefke w piłce siatkowej, Julia Rendaszka i Małgorzata Masacz w tańcu.
100-lecie zaślubin Polski z morzem
Data: 10.02.2020
W 100-lecie zaślubin Polski z morzem przez Rumię, śladami generała Józefa Hallera, który dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem, przejeżdżał pociąg specjalny jadący z Gdańska na oficjalne obchody rocznicy w Pucku. Pozdrawiali go mieszkańcy Rumi oraz młodzież rumskich szkół, w tym Naszego LO.
Akademia Piłki Siatkowej Rumia zaprasza
Data: 05.02.2020
Gościliśmy Tomasza Zółtko
Data: 31.01.2020
W piątek 31 stycznia gościliśmy Tomasza Zółtko - muzyka, kompozytora, poetę i publicystę. To barwny i niekonwencjonalny wykonawca współczesnej piosenki autorskiej. Jego utwory skłaniają do refleksji i krytycznego spojrzenia na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Link do strony artysty: https://tomaszzoltko.pl/
Powiatowa Licealiada Futsalu Chłopców
Data: 29-30.01.2020
W dniach 29 i 30.01.2020 na obiektach PZS nr 4 w Wejherowie, odbyła się Powiatowa Licealiada Futsalu Chłopców. Najpopularniejsza dyscyplina jaką jest piłka nożna i jej odmiana gry na hali przyciągnęła aż 10 zespołów z całego powiatu i wielu kibiców na trybunach. Nasz zespół w grupie B zmierzył się po kolei z „Salezjanami” z Rumi (2-2), z „Sobieskim” z Wejherowa (0-0), z NSR Wejherowo (4-1) oraz gospodarzami czyli „Samochodówką” (1-0). Dwa zwycięstwa i dwa mecze remisowe, dorobek 8 pkt, bilans bramkowy 7 – 3 i walka w półfinale z „Budowlanką” Wejherowo. Po fantastycznym spotkaniu i pięknych golach, wygrywamy 2-1 i wchodzimy do finału turnieju. Mecz finałowy nie był już tak dobry w naszym wykonaniu i gdy wszyscy czekali na rzuty karne, przeciwnicy z Redy zdobyli bramkę w końcówce spotkania. Drugi z rzędu „srebrny” medal to ogromny sukces naszych chłopców. Warto nadmienić, że w ciągu ostatnich dwóch lat, nasza reprezentacja przegrała tylko jeden mecz lecz to nie dwa razy nie dało upragnionego złota. Nasi chłopcy pokazali wolę walki, charakter prawdziwego sportowca i duże umiejętności. Dziękuję bardzo za emocje do samego końca.
Trener Sobiesław Przybylski SKŁAD REPREZENTACJI DROZDOWICZ ALEKSANDER FORNALIK JAKUB HIRSZ RADOSŁAW KREFFT JAKUB LEMAŃSKI HUBERT MALLEK MATEUSZ MYCIO MIŁOSZ NIEDŹWIECKI BARTOSZ PIETRUSZKIEWICZ JAKUB SAWICKI DAMIAN TABASZEWSKI KRZYSZTOF
28 finał WOŚP w Rumi
Data: 12.01.2020
Wolontariusze WOŚP ze sztabu miejskiego w Rumi gotowi do działań.
12 stycznia w niedzielę z puszkami kwestować będzie 59 wolontariuszy, w tym 30 uczniów z I LO.
W czwartek odbyło się spotkanie z wolontariuszami 28 finału WOŚP, na którym szef sztabu, policjanci oraz opiekun wolontariuszy przedstawili plan działania w dniu zbiórki.
Dnia 12 stycznia grupa teatralna STAGE przyłączyła się do pokazów artystycznych zorganizowanych w ramach 28 finału WOŚP na hali MOSiR w Rumi. Uczniowie przygotowali wybrane fragmenty “Małego Księcia” tradycyjnie już w języku angielskim. Ich perfekcyjne przedstawienie, zarówno pod względem kostiumów, scenografii jak i umiejętności aktorskich i językowych, był finałowym występem tego dnia i stanowił uciechę dla oka i ucha.
Noc Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Data: 10.01.2020
10 stycznia uczniowie z klas pierwszych i drugich pod opieką Anny Klebby i Hanny Supernat-Melzer jak co roku uczestniczyli w Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Była to okazja aby zapoznać się z rozmaitą tematyką świata biologii.
Podsumowanie konkursu "Twoja wizja - Twoja szkoła"
Data: 08.01.2020
8 stycznia 2020 roku nastąpiło uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Graficznego "Twoja wizja - Twoja szkoła", którego organizatorem był Powiatowy Zespół Szkół w Redzie. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy wykonanej wybraną techniką. Tematem konkursu była wizja szkoły w przyszłości "Jak powinna wyglądać szkoła w 2030 roku?"
Spośród licznych prac wyłoniono najlepsze. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły.
I miejsce - Kaja Przybysz Ia
II miejsce- Aleksandra Karwowska Ia
Wyróżnienie- Kornelia Szatkowska If
Młodzież otrzymała cenne nagrody, zaś zwyciężczyni Kaja Przybysz udzieliła wywiadu lokalnej telewizji TTM.
Opiekunem merytorycznym była p.Monika Młynarczykowska.
Orszak Trzech Króli
Data: 06.01.2020
6 stycznia 2020 roku uczniowie I LO w Rumi podczas przemarszu Orszaku Trzech Króli stoczyli walkę dobra ze złem.
Życzenia Świąteczne
Data: 23.12.2019
Spokojnych Świąt Narodzenia Pańskiego, urokliwego nastroju wigilijnej wieczerzy spędzonej w gronie najbliższych przy dźwiękach kolęd, zgody i pojednania ukrytych w białym opłatku, wielu radości i wzruszeń, a w Nowym Roku – optymizmu, niespożytych sił do realizacji nowych wyzwań, wiary, co góry przenosi, nadziei, która dodaje sił oraz dużo zdrowia życzy społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi
Czas podsumowania semestru
Data: 20.12.2019
20 grudnia okazał się być czasem podsumowania semestru i nagrodzenia wyjątkowych uczniów, którzy stanowią wzór dla innych do naśladowania - tymi słowami rozpoczęła się szkolna uroczystość jasełkowa, którą przygotowały p. C.Ratajczak i M.Pranczke. Ale to również czas zadumy i refleksji, którą dodatkowo pogłębiły przepiękne interpretacje polskiej poezji w wykonaniu uczniów klasy 3a, 1a i 1e. Niezaprzeczalną atrakcją tegorocznych Jasełek stały się przepiękne, artystycznie wykonane, akrobacje powietrzne uczennic klasy 1a. Przy jednoczesnym czytaniu Pisma Świętego oraz niesamowitej muzyce, taniec artystyczny dziewcząt i odbijające się ich cienie na fasadzie budynku stały się poetycką alegorią narodzin Mesjasza. Uroczystość została zamknięta przepięknym, nostalgicznym koncertem kolęd w wykonaniu szkolnego chóru. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, by wspólnie przygotować wigilię klasową. Ale nasze przygotowania do świąt rozpoczęły się znacznie wcześniej: - 6 grudnia odbyły się Jasełka w języku angielskim przygotowane przez grupę teatralną p. Agaty Schulz, - 6 grudnia odbyła się również akcja charytatywna Samorządu Uczniowskiego i Przyjaciół* w postaci kiermaszu babeczek, - 11 grudnia w kawiarence robiliśmy kartki świąteczne z przeznaczeniem na aukcję, - 17 grudnia odbył się świąteczny koncert kolęd dla rodziców w wykonaniu szkolnego chóru pod opieką p. Joanny Klein-Szalkowskiej, - 17 grudnia, podczas zebrań z rodzicami, Samorząd Uczniowski i Przyjaciele* prowadzili zbiórkę na leczenie chorej dziewczynki. Sprzedawali babeczki, kartki świąteczne, ozdoby i wiele innych atrakcyjnych rzeczy. Ten przedświąteczny okres pokazuje, że warto dzielić się z innymi tym, co w nas najlepsze. Pamiętajmy o tym jednak przez cały rok ...
Kreatywne pomysły na kartki świąteczne
Data: 12.12.2019
Jak co roku kawiarenka otwiera swe podwoje i kusi niepowtarzalnym zapachem herbaty z imbirem, aromatycznymi piernikami oraz....kreatywnymi pomysłami na kartki świąteczne. Uczniowie z klasy 2c i 1a prześcigali się w oryginalnych pomysłach na kartkę Bożonarodzeniową. Był renifer eco, trójwymiarowe bombki oraz wiele innych ... A to wszystko na aukcję charytatywną, która będzie miała miejsce 17 grudnia, podczas zebrań z rodzicami.
Szkolny wolontariat
Data: 12.12.2019
Wolontariusze z naszego liceum bardzo chętnie włączają się w pomoc drugiemu człowiekowi. Na początku grudnia grupa młodzieży pod opieką p. Elżbiety Dziecielskiej przygotowywała upominki dla osób starszych i chorych z parafii pw. św. Józefa i św. Judy Tadeusza. Osoby obdarowane były bardzo wzruszone i na ręce księży, którzy przekazali podarunki, złożyli podziękowania wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby komuś sprawić radość.
TeLOw1zja odc. 3
Data: 12.12.2019
Zapraszamy do 3 odcinka szkolnej telewizji Życzymy miłego oglądania! Ekipa TeLOw1zji
X Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej
Data: 11.12.2019
W środę 11 grudnia uczennice naszej szkoły wzięły udział w X Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej w PZS w Redzie. Zespół reprezentujący naszą szkołę w składzie: Wiktoria Nastały IId, Alicja Sztormowska IIIb, Emilia Kulaszewicz Ie i Julia Zadomska Id zdobyły II miejsce w kategorii zespół. Ponadto, Wiktoria zdobyła również III miejsce w kategorii soliści.
Spotkanie z Konsulem Generalnym Niemiec w Gdańsku
Data: 10.12.2019
10 grudnia uczeń klasy IIIb Michał Konkol wraz z opiekunem p. Moniką Młynarczykowską uczestniczył w spotkaniu z Konsulem Generalnym Niemiec w Gdańsku - Panią Cornelią Pieper. Była to nagroda za zajęcie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Multimedialnym z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. Organizatorem konkursu był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. Głównym zadaniem było stworzenie prezentacji multimedialnej. Praca konkursowa Michała przedstawiała zagadnienie: "Alternatywna rzeczywistość - jak wyglądałby świat, gdyby mur berliński nadal funkcjonował?".
Wojewódzki Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej
Data: 06.12.2019
6 grudnia 2019 r. na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wojewódzki KONKURS RECYTACJI POEZJI ROSYJSKIEJ Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy I: Malika Mukhametbaeva i Valentyna Korenha. Spośród 35 uczestników Malika Mukhametbaeva zajęła zaszczytne pierwsze miejsce.
KONKURS WIEDZY O OPOZYCJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ W POLSCE
Data: 06.12.2019
W dniu 6 grudnia 2019 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie odbył się IX POWIATOWY KONKURS WIEDZY O OPOZYCJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ W POLSCE W LATACH 1944-1989. W konkursie brało udział osiem drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Konkurs składał się z dwóch etapów – I etap to rozwiązanie testu z wiedzy zawierającego pytania otwarte i zamknięte, II etap przeprowadzony został z wykorzystaniem środków audiowizualnych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Marcin Juzala z klasy IIb oraz Piotr Konkol z klasy IIIb, którzy po zaciętej walce konkursowej zajęli II miejsce drużynowo. Marcin Juzala był najlepiej przygotowanym uczestnikiem konkursu i zajął indywidualnie I miejsce. Uczniów do konkursu przygotowała p. Grażyna Górak.
Mikołajki w szkole
Data: 06.12.2019
W piątek 6 grudnia uczniowie mieli okazję poczuć magię świąt oglądając przedstawienie mikołajkowe w wykonaniu naszej szkolnej grupy teatralnej STAGE pod kierownictwem pani Agaty Schulz. Scenariusz przedstawienia anglojęzycznego zatytułowanego „The Magic of Christmas” składał się z tekstów popularnych piosenek świątecznych i ukazywał przemianę ludzi obojętnych na cierpienie innych pod wpływem ducha świąt. Dla STAGE był to debiut sceniczny a aktorzy wykazali się olbrzymim profesjonalizmem, perfekcyjnie wcielając się w swoje role. Przedstawienie zostało wzbogacone o klimatyczne piosenki oraz wiersz. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania przedstawienia oraz scenografii. "Mikołaje górą!" Ponownie w I LO zaroiło się od Mikołajów... Tym razem wszyscy stanęli do meczu świątecznego, a szczególną atrakcją stał się nieoczekiwany udział drużyny Absolwentów, którzy zrobili sobie tego dnia "wolne" od wykładów. Mecz okazał się niezwykle wyczerpującym zadaniem, więc wszyscy uczestnicy dostali słodki upominek od Samorządu Uczniowskiego. Niestety przegraliśmy z kretesem, ale do następnych rozgrywek na pewno poćwiczymy. Samorząd Uczniowski przygotował również specjalną playlistę świąteczną, która tego dnia umilała przerwy międzylekcyjne, wprowadzając odpowiedni klimat.
"Być jak Ona - Irena Sendlerowa"
Data: 04.12.2019
W grudniu klasa Ia pod kierunkiem Pani Moniki Młynarczykowskiej wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Być jak Ona - Irena Sendlerowa". Należało wykonać trzy zadania konkursowe. Pierwsze z nich polegało na przeprowadzeniu lekcji przybliżającej postać Ireny Sendlerowej oraz wykonaniu fotorelacji z niej. Kolejne polegały na przygotowaniu portretu Bohaterki oraz opisaniu Jej działalności. 4 grudnia odbyła się lekcja historii poświęcona Irenie Sendlerowej. Uczennice klasy Ia: Aleksandra Karwowska oraz Aicha Potrykus wykonały prezentację multimedialną i przedstawiły młodzieży postać Wielkiej Bohaterki. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w lekcji, rozwiązując zadania przygotowane przez uczennice. Lekcja została uwieczniona przez Klaudię Szymichowską. Drugie zadanie konkursowe zostało wykonane przez Bartosza Jarzynowskiego oraz Kaję Przybysz. Uczniowie stworzyli portrety przedstawiające Irenę Sendlerową w wieku młodzieńczym i dojrzałym. Opis działalności Bohaterki został stworzony przez Nadię Pałasz oraz Marię Rudecką. Spośród 1740 prac z całego kraju, nasza szkoła zdobyła zaszczytne wyróżnienie. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie do tygodniowej wycieczki do Zakopanego.
III Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu
Data: 04.12.2019
4 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi odbyła się Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu. Zwycięzcy III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu to: I m-ce: I Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego w Kartuzach II m-ce: Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Wejherowie III m-ce: I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi Wyróżnienie za test pisemny: Mateusz Kleba Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko Wyróżnienie za najciekawszą prezentację: Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Wejherowie.
W Jury zasiedli: dr Michał Hinc (przewodniczący), Roman Drzeżdżon – pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Wojciech Miotke – wiceprezes rumskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
U ostatniego żołnierza I Samodzielnej Brygady Spadochronowej
Data: 30.11.2019
W dniu 30 listopada uczniowie klasy Ie z wychowawcą wybrali się z wizytą do Pana Alfonsa Trockiego, ostatniego żyjącego żołnierza I Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego. Uczniowie złożyli Panu Trockiemu, od całej społeczności szkolnej I LO w Rumi serdeczne życzenia z okazji 98 urodzin i przynieśli upieczone przez siebie ciasto. Potem przy wspólnym stole, podczas podwieczorku wysłuchali opowieści wojennych naszego bohatera.